Repete po padesáti letech

03.04.2012 11:43 | K CERO šach s legendami

"Verím, že pre nitriansku šachovú rodinu to bude ďalšia lahôdka,“ uvedl loni Roman Cerulík (viz foto, vpravo), když jeho pozvání přijal bývalý sekundant mistra světa Bobbyho Fischera velmistr Lubomír Kaválek. Firma K CERO Romana Cer...

"Verím, že pre nitriansku šachovú rodinu to bude ďalšia lahôdka,“ uvedl loni Roman Cerulík (viz foto, vpravo), když jeho pozvání přijal bývalý sekundant mistra světa Bobbyho Fischera velmistr Lubomír Kaválek. Firma K CERO Romana Cerulíka má již ve svém "rejstříku" několik zajímavých šachových aktivit, pointou letošní víkendové návštěvy Lubomíra Kaválka (viz foto, vlevo) bylo 50. výročí jeho simultánky naslepo proti deseti soupeřům v Nitře 1962.

Lukrativní nabídka

Lubomír Kaválek (1962)

Během žilinského studia na VŠD dostal Lubomír Kaválek od šachistů z Nitry, kde zrovna probíhalo šachové mistrovství Československa žen (1962), lukrativní nabídku. "Abych mohl prožít celý týden v Nitře v přítomnosti mladých děvčat a starších dam - šachistek, sehrál jsem simultánku naslepo," vzpomínal Lubomír Kaválek. Držitel titulu přeborníka Československa, který získal jako nejmladší v historii, byl devatenáctiletý Kaválek se svými deseti soupeři hotov během půldruhé hodiny s výsledkem 10:0.

Geniální halušky, Kasparov a Carlsen

Poslední březnový víkend se velmistr vrací na "místo činu". Páteční vyprávění na školách obohacuje rozhled místních žáků, v sobotu přichází na řadu v prostorách firmy K CERO hlavní program. O deváté hodině startuje simultánka Gennadije Timoščenka, který krátce před polednem uzavírá svůj simulánkový účet na 14,5:0,5. Remízu uhrál velmistrův svěřenec čtrnáctiletý Milan Chovan ml. z Nitry.

Bývalý ministr životního prostředí Juraj Hraško prezentoval své kulinářské umění

Polední menu je stylové - slovenské halušky. V podání šéfkuchaře Juraja Hraška nemají chybu a mě osobně dodaly sil do odpolední simultánky s Lubomírem Kaválkem. Slavnostní zahájení vyšperkuje písní slovenská herečka Eva Pavlíková, nechybí ani video sestřih z minulých akcí a fotografie z velmistrovy šachové dráhy, což navodilo tu správnou atmosféru. "Děkuji za pozvání a věřím, že se zde za padesát let opět sejdeme," vtípkem ukončil Lubomír Kaválek čekání na první simultánkový tah téměř dvacítky odhodlaných soupeřů. Úspěch v podobě remízy mohl oslavit syn majitele firmy K CERO Jakub Cerulík a ještě jeden hráč, jehož jméno si bohužel nepamatuji. Konečné skóre 18:1 stanovila partie FM Petera Martišky z Nitry, která byla dohrána s časovým limitem 5 minut pro každého.

Nevyužít přítomnosti Lubomíra Kaválka, který byl sekundantem legendárního Bobbyho Fischera a v sedmdesátých a osmdesátých letech patřil do světové desítky, a sekundanta Garriho Kasparova velmistra Gennadije Timoščenka, by byla věčná škoda. Padesát let je dlouhá doba a témata pro dotazy bychom nespočítali na prstech rukou všech přítomných. Hodinka a půl příjemného letu časoprostorem šedesátičtyř šachových polí a životních zkušeností uběhla velmi rychle. "Když přijely do Prahy tanky, zrovna jsem hrál turnaj v Polsku. Zprávy, co se přesně děje, jsme neměli skoro žádné, tehdy jsem se rozhodl, že cestu vlakem zpět protáhnu dále," vzpomínal Kaválek. "V Praze jsem se zastavil doslova na půl hodiny, sbalil pár košil a vyrazil jsem na západ." Následují sedmdesátá léta. Řeč se točí kolem Karpova a Fischera, a tak nebylo daleko k otázce:

Kdo byl nejgeniálnější?

"Šachy jsou více než hra," zahájí úvahu Gennadij Timoščenko a dále vysvětluje: "Šachová hra má více poloh, proto bych se ptal spíše kdo byl nejgeniálnější taktik? Kdo byl nejgeniálnější metodik? Kdo byl nejgeniálnější hráč?" Kasparov. Botvinnik. Karpov. Zde mezi autoritami panuje největší shoda, ale samozřejmě padají i další jména. "Pan hráč byl Capablanka a nesmíme zapomenout na Laskera, ten je stále nedoceněn," říká Lubomír Kaválek. Šachová hra urazila za padesát let dlouhou cestu. Co se změnilo? "My jsme toho museli více vymyslet vlastní hlavou," vystihuje stručně Lubomír Kaválek. Jsme v roce 2012 a světovému žebříčku vládne norský mladík. "Carlsen? Ten šachy cítí," nachází pozitivum v dnešní počítačové době Lubomír Kaválek.

Závěrem

Šachová sobota utekla neskutečně rychle. Závěrečný večírek umožnil vstřebat zážitky z celého dne a loučení s Nitrou a příjemnými hostiteli nebylo lehké. Ale pohled do blízké budoucnosti dává naději. Příští rok slaví firma K CERO Romana Cerulíka 25 let, a tak téměř s jistotou lze počítat s další šachovou lahůdkou.

Lubomír Kaválek si vychutnával pohled na Nitru ze střechy sídla firmy K CERO

Simultánku s Lubomírem Kaválkem zahájil Roman Cerulík

Herečka Eva Pavlíková

Podpis na šachovnici a partie s Romanem Cerulíkem může začít

Jako poslední dohrával FM Peter Martiška z Nitry

Odkazy

Šachista Lubomír Kaválek: Na šach do Nitry ho prilákali ženy! (www.cas.sk)
Do Nitry príde Lubomír Kaválek, sekundant geniálneho Bobbyho Fischera (www.nitra.sme.sk)
2x 2438x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
04.04.2012 12:30 | Autor neznámý

Ad vevlad: Fischerovým sekundantem v Reykjavíku 1972 byl velmistr William Lombardy (nar. 1937), první Američan, co vyhrál mistrovství světa juniorů a to v Torontu 1957 ziskem 11(11).

04.04.2012 07:36 | Autor neznámý

říká se "čo bolo, to bolo" ,slyšel jsem,že FISCHER měl sekundanta nějakého kněze,co vyhrál  100 procentně  mistrovství světa juniorů, nemohu si vzpomenout na jméno,nějak mi to uniklo ,jestli Fischerovi   v zápase 1972!  pomáhal i GM Kaválek?,  myslím,že i v zápase s GM Kasparovem pomáhal GM Shortovi,který předtím vyřadil GM Karpova.