Závěrečná zpráva

01.11.2010 10:43 | Mistrovství Čech mládeže do 16 let 2010

V Harrachově bylo v sobotu 30. října zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Harrachov FIDE OPEN a Národní OPEN. V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 192 hráčů a hráček a ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 150 šachistů...

V Harrachově bylo v sobotu 30. října zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Harrachov FIDE OPEN a Národní OPEN. V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 192 hráčů a hráček a ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 150 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 342 příznivců královské hry. Mistry Čech se stali: v H16 Tomáš Kraus, v D16 Eliška Johnová, v H14 Martin Saučuk, v D14 Jitka Jánská, v H12 Josef Havelka a v D12 Nela Pýchová. Harrachov FIDE OPEN vyhrál FM Michal Novotný z Polabin, v Národním OPENu se radoval Jan Mareš z Ústí nad Orlicí.

V kategorii H16 potvrdil roli jedničky Tomáš Kraus z Hořic, když získal 7,5 bodu a zvítězil s půl bodovým náskokem před Robinem Hrdinou z Vlašimi a Janem Mikešem z Ústí nad Labem. Nejlepší dívka této věkové kategorie Eliška Johnová z Hořic obsadila s 5 body celkové 25. místo. Za ní se umístila se ztrátou půl bodu Kateřina Vlčková z Polabin a třetí místo patří Kristýně Sabolové z Hořic. V kategorii H14 rozhodovalo o medailích pomocné hodnocení, neboť první čtyři hráči získali shodně 7 bodů. Zlato patří Martinu Saučukovi z Náchoda, stříbro si odváží Matyáš Szücs z Hradce Králové, který věkem patří do H12. Bronz vybojoval Jan Macháň z Rychnova a medaile nezbyla na Adama Čápa z Kladna. V kategorii D14 získala nejlepší tři děvčata shodně 5,5 bodu a o umístění opět rozhodoval střední Buchholz, který přál vítězství Jitce Jánské z Klatov. Druhé místo patří Lence Rojíkové z Lípy a třetí je Michaela Hatašová z Úholiček.

V kategorii H12 získali první tři hráči shodně 7 bodů a zase rozhodovalo pomocné hodnocení. Zlato patří Josefu Havelkovi z Lanškrouna, stříbro bere Vojtěch Wagner z Hradce Králové a bronz zbyl na Jakuba Cacha z Polabin. Mistryní Čech v D12 se stala Nela Pýchová z Vlašimi, která získala též 7 bodů a v absolutním pořadí HD12 jí patří druhé místo. Stříbro z D12 patří Ladě Doležalové z Tábora a bronz si odváží Vilma Hofmanová z Polabin.

Harrachov FIDE OPEN vyhrál FM Michal Novotný z Polabin, když získal 7,5 bodu. O půl bodu méně měl druhý Václav Svoboda z Oazy Praha a třetí FM Pavel Paganik z Jirkova. Cenu pro nejlepšího juniora získal Václav Svoboda, nejlepší ženou se stala Anna Steinhauserová ze Strmilova a nejlepším seniorem byl Jan Lácha.

V Národním OPENu vyhrál Jan Mareš z Ústí nad Orlicí, který se stal zároveň nejlepším juniorem. Druhé místo vybojoval Josef Starýchfojtů z Řevnic a jako třetí se umístil Igor Šebo z Oazy Praha. Nejlepší ženou se stala Eliška Zörklerová a nejlepším seniorem byl František Seiner. Z hráčů do 16 let byl nejlepší František Kamarád, ze čtrnáctiletých Vojtěch Kykal a z dvanáctiletých Ondřej Cach.

Bleskového turnaje se zúčastnilo 109 hráčů, přičemž průměrné ELO prvních sedmi hráčů bylo 2304. V turnaji vyhrál FM Marian Sabol, když získal 10 bodů z 11 kol. Druhý IM Pavel Šimáček získal také 10 bodů a třetí FM Michal Novotný uhrál 8,5 bodu. Z žen a dívek se nejlépe umístila Renata Brožová.

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, jejichž účast pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl Ing. Evžen Gonsior. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek a IM Martin Petr. Každý z trenérů připravil pro mládež jednu tematickou přednášku. IM Martin Petr na téma "Od opožděného k volnému pěšci ", Ing. Evžen Gonsior na téma „Vasilij Smyslov (1921-2010)“, IM Pavel Šimáček na téma „Šachová olympiáda 2010“ a IM Richard Biolek na téma „Bent Larsen (1935-2010)“.

Trenéři a hráči z FIDE OPENu si se zájemci zahráli 5 simultánek. IM Biolek porazil své soupeře poměrem 16:2, IM Šimáček 19:0, IM Petr 16:3, Ing. Hadraba 17,5:1,5 a FM Kratochvíl 18:3. Pan Gonsior připravil pro mládež soutěž v hádání tahů, kterou vyhrál Igor Alfimov před Tadeášem Baláčkem a Kateřinou Budíkovou. Řešitelskou soutěž vyhrál Daniel Rous, druhý byl Marek Killar a třetí se umístil Jiří Vrecion.

Pořadatelé připravili pro účastníky i nešachový doprovodný program. Zájemci navštívili Hornické muzeum, SKI muzeum, Lesnickou a mysliveckou expozici Šindelka, pivovar Novosad, muzeum skla a byli na exkurzy ve sklárně. Všichni účastníci také obdrželi od vedení hotelu zdarma jízdenky na lanovou dráhou z Harrachova na Čertovu Horu a zpět. Příznivého počasí využili hráči i doprovody k výletům v okolí Harrachova, například na Mumlavské vodopády. Někteří vyrazili i do nedalekého Liberce do Aquaparku Babylon. Fotbalový turnaj vyhrál tým vedený kapitánem Davidem Schafferem z Poličky. Účastníci si také užili dva společenské večery s Českým Slavojem.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 192 hráčů a hráček a ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 150 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 342 příznivců královské hry. Hlavním rozhodčím celé akce byl mezinárodní rozhodčí Jaroslav Benák. Členy jeho týmu byli Marián Sabol, Mariana Olšarová, Vlastimil Mareš a Martin Štukheil. Na webu pořadatele mohli příznivci šachu sledovat on-line přenosy, výsledky, partie, průběžně doplňovanou fotogalerii, přednášky a další informace o aktuálním dění na mistrovství. Mistrovství Čech mládeže a doprovodné openy uspořádal z pověření ŠSČR Šachový klub Světlá nad Sázavou. Všechny turnaje se uskutečnily v prostorných sálech Hotelu Skicentrum.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všech rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory a přednášky, trenérům a dalším hráčům za odehrané simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, hlavnímu rozhodčímu za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenský večer a Hotelu Skicentrum za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 21. Mistrovství Čech mládeže do 16 let.