FIDE zvažuje změnu pravidel šachu!

28.03.2008 08:00 | Turnaje

Změnit se má i pravidlo pro chod pěšce či pravidlo rošády! Komise rozhodčích ČR vyzývá šachisty k diskuzi nad navrženými změnami do 5. dubna 2008. Zda se pravidla nakonec změní či ne, rozhodne FIDE až na Olympiádě v Drážďanech...

Změnit se má i pravidlo pro chod pěšce či pravidlo rošády! Komise rozhodčích ČR vyzývá šachisty k diskuzi nad navrženými změnami do 5. dubna 2008. Zda se pravidla nakonec změní či ne, rozhodne FIDE až na Olympiádě v Drážďanech.

Na webu html" target="_blank">ŠSČR najdete navrhované změny v anglické verzi. Pokusím se ty nejdůležitější rozebrat. Kontrolovat s českým textem můžete zde.

Koho vyděsilo, že se bude muset znova naučit tahat pěšcem a dělat rošádu, tomu se musím omluvit za úvodní bulvární přehánění. Třeba tah pěšcem o 2 pole se mění v tom, že místo termínu „v prvním tahu“ by se mělo objevit, že to jde z 2. řady. To by mohlo mít význam např. v Bughousu (Holanďanech), kde by hráč nasadil pěšce třeba na 4. řadu a pak s ním šel o 2 pole, protože to byl pěšcův první tah. A podobné je to i rošádou, diagonálou. V návrhu je takových drobností více, ty ale necháme fajnšmekrům.

Další změnou v řadě je doplnění definice nepřípustného tahu do 3.10. Tím je takový tah, který nesplňuje relevantní požadavky čl. 3. Je-li tah nepřípustný, musí být učiněn jiný tah. Pravděpodobně jde jen o doplnění toho, co stejně všichni vědí. Zajímavější novinku ale najdeme v čl. 6.5. Návrh doplňuje pravidlo o tom, že v čase určeném pro zahájení hry se spustí hodiny bílému, o jeho možnost, zapečetit svůj úvodní tah, pokud není černý u partie přítomen. Rozhodčí musí zkontrolovat, zda je tah možný. Pravidlo má být zřejmě namířeno proti tomu, aby se hráč (černý) z dálky či přes prostředníka nedozvěděl úvodní tah soupeře a ještě se neběžel připravovat.

S nepřítomností hráče při zahájení partie počítá i další navrhovaná změna, konkrétně čl. 6.7. Ten stanoví, že pokud předpis soutěže neurčí jinak, prohrává hráč, který se nedostaví k partii již do 15 minut. Alternativně je předkládána možnost, že rozhodčí může rozhodnout jinak v případě zásahu vyšší moci. V této souvislosti lze vzpomenout např. na vyřazení Nigela Shorta ze Světového Poháru, když jeho soupeř, Němec Baramidze, zaspal na pokoji a k partii doklusal po téměř 25 minutách, což byl veškerý čas na rozmyšlenou. Díky přídavkům za tah ale dokázal hrát a psychicky nalomený Short partii nakonec prohrál.

Zřejmě kvůli problémům s nastavováním digitálních hodin se objevuje nové písmeno b) v čl. 6. 11. Pokud se během partie zjistí, že hodiny byly nesprávně nastaveny, hráči či rozhodčí musejí hodiny okamžitě zastavit. Rozhodčí nastaví hodiny správně a podle svého nejlepšího svědomí nastaví i časy hráčů.

V rámci sjednocení s duchem pravidel je navrženo doplnění čl 7. 4. b). Pokud by hráč provedl nemožný tah potřetí, neprohrával by automaticky jako dosud, ale pokud by nemohl zmatit soupeřova krále libovolným pořadím možných tahů, byla by to jen remíza. To by bylo v podstatě možné jen při samotném králi, kdy by silnější strana chodila svým králem k osamocenému králi soupeře, což se mi jeví i v dětských soutěžích poměrně nepravděpodobné.

