Miliónové šachy

14.10.2014 06:58 | Milionářský turnaj 2014

Velkolepý turnaj, obrovský cenový fond, vysoké startovné, přísná pravidla. Neobyčejný turnaj v každém směru se konal od 9.-13. října. Kde? No jedině tam, kde se dějí všechny velké věci. V Las Vegas v Nevadě!

Když pořadatelé v prosinci loňského roku oznámili svoje záměry, chystaný turnaj okamžitě způsobil rozruch na všech šachových serverech. Jedinečná událost s astronomicky vysokým cenovým fondem $1,000,000 se konala v Resortu a Casinu Planet Hollywood v Las Vegas.

Resort a Casino Planet Hollywood v Las Vegas (zdroj: pořadatelský web)

Za celou akcí stojí především dva lidé. GM Maurice Ashley a podnikatelka Amy Lee, kteří chtěli, aby byl tento turnaj velkolepý v každém směru. Stanovili proto také přísná pravidla i v ohledu oblékání, či nabízení a přijímání remíz.

Zleva: GM Maurice Ashley, Amy Lee (zdroj: pořadatelský web)

Turnaj konaný ve velkém stylu si přijelo zahrát 525 hráčů (z toho 32 velmistrů), kteří neváhali zaplatit astronomické startovné ve výši 1.000 USD. Proč by také ne, vždyť cenový fond byl opravdu bohatý a to nejen v hlavním turnaji, kde na vítěze čekalo plných 100.000 USD. Hrálo se v kategoriích

a v každé z nich se vítěz mohl těšit na bohatou odměnu ve výši 20.000 – 40.000 USD. Kromě vítězům byly ceny garantovány také pro hráče až do 50. místa konečného pořadí. V tiskové zprávě GM Maurice Ashley, vůbec první africko-americký velmistr, uvedl: "Šachy jsou už připraveny pro takto odvážné projekty. Zájem o šachy v poslední době velmi vzrostl třeba díky projektům Šachy do škol ale i masivnímu nárůstu počtu on-line hráčů. Spousta lidí si myslí, že hra v šach je příliš pomalá a nudná na to, aby dokázala upoutat pozornost veřejnosti. Tento projekt má pomoci dokázat opak. Díky rekordnímu cenovému fondu doufáme, že ještě více šachy zviditelníme a nadchneme pro ně tak další hráče. Vyvoláme v nich pocit, že se šachy vyplatí hrát a podnítíme radost ke hře.“

Kromě atraktivních finančních odměn pořadatelé pobídli k bojovným resultativním partiím i dalším lákadlem. Akci nazvali "Hawaii 5:0" a pěti vylosovaným hráčům, kterým se podařilo uhrát 5 bodů v pěti kolech, zajistili výlet na Hawai. Losování ceny, tentokrát výlet  do Belize, přišlo ke slovu ještě jednou. Svojí pomyslnou slámku do slosovacího klobouku mohli vhodit všichni, kdo v celém turnaji nasbírali 5 a více bodů.

Nejočekávanější turnaj roku byl opravdu tak atraktivní, jak organizátoři slibovali. Hráči přijeli do hotelu limuzínami a také slavnostní zahájení se od většiny ostatních šachových turnajů lišilo. Všichni soutěžící byli pozváni na snídani, která probíhala formou bufetu a při níž mohli sledovat komediální show. Pro zájemce byla připravena také masáž zdarma. No není to dobrý způsob, jak začít šachový turnaj? Velmi luxusní a prostorné byly také hrací prostory. Hala byla pro inspiraci lemována vlajkami všech mistrů světa a nechybělo ani pódium, na kterém stálo prvních osm stolů.

Hrací sál (zdroj: web turnaje)

Pro osm prvních šachovnic byly vyčleněny zvláštní prostory na pódiu (zdroj: web turnaje)

Sedmikolová základní část odstartovala v pátek 10. října a trvala do neděle 12. října. Po sedmi kolech postoupili do semifinále a finále 4 nejlepší hráči. Zbytek startovního pole si zahrál 8. a 9. kolo, které spolu s předešlými výsledky rozhodly o umístění od 5. místa níže.

