MČR škol v šachu odehráno ve Zlíně

21.06.2017 22:20 | MČR škol v šachu 2017

Na finálový turnaj Mistrovství České republiky školních týmů v šachu přijelo celkem 90 družstev a 397 dětí. Hrálo se v reprezentativních prostorách Kongresového centra ve Zlíně ve třech kategoriích – 1. až 5. třída ZŠ, 6. až 9. třída ZŠ a střední školy.

Turnaj byl vyvrcholením celoročního projektu MČR škol. Do nejnižších okresních kol se zapojilo celkem 809 školních týmů, přes následná krajská kola se postupně 90 nejlepších družstev probojovalo do republikového finále.

Turnaj se hrál na 9 kol švýcarským systémem, čtyřčlenné týmy proti sobě nastupovaly na čtyřech šachovnicích. V kategorii nejmladších dětí prvního stupně základních škol zvítězilo družstvo 1. ZŠ Petra Bezruče z Frýdku-Místku. Ač byli až desátí nasazení, osm kol soutěže prošli bez porážky a prohráli až v posledním kole, kdy už měli první místo jisté. V konečném pořadí měli velký čtyřbodový náskok na ZŠ Kuřim Tyršova a ZŠ Zlín-Malenovice.

Mezi družstvy druhého stupně se radovalo Gymnázium Jírovcova České Budějovice před 6. ZŠ Frýdek-Místek a ZŠ Elišky Krásnohorské z Frýdku-Místku. Tradiční bašta mládežnického šachu ve Frýdku-Místku potvrdila své kvality, většina dětí z úspěšných týmů prošla známou Beskydskou šachovou školou.

Velmi vyrovnaná byla kategorie středních škol. Vydařeným finišem nakonec získalo zlaté medaile družstvo Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek, když předstihlo Gymnázium Uherské Hradiště. Každý z členů vítězného týmu dostal od Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nabídku stipendia ve výši 50 000 Kč, pokud bude na univerzitě studovat. Celkem tak stipendium pro 4 vítěze může dosáhnout výše 200 000 Kč.

Nejvíce bodů z vítězného družstva (8 z 9) nasbíral Matěj Kuchař: „Kritické pro nás bylo páté kolo, které jsme prohráli s Uherským Hradištěm, i když jsme v zápase stáli dobře. Naštěstí jsme pak v osmém kole vyhráli vysoko 4:0 a Hradiště jsme předskočili, tak jsme rádi.“

Vítězné družstvo kategorie středních škol za šachovnicí. Partii Ondřeje Havelky (vpravo) přihlíží Matěj Kuchař, autorem fotografie je Vavřinec Havlíček.

Podrobné výsledky najdete na odkazech: 1. – 5. třída, 6. – 9. třída, střední školy.