Nigel Short skončil ve čtvrfinále na kopytech Hikaru Nakamury, Anglie ale zcela smutnit nemusí, zástavu dál nese Michael Adams. Se Svidlerem začal na jedničku, ale ruský bohatýr dokázal v druhé rapid partii srovnat. Druhý pokus již Adams využil, když zvítězil i ve druhé desetiminutovce v rámci rozstřelu.
Po dvou remízách šli do rozstřelu i Caruana s Gelfandem. Na diagramu vlevo chyboval bílý 28.Vd2?, Gelfand ihned trestal 28...Jc4. Povinnost vyhrát černými v druhé partii rozstřelu nebyla pro Caruanu nijak příjmená. Gelfand naopak bílými pragmaticky demonstroval hned na úvod, co mu stačí (viz diagram vpravo) 8.Je5. Cestičku do remizového přístavu 8...fxe5 9.Dh5+ Ke7 10.Dg5+ Ke8 samozřejmě Caruna nepřijal, avšak ani pozdější boj nepřinesl kýžený úspěch.
Mimo téma Londýn: téměř totéž (nečekaně 0-0-0) se bohužel přihodilo dnes i panu GM Navarovi v bundeslize.
Chtěl bych vidět Adamsův výraz když dostal od Gelfanda dvojúder rošádou ve 25. tahu, myslel jsem, že takové věci jsou jen ve studiích :D
Super sixteen je jen rapid...a přesto (nebo právě proto?:-), se tam potvrzuje vše dopředu známé a odhadnutelné o účastnících. Takže - hráči pod 2700 se v této konkurenci prostě nechytají, Kramnik a Gelfand jsou matadoři, kteří mohou překvapit a porazit kohokoliv - oba už ale stříhají metr a vítězit na velkých turnajích nebudou, nebo snad ještě jednou a naposled? :-), Caruana patří do TOP 10, ale pořád se neví, jestli patří i do TOP 3, Nakamura je mág, kterému to prostě letos všechno sedlo. A Anand? Ten už nevyhraje partii proti 2700 ani v rapidu. Je ovšem fakt, že 3 ze 4 partií proti silným 2700 dokáže Vishy spolehlivě zremizovat, že by ale nad někým takovým dnes vyhrál, to mu vážně nehrozí. Tohle pouhé sbírání remíz doplněné prohrami je u něj skutečně výmluvnou předzvěstí jeho konce ve světové špičce, který nastane definitivně v roce 2014.