Královnami Lagno a Muzychuk

29.04.2014 08:06 | MS žen v rapidu a bleskovém šachu 2014

Turnaj v rapid šachu vyhrála ukrajinská velmistryně Kateryna Lagno. V bleskovém šachu dominovala reprezentantka Slovinska Anna Muzychuk.

Rapid turnaj provázela velká vyrovnanost. První místo obsadila Kateryna Lahno díky lepšímu pomocnému hodnocení před Alexandrou Kosteniuk. Obě hráčky získali v 15 kolovém turnaji 10,5 bodu. Třetí místo vybojovala s půlbodovou ztrátou Olga Girya a postarala se o největší překvapení šampionátu. Nejvýše nasazená Valentina Gunina skončila až na 11. místě.

Zlatá GM Kateryna Lagno

Lagno - Ushenina, 14. kolo. Ushenina zahrála ve svém čtyřicátém tahu 40...f5. Bílá odpověděla rázným 41. Vxa6! a černá se ocitla před neřešitelným problémem jak bránit slabou osmou řadu. 41...Df8 42. Dh4 fxe4 43. Je6 Df7 Ústup na "e8" není o nic lepší 43...De8 44. Jxc7 Vxc7 45. Vxb5. 44. Va8+ 1:0

Stříbrná GM Alexandra Kosteniuk

Kosteniuk - Cramling, 15. kolo. Černá napadla jezdce tahem 31...Vc5 a přehlédla přitom vtipnou odpověď 32.Vc6! s vynucenou výměnou věží, ztrátou pěšce "e5" a přechodem do beznadějné koncovky.

Bronzová WGM Olga Girya

Muzychuk - Girya, 13. kolo. Černá zahrála obyčejné 49...h5 a soupeřka se okamžitě vzdala. Bílé figury jsou v kleci, černý král má šachovnici jen pro sebe.

1011GMZhao, XueCHNCHNR 24708.55

Anna Muzychuk potvrdila roli první nasazené a bleskový turnaj zcela ovládla. Zvítězila s náskokem 2,5 bodu před druhou Nanou Dzagnidze a tři body ji dělili od třetí Tatiany Kosintsevy.

Zlatá GM Anna Muzychuk

Dzagnidze - Muzychuk, 8. kolo. Budoucí vítězka našla efektní 12...Sb4+! (střelce nelze vzít pro 13. Dxa1) 13. Kf1 Sc3 14. De3 Db1+ 15. Je1 Sxa1 a černá získala s věží i partii.

Stříbrná GM Nana Dzagnidze

Dzagnidze - Guseva, 26. kolo. Černá stála na výhru, stačilo jen pokrýt střelce tahem 38...Vd3 a až poté odlákat věž od krytí pěšce "b6" pomocí tahu d1D. Guseva se rozhodla hrát  38...d1D  okamžitě. Přehlédla přitom důležitý mezitah 39. Vxc3+ 1:0

Bronzová GM Tatiana Kosintseva

Muzychuk - Kosintseva, 11. kolo. Bílá ve špatné pozici zahrála 36. Jf2 a umožnila soupeřce pěkně zakončit partii tahem 36...Dxc1+ 0:1.