Žádný konkrétní text není navržen u reklamace trojího opakování pozice, ale poznámka o nutné nové formulaci textu dává tušit, že se zde vyskytují problémy. U vážných partií nejsou s pravidlem srozuměni ani někteří hráči 1. ligy, což je ale spíš jejich problém, než problém se zněním pravidel. Větší potíže nastávají v nejasnosti aplikace pravidla v rapidu a bleskovkách – reklamace totiž vyžaduje zapsání tahu do partiáře. Přitom i předseda pravidlové komise Gijssen zastává názor, že i ve zrychlených formách šachu lze toto pravidlo aplikovat, pokud rozhodčí opakování vidí (sám teď na Amberu skočil hráčům do partie, když jim napočítal 50 tahů bez pohybu pěšce či vzetí figury).

Jiným oříškem pro rozhodčí je pravidlo 10. 2. o reklamování remízy v případě, že soupeř neusiluje o výhru normálními prostředky (to se netýká bleskovek). Návrh pouze omezuje tuto možnost časově – hráč musí mít méně než 2 minuty ale nově více než jednu. To je, myslím, rozumný návrh, aby mohl rozhodčí hru chvíli sledovat, než hráči spadne praporek. Na druhou stranu zůstává otázkou, jak řešit situaci, kdy rozhodčí nechá pokračovat v partii do pádu praporku a reklamující hráč udělá za svou minutu jen pár tahů.

Poslední navrhované novinky v klasickém šachu se týkají mobilních telefonů. Termín „zazvoní telefon“ se rozšiřuje na „pokud rozhodčí uvidí během hry, že hráč má mobil, který není úplně vypnutý, nebo používá jakékoliv komunikační zařízení (mobilní či pevný telefon, fax atd…)“. Sankce v podobě bezpodmínečné prohry partie zůstává, samozřejmě, nezměněna. Pro diváky se pak zákaz mobilů rozšiřuje z hracích prostor i na přilehlé prostory určené rozhodčím.

Drobné úpravy máme také navrženy v rapid šachu. Rozhodčí nesmí oznámit hráčům ani pád obou praporků. Důvodem je pravidlo, že např. matem partie okamžitě končí a nelze tedy poté reklamovat pád praporku. Na druhou stranu si dovedu představit hráče, kteří z např. z recese zdrží turnaj tím, že budou partii prodlužovat do nekonečna a pádu praporků si „nevšimnou“. Další podstatnější změnou je, že rozhodčí by na rozdíl od současného znění měl zasáhnout, když uvidí mat či pat. S tím bych souhlasil, některé dítky na kroužku taková drobnost od další hry totiž neodradí.

Tak tolik navrhované změny pravidel. Rádi si přečteme Váš názor, navrhovat můžete i změny jiných článků pravidel. Výsledky diskuze předáme komisi rozhodčích ČR, konkrétně jejímu novému předsedovi Mgr. Ladislavu Palovskému.
48x 963x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (48) Aktualizovat
13.05.2008 15:27 | Autor neznámý

Jen strucne : Kdyby si autor clanku dal tu namahu a podival se do pravidel bughouse sachu, tak je tam jasne napsano z druhe rady ze jde pesec o dve a rovnez by zjistil ze tam neni jediny odkaz na pravidla FIDE, takze zmeny nemaji vliv. Tomuhle rikam fakt sachovy bulvar - takhle mystifikovat lidi :)

31.03.2008 15:18 | Autor neznámý

no ja som už videl prípad z prvej ligy, kde si hráč v zložitej pozícii najskôr zapísal ťah, počkal, kým k jeho šachovnici nepríde jeho spoluhráč s elom o 400 bodov vyšším - nezakýva hlavou - či áno a nie a potom potiahol; mal už vyhratú pozíciu až to jeho súpera naštvalo dobre obom vynadal (jeho súper patril k tzv. chodcom a odbiehačom - takže si to všimol až asi po tretej nápovede:-), a zrazu sa popár ťahoch vyhratá pozícia zmenila na prehratú:-), to Tom neveril by som, že je to možné, ale odvtedy to pravidlo za zbytočné nepokladám

30.03.2008 18:45 | Autor neznámý

V tomto musim suhlasit s Lopezom, toto pravidlo je zamerane proti podvadzaniu. Dalsia vec, videl som dost hracov ktori najprv tahy zapisovali az potom tahali, a ich partiare boli dost doskrtane, co moze byt problem hlavne v sutaziach, v ktorych sa originaly partiarov odovzdavaju. Na druhej strane, ja osobne by som nikdy nereklamoval, ze super zapisuje tah pred potiahnutim, ked je tak zvyknuty a nepodvadza pri tom, kludne nech to tak robi.

