Láznička: Zlomily mě nezdary a únava

17.10.2007 08:00 | Turnaje

Dlouhých 13 kol bojovali v Jerevanu nejlepší světoví hráči do 20 let o titul juniorského mistra světa. Stejný souboj podstupovala i děvčata. V obou soutěžích jsme měli své zástupce. Jak vše dopadlo? V soutěži mladých mu...

V soutěži mladých mužů jsme měli medailovou naději v podobě Viktora Lázničky, který byl nasazen jako č. 4 a neskrýval vysoké ambice. První část turnaje si vedl výborně a probojoval se v 7. kole
na průběžné 2. místo. V 8. kole ale podlehl GM Adlymu. Sám k partii poznamenává: „Prohra to byla velice zbytečná. Viděl jsem variantu, ve které bych stál lépe, ale zvolil jsem nakonec jiné pokračování, protože jsem něco přehlédl, a to vedlo k prohře.“ Rozhodující zlom pak následoval hned v další partii s GM Andreikinem, kdy byl Viktor Láznička podle vlastních slov úplně vyhraný, nakonec ale jen remizoval. „Pak už to i přes velkou snahu nešlo.“, dodává náš nejlepší junior. „Asi hlavní důvod bych hledal v únavě. Ve 2. polovině turnaje jsem byl abnormálně utahaný, což se zřejmě notnou měrou podepsalo na mých výkonech.“

Viktor Láznička tak se 7,5 body skončil až na 19. pozici, což ho bude stát i nějakých 11 Elo bodů. V první části turnaje ale bezpochyby předvedl své kvality a ty bude na nadcházejícím ME družstev a na Světovém Poháru určitě potřebovat. Doufejme, že si teď při studiu na Vysoké škole ekonomické od šachů trochu odpočine a předvede to nejlepší, co umí.

Druhým českým zástupcem v soutěži mužů byl plzeňský Jan Příborský. Jako 51. nasazený s ratingem 2359 jel na mistrovství spíše sbírat zkušenosti a myslím, že může být vcelku spokojen. Jeho výsledková tabulka ukazuje, že prohry zaznamenal až se soupeři od 2400 výše a některým z nich dokázal i zle zatopit. Ulovil černými skalpy IM Brandenburga (2483) a Nigalidzeho (2440), bílými ze silných soupeřů porazil FM Benidzeho (2365). Trochu zarážející jsou ve 13 kolech pouhé 2 remízy. Jeho výkony mu vynesly celkem 6 bodů do tabulky a 5 bodíků do ELA.

O celkovém vítězi rozhodovalo až poslední kolo. Jako favorité na zlato do něj s náskokem vstupovali GM Adly z Egypta a GM Popov z Ruska. Jenže Popov svého krajana Andreikina v Aljechin-Chatardově ambitu francouzské obrany pouze rychle zvěčnil, když viděl, že do té doby nekompromisní Adly (3 prohry, 9 výher) nestojí bílými proti Němci Meierovi (2558) lépe. Jenže Adlymu se nakonec podařilo nebezpečně rozehrát své figury a vytěžil volného c-pěšce, který i rychle rozhodl o osudu partie. Ahmed Adly z Egypta (2494) je tak novým juniorským mistrem světa!

20 IM So Wesley PHI 2531 7,5

Něžné pohlaví zastupovala v Arménii WFM Soňa Pertlová (2169). Ta se na začátku dostala na švýcarskou houpačku, když po výhrách nad slabšími hráčkami narážela s železnou pravidelností na hvězdy z první desítky. Až prohra se slabší hráčkou v 6. kole ji řádně „nakopla“ a Soňa se rozjela ziskem 4,5/5 partií. Nezastavily ji ani WGM Chotenšvili (2307) a Indka Padmini (2226). Českou senzaci ale nepřipustila v předposledním kole WGM Vega (2331). Remíza v posledním kole pak rozhodla o konečném slušivém 17. místě za 7,5 bodu.

Zatímco soutěž mužů byla napínavá až do samého konce, u žen si od začátku počínala poměrně suverénně WIM Nebolsina z Ruska (2349). Jenže v 10. kole, když měla půlbodový náskok na druhou Indku Hariku ji porazila Polka Zawadzka, která měla v tu chvíli o 1,5 bodu méně, a drama začalo nanovo. Vše rozhodlo předposlední kolo, když z tria 8,5 bodových hráček, které měly bodový náskok na své pronásledovatelky, jediná Nebolsina vyhrála, zatímco Zawadzka a Harika svým soupeřkám dokonce podlehly.