Někteří šachisté berou Czech Open i jako vítanou dovolenou
27.07.2019 05:45"Setkávat se, to je to, co šachová komunita chce," říká Petr Boleslav, který je nehrajícím kapitánem jednoho z nejúspěšnějších šachových extraligových družstev posledních let.
Ve třinácti odehraných sezónách nejvyšší české šachové soutěže získal jeho 1. Novoborský šachový klub desetkrát titul mistra ČR, dvakrát se spokojil se stříbrnou medailí, jednou bral bronz. Petr Boleslav uspořádal letos na jaře jeden z nejsilněji obsazených šachových turnajů v tuzemsku Prague International Chess Festival, a to ve spolupráci s pardubickou agenturou AVE - KONTAKT, která je pořadatelem největšího festivalu šachu a her na světě Czech Open.
„Fakt klobouk dolů před organizátory. Herně to tady moc nedávám, na to nemám tolik času, ale doufám, že se to někdy povede,“ říká Petr Boleslav, který přijel za pardubickými kolegy připravovat další velmi silný turnaj, ale podrobnosti zatím nechce sdělovat. „Podle ohlasů hráčů, kteří sem jezdí, slyším jen samá pozitiva. Z tohohle pohledu můžu Czech Openu vystavit jen jedničku,“ dodává jedním dechem novoborský funkcionář.
Podle jeho názoru je Czech Open specifický nejen svou masovostí, účastní se ho kolem pěti tisíc hráčů různých her z celého světa, ale i rozmanitostí. „Je to o tom potkat své známé, ale i vidět ty silné hráče. To je přesně to, co šachová komunita potřebuje a chce,“ pokračuje. Myslí si, že spousta šachistů a dalších hráčů to bere v Pardubicích jako dovolenou. „Je to hezky dlouhé, těch turnajů je mnoho. Člověk si může vybrat i kratší turnaje, aby se tu alespoň na čas objevil. Vybere si třeba jen třídenní a zase odjede,“ doplňuje Petr Boleslav. „Jsem patriot šachů, považuji je za hru her. Určitě je ale dobře, když se tu objeví další komunity, které mají rády logiku a soutěžení v ní,“ dále říká.
Budoucnost královské hry vidí organizátor v dobrém světle, nic podle něj nenahradí souboj člověka proti člověku. Jen práce s mládeží je prý v současnosti mnohem těžší. „Nejhorší je přechod od těch náctiletých do dospělosti. Oni pak vymizí do života, šachy často opustí. Když se pak po letech, třeba kolem třicítky vrátí, už se na lepší výkonnost nedostanou,“ zdůvodňuje.
Sám by si rád někdy také v některém z turnajů zahrál a zbývající čas využil pro svého koníčka. „Pardubicko se mi líbí, že je to taková placka. Jestli se mi podaří přijet na nějaký delší turnaj, tak budu jezdit ve volných chvílích i na kole,“ doufá Petr Boleslav.
Pan Boleslav si dělá na svém serveru sám sobě reklamu. O Carlsenově vítězství v Chorvatsku zatím nic nenapsal.