30.03.2008 16:34 | Autor neznámý

Tom Rösner: Já pravidlo zakazující psát tahy předem považuji za vynikající. Předem zapsaný tah se dá zneužít k nápovědě a také v soupeřově časové tísni (Jeden tah si zapíši dopředu, táhnu a po soupeřově odpovědi okamžitě zahraji další tah).

30.03.2008 16:05 | Autor neznámý

to Rasto Diviak - nejen kvůli mobilům, věcí, které mi hýbou žlučí je v pravidlech více, namátkou třeba povinnost tah nejprve provést a až poté zapsat. Na stará kolena se nehodlám přeškolovat. To že soupeř reklamoval takovéto porušení pravidel, se mi už stalo, náhodou jsem to nebyl já, kdo byl hříšníkem, já jsem byl shodou okolností rozhodčím, který byl k situaci přivolán a musel jsem (sakra nerad) hráči přikázat, aby se to neopakovalo. Připadal jsem si jako blb. Jinak na toto téma jsem cca před měsícem vyvolal diskusi na stránkách JmŠS, mrkněte tam. Byla sice krátká, ale docela zajímavá. Připadá mi, že poslední dobou se frekvence zamořování pravidel podobnými (dle mého názoru) nesmysly docela zvyšuje. Můj žaludek to bohužel přestává snášet....

30.03.2008 09:10 | Autor neznámý

Akademická čtvrthodinka a pak už nic. Dnes má vzdělavatel smůlu často i po deseti minutách.

29.03.2008 23:55 | Autor neznámý

to Tom Rosner: Skoncit so sutaznym hranim len kvoli pravidlu o prehre po zazvoneni mobilu mi pripada az prilis radikalne. V lige predsa staci, aby na mobily pred zapasom upozornil rozhodca alebo kapitan (samozrejme by si mal hrac spomenut ci nema nastavenu nejaku pripomienku alebo budik) a na turnaji sa to da vyriesit aj tak, ze si mobil do hracej miestnosti vobec nezoberiete. Samozrejme sa moze stat ze mobil pri partii zazvoni, ale hrac si aspon pravidlo lepsie zapamata (aj ked to niekedy moze byt krute, napriklad v pripade pana Vokaca). Pokial ide o podnikatelov, pripadne hracov ktori musia byt na prijme, je normalne ze to takyto hrac pred partiou oznami rozhodcovi a ten to respektuje. Niekto tu spominal, ze by aj po zazvoneni superovho mobilu trval na pokracovani partie, obavam sa, ze toto nie je mozne, rozhodca proste musi vyhlasi partiu za prehratu (nie kontumovanu ale prehratu). Skratenie cakacej doby na 15 minut sa mi nezda rozumne, niekedy to clovek naozaj nemoze ovplyvnit, podla mna by to viedlo k zbytocnym sporom.

29.03.2008 19:33 | Autor neznámý

Homunkulus: To je samozřejmé :-) Střelec musí mít stejnou barvu jako vlastní pěšci a ostatní figury musí být vhodně zablokované.

29.03.2008 09:44 | Autor neznámý

Zdravíčko. Tenkrát jsem hlavně zíral, co umí vypnutý mobil, který navíc veřejně ležel vedle šachovnice. Ale pravidla hovoří jasně a já se mám s mobilem naučit pracovat kompletně, moje chyba. Když hrajete třeba blicák a v sále pořád něco zvoní, tak vás to také štve. Fobií z nápovědy přes mobil sice netrpím, ale něco na tom může být. V Německu v družstvech to vyřešili jednoduše - předáte puštěný mobil rozhodčímu, vypnete hlasité zvonění a jste z obliga, může zvonit jak chce. Mám sice trpkou zkušenost, ale pravidlo mi nevadí - zvykl jsem si a hlídám si to. Je to prostě stejné jako zvyk zamykat byt když jdu ven. MV

