Pro české šachisty bylo letošní MS, jehož pořádáním byl pověřen Šachový svaz ČR, dobrou příležitostí nejen vidět, ale i si zahrát s hráči světové špičky této kategorie. Pořadatelství akce bylo svěřeno agentuře AVE-KONTAKT Pardubice, kterou již téměř 30 let vede a úspěšně rozvíjí PaedDr. Jan Mazuch. Za tento dlouhý čas zde vznikl stabilní kolektiv kvalitních pořadatelů, což bylo zárukou vysoké kvality uspořádání celého mistrovství. Tak i bylo a dokázali se navíc zdárně vypořádat i s různými nečekanostmi v průběhu MS.
* Organizátoři Jiří Petružálek a Ozgur Solakoglu*Turnaj se hrál ve dvou samostatných turnajích věkových kategorií +50 a +65, jak je ve FIDE ustáleným zvykem. Mohla se zúčastnit 4-členná družstva s jedním náhradníkem šachistů odpovídajícího věku, bez rozdílu výkonnosti. Ženské týmy byly vyhodnoceny samostatně, ale hrály v Openech společně s muži. Od 6.3. do 15.3. bylo v obou turnajích hraných švýcarským systémem naplánováno 9 kol, vždy jedno kolo denně, což je pro seniory jistě vhodnější než dvoukola.
Nedlouho před zahájením MS bylo přihlášeno 120 družstev téměř z 30 zemí. Již úvod soutěží ale trochu ovlivnila ve více zemích probíhající epidemie koronaviru COVID-19. Účastníci z několika zemí, zřejmě i po konzultaci se zástupci FIDE, tak nakonec nepřicestovali. Nejen ze země původu nemoci Číny, ale i třeba z Itálie (jejich reprezentace by byla v +50 nasazenou dvojkou), nebo ženská reprezentace Mongolska. Více absencí bylo ve starší kategorii. Prezentovaných 51 družstev v kategorii +65, resp. 55 družstev v +50 a celkem 486 hráčů z 26 zemí, považuje generální manažer MS Jiří Petružálek v daných podmínkách za skvělé. Mezi 184 nositelů mezinárodních titulů, bylo i 36 GM, 8 WGM, 50 IM a 8 WIM, což předznačovalo vysokou úroveň turnajů. Z mnoha zemí přijela špička v kategoriích. Nejvíce startujících bylo pochopitelně domácích, 31 družstev se 147 hráči. Z blízkého Německa přijelo hráčů jen o něco méně – 116 ve 26 družstvech. Z dalších zemí již počet startujících družstev nepřekročil 5. Tradičně na seniorských soutěžích je silné zastoupení všech severských států, Anglie, USA. Mne překvapila absence zástupce Polska, možná i Holandska a zcela minimální účast zemí Balkánu. Informace o startujících družstvech již byly podrobně uvedeny na nns.cz hlavně 7.3., stejně jako o průběhu prvních kol.
Turnaj již probíhal podle nových přísných pravidel FIDE, kde se před vstupem do hracího prostoru musejí odevzdávat nejen mobilní telefony, ale i hodinky jakéhokoliv původu, zkoumaly se i další podezřelé předměty, šperky atp. Před vstupem měli organizátoři k dispozici detektory kovů a elektronických zařízení. Hrající byli na své vizitce označeni červeným proužkem, kapitáni žlutým. Proužky po skončení partie rozhodčí hráčům odejmuli a ti museli opustit hrací prostor, kapitáni pak po nějakém čase. Tedy žádné koukání na bojující kolegy nebo dokonce na jiná družstva! Diváci mohli samostatným vstupem vejít do miniaturního prostoru, vyčleněnému v hracím sále, odkud pochopitelně z partií neviděli prakticky nic. Vybavil se mi kreslený vtip někdy z konce 70 let minulého století, který vznikl asi na základě komplikací provázející zápasy Spassky- Fischer a Karpov-Korčnoj. V uzavřené celoskleněné krychli u šachovnice na průhledném stole seděli dva hráči v rovněž průhledných křeslech pouze v miniaturních plavečkách. Autor tohoto vtipu tehdy nic netušil o rozmachu miniaturizace elektronických zařízení v nedaleké budoucnosti, takže vtip již neodpovídá současným technickým možnostem. Na MS jsem si vícekrát říkal, že výjimečně nežehrám na svůj věk, protože v obdobném prostředí vrcholového šachu bych se pohybovat již nechtěl.
