Londýnský superturnaj měl nakonec dramatické finále, ve kterém prokázal pevnější nervy Fabiano Caruana. Vítězem Grand Chess Tour se ovšem stal Magnus Carlsen (úvodní foto: Lennart Ootes). Neoficiální titul remismástra patří Hikaru Nakamurovi.
Pokud někdo očekával zuřivý boj mezi Nepomňaščim a Vachier-Lagravem v posledním kole londýnského turnaje, tak se nedočkal. Jejich vzájemná partie skončila opakováním tahů ještě dříve, než hráči v partiáři pokořili dvacítku. Pro Caruanu to znamenalo, že pokud chce dělit první místo, musí vyhrát. V anglické ovšem bílými mnoho nezískal, tedy nepočítáme-li jeho izolovaného trojpěšce... Černými hrající Adams ovšem nepojal pozici úplně nejlépe, Fabianovi se podařilo jeho pěšcovou strukturu výrazně vylepšit a do koncovky mu zůstal čistý pěšec navíc. Mezitím skončila remízou také partie mezi Karjakinem a Nakamurou, ale především bílými prohrál Anand. Černými hrající So před 30. tahem ve zhruba vyrovnané pozici zasadil exmistrovi světa "úder", který objektivně až tak silný nebyl, ale Ind svému soupeři uvěřil na slovo:
Caruana pomalu pokračoval v masírování svého soupeře a také čtvrtá partie mezitím skončila. V duelu mezi Aronjanem a Carlsenem se děly těžko uvěřitelné věci. Ani v posledním kole nachlazený mistr světa nepředváděl své obvyklé výkony. Skoro celou partii byl pod tlakem, úporně se však bránil a Armén se v 35. tahu dopustil nenápadné, ale významné chyby, po které se partie začala postupně otáčet, protože o pár tahů později Aronjan ještě jednou výrazně chyboval, když jednoduše nevyměnil věž za dvě figury. Carlsenovi tak zůstala figura navíc, kterou uplatnil k výhře a trochu tím napravil svou londýnskou reputaci.
Jak tedy dopadl poslední vážný souboj celého turnaje? Caruana nakonec Adamse ve věžové koncovce udolal, což znamenalo dělené prvního místa pro něj a Nepomňaščiho. O celkové vítězství se tak tito dva borci, kteří dosáhli krásných +3, museli poprat v dodatečném rozstřelu.
První dvě zrychlené partie skončily celkem korektními remízami, až ve třetí se zahájení bílými hrajícími Nepovo moc nepovedlo, pak měl navíc silné taktické zatmění a skončil s čistou figurou méně!
Nepomňaščij - Caruana, 3. partie, rozstřelu, pozice po 18...g4
V klasické partii by se bílý mohl v podstatě vzdát, ale Rus bojoval dál, a i když by na něj v pozici na diagramu výše nikdo nevsadil ani zlámanou grešli, podařilo se mu partii doslova silou vůle zachránit! To by řadu silných hráčů jistě zlomilo, ale Caruana na sobě nenechal nic znát. Ve čtvrté partii svého soupeře bílými postupně přehrál, zvítězil a stal se myslím si zaslouženým vítězem londýnského turnaje.
Konečné pořadí po 9. kole
Tie-break o první místo
No, když každou partii započtu samostatně každému z hráčů, tak ty počty partií celkem narostou :)
@ Slávek Vintr: Trošku přeháníte, vždyť se hrálo jen 45 partií:-)
Ad Slávek: To včetně exibice?
Celkový počet partií:
(n x (n-1)) / 2
n = počet hráčů.
Plus (bylo-li připočteno?) rozstřel na 4 partie, pak počet výher nesouhlasí.
70 remíz a jen 10 výher = London Chess Classic 2017