Vize, neboli jaký přístup k šachu chce tým VV J. Lamsera prosazovat

24.02.2011 11:43 | Konference ŠSČR

Šachy jako kultura životního stylu Šachy vnímáme jako fenomén, který výrazně překračuje rozměr disciplíny, kde jde právě jen o technické sportovní výsledky. V minulosti šachy v naší zemi získaly stálé a nepominutelné místo ...

Šachy jako kultura životního stylu
Šachy vnímáme jako fenomén, který výrazně překračuje rozměr disciplíny, kde jde právě jen o technické sportovní výsledky. V minulosti šachy v naší zemi získaly stálé a nepominutelné místo jako součást národní kultury. Mimo okruh aktivních sportovních hráčů existuje široký okruh lidí, kteří šachy vnímají jen jako příležitostnou zábavu a spokojí se s obecnou znalostí pravidel bez hlubšího povědomí o jejich principech a historii, ale mají i alespoň základní povědomí. A i většina z těch, kteří aktivní herní zkušenosti se šachem nemají žádné, vnímají šach pozitivně jako obor mezi hrou, sportem, vědou a uměním – s velkou vnitřní hloubkou, nepominutelnými historickými úspěchy a kultivovanou komunitou aktivních šachistů.

Šachový svaz by měl ve své činnosti vnímat celý tento kontext. Má pečovat v této šíři jak o bohatý šachový život v současnosti, tak uchovávat a aktualizovat šachovou tradici, propagovat šachovou kulturu mezi nejširší veřejností, ale i šachy rozvíjet, připravovat další generace šachistů a vytvářet předpoklady pro jejich individuální šachový rozvoj.
Svaz by měl být proto z našeho pohledu více „rozkročen“ jak v čase, tak i šíři zájmu.

Kromě intenzivní aktivity týkající se organizace aktuálního výkonnostního a vrcholového šachu by svaz měl věnovat pozornost komunitě příznivců šachu, snažit se s nimi aktivně pracovat, předávat jim šachovou kulturu a budovat do budoucna předpoklady k dalšímu rozvoji společenského povědomí o šachu vůbec. A to proto, že toto společenské povědomí zřetelně v posledních letech, v konkurenci celé řady kulturních i technologických fenoménů, stagnuje.

Svaz by měl přitom o šachovou kulturu pečovat ne v izolaci, ale právě v kontextu vývoje společnosti jako takové, zohledňovat trendy v oblasti komunikace, výpočetní techniky, vnímání místa fyzických i psychických aktivit v individuálním rozvoji člověka, vývoje, systému vzdělávání, ale i obecné estetické povědomí současnosti.
Naše klíčová slova: Komunikace, noblesa, elegance, dynamika, nové technologie, tradice, tvůrčí disciplína, pohybové aktivity, vyvážený přístup k životu, zdvořilost, cílevědomost...

Jaké okruhy tým VV vnímá jako prioritní pro svou činnost

Z těchto východisek bezprostředně vyplývají témata, kterým by se náš tým v roli výkonného výboru chtěl intenzivně věnovat:

Výkonnostní (neprofesionální) šach

Soutěže jednotlivců i družstev vnímáme samozřejmě jako jednu z priorit. Při organizaci těchto soutěží bychom oproti minulosti chtěli vedle zajištění běžných technických standardů těchto soutěží více zdůrazňovat radost ze hry, šachovou kulturu a zlepšit komunikaci těchto soutěží vůči veřejnosti.

Reprezentace

Hlásíme se k roli svazu a jeho odpovědnosti za péči o reprezentaci – v dialogu s naší hráčskou špičkou.
Svaz musí reprezentaci podporovat a moderovat. Reprezentace sama je přitom nedílnou součástí profesionálního života naší hráčské špičky, profesionálního ve smyslu individuálním, ekonomickém i kariérním. Na tomto rozhraní svazového života jako dominantně amatérské činnosti a profesionality naší špičky chceme v jednotlivých reprezentačních kapitolách vytvořit střednědobé koncepce, které zohlední jak ekonomickou základnu svazu (determinující možnosti podpory reprezentace), tak i míru zájmu naší špičky se soustavně reprezentaci věnovat. Jako základní východisko v této oblasti vidíme zejména „důstojnost reprezentace“ spíše než její prvoplánové technické výsledky; reprezentaci a její výsledky přitom vnímáme jako důležitý prostředek prezentace šachu vůči veřejnosti.

Posílení společenské prestiže šachu, zájmu o šach v ČR

Máme za cíl zintenzivnit komunikaci o šachu v širším společenském kontextu, podporovat popularizační akce, a to jak mezi dospělými, tak mezi mládeží, na školách; na úrovni regionálních, místních iniciativ i akcí s celorepublikovým pokrytím.

Obohacení šachu (komunikace, technologie, zdravý životní styl)

Máme za cíl stimulovat nové formy komunikace jak v rámci svazu, tak i šachové komunity (webová prezentace svazu, facebook, blogy a chaty atp.). Vidíme jako potřebné aktualizovat stávající svazové řády, zohlednit v nich technologický vývoj (v oblasti soutěžních i disciplinárních řádů, hodnocení výkonnosti atp.). Máme za cíl stimulovat iniciativy, které by čistě šachový život propojily s nešachovými aktivitami, přispívajícími k obecně vyváženému životnímu stylu.

K jakému stylu práce chce VV směrovat, jaký má přístup k organizaci svazových aktivit

Otevřenost svazu

Máme v úmyslu rozvíjet svaz jako platformu otevřenou pro spolupráci. Nemáme v úmyslu budovat mohutnou ústřední svazovou strukturu, ale spíše tam, kde lze konkrétní aktivitu svěřit aktivnímu jednotlivci či organizované skupině, hledat aktivně takovéto partnerské modely.