29.03.2008 09:15 | Autor neznámý

to gmvoko, chtěl bych se Vás zeptat, co si o pravidle "zazvonění mobilu" myslíte Vy? Pokud si dobře vzpomínám, před pár lety jste u nás ve Znojmě přišel o první místo v turnaji poté, co jste byl v posledním kole zkontumován kvůli tomu, že Vám začal zvonit VYPNUTÝ mobil? Tuším, že jste snad měl nastavený budík kvůli odpoledním kolům, před ranním kolem jste si ho ale zapomněl deaktivovat. Tady se přece nejedná o nějaký pokus o podvod. Paradoxní je, že pokud by Vám zazvonil klasický železný budík našich babiček, vyruší ten kravál z koncentrace celý sál, ale dle pravidel se v podstatě nic nestalo, zatímco malé pípnutí telefonu, které zaznamená jen několik okolosedících, je obrovským přečinem, který si zaslouží zkontumovat. Tady jsou pravidla podle mě totálně postavená na hlavu, a to tak, že kvůli podobným kravinám jsem vpodstatě rozhodnutý, že skončím se soutěžním hraním (budu hrát jen s přáteli u pivka, kteří mě šikanovat nebudou).

29.03.2008 07:32 | Autor neznámý

Lopezo: Pozor ovšem na "oběť" figury - "odlákání" soupeřova pěšce - pochod vlastním pěšcem do dámy.

29.03.2008 07:30 | Autor neznámý

Tonda - Vymazane prispevky nejsou archivovany.

28.03.2008 23:38 | Autor neznámý

Zdravíčko. Já mám osobně velmi principiální odpor k tomu, aby se měnila pravidla šachu jen proto, že se vyskytuje malé procento šachistů, jejichž charakter je pokřiven více než jejich DNA. Vyhánění čerta ďáblem považuji za poslední nejkrajnější řešení, téměř vždy je takovým řešením zasaženo více "nevinných" než těch zloduchů, proti kterým je namířeno - viz např. 3bodové hodnocení jako boj proti domluveným remízám. Nebezpečnost podobných řešení je v tom, že vypadají jednoduše a účinně, neblahé důsledky se obvyke zřetelně vynořují až po určité době. Pan Majer ovšem nastolil problém, který si pozornost zasluhuje. Za svou osobu bych možná i sankcionování metodou zápočtu do ratingu nějak překousl. Ale ELO je statistická veličina a takový krok by zanášel do systému nové nepřesnosti a odchylky, kterých je v něm již i tak dost. Hlavně se ovšem obávám, že tento "postih" by asi velmi málo zasáhl ony skutečné "zloduchy", nečekám, že jejich přístup k vlastnímu ratingu se příliš liší od jejich přístupu k šachu všeobecně. Navrhuji spíše hledat řešení v oblasti finančních a v některých případech i disciplinárních postihů. MV P.S. Titulové normy kontumace v posledním kole nemaže, takk jak píše Viktor. A za jistých okolností se myslím dá vyřešit i kontumace v předcházejících kolech - ale již tento bod pravidel FIDE několik let nesleduji.

28.03.2008 22:59 | Autor neznámý

trochu offtopic to Viktor Novotny : Ahoj, hele zajimala by me jedna vec. Archivujete si vymazany prispevky? Zaujala me ta diskuze co byla o skonceni MCR na Seci, ale bez jistych prispevku to nema jaksi stavu.. :) kdyby si to nahodou nasel, tak me to muzes poslat na mail. Diky.

28.03.2008 21:20 | Autor neznámý

Ciitace z článku: "Další podstatnější změnou je, že rozhodčí by na rozdíl od současného znění měl zasáhnout, když uvidí mat či pat. S tím bych souhlasil, některé dítky na kroužku taková drobnost od další hry totiž neodradí." Zní to hezky, ale ... Bude u každé partie stát rozhodčí a sledovat, zda náhodou nedošlo k matu nebo patu? Pokud ne, je to velice problematický zásah do regulérnosti turnaje, protože rozhodčí si namátkou vybere jednu partii, do ní zasáhne a přitom na dalších xx stolech se může stát to samé bez jakéhokoliv dopadu a povšimnutí. To přece nejde.

28.03.2008 20:51 | Autor neznámý

to Vikto Novotný 17:04:39 - když budu vědět jako kapitán družstva, že budu hrát v 7, tak to určitě nemůžu volat soupeřovi abych prohrál tu 8. desku kontumačně. V krajských a okresních soutěžích to řešíme minimálně jednou za sezónu a vím, že soupeři mají mnohdy problém posbírat lidí šest. Takže bych soupeři jenom "vytrhl trn z paty". Hůř by na tom bylo to družstvo, které by zavolalo soupeři první :o(

28.03.2008 18:31 | Autor neznámý

Aha, ještě tam budou patřit pozice se zablokovanými pěšci, pokud ani jedna strana nemůže napadnout soupeřova pěšce. Tedy za pěšci mohou být schované i věže, střelec na vhodných polích a dokonce i kůň - pokud se nemůže vůbec hýbat kvůli vlastním pěšcům. Jestli by šla vhodně zablokovat i dáma si nejsem jistý (postavit to tak jde, ale možná ne tak, aby pozice mohla vzniknout ze základního postavení).

