Grand slam zná předčasně finalisty

18.06.2008 08:00 | Turnaje

V první řadě, nepleťte si Grand slam a Grand-Prix! Grand slam je série známých superturnajů – Wijk, Morelia/Linares či Sofie, která má od letošního roku mít své velké finále v Bilbau, Grand-Prix naproti tomu je součást bojů o...

V první řadě, nepleťte si Grand slam a Grand-Prix! Grand slam je série známých superturnajů – Wijk, Morelia/Linares či Sofie, která má od letošního roku mít své velké finále v Bilbau, Grand-Prix naproti tomu je součást bojů o mistra světa, které začalo za účasti našeho Davida Navary letos v Baku a končí příští rok v Karlových Varech.

Grand slam má za úkol pozvednout šachy ještě na vyšší úroveň a po vzoru ostatních sportů se mají hodnotit nejvýznamnější turnaje během sezóny a ti nejúspěšnější mají sehrát konečný Masters – ten je na programu 1. – 13. září ve španělském Bilbau. Organizátoři superturnajů se shodli na
vyžadování sofijských pravidel bojujícím proti remízám a vše běželo dosud skvěle.

Jenže nyní dostává plán vážnou trhlinu – čtvrtým a posledním letošním turnajem série měl být turnaj v Mexiku, který se měl konat již za několik dní. Bývalý organizátor turnajů v Morelii, GM Hinquíngari Carranza, však v otevřeném dopise z 16. května prohlásil, že turnaj se konat nebude. Hlavním důvodem je prý ztráta podpory mexických veřejných činitelů, za kterou může nepovedené MS v Mexiku.



Zkušený mexický pořadatel H. Carranza tentokrát neuspěl. Vinu dává mj. i kolegům organizátorům, kteří nezvládli turnaj MS v Mexiku. Foto: Chessbase

Zbývající členové grandslamové asociace se po této zprávě nyní dohodli, že k vítězům turnajů – Aronianovi (Corus – Wijk an Zee), Anandovi (Morelia/Linares) a Ivančukovi (Mtel – Sofie) doplní do šestičlenného finále v Bilbau ještě druhé Carlsena a Topalova a poslední místo přiřkli Radžabovovi. Vezmeme-li v potaz pravděpodobný červencový žebříček FIDE, mělo by finále vypadat následovně:

1. Anand 2798
4. Ivančuk 2781
5. Topalov 2777
6. Carlsen 2775
7. Radžabov 2744
12. Aronian 2737

To vypadá na slušný průměr 2769! Čísla před jmény udávají pravděpodobné umístění v žebříčku – chybí druhý Morozevič a třetí Kramnik. Kdo by se divil, proč není Carlsen výše, nechť zví, že důvodem je uzávěrka přihlašování turnajů k zápočtu, takže např. probíhající Aerosvit by měl být započten až v říjnu. Na druhou stranu už jsme se několikrát dočkali od FIDE překvapení a byl započítán i turnaj po uzávěrce, takže uvidíme. Aronian spadl o více jak 20 bodů především kvůli špatnému výsledku na letošním Mtel Masters v Sofii. Ratingům se ještě v blízké době budeme věnovat v samostatném článku.



Levon Aronjan sice vyhrál Asrianův memoriál v rapidu, ztráta z bulharského Mtelu ho ovšem pravděpodobně odsune z elitní světové desítky.

V Bilbau se bude hrát o €400.000, přičemž vítěz si odnese přes €100.000! Do cenového fondu turnaje Masters totiž přispívají všechny zúčastněné podniky.

Grand Slam představuje ale i potěšující novinky. Jednou z nich je zařazení turnaje v americkém Seattlu do ročníku 2009. Organizátoři chystají prý cenový fond ve výši 750.000 USD. Silvio Danajlov pak prozradil Chessdom.com, že v roce 2010 by se k sérii mohla připojit i Čína a potvrdil tak trend rozšiřování Grand slamu na více kontinentů.



Seattle leží na severozápadě USA ve státě Washington.

7x 829x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
20.06.2008 09:39 | Autor neznámý

To Scratchy007: Vladimir Kramnik se za mistra světa nepovažuje. Na jeho oficiálních stránkách je uvedeno: "World Chess Champion 2000 - 2007". Pouze v listopadu loňského roku v rozhovoru pro Izvestia uvedl : “OK, on paper Anand may be world champion. But from my point of view, there is a difference in significance between a title won in a match, and in a tournament. For me, the forthcoming match with Anand is more important. If I lose that, I will accept completely the fact that I have lost the title, but right now, I have no such feelings. At present, I take the view that I have just lent Anand the title temporarily”.