První čtyři kola to ještě vypadalo jako na jiných obdobných velkých šachových soutěžích; v pěkném velkém sále hotelu Olympik Congress (který je společně umístěn v jedné 5-patrové budově s hotelem Tristar v ulici U Sluncové 14) hrála dohromady všechna družstva kategorie +65 a posledních 12 družstev +50, 21 ostatních zápasů kategorie +50 se hrálo v hotelu Olympik, známé 20-ti patrové budově na Sokolovské třídě.
Úterní páté kolo již bylo velmi ovlivněno nařízením vlády ČR omezujícím shromažďování na max. 100 osob. Toto omezení se organizátorům podařilo zvládnout rozdělením účastníků do stavebně oddělených prostor. Velký sál v hotelu Congress má řešení umožňující jeho rozdělení mobilními příčkami do čtyř sekcí, což se využilo. V každém prostoru tak hrálo 12-16 družstev. Diváci ovšem již přišli zcela zkrátka a přístup do hracích místností neměli vůbec, stejně jako náhradníci družstev. Pro většinu účastníků bylo toto řešení přijatelné, i když majestátní dojem z akce konané v jediném velkém hezkém vyzdobeném prostoru byl pryč. Ale říkali si, že to těch pět kol do konce MS vydrží, je to přece jenom zcela mimořádná situace. 12.3. přišlo sedmé kolo, které mělo, jako každý den, začít v 15,00. Jeho zahájení bylo asi o hodinu posunuto pro umožnění intenzivních konzultací a vydání fundovaného konečného rozhodnutí. V reakci na pouze desítky minut známé nové rozhodnutí vlády ČR o dalších omezeních, včetně omezení shromažďování max. do 30 osob, bylo přijato rozhodnutí o ukončení MS s vyhlášením vítězů po 7 kole! Což bylo souhlasně konzultováno i s přítomným FIDE ředitelem turnajů MS Orgurem Solakoglu (Turecko) a přes něj i s prezidentem FIDE. Účastníci na toto rozhodnutí reagovali různě, některé partie i celé zápasy skončily velmi rychle, jiní si chtěli naopak ještě užít své poslední vystoupení na MS 2020. U většiny byl trochu vidět smutek, ale proti „vyšší moci“ nic moc dělat nešlo.
Kategorie +50
V turnajích s více jak 50 účastníky se první z TOP nasazených spolu začnou utkávat nejdříve od 4 kola a dostatečná objektivnost pořadí se dá očekávat až po 8, lépe po 9 kole. Pak se již spolu utká většina předních účastníků. Kupodivu v tomto turnaji družstev došlo k neobvyklému jevu, že již po sedmi odehraných kolech bylo na medailových postech pořadí přesně korespondující s nasazením a vítězové se stačili utkat s dalšími třemi umístěnými za nimi. Zlato pro vítězné družstvo USA je proto nezpochybnitelné a zasloužené. Jako jediní vybojovali 12 zápasových bodů (za výhru v zápase družstva byly 2 body, za remízu 1 bod) a měli i skvělé skóre 20,5. Sestava vítězů, tvořená vesměs velmistry, byla Shabalov Alexander 4,5(6), který získal i speciální cenu pro hráče s nejdelší sérií výher (4), Kaidanov Gregory 4,5(6), Benjamin Joel 4(6), Novikov Igor 4(5) a Yermolinsky Alex 3,5(5).
O pořadích na dalších místech rozhodl minimální rozdíl ve skóre, při shodných zápasových bodech 11. Druhé skončilo německé družstvo Lasker Schachstiftung GK s 11b (19,5). Lesk jejich stříbrných medailí ale hodně matní při vědomí, že v posledním kole zvítězili bez boje 4-0 s družstvem USA TOO, které již zřejmě odcestovalo. O to více nás potěšil zisk bronzové medaile pro reprezentaci ČR 1, která má pro zasvěcené výrazně stříbrný odstín, neboť za Němci zaostali o pouhou polovinu bodu ve skóre! Sestava naší úspěšné reprezentace, která stavěla na své vyrovnanosti, GM Hráček Zbyněk 3,5(6), GM Hába Petr 4,5(6), GM Velička Petr 4(6), IM Langner Ladislav 3(5), IM Konopka Michal 4(5). Reprezentaci Islandu určitě kontumační výhra Němců mrzí ještě více, protože se skórem 18,5 získali pouze „bramborou“ medaili. Mezi pěti družstvy s 10 body nám udělalo radost české družstvo 60-61 (podle ročníku narození jeho protagonistů), které naplno využilo přízně losu v posledních třech kolech k zisku nejen 6 bodů, ale hlavně skóre 11-1. To s jistotou stačilo na hezkou pátou příčku. Za sebou nechali na šestém místě ruskou reprezentaci hrající pod hlavičkou Yamal a zejména sedmou Anglii, která byla druhým účastníkem turnaje tvořeným výhradně velmistry. Sestava našeho družstva bez výraznějších hvězd: IM Pekárek Aleš 4(6), FM Šorm Daniel 3,5(5), IM Pastirčák Milan 3(5), FM Mudrák Josef 4,5(6), FM Vrána František 5(6).
