Open plný překvapení

04.02.2014 09:00 | Open Moskva 2014

Ruská metropole po roce opět láká šachisty. Open Moskva nabízí desítku turnajů v rapid i vážném šachu. Úvodní rapid turnaje vyhráli Grischuk a Charochkina.

Festival zahájila dvojice uzavřených devítikolových rapid turnajů, hraných jako mistrovství Moskvy. Turnaj mužů vyhrál Alexander Grischuk, mezi ženami kralovala Daria Charochkina.
foto

Hrací sál hlavního otevřeného turnaje (Zdroj: oficiální web turnaje)

Grischuk hrál v turnaji velmi dobře. Během osmi kol ztratil pouhé tři remízy. V poslední deváté
partii ovšem senzačně prohrál s Gordievskym a nabídl tím šanci Evgeniy Najerovi. Ani tomu
se ale nepodařilo v závěrečném kole vyhrát. Oba hráči zakončili turnaj se ziskem 6,5 bodu.
Pomocné hodnocení rozhodlo o vítězství Grischuka. Ten později v rozhovoru s Annou Kalyaevou upozornil na zajímavou souvislost: "Pro mě je vítězství docela symbolické. Obvykle lidé postupují zdola nahoru, ale já jsem se stal nejprve olympijským vítězem, poté mistrem Evropy, šampionem Ruska a až teď mistrem Moskvy."

GM Alexander Grischuk (Zdroj: oficiální web turnaje)

Charochkina si zajistila samostatné první místo díky zisku sedmi bodů. Nejdůležitější krok na cestě k celkovému vítězství udělala v předposledním kole, kde porazila největší rivalku Valentinu Guninu. Ta skončila s půlbodovým odstupem druhá.

Ženské superfinále šampionátu Moskvy (Zdroj: oficiální web turnaje)

Tři kola má za s sebou i hlavní turnaj ve vážném šachu. Cenový fond ve výši 1,5 milionu rublů (asi 870 tisíc korun) přilákal silnou konkurenci. Na čele se drží šestice hráčů s plným bodovým ziskem. Překvapivě se ve vedoucí skupině nalézá pouze jeden hráč z první nasazené pětice. První nasazený Alexander Moiseenko ztratil půl bodu se Sivukem, nasazená dvojka Maxim Matlakov remizoval s Rustamem Khusnutdinovem. Senzací úvodních kol jsou plné tři body WGM Soumyi Swaminathan. Hráčky nasazené jako 135.

WGM Swaminathan Soumya  (Zdroj: oficiální web turnaje)