Nisipeanu vs. Ragger, v Openech 3 Češi

21.02.2018 04:09 | Open Graz 2018

Zahrát si šachy do rakouského Grazu vyrazili tři Češi, ozdobou Graz Openu je zápas mezi rakouskou a německou šachovou jedničkou.

U našich jižních sousedů se od 17. 2. 2018 do 23. 2. 2018 koná mezinárodní šachový festival, jehož součástí jsou tři turnaje, hlavní náplní je A Open Graz 2018 a zápas na šest kol mezi rakouským hráčem číslo jedna GM Markusem Raggerem a německou jedničkou, kterou je momentálně GM Liviu-Dieter Nisipeanu. Markuse Raggera můžeme vídat i v naší extralize, kde hájí barvy Nového Boru a představil se také na poslední Novoborské Corridě, kde se utkal s GM Viktorem Lázničkou. Markus Ragger byl v loňském ročníku prvním nasazeným v Graz Openu, kde se mu však nedařilo a se ziskem 5,5 bodu z 9 partií skončil na 38. místě.


GM Liviu-Dieter Nisipeanu


GM Markus Ragger

ZÁPAS

První partie mezi jedničkou Rakouska a Německa skončila remízou po 140 tazích. Markus Ragger zahájil partii tahem 1.e4, Liviu-Dieter Nisipeanu se rozhodl pro Caro-Kann. Na šachovnici se rozehrála výměnná varianta, která se stává opět oblíbenou především díky Kramnikovi. Ragger získal dvojici střelců, čelil za to ale tlaku v centru. V dalším průběhu Nisipeanu propásl dvě velké šance partii rozhodnout ve svůj prospěch, minimálně druhou ve velké časové tísni. Po 140 tazích bylo v koncovce věž proti věži a koni uplatněno pravidlo padesáti tahů bez braní případně tahu pěšcem a partie skončila konečně remízou.

druhé partii hráči zápasu rozehráli poslední dobou stále populárnější Londýnský systém (*pěkně se tzv. Londýnskému sytému věnuje ve videu GM Robert Cvek na svém blogu). Oba hráči se drželi průběhu svých předchozích partií, které na toto téma sehráli, až do 14. tahu, kde Markus Ragger přišel s vylepšením, kterým vyrovnal. Nisipeanu se brzy spokojil s remízou, kterou si vynutil trojím opakováním tahů.

Třetí partie také nepřinesla resultát. Ragger zahájil opět e4, Nisipeanu zůstal věrný Caro-Kannu. Ragger zvolil již v druhém tahu jinou variantu, než v první partii a s dvojicí střelců si zajistil drobnou výhodu. V 25. tahu získal pěšec, který mu ale ve věžové koncovce nestačil. Nisipeanu předvedl dobrou obranu a Ragger musel nakonec souhlasit s remízou způsobenou věčným šachem. 


-
. kolo -

*Pozn.: Pro zhlédnutí druhé a třetí partie nutno rozkliknout šipku


Stav zápasu mezi rakouskou a německou jedničkou po třech kolech je tedy nerozhodný 1,5:1,5. První tah první partie provedl prezident ÖSB Christian Hursky (uprostřed).

A OPEN

Překvapivým vítězem A Openu se loni stal 61. nasazený FM Mikolaj Tomczak (POL), který letos obhajuje prvenství jako 27. nasazený. Zatím začal slibně po prvních dvou povinných výhrách remízoval s nasazenou jedničkou turnaje. Tou je GM Andrei Istratescu (ROU). Turnaje se účastní také velký talent GM Bogdan-Daniel Deac (ROU), který je nasazen jako čtvrtý. V Openu se děly překvapení již v prvním kole. Islandský GM Johann Hjartarson (2536) prohrál proti Polákovi Stanislaw Praczukowski (2139), neméně překvapivá byla prohra IM Gerta Schnidera (2430) s Švýcarem Martinem Schweighofferem (2124). O další překvapivé výhry se postarali například Dieter Wallner (2075) proti Damianu Lewtakovi (2387) a WFM Michala Lahav (2068) proti IM Manfredu Freitagovi (2382). V A turnaji hraje 135 hráčů z 22 zemí, celého festivalu se účastní celkem 251 šachistů a šachistek. Skupinu A po třech kolech vede šestice hráčů s plným počtem bodů. Celkově nejpřekvapivější jsou asi výsledky Martina Schweighoffera (2124), který nejprve porazil dva mezinárodní mistry a ve třetím kole i třetího nasazeného GM Pawela Czarnotu.


Pohled do hracího sálu

ČEŠI NA TURNAJI

Ačkoliv to čeští hráči nemají příliš daleko, vyrazili pouze tři. Ve skupině A hraje Martin Nehyba (2120), který kromě úvodní porážky s GM Monikou Socko (2482, POL) dokázal ve druhém kole zvítězit, a tak jej ve třetím kole čekal opět soupeř s titulem, tentokrát pouze IM. I tuto partii však prohrál. Dále ve skupině A hraje  Thai Dai Vinh Nguyen (1875), ten v úvodních třech kolech nebodoval. Ve skupině B hraje Thai Dang Vi Nguyen (1473), který si ve třetím kole připsal první půlku.

JEDNA ČESKÁ UKÁZKA ZA VŠECHNY

Překvapení se bohužel nepodařilo Martinu Nehybovi, který si zahrál na on-linu proti ostřílené GM Monice Socko. Černými se neohroženě pustil do Sicilské obrany. M. Socko však o žádný velký teoretický souboj nestála a zvolila neobehranou variantu s g3. Martin Nehyba si v zahájení vytvořil slabého pěšce, o kterého vzápětí přišel. To soupeřce stačilo k tomu, aby partii v klidu dotáhla do vítězného konce.


-
. kolo -

Zápas i jednotlivé openy A, B, C se hrají tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce + 30 sekund za každý provedený tah. Zápas se hraje na 6 kol, jednotlivé Openy mají kol 9.

*Pozn.: Zdroj všech fotografií viz. odkaz na fotogalerii.

Odkazy

0x 2876x Tobi
Fotogalerie