Jediní zástupci Slovenska v obou turnajích začali velmi dobře, po 4 kolech měli 7 bodů, pak asi trochu doplatili na absenci náhradníka a skončili devátí s 9 body (17,5). Jejich první tři hráči skončili na svých šachovnicích v TOP 6 – GM Ftáčník Lubomír 5, GM Štohl Igor 4,5, FM Motuz Karol 5b.
Na prvních 14 místech závěrečného pořadí skončila vesměs družstva z TOP 15 dle nasazení. Se zájmem jsem sledoval družstvo Moscow (RUS), za které hrály na prvních dvou deskách velmi dobře ženy, IM Světlana Matveeva s 5(7) byla dokonce na 1. šachovnici v TOP 5.
Žen startovalo v kategorii +50 celkem 40, což je mezi 252 účastníky velmi slušný počet. Startovalo sedm kompletních pětičlenných ženských družstev, vítězem se mezi nimi stalo nejvýše nasazené Russia Women s 9b (15,5), v celkovém pořadí na 15. místě, odpovídajícím jejich nasazení. Mistryně světa hrály v sestavě WGM Strutinskaia Galina 2(6), WIM Sirotkina Nina 5(7), která byla třetí na druhé šachovnici, WGM Bogumil Tatiana 4(6), WGM Fatalibekova Elena 3,5(6), WIM Titorenko Natalia 1(3).
Ženy ČR 1 na 17. místě s 8b (15,5) skončily v ženské kategorii na stříbrném stupínku, svými výkony značně překročily předpoklady, neboť byly nasazené až 27. Úspěšná sestava našich šachistek: WGM Richtrová Eliška 2(5), WFM Kubíková Hana 3,5(6), WFM Svobodová Michaela 4(7), Čejková Miroslava 3(5), Táborská Veronika 3(5).
Ostatní ženská družstva již výrazněji zaostala, bronz připadl na celkovém 36. místě Latvia W.se 6b (12). Jenom o půl bodu skóre za nimi skončilo české druhé družstvo, které tak předstihlo obě německá družstva i reprezentantky Anglie s WGM Janou Bellin, rozenou Malypetrovou.
Docela kuriozitou byl start družstva Malajsie, které přijelo pouze ve dvou hráčích, takže mohlo bojovat pouze o zápasovou plichtu, která jim i několikrát unikla a většinu zápasů prohráli 1,5-2,5.
Na jednotlivých šachovnicích byli nejúspěšnější:
1. šachovnice Barták Vladimír ŠK Mahrla (CZE) 5,5
2. šachovnice FM Plotkin Victor Canada (CAN) 6
3. šachovnice GM Flear Glenn England 1 (ENG) 5,5
4. šachovnice IM Chudinovskikh Alex Moscow (RUS) 5,5
Do hodnocení se nezapočítávaly kontumačně získané body, kterých bylo ke konci turnaje více, neboť několik družstev v obou turnajích kvůli koronaviru předčasně odjelo.
Kategorie +65
I v tomto turnaji tvořila polovinu startujících družstva z ČR (13) a Německa (12). Zde však hned 17 družstev bylo ze severských zemí a z britských ostrovů. Ve věkové skupině přes 65 let je účast 12 GM, 1 WGM, 32 IM, 3 WIM, resp. 9 hráčů s ELO přes 2400 velice kvalitní. Přece jen v tomto věku mnoho špičkových šachistů musí z různých důvodů z vrcholného šachu odejít. Kvalitu turnaje potvrzuje i medián 2006, tj. ELO hráče uprostřed pole nasazených, který není o moc nižší než v turnaji +50 (2056). Určitě mi v této kategorii scházela účast nějakého slovenského zástupce.