18.06.2008 22:49 | Autor neznámý

No ja nevim,ale o Chuckym se vi, ze je trochu mimo a o okolni zpravy se moc nezajima. Ne nadarmo Vishy Anand v zertu rika, ze zije na "planete Ivanchuk". Me se ten system zda dobry, aspon bude vic onlinu. A prechodny zmatek se snad definitivne vyresi po zapase Kamsky-Topalov vs. Kramnik-Anand.

18.06.2008 17:29 | Autor neznámý

Nevěřím že se něco podobného do budoucna může uchytit, kvalitních turnajů již je příliš mnoho a zde půjde jenom o další výsledkovou masáž - a v tomto směru má nejvyšší prestiž titul mistra světa. No uvidíme, ale Ivančukovo překvapení mě v tom jenom utvrzuje :-)

18.06.2008 16:29 | Autor neznámý

Je fakt, že situace je méně přehledná, to asi vždy, když se přijde s něčím nezažitým. Grand slam je ryze soukromý podnik, který nemá s FIDE co dělat. Základní myšlenkou je spojení s ostatními výjimečnými turnaji a zviditelnění těchto podniků u případných sponzorů - to je prostě v pořádku. Zaujaly mě 2 věci v posledním New in Chess - jednak Ivančuk byl překvapen, když vyhrál v Sofii, že se kvalifikoval do nějakého finále v Bilbau (asi i on má s novinkami problém:-), jednak že i Grand-Prix by mohla mít problém s dalšími turnaji (Soči - srpen 2008, Doha - prosinec 2008, Montreaux - duben 2009, Elista - srpen 2009 a Karlovy Vary - prosinec 2009). Uvidíme, zda to nejsou jen fámy.

18.06.2008 16:05 | Autor neznámý

Za SSSR to bylo všechno jasné: pásmový turnaj, mezipásmový, turnaj kandidátů (resp. zápasy) a zápas o mistra světa. Pak se do toho přimíchal Kasparov, který tvrdil, že FIDE je pod vládou SSSR (což byla svatá pravda) a proto přestoupil do tuším PCA. Takhle se šachový svět rozdělil na dvě půlky a formálně se sjednotil až v roce 06, když vyhrál Kramnik. Dneska to je o prachy a FIDE mi připadá stejně ztrouchnivělá jako před 20 lety. Turnaj sice vyhrál Anand, ale Kramnik se přesto považuje za mistra světa v zápasech. Je to strašně chaotické, v těchto podmínkách se "šachuje" FIDE lehce, viz. např. to, jak protlačili Topalova k zápasu o kandidáta (s Kamským, vítězem sv. poháru).

18.06.2008 13:54 | Autor neznámý

- je to pouze slabostí FIDE a egoismem organizátorů. Bohužel někdy praktiky v tvrdém "stylu" nařízení přinese plno perfektních a jasně zařazených akcí, než demokraticky uvolněný systém. Samozřejmě je vše otázka peněz, předhánění se jednoho před druhým (viz evropský šampionát a Gradn Prix). Pamatuji stále rád na vyřazovací boje kandidátů na MS - bylo to sice dlouhé, ale přineslo to zájem medií i fanoušků. Dnes člověk neví, co určí mistar světa...

18.06.2008 13:08 | Autor neznámý

Jaký význam mají tyto turnaje (Grand Prix vs. Grand Slam)? Peněžní, výkonnostní??? Pokud má turnaj průměr 2769, nevím proč není součástí Grand Prix. Neměly by se šachy rozvíjet buď cestou tenisu nebo golfu (Grandslam,Masters,Open turnaje) nebo motozávodů (GrandPrix)? Teď je v tom šílený zmatek. Prakticky nikdo neví které turnaje jsou lepší. Není vystavěna hiearchie. Mám takový pocit že šachisti jezdí po celém světě bez nějakého konceptu, jen aby odehráli co nejvíc lig(viz Movsesjan - 6lig za ročník?!), něco turnajů, a pak nějaký tučně zaplacený rapid.