Melody Amber - vede Aronjan

21.03.2008 08:00 | Turnaje

Turnaj Melody Amber 2008 ve francouzském Nice má za sebou již 5 kol. Pro všechny, kteří nestíhají sledovat partie naživo, máme alespoň krátké shrnutí toho nejzajímavějšího…. A bylo toho opravdu dost! Jako ideální a nejpohodln

Turnaj Melody Amber 2008 ve francouzském Nice má za sebou již 5 kol. Pro všechny, kteří nestíhají sledovat partie naživo, máme alespoň krátké shrnutí toho nejzajímavějšího…. A bylo toho opravdu dost!

Jako ideální a nejpohodlnější zdroj zásadních informací doporučuji všem TV reportáže chessvibes.com, které najdete i na amberchess2008.com/" target="_blank">oficiálních stránkách. Můžete si např. prohlédnout, jak slavil Ivančuk své narozeniny (krom toho, že porazil Karjakina fantastickou obětí dámy 14. Dxe6), jak Ljubojevič chtěl ukázat Aronjanovi, že mohl z patu v partii s Gelfandem utéct, a jak se Aronjan řehnil, když musel Ljubo uznat, že před sebevražedným šachováním černé věže není úkrytu. Ve 4. kole se pak zapotili rozhodčí.

Nejprve Gelfand prohrál s Van Welym na čas a poté tvrdil, že s posledními vteřinami zahrál tah a počítač mu ho hlásil jako nemožný (naslepo se hraje na laptopu bez figurek). Rozhodčí naťukali tedy celou partii do počítači a s posledním tahem neměli problém – Wely tedy vyhrál. Další historkou bylo první použití videorozhodčího v šachu. V pozici posledního diagramu z minulého článku Magnus zahrál Va3, ale hned uviděl, že je to blundr a posunul věž ma c1 s tím, že jí snad úplně nepustil. Aronjan volal rozhodčího a ten použil videozáznam, který prokázal, že Magnus věžku pustil. Ten partii ihned vzdal a vysvětloval, že podvádět nechtěl, ale nebyl si jistý. Aronjanovi se pak ještě jednou moc omlouval. Další zajímavost (teda alespoň pro mě) se stala v partii Van Wely - Gelfand, do které jim podle videa rozhodčí sám skočil kvůli pravidlu 50 tahů. Zrovna nedávno jsme se o tom bavili s novým šéfem komise rozhodčích, jak a zda lze uplatnit tato pravidla (ještě trojí opakování pozice), když není zápis partie (tedy v rapidu a bleskovkách). Rozhodčím nebyl ale nikdo jiný, než guru tohoto oboru, Geurt Gijssen, který postával celou dobu u šachovnice a psal si tahy, takže je to asi nápověda pro všechny rozhodčí, jak v takovém případě postupovat. (Mimochodem brzy nás čeká diskusní článek nad návrhem FIDE na změny pravidel).

Video z 5. kola zatím není, tak musíme vycházet z tiskové zprávy a výsledků (na hluboké rozbory partií se tedy necítím). Z 12 jich 5 skončilo remízou a 7krát slavili bílí! Očekávaným duelem byl souboj Kramnika s Topalovem, kteří si podle očekávání nepodali ruce. Naslepo získal Topalov v Ruské drobnou výhodu, ale nepřesnou hrou ji vypustil. Černými v královské indické ale Topalov trpěl a po oběti dámy 25. Dxb7! zpanikařil a zahrál slabé 26…Kg8?, po čemž rychle prohrál.

Lékó vyvrátil naslepo Mameďarovem připravenou novinku a v rapidu udržel remízu. O rapid partii ale prohlásil, že byla jednou z dosud nejhorších na turnaji. Morozevič porazil naslepo Ananda v ostré Meránské, mistr světa se ale pomstil v rapidu, čímž došlo k jediné zápasové remíze dne.

Carlsen potrestal Gelfanda za chybu v zahájení - Najdorfovi s 6. h3. Po 9…h6 10. Ve1! už zkušeného izraelského velmistra z kleští nepustil. Rapid skončil zajímavou remízou. Ivančuk se nechal od Aronjana v Marshallovi chytit do věčného šachu, bílými si pak Armén dobře poradil s Ivančukovým překvapením v zahájení a zvítězil. Tím se dostal do čela pořadí, když má bodový náskok hned na šestici pronásledovatelů.

Van Wely bílými Karjakina neporazil, i když stál dobře, černými ovšem podlehl. Karjakin si ráno připravil Najdorfa s 6. h3, kterého nikdy před tím nehrál, shodou okolností stejné zahájení, kterým chvíli před tím Carlsen porazil Gelfanda. A Van Wely reagoval tahem, který se objevil v popartiové analýze zmíněných soupeřů, ale nešlo zřejmě o nápad nejlepší. Po 14…Jd7? pak již neměl proti bílým figurkám šanci.



O realizaci převahy v partii s Ivančukem Aronjan řekl: „Má převaha byla tak velká, že dokonce i s mojí technikou to byla snadná výhra!“

Pořadí po 5. kole:
1. Aronjan ARM (2739) 6½
2. Kramnik RUS (2799) 5½
3. Topalov BUL (2780) 5½
4. Anand IND (2799) 5½
5. Ivančuk UKR (2751) 5½
6. Lékó HUN (2753) 5½
7. Carlsen NOR (2733) 5½
8. Karjakin UKR (2732) 5
9. Mameďarov AZE (2760) 4
10. Morozevič RUS (2765) 4
11. Van Wely NED (2681) 4
12. Gelfand ISR (2737) 3½

Oficiální stránky, kde najdete i live partie. Chcete-li si partie kontrolovat s Rybkou či jinou havětí, můžete stahovat live pgn.
1x 641x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
22.03.2008 01:07 | Autor neznámý

Teda dnes jen naslepo 2 rezultáty - Anand porazil Karjakina, Moro Van Welyho, vše ostatní remíza. Přibyla ale 2 nová videa.