Groningen v řeckých barvách

31.12.2007 08:00 | Turnaje

Už samotná startovní listina, ve které 3 nejvýše nasazení hráči byli Řekové, naznačovala, jakým způsobem by se letošní šachový festival v nizozemském Groningenu mohl ubírat. Přestože ani jeden z řeckých reprezentantů se nevyh...

Už samotná startovní listina, ve které 3 nejvýše nasazení hráči byli Řekové, naznačovala, jakým způsobem by se letošní šachový festival v nizozemském Groningenu mohl ubírat. Přestože ani jeden z řeckých reprezentantů se nevyhnul zaváhání v podobě porážky, tak nakonec to byli právě oni, kdo se po odehrání poslední partie mohl radovat nejvíce. Tvrzení o poslední dohrané partii rozhodně není přehnané, protože
při rovnosti bodů (6,5/9) na 1.-5. místě muselo bližší umístění určit až pomocné hodnocení. I přes porážky ve 4. a 6. kole si prvenství nakonec odváží GM Stelios Halkias (2589), kterému vyšel fantastický finiš 3/3. Trochu paradoxní je, že i přes výhru v turnaji ztrácí necelé 2 body do ELA. Na stříbrné pozici skončil GM Dimitrios Mastrovasilis (2559), bronz pak bral GM Sipke Ernst (2539), jediný neporažený hráč celého pelotonu. U něj je jistě zajímavé, že ve 4.-6. kole hrál postupně se všemi řeckými reprezentanty a jako jediný s nimi udržel pozitivní bilanci 2/3, když porazil pozdějšího vítěze Halkiase. 4. a 5. místo pak obsadili juniorský mistr světa GM Ahmed Adly (2495) a IM Davit Lobzhanidze (2489), kteří se na čelo propracovali až drtivým závěrem 3,5/4, respektive 3/3. Nejlepší ze skupinky 6 bodových byl nejvýše nasazený GM Hristos Banikas (2591).

Stránky pořadatelů nabízejí i výsledky vedlejších turnajů a samozřejmě také partie. K přehrání Vám tentokráte nedoporučím partii nikoho z vítězů, ale partii 2 domácích hráčů, která po divokém průběhu skončila vskutku netradičně.

Partie Burg (2275) – Kleijn (2210) ze 6. kola skončila málo vídaným matem uprostřed šachovnice již ve 22. tahu