28.03.2008 18:26 | Autor neznámý

Láďa - já bych řekl K - K+J, K - K+S, K+S - K+S přičemž střelci jsou stejnopoláci

28.03.2008 18:18 | Autor neznámý

chtěl jsem taky vstoupit do diskuze,ale po přečtení některých příspěvků dole jsem se rozhodl ,že se na to vyseru

28.03.2008 18:02 | Autor neznámý

Nelíbí se mi, že by nepřítomný hráč prohrál už po 15 minutách. Ujede bus, trošku se zaspí či se zabloudí a už s tím člověk nic nenadělá.

28.03.2008 17:05 | Autor neznámý

Láďa - Na ty se budu těšit:-).

28.03.2008 17:04 | Autor neznámý

Omluvu bych zavedl např. v souvislosti s tou náhradou. Vždyť někdy kapitán družstva již jistě ví, že bude hrát v 7...Dnes i kdyby to dal soupeři vědět, musí tam ten 8. hráč dorazit, i když ví, že si ani nezahraje.

28.03.2008 16:59 | Autor neznámý

Započítávat kontumace do Ela pokládám za hloupost - rating by měl přece odrážet výkonost, a ne to, jestli soupeři ujede před partií vlak. Když někdo nepřijde ke hře bez VČASNÉ OMLUVY (např. den předem, aby se soupeř mohl zařídit ohledně svého časového rozvrhu a naplánovat si třeba fotbal), měl by dostat AUTOMATICKY distanc!

28.03.2008 16:23 | Autor neznámý

Pozice, v nichž ani jednomu králi nelze dát mat jakoukoliv posloupností přípustných tahů (čl.5.2 b a další), jsou mimo K - K pouze 3 typy a někdy, až budu mít trochu času, tak to někam napíšu.

28.03.2008 16:20 | Autor neznámý

pane Rösner jste dobrý rozhodčí! Kontumace za zazvonění mobilu je naprostá pitomost

28.03.2008 15:29 | Autor neznámý

Vím že je to problém, ale pravidla by měla rozlišovat, jestli někdo aktivně podvádí, nebo jestli jen zapomněl vypnout telefon. Mnozí podnikatelé, kterým mobil zvoní i v neděli po celý den, by mohli vyprávět. Obzvláště malí živnostníci si nemohou jen tak dovolit vypnout telefon (=zdroj příjmu) na mnoho hodin. V utkáních, které pískám, proto toleruji zapnutý telefon a hráči mohou volat, pokud je to nezbytně nutné a nebude se to týkat šachu, pravidla nepravidla. Jen je žádám, aby si přepnuli vyzvánění do režimu vybrací. Tak a teď mě může komise rozhodčích hnát před disciplinárku :-)

28.03.2008 15:22 | Autor neznámý

Bez větší naděje na úspěch, ale...Jak formulovat pravidlo o mobilech (elektr. zařízeních), aby byli tvrdě potrestáni podvodníci a poctivých se to dotklo co nejméně? Budou-li mobily povoleny - Jak zajistíte, že nikdo na záchodě či jinde nepoužije nějakého Pocket Fritze, jak se to už stalo např. v Holandsku? Ty toalety jsou vůbec problém, jak ukázala i Elista - Co s tím?

28.03.2008 15:13 | Autor neznámý

Jen dodám, že nejsem dobytek a já jsem prozměnu na kontumaci trval. Stal se však ze mě zavilý odpůrce tohoto stupidního pravidla.

28.03.2008 15:11 | Autor neznámý

to - jsem zvědavej, co budeš dělat, až budeš zdechlej a soupeři zazvoní mobil. Jestli budeš charakterní jako má soupeřka a prohlásíš, že o kontumační výhru nestojíš, že trváš na pokračování partie.

28.03.2008 14:53 | Autor neznámý

to - nesportovní je pouze to, že soupeř který nepřijde mě možnost vyhrát normálně neumožní! a ty elo body jsou jako náhrada zabiteho času

28.03.2008 14:48 | Autor neznámý

Vážení a milí,nemohu si pomoci,musím se do diskuse vložit.Chtít elobody za partii,kterou jsou na šachovnici nevyhrál,je hrubě nesportovní!

28.03.2008 14:46 | Autor neznámý

nevidím jedinej důvod proč ty partie kde soupeř nepřijde nepočítat do ela, rozhodně by tím počet takových partii výrazně klesl. Rozhodně když si vyhradím čas a jdu na partii hodinu tam tvrdnu dostanu kontumák a pak celej zbytek turnaje hraju víš, než bych musel, mě nijak nefascinuje!!!

28.03.2008 14:02 | Autor neznámý

JB - Asi máš pravdu, takové recesisty jsem ještě, naštěstí, nepotkal:-).
007 - To by asi nebyli rádi všichni ti s lepší pamětí, když už bojovat s teorií, tak ať se rozvýjejí celé Fischerovky, nejen další jedna z pozic.
Ještě jsem nepsal názor ke změnám - změna formulací mi příjde anglicky obratnější, jen u pěšce mi vadí, že je tam 2. řada, aby se pak nezačalo zakazovat tahat o 2 černému (co je 2nd rank vysvětleno není). Právo pečetit úvodní tah za nepřítomnosti soupeře může být, stejně by se asi moc nevyužívalo (jen aby pak měli všichni připravené obálky:-). Podobně 3. nepřípustný tah - může se dát, aby bylo sjednoceno, ale používat se podle mě stejně nebude. 15 minut může být, ale vyšší moc bych tam asi nechal. K ostatnímu jsem se asi vyjádřil v článku. Podle mě by to chtělo výslovně upravit reklamace 50 tahů a trojího opakování v rapidu a bleskovkách, ať je to jasné.

28.03.2008 13:24 | Autor neznámý

Navrhuji jedinou kosmetickou změnu, která by vyřešila (dočasně) problém s obludnou velikostíí současných knihoven zahájení a odstranění handikepu nás sklerotiků, kteří si to zaboha nemůžeme zapamatovat - vyměnit pozici černého krále a dámy, čímž můžeme současnou teorii spláchnout do záchodu, a přitom podstata hry zůstane zachována ;-)

28.03.2008 13:07 | Autor neznámý

Pouze dodám, že změna čl. B7 pro rapid je z pohledu Geurta Gijssena jenom formulační. Zastává totiž názor (který mimochodem sdílím), že současná první věta čl. B7 zakládá právní fikci, že praporek spadl až v okamžiku, kdy jeden z hráčů pád praporku reklamuje. Proto podle Gijssena ani za stávající úpravy nemůže rozhodčí ukončit partii, v níž jsou oba praporky fyzicky dole, dokud nepřijde reklamace některého z hráčů. Osobně se domnívám, že s případem dvou recesistů neochotných si všimnout spadlého praporku se rozhodčí může vyrovnat za pomoci čl. 12, odst. 1.

28.03.2008 12:32 | Autor neznámý

A k hodinovému čekání - to je částečně mezi navrhovanými změnami. Byl bych klidně pro 15 minut, nechal bych ale raději právo rozhodčího uznat vyšší moc. Aby to mělo vliv i na soutěže družstev, muselo by to ale být v rozpisu (pravidla říkají, není-li stanoveno jinak).

28.03.2008 12:29 | Autor neznámý

Jsem před tím nestačil doplnit svůj (nijak vyhraněný) názor. Podle mě by se kontumované partie spíš počítat neměly, není rozhodnuto za šachovnicí a ELO má vyjadřovat sílu hráče za šachovnicí. U mobilů je zápočet nutné zlo, jinak by všichni v prohraných pozicích začali vytahovat mobily a jejich partie by se pak nezapočítávaly.
Na popisovaný nešvar myslí SŘ, který stanoví, že přihlášením do soutěže jednotlivců, se hráč zavazuje odehrát všechny partie. Pravidlo je, chce to jen sankce a jejich důsledné uplatňování. U dlouhodobých soutěží družstev je to složitější, většina z nás má tu zkušenost, že 8 hráčů prostě nebylo možno sehnat. Řešením je asi zvyšování pokut za kontumované partie. Dovedu si představit, že v případě, že hráč je do sestavy napsán, jako že přijede, mohla by být v případě jeho následného nedostavení sankce i hodně vysoká. Hrozba, že si člověk, který na zápas jede nakonec nezahraje by pak visela jen na posledních šachovnicích. (jednou sem takto jel zbytečně přes celou republiku Zbyněk Hráček, to je prostě špatně). Od věci by možná ani nebylo, kdyby nekompletní družstvo muselo hráči, který si nezahraje, zaplatit náhradu (možná místo pokuty) - cestovné a promeškaný čas. To by pak určitě došlo k omezení tohoto jevu.

