Maratóncem velmistr Peter Michalík

18.07.2018 11:13 | Zprávy

Šestý hrací den Czech Openu se nesl ve znamení bleskového maratónu, zápolení ve Fischerových šachách, předposledního kola ratingového turnaje či turnaje dvojic v bleskovém šachu.

Fischerovy šachy jsou inovovanou verzí klasických šachů podle bývalého hráče Bobbyho Fischera. Největší rozdíl je v tom, že ve Fischerových šachách se postavení figur před zahájením losuje. Hra má oproti klasickým šachům tu výhodu, že hráči nepotřebují studovat jakákoliv zahájení, samotná hra se pak stává tvůrčí a opravdovou. V Pardubicích se turnaj v této verzi hraje jako otevřené MČR pod názvem Memoriál Vladimíra Nováka – STEN.CZ OPEN. Turnaj suverénně vyhrál ukrajinský velmistr a první nasazený Vitaliy Bernadskiy. Je pozoruhodné, že dokázal zvítězit i přesto, že nenastoupil do 1. kola. Zbývajících šest duelů však vyhrál, což ho dostalo do čela. Bude také jedním z favoritů hlavního velmistrovského turnaje. Druhé místo a titul mistra České republiky získal mezinárodní mistr Radoslav Doležal, třetí místo vybojoval domácí hráč Jakub Půlpán, který v poslední partii remizoval s Doležalem, o lepším postavení tak rozhodovalo pomocné hodnocení. Neoblíbená bramborová medaile připadla na druhého nasazeného velmistra Vojtěcha Pláta, jemuž mohl být alespoň útěchou bronz z MČR.

Ať už se jedná o jakoukoliv oblast, maraton je vždy zkouškou vůle a výdrže. Nejinak tomu bylo v ČSOB Pojišťovna areně, kde se odehrálo tradiční 24hodinové otevřené MČR v bleskovém maratónu. Hrálo 88 hráčů, což znamená 87 kol v zákadní části. Poté prvních 30 hráčů postoupilo do finále A, kde každý sehrál 29 partií. Dohromady tak hráči odehráli celkem 116 partií. Vítězem letošního maratónu, který se hrál pod názvem Bulinský, Vávra & Partners Open, je český velmistr Peter Michalík s ratingem 2656. Ten posbíral celkem 109,5 bodu, o bod druhý skončil Ukrajinec Emil Mirzoev a bronz bere český hráč Vojtěch Zwardon. Jelikož šlo o MČR, medaili nakonec získal i čtvrtý Martin Červený, který tedy skončil na MČR bronzový.

Těžký život maratónců.

Pondělí přineslo také skvěle obsazený turnaj v bleskovém šachu dvojic nesoucí název NSS.CZ OPEN, v celkem 31 týmech z jedenácti zemí světa se představilo šest velmistrů a jedna velmistryně. Z prvenství se v něm radovala výborně hrající dvojice ruských velmistrů Vorobiov - Bryzgalin. Vorobiov tak obhájil prventsví z loňského ročníku, kdy startoval společně s Chernyshovem. Na druhé pozici se umístili kolegové z 1. ŠK Novoborský – 22. hráč světa Pentala Harikrishna a Tadeáš Kriebel. Indický velmistr je s ratingem 2734 nejvýše postaveným hráčem na festivalu, vzhledem k tomu, že se letos přestěhoval do Prahy, je možné, že se představí ještě v dalším turnaji. Na třetím místě se pak umístilo ukrajinské duo Skliarov – Shkuran.

Do finiše míří ratingový turnaj RSM Infinity Open. Do závěrečného kola, které je na programu 18.7. v 9 hodin, jdou z nejvýhodnější pozice Ukrajinec Viktor Skliarov a český velmistr Petr Neuman, oba mají na svém kontě 5,5 bodu.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.