Letošní open na Gibraltaru doprovázely zajímavé události. Hned v úvodních dnech šachistům ztěžovaly přípravu na soupeře výpadky proudu v pořadateli zajištěném hotelu, pár šedivých vlasů přibylo i ukrajinskému velmistru Ivančukovi, který měl v průběhu druhého kola problém se zápisem a v domnění, že již učinil 40. tah, překročil čas na hru, svou partii tak samozřejmě prohrál. Extempore nehodné světové ženské jedničky také předvedla Číňanka Chou-I-fan, které se nelíbilo, že jí los z deseti kol sedmkrát přidělil za soupeře ženu a svou partii posledního kola naprosto demonstrativně zahodila a vzdala. K šachovnici přišla 25 minut po zahájení kola, zahrála pár špatných tahů a v 5. tahu vzdala. Její soupeř Lalith Babu byl po prvním tahu 1.g4 zaskočen a měl obavy z domácí přípravy. Po dalším 2.f3 už věděl, že něco není v pořádku. Její „protest“ mohl být namířen proti rozlosování v jednotlivých kolech turnaje. Spekuluje se, že do losování bylo zasahováno. Názor na takový počin ať si udělá čtenář sám.
GM Chou-I-fan 2651 – GM Babu Lalith 2587
Tradewise Gibraltar, Masters, 10. kolo, 02. 02. 2017
1.g4 d5 2.f3 e5 3.d3 Dh4+ 4.Kd2 h5 5.h3 hxg4 0-1
V průběhu celého hlavního turnaje se nikdo nedokázal osamostatnit v čele. Po čtyřech kolech k tomu měla nejblíže dvojice, která uhrála 4/4. V čele byla Ju Wenjun a plný bodový zisk měl také Emil Sutovský. První nasazený hráč Fabiano Caruana v prvních čtyřech kolech ztratil dvě půlky a po prohře s Nigelem Shortem v šestém kole se naděje na vítězství rozplynuly. Do předposledního kola nastoupili z nejlepších pozic trojnásobný vítěz z minulých ročníků Hikaru Nakamura a také nasazená dvojka Maxime Vachier-Lagrave, který v prvním kole porazil českého hráče Jana Sodomu. Po osmi kolech získali kromě zmíněné dvojice 6,5/8 ještě Yu Yangyi, Veselin Topalov a trochu překvapivě David Anton Guijarro, který ovšem předváděl pěkný výkon a na předních pozicích se držel po celý turnaj. Zatím tedy nebylo nic rozhodnuto a na zaváhání hráčů vedoucí pětice čekalo dalších 14 hráčů s půlbodovou ztrátou.
V předposledním kole došlo na velký americký souboj, bílé měl Hikaru Nakamura a černými hrál Fabiano Caruana. V partii k žádnému dramatu nedošlo a skončila remízou. Remízou skončila také partie na prvním stole. Maxime Vachier-Lagrave nevyzrál bílými figurami na Yu Yangyiho. Šance na přiblížení se celkovému prvenství tak využil jednadvacetiletý David Anton Guijarro, který porazil černými Veselina Topalova a osamostatnil se tak ve vedení. Navíc do posledního kola nastoupil s bílými figurami a v případě vítezství se nemusel na nikoho ohlížet. S půlbodovou ztrátou do posledního kola nastupovalo osm hráčů.
Mezi nimi byla i nejlepší žena turnaje Ju Wenjun a mohla tak pomýšlet na stupně vítězů v celkovém pořadí. Ju Wenjun sice turnaj nevyhrála, odnesla si však zajímavou finanční odměnu za nejlepší ženu. Toto ocenění si zajistila především v 8. kole, kdy v přímém souboji porazila svou největší konkurentku úřadující mistryni světa Chou-I-fan. V celkovém pořadí skončila Ju Wenjun na 11. místě. Druhou ženou v pořadí se stala Antoaneta Stefanova a třetí skončila Katerina Lagno. V posledním kole Ju sice prohrála se svým krajanem Yu Yangyiim, to ji však o pozici nejlepší ženy nepřipravilo. Naopak výhra čínskému hráči pomohla do play-off. Vedoucí David Anton Guijarro totiž pouze remízoval a dovolil tak soupeřům, aby se na něj bodově dotáhli. Kromě čínského hráče se to podařilo ještě Hikaru Nakamurovi.
