Cokoliv zahrajete, je špatně. Šachisté si vymysleli pro tento termín slovo Zugzwang. Cokoliv zahrajete vaši pozici výrazně zhorší, nebo prostě prohrajete. Kdyby to šlo, bylo by nejlépe říci slovo „pas“.
Není zase tak těžké postavit pozici Zugzwangu, kde je na šachovnici málo figur. I slabý šachista dokáže takových příkladů postavit mnoho. Stačí třeba jenom střelcem omezit jezdce (jezdec nikam nemůže) a nepřátelského krále postavit tak, že při jakémkoliv pohybu pustí našeho krále do pozice. Zugzwang, nevýhoda tahu, jakýkoliv tah prohrává.
A co zugzwang při plné šachovnici, třeba ve střední hře? To už je docela výjimka. Ale i zde se sehrálo několik „nesmrtelných partií“.
Asi ta nejkrásnější se hrála mezi Sämischem a Nimcovičem. Právě této partie si Nimcovič velmi cenil a není vůbec divu
Velký myslitel A.Nimcovič svého soupeře zcela přehrál. Sämisch byl hráč agresivního stylu a postupné strategické šarvátky mu moc „nechutnaly“. Nicméně Nimcovič byl také skvělým taktikem a právě jeho Můj Systém sepsal proto, aby se naučil šachy chápat. Na začátku kariéry byl vynikající taktik, ale velmi špatný stratég. 19….Sd6! Černý se nebojí tahu e4, bílý „to tedy zkusil:“ 20.e4,fxe4 Skvělá oběť figury 21.Dxh5,Vxf2 22.Dg5,Vaf8 23.Kh1,V8f5 24.De3,Sd3 25.Vce1,h6!!!
To je neuvěřitelné, ale bílý je v ZUGZWANGU! Cokoliv zahraje, je špatně! Například na 26.Kh2 vyhrává 26…V5f3 a tahy pěšci za chvíli bílému dojdou a černým vyčkávací tahy jako …Kh8 a …Kg8. Sami se podívejte na tahy bílých figur, cokoliv bílý hraje figurou, hned prohraje (například na 26.Vc1 je hned konec po 26…Ve2. Zde se Sämisch hned vzdal, zcela udušen.
Dva slíbené diagramy na páteční řešení a celá partie, tak to vše na vás čeká v tomto videu: