Počet pronásledovatelů zatím utěšeně řídne. Půl bodu na Nakamuru ztrácí již jen dvojice hráčů. Dnes se ho pokusí zastavit Angličan Howell, který v 6. kole zdolal černého koně turnaje, čínského mladíčka Wei Yi. Společnost mu dělá další Číňan Yu Yangyi, kterého dnes čeká derby se světovou šampiónkou Hou Yifan.
Nakamura je na Gibraltaru zatím ve výborné formě, a také ve velmi dobrém rozmaru. Podíváme se spolu na jeho poslední 2 partie. V 5. kole originální variantou v obětí kvality vyvedl z míry Inda Adhibana. Ten na překvapení reagoval poněkud vyumělkovaně, záhy pak i špatně a ještě před 20. tahem již měl Nakamura rozhodující materiální převahu. Ind ale ještě nalezl možnost jak nepříjemnou vazbou nepustit černé figury do akce a Nakamura musel předvést dobrou techniku, aby si celý bod skutečně zabezpečil.
Nakamura vs Topalov (foto: John Saunders)
V 6. kole pak následoval prestižní a možná i pro turnaj klíčový souboj Nakamury s Topalovem. Nakamura vyrukoval s mazanou partiovou taktikou. Rozehrál nestandardní verzi sicilské a začal trpělivě manévrovat v rovné, leč složité pozici. Spoléhal zřejmě na zdramatizování partie až ve fázi před časovou kontrolou, a možná i na Topalovovu někdy až příliš ambiciozní hru. A obé Nakamurovi vyšlo. Topalov začal myslet trochu příliš aktivně a podcenil význam svých slabých pěšců, počínající problém pak řešil zápletkou, ve které Nakamura přesně počítal i hodnotil pozici a jeho převaha postupně rostla. Po zisku soupeřových pěšců na dámském křídle již si Nakamura trochu svéráznou technikou s realizací převahy rychle poradil.
Dobrá nálada panuje v táboře Hou Yifan (foto: John Saunders)
Ještě pozdravím Terezu Olšarovou, která své přeskakování mezi silnými a slabšími soupeři výhrou se Srbem Kandičem v 6. kole ustálila do rovnováhy a los do dalšího kola jí dává šanci posunout se opět na +1.
Na právě skončené tiskové konferenci oznámila mistryně světa Hou Yifan, že se s největší pravděpodobností nezúčastní mistrovství světa. Důvodem je, že ve stejném termínu se koná turnaj na Havaji, s jehož organizátory má podepsanou smlouvu o účasti. Odpověděla i na další otázky :
"Kdyby se MS hrálo v říjnu 2014, jak bylo plánováno, zúčastnila byste se ? "
" Ne, v té době jsem hrála turnaj na Korsice. "
" A kdyby se MS hrálo ve stejném termínu jako turnaj na Gibraltaru, co byste si vybrala ? "
" Gibraltar " , odpověděla přesvědčivě šampiónka. Podle ní je celý systém mistrovství světa žen velmi podivný. " Proč se tak liší od systému mužského MS ? " . " Titul mistryně světa je důležitý. Ale ještě důležitější je pro mě šachové růst, zvyšovat úroveň hry a v důsledku toho i svůj rating " .
A to bude zanedbaný update databáze. Holt nestíhám.
A Hammer - Edouard:
http://chess-db.com/public/game.jsp?id=1503707.633429.143439872.28330
Ta blicka Wojtaszek-Nakamura 2014 je tady:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1759279
https://www.youtube.com/watch?v=kz4tgOua5Ec
Nepřehlédl jste se Marku u 7 a 9 tahu? Těch partií po po 7..ab5 je minimálně 17, přičemž 10 z nich bylo hráno hráči 2500+ a 10x vznikla pozice po 9..e6 (Mamedyarov-Kasimdzhanov Baku 2014 je jedna z nich, blicka Wojtazsek-Nakamura z Dubaie je další ...), klíčová byla ale nejspíš Hammer-Edouard, kde Romain hezky vyhrál a vdechl tak variantě nový život...