Movsesjan opět zlatý po jedenadvaceti letech

31.07.2016 19:08 | Czech open 2016

Poslední hrací den letošního Czech Openu přinesl konečné rozuzlení všech rozehraných turnajů.

Silně obsazený velmistrovský turnaj Pardubice Open nakonec dotáhl do vítězného konce arménský velmistr Sergej Movsesjan, který dlouhá léta žije v České republice. Movsesjanovi stačila k celkovému triumfu v posledním kole proti Izraelci Nabatymu remíza a tímto výsledkem partie také skončila. Arménec dokázal hlavní turnaj festivalu vyhrát po jedenadvaceti letech, první výhru si zde totiž připsal v roce 1995. „Obě výhry se dají těžko porovnávat. Já i samotný Czech Open jsme ušli poměrně dlouhou cestu a myslím, že u nás nastal kvalitativní posun dopředu, i když u mě ten skok asi není tak veliký (smích),“ říká vítěz letošního ročníku. Movsesjan během turnaje nenašel přemožitele a nakonec posbíral 7,5 bodu.

Druhý skončil český velmistr Viktor Láznička, který za vítězem zaostal o půl bodu. „Konkurence byla oproti loňsku určitě silnější, bylo tady více hráčů s ratingem přes 2600. Nakonec se však znovu ukázalo, že to je mezi mnou a Sergejem Movsesjanem. Sergej měl letos jistější ruku, trochu víc štěstí, a proto vyhrál,“ hodnotí letošní ročník Láznička. Velký souboj se strhl o třetí místo, do posledního kola byla ve hře spousta šachistů. Bronz nakonec putuje do Indie zásluhou teenagera Visakha, který se narodil v roce 1999.

Do první třicítky velmistrovského turnaje se vměstnalo šest Čechů. Kromě Lázničky zabodovali především na sedmém místě Jiří Štoček, na čtrnáctém místě Robert Cvek a devatenáctý skončil Martin Červený, který si v průběhu turnaje navíc uhrál i velmistrovskou normu. „Opravdu si to nedovedu vysvětlit, protože sezóna byla poměrně špatná a v extralize jsem neměl vůbec dobré výsledky. Ale musím říct, že jsem zde hrál opravdu dobré šachy,“ říká Červený. Cyril Ponížil pak turnaj dokončil na 22. příčce a o tři místa za ním skončil dvojnásobný vítěz Czech Openu Vlastimil Babula.

Podle slov ředitele festivalu Jana Mazucha šlo o nejlepší hráčské obsazení v posledních letech. To dokazuje fakt, že se turnaje zúčastnilo 45 velmistrů a 65 mezinárodních mistrů. Celkový počet hráčů se vyšplhal na 291 účastníků z 39 zemí. Na letošním ročníku se uhrálo neuvěřitelných 20 norem mezinárodních šachových titulů, z toho pět norem mezinárodního velmistra.

Závěrečné partie čekaly i účastníky tří vedlejších šachových turnajů. Turnaj ČPP Open ovládl Rus Komakov, který v průběhu celého turnaje ani jednou nezaváhal a získal plný počet devíti bodů. Motorgas Open vyhrál Islombek Sindarov (ročník narození 2007) z Uzbekistánu. „Jelikož jsem byl až 174. nasazený, tak jsem rozhodně nečekal, že bych mohl celý turnaj vyhrát. Dokonce jsme museli přeobjednávat letenky, protože jsme netušili, že se zúčastním i závěrečného vyhlášení vítězů, takže jsme měli letenky už na sobotu. Z takového důvodu jsme samozřejmě rádi přebookovali,“ řekl po turnaji. Dostihový spolek Open pak vyhrál Wojciech Babijczuk z Polska, který nasbíral 8,5 bodu.