Přední hráči k cyklu MS
07.01.2009 11:59 | Cyklus MSUž v souvislosti s norským turnajem on-line jsme Vás upozorňovali na to, že prezident FIDE Kirsan Iljumžinov diskutoval po Vánocích prostřednictvím internetu s nejlepšími hráči světa o jejich názorech na cyklus mistrovství světa a p
V sobotu 27. 12. pořádali prezident FIDE a jeho nejbližší spolupracovníci on-line konferenci s 5 předními velmistry – Anandem, Topalovem, Ivančukem, Carlsenem (zastoupen otcem Henrikem) a Aronjanem. Plodná debata trvala přes hodinu. FIDE slíbila, že nahrávku přepíše, zatím se tak ale nestalo.
Kancelář v Elistě, zleva: asistent prezidenta Berik Balgabaev, prezident FIDE Iljumžinov, obchodní ředitel FIDE a šéf Global Chess Geoffrey Borg, viceprezident FIDE Zurab Azmaiparašvili (zdroj: chessbase.com)
Carlsen: Žádná privilegia!
Henrik Carlsen
Svůj názor vyjádřil na svém webu prostřednictvím svého otce Henrika Magnus Carlsen. Podle něj je při rozhodování FIDE důležité zachovávat transparentní proces rozhodování a zásady spravedlnosti a předpověditelnosti, což poslední rozhodnutí FIDE učiněné při Olympiádě v Drážďanech rozhodně neplní. Carlsen se dožaduje oboustranně závazných smluv a kritizuje současný stav, kdy má FIDE různé únikové klauzule. Porušování zásady spravedlnosti vidí především v zachovávání a rozšiřování privilegií některých hráčů. Magnus by rád cyklus bez jakýchkoliv či pouze s minimem privilegií (např. zařazení do nějaké základní části cyklu na základě ratingu). Rozhodnutí FIDE o turnaji kandidátů (definitivní schválení či neschválení se čeká v březnu – pozn. VN) namísto toho vytváří v současném cyklu 2008/11 čtyři další místa v turnaji kandidátů. Nor nesouhlasí ani s jakýmikoliv výhodami pro obhajujícího mistra světa. V samotném cyklu se Carlsenovi líbí co největší otevřenost pro všechny hráče a vyhovující jsou jak pásmové turnaje, tak současný systém kvalifikací na Světový Pohár (postupy z ME a podobných soutěží). Magnusovi vyhovuje i knock-out ve Světovém Poháru, otázkou je, co např. s posledními 8 hráči – navrhuje 3 možnosti. Buď může knock-out pokračovat a vítěz se stane mistrem světa. Další možností je, že by tato osmička pokračovala později a jinde v kandidátských zápasech. Poslední 2 by bojovali o šachovou korunu. Poslední alternativou je dvoukolový turnaj této osmičky. Tento cyklus by byl dvouletý. Tedy v podstatě nic nového, potřeba je jen vyřešit privilegia stávajícího mistra světa Ananda (v příštím, max. ještě jednom dalším cyklu) a Kamského v následujícím cyklu. Především v druhém případě se ale Carlsenovi těžko něco navrhuje, když jednak nechápe důvod pro pořádání tohoto zápasu a jednak nezná dohody FIDE s těmito hráči – tento proces rozhodně postrádá onu na začátku zmiňovanou transparentnost.
Kramnika: Nebudu hrát kvalifikaci, abych měl tu čest, utkat se s poraženým ze zápasu Kamsky-Topalov!
S francouzskou novinářkou Marie-Laure Kramnik má teď dceru Dariu.
Kramnik by především před takovou to konferencí upřednostnil psaný dotazník a zahrnul více hráčů – např. všechny účastníky GP a 20 nejsilnějších hráčů na žebříčku – a otázky by se týkaly nejen běžícího cyklu, ale i dalších cyklů včetně podrobností jako jsou např. časové kontroly. Výhodu psaného vidí v tom, že jednak z toho co se dozvěděl o této konferenci vlastně stejně neví, jaké jsou postoje jednotlivých hráčů, jednak psaná forma nutí hráče v případě změny názoru své postoje vysvětlovat. Chessbase se prý ujme této iniciativy a odpovědi zveřejní, což Kramnik přivítal s povděkem. Před časem FIDE prováděla podobným systémem průzkum ohledně časových kontrol, ale výsledky zveřejnila pouze nejmenovitě, což podle exmistra světa snižuje vypovídací hodnotu takové ankety na polovinu. Navíc podle jeho informací byla většina hráčů pro zachování klasických časových kontrol, alespoň u MS a top turnajů.
U současného cyklu Kramnik na jedné straně kritizuje FIDE za změny v průběhu soutěže, na druhou strany by kandidátský turnaj uvítal. Ke Carlsenovi a Aronjanovi se vyjadřuje v tom smyslu, že chápe jejich frustraci, na druhou stranu ale vlastně získávají jedno postupové místo z Grand-Prix navíc, jen se jim následný zápas s vítězem Světového Poháru mění na turnaj se 7 soupeři. Co Kramnikovi nejvíce vadí na navrhované změně je, že zatímco poražený ze zápasu Kamsky/Topalov je rovnou v tomto kandidátském turnaji, on jako poražený ze zápasu s Anandem musí začínat od nuly (ve Světovém Poháru 2009). „Pokud se toto nezmění, nebudu hrát žádnou kvalifikaci na tento turnaj kandidátů, i kdyby to mělo znamenat, že vynechám tento cyklus. Je pro mě vcelku urážející, že se musím kvalifikovat, abych měl tu čest, utkat se s poraženým ze zápasu Kamsky – Topalov.“
Na konci rozhovoru se ještě dozvíte, že vzhledem k narození dcery vynechává Kramnik do konce března všechny turnaje, i když obzvláště u Linares ho to dost mrzí. Poté ovšem hodlá svou účast na turnajích zintenzivnit. Chessbase slibuje ještě druhou část rozhovoru, kde se mj. dozvíte podrobnosti z jeho zápasu s Anandem či proč se rozloučil se svým dlouholetým manažerem Carstenem Hanselem.
Ivančuk: 14 kandidátů!
GM Ivančuk
Ještě před touto konferencí zaslal ukrajinský velmistr Ivančuk svůj návrh na chesspro.ru. Ivančuk nejprve upřesňuje podmínky účasti v turnaji kandidátů pro rok 2010 – v potaz by se měl brát pouze rating k 1. lednu 2010. Navíc by zvedl hranici minimálního ratingu pro hráče nominovaného FIDE z 2700 (již 32 hráčů a v roce 2010 jich bude ještě víc) na 2740. Jeho zásadní návrh na změnu systému vychází z toho, že tříletý cyklus je moc dlouhý a obhajující mistr světa do něj naskakuje až v samém závěru, což je návrat k minulosti. „Nechme turnaj kandidátů v roce 2010, ale ne s 8 hráči, ale s 12 či 14. Osmička hráčů navržená Iljumžinovem by se doplnila podle výsledků Světového Poháru 2009 a Elo listiny k 1. 1. 2010. V žádném případě by se ale neměli brát v úvahu výsledky Grand-Prix, protože řada hráčů se již GP nemůže zúčastnit (Morozevič, Širov, Kramnik, Ponomarjov atd.). Po jednom vyřazovacím kole zbude 7 hráčů, k nim by se přidal mistr světa. V případě 12 hráčů by se mistr světa připojil až po 2 kolech k poslední trojici.
Odkazy:
chessbase.comBlog Henrika Carlsena
chesspro.ru
Fija - naprostý souhlas!
V každém případě bych dal přednost konečnému zápasu vyzývatele s obhájcem titulu, protože to má v šachu obrovskou tradici. Ideálem bych tak viděl zápasy na šestnáct partií. Kratší zápasy jsou podle mne na takto vysoké herní úrovni ne zcela regulérní, delší zápasy zase podporují remízovou, vyčkávací taktiku. Co se týče výběru vyzývatele je možností celá řada, hlavně však ať už Fide něco vybere a to, co bude ustanoveno, ať se zase za rok nemění, ale vydrží to přinejmenším léta nebo desetiletí. Současný stav, kdy se ani nejsilnější hráči světa v systému pořádání MS nevyznají a vlastně nevíme, co bude za rok, ba dokonce co bude zítra, považuji za zoufalý a tristní. Těžko pak Fide může čekat příchod sponzorů, když ti ani neví, do čeho vlastně případně budou investovat.
JJ, zajímavý čtení. Základní myšlenka článku je v tom, že poté, co se měnila několikrát pravidla ve prospěch Kramnika, kritizuje teĎ Kramnik změnu prvidel ve prospěch jiných...
Pro ty kteri to jeste necetli: Docela silna kritika Kramnika od M. Greengarda. I ty komentare jsou celkem huste. www.chessninja.com/dailydirt/2009/01/kramnik-in-from-the-cold.htm
Já jsem zvědav hlavně na to, kdy to FIDE zveřejní. Kramnikovi věřím, ale máš asi pravdu, že na titul už to nebude...
Salute, co třeba Marka Vokáče! s pozdr. plk.
Zajímavý článek. Jsem zvědavý na případný přepis té debaty. Kramnik už podle mě šachům moc nedá. Ještě pár let bude patřit do první světové desítky, ale titul už (bohužel) neobhájí. Nadchází doba jinačejších dravců.