Dortmund: Kramnikova ruská padla!
02.07.2008 08:00 | TurnajeVýsledková bomba, jinak výsledek partie Naiditsch – Kramnik ani označit nemůžeme. Domácí velmistr si totiž v ruské, Kramnikově korunní variantě na 1.e4, připravil fantastickou novinku, kterou podle informací serveru playchess již v r...
Výsledková bomba, jinak výsledek partie Naiditsch – Kramnik ani označit nemůžeme. Domácí velmistr si totiž v ruské, Kramnikově korunní variantě na 1.e4, připravil fantastickou novinku, kterou podle informací serveru playchess již v roce 1999 analyzoval Garri Kasparov. Na její uplatnění ovšem nedošlo, tedy až do včerejška.
Zde zahrál Naiditsch velmi silné 19.Dd2. Kramnik se na 45 minut zamyslel a zvolil tah 19...Jg6. Tím se vyhnul principiální variantě 19...Dxe5 20.Db4+ Ke8 21.Ve1 Je2 22.Kf1 Vc8 23.f4 Dxd5 24.Vxe2+Kd7 25.Vd2 Vc5 26.Vxd5 Vxd5, kterou komentátoři hodnotí nejspíše jakou remízovou. Tahem v partii se černý dostal do vážných problémů, které vyvrcholily až do neubranitelné pozice:
Trochu do pozadí se tak dostávají vynikající výkony druhého německého zástupce – hamburgského Jana Gustafssona. Těsně před polovinou je totiž spolu s Peterem Lékem na čele a má na svém kontě více bodů, než bych tipoval, že bude mít na konci. Ratingový outsider turnaje se ale nebojí a dokázal to také v partii s Shakhryarem Mamedyarovem – vrhl se totiž střemhlav do módní a velice ostré varianty poloslovanské, v jejímž průběhu dokázal, že minimálně co do přípravy se světovou špičkou rovnat může. Až do 18. tahu se kopírovala partie Inarkiev – Aronian z loňského Světového poháru, ve které bílý odmítal tak dlouho remízu až nakonec prohrál. Mamedyarov na žádné vylepšení ze strany Gustafssona nečekal, ale jeho pokračování příliš průrazné nebylo. To si také bílý včas uvědomil a rychle raději vyhledal třikrát opakovanou pozici. Peter Lékó se k udržení prvního místa příliš nenadřel – jeho partie s van Welym totiž byla do značné míry ovlivněna tím, že oba soupeři si již před jejím začátkem stanovili jasný cíl a po 31 tazích mohli společně slavit.
Na Vassily Ivanchuka zřejmě doléhá únava z velkého počtu odehraných turnajů – bílými už podruhé proti scheveningenské výstavbě (i když ChessBase tuto variantu řadí pod najdorfa) nezískal zhola nic. Navíc se mu vzniklá pozice zjevně nezamlouvala, jinak si totiž jeho brzkou nabídku remízy (v 19. tahu) vysvětlit nelze. Nepomniachtchi se spokojil s jistotou a remízu přijal, proti jinému soupeři by ale s pokračováním jistě neváhal.
Pořadí po 3. kole
1. – 2. Gustaffson a Lékó 2
3. – 6. Kramnik, Naiditsch, Nepomniachtchi a Mamedyarov 1,5
7. – 8. Ivanchuk, van Wely 1
Dnes se od 15:00 utkají následující dvojice:
Kramnik – Lékó
Nepomniachtchi – van Wely
Gustafsson – Ivanchuk
Naiditsch – Mamedyarov
Stránky turnaje
Mám takové tušení, že proti Anandovi alespoň jednou zkusí Marshalla a bude to pěkný mazec...
Lepší, že se mu to stalo tady, a ne třeba až v zápase s Anandem. Garriho nášlapné miny se mohou sem tam objevit i pár let poté, co jejich autor opustil šachy a zamířil do politiky. ;-)