V konečných výsledcích po 7 kole v tomto turnaji zdaleka nepanuje takový lad mezi umístěním a nasazením před turnajem, jako tomu je v turnaji +50. To jenom potvrzuje hypotézu, kterou jsem zmínil již na MS seniorů jednotlivců v Bukurešti v 11/2019, že v této věkové kategorii již současná síla hráče zdaleka nemusí korespondovat s jeho Elem. Stačí i kratší období zdravotních indispozicí či jiných problémů a Elo sletí velice dolů, výkonnost pochopitelně zpravidla tolik ne. Proto zde nelze dělat bodové a výsledkové plány na základě nějakého čísla ratingu hráčů. To se v turnaji mnohokrát potvrdilo, že i rozdíl několika set bodů jasně nepředurčuje výsledek boje a kdo takto plánuje, často se nestačí realitě divit!
Hlavní favorité, tj. prvních pět nasazených, v úvodních třech kolech plně bodovali. Nasazená šestka, družstvo ČR 2 – Coriolus, již v úvodním kole prakticky pohřbilo své šance, když ve třech hráčích podlehlo Sweden 2 1,5-2,5. Ve třech hráčích absolvovali i poslední 3 kola a obsadili až 20. místo. Ve čtvrtém kole došlo k prvním střetům hlavních favoritů; nasazená jasná jednička Rusko porazilo jednoznačně Francii, ČR 1 těsně podlehlo Germany 1. V dalším kole Ger 1 dokázalo porazit Rusko, když mu vyšla taktika na využití slabší formy Balašova, kterého důrazný GM Rainer Knaak nátlakovou hrou skutečně přehrál. Ostatní hráči dokázali rychle zremízovat a družstvo zůstalo jediné 100% a jejich dvoubodový náskok před osmi pronásledovateli je stavěl do pozice velkých kandidátů na zlaté medaile. Obdobnou taktikou s třemi půlkami a výhrou přehrálo ČR 1 houževnatého soupeře Schachfreunde Leipzig. Vynecháním své první desky GM Vlastimila Jansy ztížilo protivníkům zápasovou přípravu. V tom je i jedna z výhod pětičlenných družstev, pochopitelně kromě možnosti oddechu pro jednoho z nich. Soupeř pro následující kolo byl znám vzápětí po skončení předešlého kola, tj. ještě večer. Jmenovité sestavy se ale předávaly až druhý den v 10 hodin, což ztěžuje možnost přípravy proti pětičlenným soupeřům.
Možná absence náhradníka s nastupující únavou stála asi i v pozadí jasné prohry vedoucího družstva Ger 1 v 6. kole s Izraelem, když jedinou půlku vybojoval GM Vlastimil Hort, česká dlouholetá jednička od konce 60 let. Obtížně se vysvětluje i prohra 0-4 ČR 1 s Francií, kde se výhodné pozice prohrávaly postupně, nebo i hrubkou ihned. Výhodný los využilo Rusko i Leipzig, který porazil ČR 3. Když další německé družstvo Die Franke dokázalo porazit velmi silné Maďarsko, byli mezi sedmi medailovými kandidáty hned tři německá družstva.
Rusko využilo v sedmém kole, které se mezitím stalo závěrečným kolem MS, výhodného losu a porazilo jasně 4-0 Die Franke (bylo s nasazením 18. až pátým německým kolektivem v soutěži). Vysoká výhra a tím i skvělé skóre 21,5b Rusku zajistilo titul MS. Sestava zlatých medailistů: GM Balashov Yuri 3,5(6), GM Sveshnikov Evgeny 5,5(6), GM Rashkovsky Nukhim 4,5(5), IM Kalegin Evgenij 2,5(5), IM Zhelnin Vladimir 5,5(6). Sveshnikov a Zhelnin se stali i vítězi na svých šachovnicích.
Francie v tvrdém zápase těsně porazila Izrael, díky výhře svého nejlepšího hráče, vícenásobného mistra světa seniorů GM Anatoly Veissera. Získala rovněž 12 bodů (skóre 18,5) a to stačilo na stříbro.
Medaile doslova vyklouzla týmu Germany 1 v posledním utkání jenom remízou se Švédskem 1, když na 2-2 soupeři dotáhli zásluhou jediné prohry GM Horta v soutěži v dosti divoké partii v Wahlbomem Magnusem. Přeskočilo je se shodnými 11b další německé družstvo Schachfreunde Leipzig se skóre 20 po vítězství s vadnoucími Maďary. Pro kolektiv nasazený jako č. 12, jsou bronzové medaile velkým úspěchem. V jejich středu byl pouze jediný nositel mezinárodního titulu, FM Schoeneberg Manfred, který zároveň i prohrál jedinou partii celého družstva v soutěži. V soutěži přitom hrálo hned deset družstev tvořených pouze titulovanými hráči, tedy bez započítání hráčů, kteří neodehráli více jak dvě partie.
