První ročník Fischerova memoriálu hostí tuniská metropole Sousse. Festival pořádaný za podpory tuniské a východomoskevské šachové federace, šachového klubu Le Carré Royal K.Mediouni Chess Club a ruské státní sportovní univerzity (Russian State University of Physical Education, Sport, Youth and Tourism), nabídne bohatý šachový program doplněný kulturními akcemi i mezinárodní šachovou konferencí věnovanou R. Fischerovi.
Hotel Mövenpick Resort & Marine Spa, kde proběhnou hlavní akce festivalu. (Zdroj: oficiální web hotelu).
Tématem konference je především 70 výročí narození 11 mistra světa R. Fischera a jeho účast na mezipásmovém turnaji v roce 1967 v Sousse – prvním celosvětově významném turnaji na africkém kontinentu, který určil šestici postupujících do turnaje kandidátů. Oficiální výsledky turnaje ovšem Fischerovo jméno neuvádí. Pro neshody s pořadateli (údajně si mj. stěžoval na příliš zářící křišťálový lustr v hrací místnosti) z turnaje po 10 kolech odstoupil, přestože s 8,5 body bezpečně vedl. Hlavním důvodem sporu byl časový rozvrh turnaje. Fischer požadoval volné soboty (z náboženských důvodů), pořadatelé mu vyšli vstříc, ovšem za cenu nižšího počtu volných dnů mezi partiemi. Podobný rozvrh ovšem Fischer odmítl, nechal si zkontumovat několik partií a následně z turnaje odstoupil. Vzhledem k méně než polovině odehraných utkání (hrálo se systémem "každý s každým" na 23 kol), byly jeho výsledky anulovány.
Robert Fischer v roce 1960. (Zdroj: Wikimedia Commons)
Mezi účastníky turnaje nalezneme i jména Hort a Kaválek. Vlastimil Hort obsadil dělené 6.-8. místo a proto společně s Reshevskym s Steinem absolvoval v Los Angeles "play off". Vzájemné zápasy na čtyři partie. Rezultativně skončily pouze dvě. Hort jednou porazil a jednou prohrál se Steinem. Všichni tři hráči získali shodně po 4 bodech a v platnosti tak zůstalo pořadí z hlavního turnaje, určené pomocným hodnocením. Poslední, šesté, postupové místo získal Reshevsky. Kaválek obsadil 14. místo a navíc uhrál cennou remízu s Fischerem:
Fischerův memoriál? Dnes si Roberta Jamese Fischera asi může "přivlastnit" každý pořadatel. No - v tuniské Sousse toho mnoho nesehrál, i když ty sehrané partie patří k nejlepším v turnaji. Možná by bylo dobré připomenout také vítěze tohoto mezipásma Benta Larsena. Nebo druhého v pořadí - Viktora Korčného. Taky by si zasloužili vědecké konference. Zajímavé, že o tak prestižním turnaji vyšla myslím jediná turnajová kniha, kterou napsal Robert G. Wade v edici The Chess Player 1968. V Sousse se odehrávalo hodně zajímavého, třeba v partii Matulovič - Bilek. Zde získal Matulovič přízvisko Žadubovič! Odmítl táhnout dotknutou figurou s tím, že prý před tahem řekl Jadoube, což však soupeř ani nikdo jiný neslyšel. Řada podobných informací a pěkných komentářů k partiím je i v ruském bulletinu z té soutěže. A co teprve reakce na Fischerovo vystoupení od českých velmistrů v tehdejším tisku. Zajímavá četba. No - popřejme organizátorům plný úspěch a snad připomenou i jiné borce, než RJF.
Odkaz na výše uvedenou partii Kaválek-Fischer, okomentovanou p. Kaválkem:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/09/02/AR2007090200997.html