Mainz 2007

20.08.2007 08:00 | Turnaje

Od 13. do 19. srpna 2007 proběhl v německém Mainzu světoznámý festival Chess Classic. Nejedná se ale o svátek šachu klasického, jak by mohl název napovídat, nýbrž o světovou událost na poli Fischerových šachů a rapid šachu. V obou ...

Od 13. do 19. srpna 2007 proběhl v německém Mainzu světoznámý festival Chess Classic. Nejedná se ale o svátek šachu klasického, jak by mohl název napovídat, nýbrž o světovou událost na poli Fischerových šachů a rapid šachu. V obou odvětvích se hrál velký Open a malý zavřený turnaj jako mistrovství světa. Mládežníci odpustí, že jejich turnajům se věnovat nebudeme, i tak je toho dost.
Vezměme to ale po pořádku.

MS-Fischerovy šachy

Fischerovy šachy, tedy šachy, kde jsou figury na začátku hry postaveny dle náhodného losu, se těší čím dál větší oblibě. Nabízejí totiž boj od prvních tahů, protože teorii zahájení všech 960 možných počátečních pozic nikdo v hlavě (ani na harddisku) ještě nemá. Zavřeného mistrovství světa se účastnili Anand (2792), Bacrot (2781), Aronjan (2774) a Kasimdžanov (2641). Pokud Vám ta Ela nesedí, vězte, že to není ELO, ale IPS - Individual Player Strength Chess960. Po dvoukolovém turnaji každý s každým bylo jasné, že ve finále se utkají oba favorité – Anand s Aronjanem. Finále bylo napínavé a až v bleskových partiích se Caissa přiklonila k Arménovi, který tak dokázal obhájit svůj titul z loňska.

MS - rapid šach

Odvetné klání těchto 4 borců v rapidu bylo naplánováno až na úplný konec festivalu. Čekaly se opět stejné finálové dvojice a nakonec k nim i došlo. V souboji o 3. místo nedokázaly 4 partie rozhodnout o převaze ani jedné strany, a tak se bronz nakonec dělí. I souboj o titul MS mezi Anadem a Aronjanem byl velmi vyrovnaný. Oba borci jsou považováni za favority turnaje v Mexiku a tak se mluvilo i o psychologické výhodě pro tento turnaj. Nakonec Anand nepřipustil bleskový tie-break, když dokázal ve čtvrté partii černými Aronjana přehrát a docílil jediného vítězství v sérii. A taky odvety za Fischerovy šachy!

Open – Fischerovy šachy

Pro českého fanouška jsou ale ještě zajímavější výsledky obou Openů, protože se jich účastnili i naši hráči. A hlavně, účastnil se jich velmistr David Navara a dal o sobě světu pořádně vědět! Zahrát si Fischerovy šachy přijelo celkem 279 účastníků. 11 kol zvládl nejlépe GM Victor Bologan z Moldávie (2650), když nasbíral v silné konkurenci úctyhodných 9,5 bodu. Skvělých 9 bodů pak měla čtveřice hráčů, kterou pomocné hodnocení srovnalo takto: 2. Kamsky (2717), 3. Ivančuk (2766) 4. Volokitin (2698) a 5. David Navara (2656)! Až za nimi skončili hráči jako Griščuk, Sasikiran, Sargissian, Bacrot, Karjakin, Širov, Mameďarov aj. Kompletní výsledky.

Open – Rapid

Skvělým 5. místem ale ještě David nevystřílel všechen prach! Mamutího Openu v rapidu se účastnilo neskutečných 762 hráčů a GM David Navara byl ze všech nejlepší! První den si poradil s hráči slabšími a s 5/5 se mohl v klidu vyspat a připravit na úvodní nedělní kolo s GM Mameďarovem (2755). Toho se mu podařilo porazit a po 6 kolech tak už byl jediným stoprocentním hráčem! Ale i další kola si vedl výborně, jak se můžete přesvědčit v komentářích ke včerejšímu článku. V 7. kole nedal šanci Akopianovi (2708), který mu to bude moc oplatit již v září v Karlových Varech a až v 8. kole zpomalil remízou s Bologanem (2650). S tím mimochodem nakonec dělí cenu za smíšený výkon – oba nasbírali 18 bodů. Zlomový okamžik přišel pravděpodobně v 9. kole v partii s Harikrišnou (2664). Navara přehlédl v lepší pozici taktický trik soupeře a rázem byl ve špatné koncovce, tu se podařilo Harikrišnovi dotáhnout do vyhrané pozice. Když už ale David zvažoval svou rezignaci, mladému Indovi došel čas! A tak se David místo vzdání pouze slušně omluvil za toto zjištění a stále zůstával s náskokem první. V 10. kole čelil výborně hrajícímu Petrosjanovi (2613). Ten si do Mainzu vybojoval dokonce letenku zdarma, když vyhrál internetovou kvalifikaci ve Fischerových šachách mezi 1586 kvalifikanty! V turnaji nasbíral 8 bodů, v rapidu měl ale 8 bodů už po 9 kolech. Jenže Navara Express se zastavit nenechal a ostře vedenou partii dokázal rozhodnout ve svůj prospěch. Legrační byl Petrosianův poslední tah, když už spíše z recese dal poslední figurou, jezdcem, vidle králi i oběma černým dámám. 9,5/10! Pak kdo je David a kdo Goliáš? V poslední partii měl David bílé se Sasikiranem (2674) a bodový náskok. Nenabídl ale remízu a hrál dále pro diváky. Jenže přehlédl brzy po zahájení nepříjemný šejd a vrhl se raději do zoufalého útoku. Po pár tazích ale uznal, že neprorazí a poprvé sklonil svého krále. Podle vlstních slov mohl být nervózní, ale hlavně dělá hrubky v každém turnaji. Tady to naštěstí už nevadilo. Pomocné hodnocení, kterým byl progres, měl totiž suverénně nejlepší, a tak mu po zásluze patří 1. cena a postup do příštího superfinále. Sasikiran byl nakonec 3., 9,5 nasbíral totiž ještě GM Mchedlišvili (2624).

Zajímavé jsou pro naše barvy i ostatní kategorie. Ve většině stačilo na vítězství 8 bodů. Ty nasbíral Vlastimil Hort jako nejlepší senior, Marie-Rachel Sebag jako nejlepší žena i Igor Lysij jako nejlpeší junior do 20 let. O půl bodu méně potřeboval na vítězství do 14 let Parimarjan Negi. Kompletní výsledky.



Fotografie převzata z Chess Tigers , kde najdete řadu dalších informací. Rozhovor s vítězem a videa z akce najdete na Chessvibes.com. Bitvu počítačových programů si necháme až na příště.
0x 570x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat