Česká Třebová

03.09.2006 08:00 | Turnaje

Jak jsme Vás již v našem zpravodajství informovali (RC Sport Open 2006), hrál se v České Třebové silně obsazený mezinárodní turnaj. Od počátku turnaje se do čela dostal velmi dobře hrající IM Martin Petr hájících barvy letošníc...

Jak jsme Vás již v našem zpravodajství informovali (RC Sport Open 2006), hrál se v České Třebové silně obsazený mezinárodní turnaj. Od počátku turnaje se do čela dostal velmi dobře hrající IM Martin Petr hájících barvy letošních extraligových šampiónů z Pardubic. V prvních 5 partiích zvítězil (mj.
nad IM Bernáškem, IM Hermanssonem a GM Lechtýnským) a jak ukázal pozdější vývoj, pokud by se mu povedlo zbylé 4 zremizovat, tak by v turnaji jasně zvítězil. Druhá polovina mu však nevyšla podle jeho představ, když 2 partie prohrál (s GM Hábou a GM Likavským) a další 2 bez boje remizoval. O velmi zajímavý podíl na velmi slušném cenovém fondu ho připravila právě až závěrečná prohra s GM Likavským. Celkové 6. místo je však pro něj jistě úspěchem, i když nyní s trochu trpkou příchutí.

Před ním totiž skončila jen 5-členná skupinka hráčů s 6 body. V té se taktickými remízami v posledních 3 kolech drželi GM Petr Hába a IM Mikuláš Maník. Výhrou v 8. kole k nim přibyl GM Jiří Lechtýnský a výhrami v 9. kole GM Tomáš Likavský a GM Radek Kalod. O vítězi turnaje se tak nerozhodovalo jen na předních stolech, ale také na zadních šachovnicích, kde elitní hráči měli své „koně“ do buchholze. Jeden ze stabilně nejvyšších buchholzů turnaje se nakonec potvrdil u GM Petra Háby, který se tak stal celkovým vítězem.

K zajímavé situaci došlo při vypočítávání pomocných hodnocení GM Radka Kaloda a IM Mikiho Maníka – všechna vypsaná kritéria (buchholz, střední buchholz a sonnenborn) měli naprosto stejná, nezbylo tak než oběma přiřknout 2. místo. Horší pomocné hodnocení odsunulo na 4., respektive 5. místo velmistry Jiřího Lechtýnského a Tomáše Likavského, ale protože ceny se dělily systémem Hort a od 1. do 5. místa byly postupně vypsány částky 25, 20, 15, 12 a 10 tisíc Kč, tak si určitě nikdo ze zmíněné pětice nemohl stěžovat.

A jak si vedli hráči 1. Novoborského ŠK?