V play-off tak oba hráči nastoupili proti sobě a David Anton Guijarro, který měl nejvyšší performance, čekal, na kterého soupeře ve finále narazí. První partie, ve které měl Yu Yangyi bílé figury, skončila poměrně rychlou remízou po 21 tazích. Ve druhé partii Hikaru Nakamura získal bílými pěšce a snažil se soupeře zlomit ve věžové koncovce. To se mu však nepodařilo. Následující dvě partie však Nakamura dokázal vyhrát a zbýval mu poslední krok k výhře. V cestě mu stál David Anton Guijarro. První partie nenabídla žádné vzrušení. Druhá partie byla o poznání živější a Hikaru Nakamura ji dokázal vyhrát a stal se tak vítězem tohoto turnaje již počtvrté.
Z Čechů se nejlépe dařilo Radkovi Bujnochovi na 95. místě, až za ním se umístil IM Jan Sodoma na 103. místě.
Vítěz Hikaru Nakamura (Foto: www.gibchess.com)
David Anton Guijarro, hrál na performanc 2878 a připisuje 25,5 bodů na svém Elu
(Foto: www.gibchess.com)
Veselin Topalov 2739 – David Anton Guijarro 2650
Tradewise Gibraltar, Masters, 9. kolo, 01. 02. 2017
Veselin Topalov se v pozici na diagramu vzdal. Na první pohled se to mohlo zdát jako předčasné, ale jeho pozice je beznadějná. Černý bude hrát jednoduše Jf6. Bílý nezachrání všechny slabé pěšce a nezabrání poté postupu černých pěšců na dámském křídle. Topalov se tím neměl chuť zabývat.
@nvmea : To je tím, že se občas musím věnovat i pracovním povinnostem. Organizátoři sice odmítli, že by použili mnou zmíněný program, ale pochybnosti zůstávají. A pokud jde o aktualitu, mohu poskytnout seznam účastníků a rozpis turnajů Grand Prix mužů. Škoda, že se do něj nevešel David Navara. http://chess-news.ru/node/22725
lmouse : normální = většina hráčů s který jsem se za celý život setkal. Radost má hráč když se mu povede kombinace, když technicky převálcuje soupeře, nebo najde nejlepší obranu v obtížné pozic. Naopak výhra po kontumaci, zazvonění mobilu, nebo když soupeř předvede něco jako Hou málokoho naplňuje sebeuspokojením.
Já teda myslím, že soupeři to bylo celkem jedno, možná byl i rád.
Ale tak se chovat na turnaji, který má od pořadatelů navíc zaplacený se může jen s odpuštěním blbá .......
Nutné je dodat i to, že díky výhře v této partii se Babu Lalith dostal do cen a odvezl si zhruba 500 liber.
Poutníku - a kdo určuje to "normální" chování - ty? psychicky zdeptaný Babu je tady: https://www.youtube.com/watch?v=YzoLNN0IEgU a kriminálnice Hou zde: https://www.youtube.com/watch?v=ydUOUuseGlw&spfreload=5
ad Poutnik: to byl chlap, mj. poznámka D.Navary 3.2., 8:01, což na neúctě k soupěři nic nemění
lmouse: samozřejmě je to neúcta k soupeři. Nevím jak ty, ale normální člověk z takového vítězství rozhodně radost nemá. Soupeřka se jistě připravovala a těšila se na partii. Bohužel jsou šachy nezdravě tolerantní k takovým teatrálním etudám. K tomu to ještě vypadá na křivé obvinění pořadatelů. Tučná pokuta by byla na místě.
neúcta k soupeři? neznám Hou osobně :-), ale už jsem jí viděl vystupovat tolikrát a při spoustě analýz a tuto možnost prostě vylučuju... A že by měl Babu zkažený den - tomu nevěřím. A až do konce života se může v hospodě vytahovat : "zaříznul jsem mistryni světa v 5 tazích, kdo z vás to má...??" :B
lykan: Nic proti sex-vtipům nemám, použiji jich, ale mezi nimi a napsaným je rozdíl asi jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou.