28.03.2008 10:57 | Autor neznámý

Predne nejde o zmenu pravidel,ale klasifikacniho radu.Ten pro CR se ma take menit,takze diskuze vitana,zda ale hodla FIDE udelat zmeny i u FIDE Ela,to netusim.
U norem je nejaka vyjimka pro posledni kolo,ze lze normu uhrat,i kdyz souper neprijde.Pokud se nemylim,doslo-li by ke kontumaci drive,ma hrac proste smulu. To je zase na FIDE.

28.03.2008 10:47 | Autor neznámý

Chci alespoň touto formou podpořit návrh pana Jiřího Majera st. Plně s ním souhlasím a co se týká soutěží družstev, tak v něm taky nevidím problém. Pokud se ví, že se hráč nedostaví (a ostatních je málo), tak lze vynechat poslední, jinak obsazenou, šachovnici. Pokud kapitán napíše do sestavy hráče o němž ví, že se nemůže dostavit, tak je to problém hráče a kapitána. Hráč prokazuje v tomto ohledu kapitánovi svou důvěru a bere na sebe odpovědnost za jeho rozhodnutí tím, že souhlasí, aby byl napsán na soupisku družstva. Ošetřeny (např. formou odvolání k STK) by měly být pouze případy, kdy byl hráč kontumován a bez svého souhlasu napsán na soupisku družstva.

28.03.2008 10:38 | Autor neznámý

Aby se na tím, zamysleli ti, kteří s tím návrhem nesouhlasí a hned ho zavrhli... sice jde jen o ELO body, ale zaplatíte si startovné, aby jste si zahráli a třeba získali nějáké body navíc, aby jste pak hráli na vyšší šachovnici v týmu.

28.03.2008 10:36 | Autor neznámý

Je to dobrý návrh, ale musíte se nad dím zamyslet hlouběji. Ano o prázdninách si pojedeš zahrát nějáký FIDE open nebo aji jen národní open, zaplatíte si drahé starotovné - a nějáké partie sevám nezapočítají a ještě k tomu, musíš hodinu čekat, jestli se tvůj soupeř náhodou neuráčí přijít. Minimálně tedy hráči, který se k partii dostavil by se partie do ELA měla započítat. A pan Majer psal tak pravdu o tom, že zazvonení mobilu není řádné ukončení partie - nikoho nezajímá, že výsledek třeba měl skončit jinak a jeho soupeř třeba jen neslušně tahá prohranou partii a čeká na zázrak.

28.03.2008 10:31 | Autor neznámý

Ještě malý doplněk k pravidlům: Neočekávejte, že budou definovány i logické nesmysly. To bychom se dostali na úroveň nejmenované země, kde lze vysoudit miliony za to, že v návodu není výslovně napsáno, že se děti nesuší v mikrovlnce.

28.03.2008 10:25 | Autor neznámý

Jelikož i na tak krásnou věc, jako je zabíjačka existují dva náhledy: řezníka a prasete, zachovejte se při svých návrzích jako šachisté, tj. zvažte klady a zápory svých návrhů. Navíc, FIDE bude arbiterem, který rozhodne, co lze a co nelze přijmout. Přesto si myslím, že celonárodní debata o změnách pravidel je pozitivní akcí KR ŠSČR.

28.03.2008 10:01 | Autor neznámý

ad Chodec) Děkuji, krásně napsán protiagrument těm, kteří by říkali, co když opravdu chci se dostavit k partii a zabrání mi v tom "vyšší moc" a ještě přijdu o elobody. Kolikrát za život se mi to opravdu nechtěně stane? Je to tak hrozné těch mínus 1 až 15 elobodů, když pro porovnání za rok třeba plním normu IM, beru si týden dovolené, zaplatím plno peněz a nezodpovědný na poslední kolo nepřijde. Zvažte oba možné případy a jejich dopady.

