Li vítězí, Ptáčníková má normu

13.03.2014 06:30 | Open Reykjavik 2014

Čínský reprezentant Chao Li vyhrál s náskokem půl bodu. V deseti kolech jen třikrát remizoval. Lenka Ptáčníková splnila IM normu.

Chao Li začal turnaj překvapivou remízou, další partie však zvládl téměř bezchybně. Zvítězil s půlbodovým náskokem na druhého Robina Van Kampena i třetího Erica Hansena. Nejsilnější hráč turnaje, Arkadij Naiditsch, skončil se 7 body na 11. místě, těsně před Richardem Rapportem.

Výborné 52. místo obsadila Lenka Ptáčníková. Šest bodů z devíti partií jí zajistilo kolo před koncem turnaje zisk IM normy.

GM Li Chao (Zdroj: Oficiální web turnaje)

1030IMPanjwani RajaCAN24607.557.025080.0

Mimořádnou pozornost vzbudila návštěva bývalého mistra světa Garry Kasparova, který přihlížel zahájení 8. kola. Kasparov navštívil také hrob Roberta J. Fischera a to přesně v den, kdy by legendární šachista oslavil 71. narozeniny. V krátkém rozhovoru s Peterem Doggersem Kasparov vyjádřil svoji lítost nad tím, že se s Fischerem nikdy nesetkal a připomenul rok 1972, kdy Fischer získal titul mistra světa: "Byl to určitě jeden z největších momentů v šachové historii. Nemyslím, že šachy někdy dosáhly větší popularity než v roce 1972."

Garry Kasparov u hrobu Roberta Fischera (Zdroj: Oficiální web turnaje)