Svaz jako podpůrná a servisní organizace

Spíše než „svaz řídí“ vnímáme naše poslání jako „svaz pomáhá, zajišťuje servis a podporuje iniciativy krajských svazů“.

Zvyšování efektivnosti aparátu svazu, přehlednost, „péče o klienta“

Máme v úmyslu zavést některé postupy, které se v široké institucionální praxi osvědčily jako nástroje k udržování efektivnosti a funkčnosti jak dílčích činností, tak fungování organizace jako celku, a které nekladou žádné podstatné finanční nároky. Namátkou: standardy výkonnosti, svazový ombudsman, průzkumy spokojenosti s činností svazu.

Jan Lamser, kandidát na předsedu VV

10x 1169x
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
25.02.2011 15:37 | Autor neznámý

Vážený pane Lamsere,

mám na Vás několik otázek.

1. Je pravda , že na sekretariátu musí pracovat dva sekretáři , protože jeden je generální a druhý umí anglicky? Nebylo by lepší , kdyby generální splňoval požadované podmínky běžných výběrových řízení? Ušetřili bychom hodně peněz.

2. Máte náročnou práci. Budete mít čas řídit ŠSČR nebo bude svaz řídit zase pan Herejk?

3. Pan Igor Němec v lednu oznámil šachové veřejnosti, že nebude kandidovat na prezidenta svazu , protože prý již neumí přinést větší přidanou hodnotu svazu a volal po změně. Proč nyní kandiduje?

4. Na kandidátce máte samé Pražáky (vyjma Romana Burdy z Neratovic). Je pravda , že s Herejkem už nikdo jiný opravdu nechtěl jít?

5. Předložíte veřejnosti požadavek Vašeho kandidáta na předsedu TMK , kde pro sebe osobně požaduje nehorázné peníze? Nebo se Vám zdá odměna reprezentačního trenéra mužů 40 tisíc Kč adekvátní za 16. místo v Evropě?

6. Nabídnete svazu (delegátům konference) sponzorský dar za podporu Vaší kandidátky?

Otázky mám samozřejmě také na pana Novotného.

Odpovědi na otázky zajímají více lidí. Jestli neodpovíte zde , budeme Vás interpelovat přes delegáty.

 

25.02.2011 14:21 | Autor neznámý

Pane Lamsere, je-li zde možné s Vámi diskutovat o Vašich vizích, můžete prosím odpovědět na následující dotaz ohledně šachových kroužků na základních školách a v mateřských školkách? Stejný dotaz jsem položil i Vašemu protikandidátovi.

Jsou podle Vás děti v kroužcích na ZŠ a MŠ potencionální členové ŠSČR? Tzn., máme se snažit registrovat je v ŠSČR? Pokud ano, myslíte si, že pro tyto děti má platit jednotná sazba členských příspěvků jako pro ostatní členy - závodní hráče z řad mládeže?

Děkuji za váš názor. Ivan Kopal

25.02.2011 11:47 | Autor neznámý

 To Jirka Kadlec: Co je na tom tak jedinečného?? Já si myslím že to spíš může přinést více problémů než užitku.

24.02.2011 23:57 | Autor neznámý

Spojení šachu s ČSOB je jedinečné, není vůbec co řešit!!

24.02.2011 21:31 | Autor neznámý

Kdepak jsem ty fráze četl (a kolikrát už)...? Pan Lamser a jeho tým by si měli rychle připravit konkrétní body programu bez zbytečných keců nebo při volbách neuspějí (pokud by uspěli na základě prázdných frází, byla by to ostuda). Buďto na sestavení nějakého programu neměli čas nebo se na to vyflákli. Obojí je špatně.

24.02.2011 15:21 | Autor neznámý

úplně falešný a prázdný Lamser, jak by řekl pan prezident. :-)

24.02.2011 14:37 | Autor neznámý

Deklarované cíle jsou ušlechtilé, nic proti nim nelze namítat. Schází však vysvětlení, jak jich p. Lamser & spol. chtějí dosáhnout. Nebo jsem četl nepozorně?

24.02.2011 13:55 | Autor neznámý

Také přesně nevím co si pod tímto spojením představit. Asi to mělo shrnout onu snahu vzbudit zájem o šachy napříč společností.

Co se týká vize, tak ta je už ze své podstaty více obecná. Proto ona heslovitost. Samozřejmě že zajímavější budou až konkrétní návrhy a připravovaná opatření.

24.02.2011 13:44 | Autor neznámý

No že bych se tady dočetl cokoliv konkrétního o tom, co chtějí dělat, to nemohu říct. Snad to prozradí aspoň před konferencí.

24.02.2011 13:07 | Autor neznámý

Co to je prosím "kultura životního stylu"? Někdy nesrozumitelný nadpis devalvuje dobrý záměr. Je snad míněna "kultivace životního stylu"? Jinak se zde jedná o poměrně málo konkrétní slib jakési lepší(?!) činnosti, než jakou vyvíjí dosavadní vedení svazu. Je také zmiňována "tradice". Bylo by dobré ji ctít a proto se také věnovat více historii našeho hnutí, než je to činěno dosud. Na Slovensku si šachisté aspoň vytvořili komisi pro šachovou historii a hodlají knižně uctít dva slavné turnaje na svém území: Piešťany 1912 a 1922. V Čechách se nic takového neděje, snad s jednou soukromou výjimkou: kniha pánů Závodného a Kalendovského o turnaji v Praze 1908. No věřme, že pan Lamser a jeho tým se ještě před konferencí vyjádří konkrétněji. A vzhledem k tomu, že se diskuse vede na webu 1. Novoborského, jaksi mi tu chybějí vize pana Novotného! Zdar a sílu přeje (kal)