28.03.2008 09:54 | Autor neznámý

ad Jiří Majer starší) ad to) Nejprve ad to) Někdo nad něčím přemýšlý dlouho a jiný za minutu napíše "úplný nesmysl". Jsou takoví lidé, rychleji píšou než myslí. ad Majer) Něco na tom rozhodně je, třeba přijít o normu, že jsem hrál na 9-k turnaji jen s osmi hráči, 9. nepřišel a získal bych jí i při prohře, takto ne. Musela by to však schválit FIDE. Nemůže SŠČR takoto rozhodnout a nejde legalizovat ani to, že by se "jako" kontumace umazaly a ŠSČR by tak podváděl FIDE. To jistě autor nemyslel. U družsteb by to bylo "revolučnější", prostě by kapitáni psali do sestavy jen ty co jsou opravdu na cestě a ne ty, o kterých vědí, že nepřijdou a museli by vynechat, jako dříve, poslední šachovnice. To by jim jinak omluvení nepřítomní neodpustili, kdyby jim šlo do ela.

28.03.2008 09:46 | Autor neznámý

Připravuji se pečlivě na partii. Před partií mám ale nehodu, někdo mě sestřelí (auto, příslušník atd.) na chodníku. O několik hodin vyhasne můj život ve špitálu. Tam ještě po mně budou chtít dodatečně zacvakat 60 Kč za hospitalizaci. Není přece možné, abych ještě k tomu ztratil elobody za kontumovanou prohru.

28.03.2008 09:39 | Autor neznámý

úplný nesmysl: co s kontumacemi v druzstvech?

28.03.2008 09:18 | Autor neznámý

Zdravím šachové přátele. Posílám můj návrh na změnu, krerý jsem už navrhnul na konferenci JmŠS. Při hlasování měl sice většinu, ale ne nadpolovični a tudíž byl předán jako doporučení na konferenci ČŠS. Zde na něj nezbyl čas k projednání. Pokud by to šlo, byl bych vám vděčný za zveřejnění. Návrh na změnu v klasifikačním řádu: Navrhuji, aby se kontumovaná partie započítala i na výpočet ELA a to oběma hráčům a bez vyjímky. Hlavní důvody v kostce proč kontumovanou partii počítat do ELA: Na turnajích i v soutěžích družstev dochází stále častěji ke zneužívání faktu, že kontumovaná partie se nezapočítává do ELA. Nedisciplinovaný hráč je tak zvýhodněn před zodpovědným, který se k partii dostaví. Získá sice bod do tabulky, ale ten je mu k ničemu, protože k těmto jevům dochází zejména na konci tabulky, kde se nehraje o umístění, ale o body do ELA. Na jedné straně hráč, který zaplatí startovné, aby si zahrál plný počet kol, věnuje čas pro její sehrání ať to formou dovolené či byť jen volného odpoledne a řádně se dostaví k partii i když se mu v turnaji nedaří i když má jakékoliv jiné problémy. Na druhé straně pak hráč, který z taktických důvodů, aby si nepokazil ELO, k partii nenastoupí, nebo nemá formu a tak to prostě "zabalí" se žádného postihu obávat nemusí a vzniklý mu volný čas si pak stráví jiným způsobem. Argument, že nejde o řádně sehranou partii rovněž neobstojí. Stejně tak by se muselo pohlížet i na zazvonění mobilu a mnoho dalších příčin, při kterých partie není ukončena vzdáním soupeře. Takhle kontumovaná partie je řádně sehraná partie. Je jedním z hráčů řádně zahájena a druhým překročena na čas. Vyhrávající musí být u partie 1 hodinu, případně provést tah či spustit hodiny. Druhý hráč prohrává partii na čas a z jakého důvodu je nepodstatné - může jich být tisíc. Klíčové je potvrzení této skutečnosti rozhodčím turnaje. Jeho podpis na partiáři může formálně nahradit podpis soupeře. Závěr: Pokud vám jde o fair-play v šachu a nechcete odrazovat slušné hráče ( tímto nešvarem postižených ) od účasti na turnajích a pokud chcete zabránit manipulacím se sestavou při utkáních družstev – podpořte tento návrh. Předseda ŠK Kuřim Majer Jiří st. V Kuřimi 28.1.2008