Šachy jsou samy o sobě velmi vzrušující, a když je ve hře ještě pořádný balík peněz, dalo by se napětí v hracím sále téměř krájet.  Už první herní den přinesl zajímavé výsledky. V 1. kole porazil americký juniorský mistr Justus Williams (2296) uznávaného velmistra Azarova (2639).  Justus patří k největším americkým juniorským talentům, a na začátku tohoto roku byl pozván, aby hrál v uzavřeném mistrovství USA v St. Louis.

FM Justus Williams (autor: Sabrina Chevannes)

-
. kolo -

O další překvapení se postaral Jefferey Xiong (2470), také velký talent ve světě juniorského šachu. Jeffreymu je teprve 14 let, ale už disponuje titulem IM a rychle se blíží k metě 2500 Elo. V Las Vegas porazil ve druhém kole šachovou ikonu, za kterou je GM Alexey Dreev (2654) mezi šachisty dozajista považován.

IM Jeffrey Xiong (autor: Sabrina Chevannes)

-
. kolo -

Největšími adepty na vítěze hlavního turnaje byli velmistři Wesley So (PHI 2755), Bu Xiangzhi (CHN 2710), Le Quang Liem (VIE 2706), Yu Yangyi (CHN 2697), Mamedov Rauf (AZE 2667) anebo Aleksey Dreev (RUS 2654).

První nasazený Filipínec GM Wesley So, nyní ovšem hraje za USA (autor: Sabrina Chevannes)

Druhý nasazený Číňan GM Bu Xhiangzhi (autor: Sabrina Chevannes)

Třetí nasazený GM Le Quang Liem z Vietnamu (autor: Sabrina Chevannes)

Z jmenovaných favoritů se po 4 kolech udržel na předních příčkách jen  Yu a So. Bu, Le i Mamedov se zařadili do početné skupiny tříbodových hráčů. Velmistři Dreev a Azarov získali dokonce jen 2,5/4.

28 GM MATAMOROS FRANCO Carlos S. ECU 2517 3.5

Další dvě kola ještě více znepřehlednila situaci. Na čele tabulky průběžného pořadí se usadilo hned šest hráčů s 5/6 body a dalším devíti šachistům chyběl na vedoucí skupinku pouhý půlbod. Jinými slovy, všechno ještě zcela otevřené a šance dostat se do vedoucí TOP skupiny 4 šťastlivců majících nárok si zahrát semifinále a pak finále, byla před posledním řádným kolem reálná hned pro 15 hráčů.

Nejlépe se s tlakem dokázali vyrovnat dva čínští velmistři a dva hráči Webster University. Do semifinálových dvojic tak proti sobě usedli Wesley So (2755) vs. Zhou Jianchao (2580) a Ray Robson (2628) vs. Yu Yangyi (2697).

Nikoho asi nemohlo překvapit, že semifinále a finále se hrály dlouho do noci. Jsme přeci v Las Vegas! Semifinále začínalo v 20:00 a mohlo mít max. 7 kol. První dvě kola se hrála v rapid tempu 2x25min., v případě nerozhodného výsledku následovala dvě kola ve zkráceném rapid tempu 2x15min., v případ nerozhodného výsledku následovaly 2 bleskové partie 2x5min. a pokud ani ty nerozhodly, ke slovu přišel Armageddon v tempu 5min. pro bílého 3min. a 30s pro černého s povinností bílého vyhrát. Finále se hrálo stejným způsobem.

Hned v prvním kole černými figurami zabodoval GM Robson (foto web turnaje), jeho protivník se v odvetné partii prosadit nedokázal a tak byl první finalista znám ještě před půlnocí.

-
. kolo -

Dvojička So – Zhou si zahrála o něco déle. První dvě rapid partie skončily remízou, ve zkráceném rapid tempu však už So nejprve černými a v odvetné partii i bílými bodoval naplno. Miliónová show měla tak i svého druhého finalistu, aniž by se muselo blicat.

FINÁLE

O vítězi rozhodla hned první série partií. Favorizovaný Filipínec GM Wesley So využil v druhé partii první série výhodu bílých figur a především rychlé hrubé chyby GM Robsona a už po 12 úvodních tazích sahal pro 100.000 USD. Partie sice ještě pokračovala dalších 16 tahů, které však už na nevyhnutelné porážce černého nemohly nic změnit. GM Robson nalepil na svou bolístku náplast v hodnotě 50.000 USD a první ročník Milionářského turnaje tak vzal za své.