Mezi družstvy s 10 body měl nejlepší skóre Izrael (19,5) před Švédskem (18,5). Vysoká porážka v 6. kole znemožnila družstvu ČR 1 lepší umístění než na 8. místě, rovněž s 10 body (15,5). Reprezentovala nás sestava GM Jansa Vlastimil 2,5(6), IM Hausner Ivan 4,5(7), GM Lechtynský Jiří 4,5(7), IM Špaček Petr 2,5(5), IM Možný Miloš 1,5(3).
Turnaj skončil velkým úspěchem německých družstev, kterých v první desítce skončilo hned pět, i když podle nasazení tam patřily pouze dvě. Jiné země měly v TOP 10 pouze po jediném zástupci.
Z dalších českých družstev byl určitě nejpříjemnějším překvapením kolektiv Polabiny Pardubice na 13. příčce s 9b (15,5), tj. o 16 míst nad svým nasazením, což kontumační výhra v závěrečném utkání zkresluje pouze částečně. Reprezentace ČR 3, sestavená Sejkorou Vlastimilem, měla velmi slušných prvních pět kol se ziskem 7 bodů. Pak jí zřejmě docházely síly, další body již nepřidala a skončila 23. Znevýhodnění z více důvodů pouze 4-členných družstev lze na výsledcích dostatečně zdokumentovat a je škoda, že se s tímto nejvíce potýkala právě domácí česká družstva. I družstvo, za které jsem startoval, Old Moravia, na toto výrazně doplatilo. Sestavovatel družstva Pacl Václav měl ideu vytvoření kvalitního moravského pětičlenného družstva. Bohužel se nepodařilo přemluvit žádného kvalitnějšího čtvrtého hráče, dokonce pak ani jakéhokoliv pátého hráče. A jako většina českých zástupců v turnaji jsme museli hrát pouze ve čtyřech. Náš obětavý kapitán Ivan Nešpor opravdu nejásal, že musí pokaždé hrát. Více by mu sedělo kaučování s občasným zaskočením za někoho opravdu unaveného. V prvních pěti kolech tři první naši hráči neprohráli ani partii, pak se však toho již mnoho neuhrálo a následoval pád z první dvacítky až na místo 39, při stále plusovém skóre. Neduh hry bez náhradníka, se kterým se potýkala většina českých zástupců, neumožnil více domácím umístění třeba v první dvacítce, což by šlo považovat za pěkný úspěch. Škoda promarněných šancí v domácím prostředí!
Na rozdíl proti kategorii +50 se mezi staršími seniory sešlo žen hodně málo, pouze 11. Pouze dvě čtyřčlenná ženská družstva a k tomu tři jednotlivkyně v mužských kolektivech spíše jako málo hrající maskoti. Družstvo German Women bylo papírově i herní praxí posledních let jasným favoritem a stalo se tak MS, hlavně díky třem výhrám v závěru soutěže. Na celkově 18. místě, 8 zápasových bodech a skóre 15 se podílely WIM Burchardt Brigitte 4, WIM Wagner-Michel Annett 3, WFM Kierzek Mira 5 (byla na své šachovnici v TOP 6), Kube Hannelore 3.
Je od pořadatelů hezké, i do budoucna možná pro další účastníky motivující, že nepodmiňovali udělení cen požadavkem na počet startujících, družstvo Czech Republik Women tak bylo oceněno stříbrem za 4 body (9,5). Hrálo ve složení WFM Možná Eva 2(6), Přibylová Růžena 1(6), WFM Modrová Hana 2,5(6) a Sunková Marie 2(6).
Kromě dvou členů zlatého družstva, zvítězili v hodnocení jednotlivých šachovnic, na
1. šachovnici Pruefer Friedberg (GER) z bronzového kolektivu Schachfreunde Leipzig 5,5 b a na 3. šachovnici český zástupce IM Michenka Jozef z družstva ČR 2 ziskem 5(6).
Toto MS se určitě i díky vysoce specifickým podmínkám nastupující celosvětové koronavirové epidemie zvláštně zapíše do šachové historie. Nás v ČR může těšit, že i díky maximálnímu nasazení všech, hlavně však zkušených pořadatelů, se podařilo problémy řešit a turnaje byly zdárně zakončeny a mají své vítěze. Všichni účastníci věří, že další MS seniorských kategorií již proběhnou bez obdobných neočekávaných vlivů!
(IM Milan Babula – TJ Vlčnov, člen družstva Old Moravia)