Pokud Hou chtěla hrát s muži 2700+, stačila maličkost, více vyhrávat Její představení v posledním kole je minimálně neúcta k soupeři
Kdysi jsem viděl pořad V šachu, kde jedna ze sester Olšarových na kameru říkala, že ji přijde zvláštní, že na přeboru republiky žen nehrála se žádnou ženou. Tak třeba by gibraltarský systém mohl být řešení. I když bych si dovolil tipnout, že více než dam spokojených, bude těch pořádně naštvaných.
pawel: Těžko můžete analyzovat pozici objektivně, když některé varianty budete tabuizovat. Třeba ty, kde dáma jde na h sloupec.
Trefný giocozo a náctiletý Lubino.
K Hou bych asi jen dodal: Ta perioda to je svinstvo :-)
Údajně ne schválně dostal v 70. letech na US open bílý mat 3.tahem. Šáhl na krále po 1.e4 d5 2.ed Dd5 a teď jediná možnost králem.
--
Na opnu v ČR hrál v90.letech náš hráč s dívčinou s ciziny. Spotřeboval 10 minut na odpověď po 1.b4, poté následovalo 2.b5 a po pár dalších tazích pěšci ho napadlo, asi v 7.tahu, Sc5 s Df6 s následným matem.
--
Švek v povídce odpověděl partií s matem bílými 4.tahem ze základního post. na amterský názor soupeře, když po něm bude opakovat zrcadlově černými tahy,nemůže přeci prohrát.
Tak úloha pro ty co to neznají, klasický šustrák nevychází, pro volné pole d8..
Občas se taková krátká legrační partie na turnajích vyskytne, vzpomínám na
Ostravsky konik 2010 FIDE Open 2010.05.06 Round 6.3 [White "Vesselovsky, Serguei"] [Black "Karhanek, Pavel"] 1. e4 g5 2. d4 f6 3. Qh5# 1-0
Myslím , že Hou se chce zlepšovat a vtom jí partie s jinými ženami nepomůžou. Takže ji muselo rozladit nalosování a v podstatě zbytečný turnaj.
K článku to sice nepatří, ale dole v tuto dobu svítí dobrý šachový vtip, kterak se šachista John Cochrane narodil v roce 1878 a zemřel o 80 let dříve v roce 1798. A pak že cestování časem není možné.
Hou prostě jenom normálně ruply nervy, kdyby dopadla její partie s Ju Wenjun opačně, vsadím se, že by se žádný protest nekonal. Když jde mistr světa příkladem, ostatní ho holt musí následovat a mistryně světa je přirozeně první na řadě.
@Martas: Jasně, to máte pravdu, ale najde se určitá skupina lidí, kterým stačí takové vodítko k tomu, aby si udělali názor a organizátory to může jenom poškodit. Hou nepředložila jediný relevantní důkaz (pokud o něčem nevíme) a to by mělo být slyšet nejvíc.
http://de.chessbase.com/post/gibraltar-23-000-pfund-fuer-nakamura
@Martas: No jo, ale problém je, že prvek náhody je při deterministickém algoritmu (tj. stejná data -> stejný výstup) vyloučen, takže je nesmysl počítat pravděpodobnost. Nejlíp to jde vidět na prvním kole: startovní listina se rozdělí napůl a horní polovina hraje s dolní, takže tvrdit, že šance, že Hou bude hrát s ženou, je 1/10, je úplně zcestné, Swiss neobsahuje nějaký generátor náhodných čísel.
Pokud by v Giblartaru hrála na své náklady, tak by jsem podobné jednání možná chápal. Pokud tam byla na náklady pořadatelů je to naprosto neomluvitelné. Pak se někdo diví proč nejsou pořadatelé pro mistrovství žen.
Počkal bych si na vyjádření. Zatím....
Nasazení však není losem a je ho možno zpětne zkontrolovat.
Mohli dát zakázané losování z politických důvodů, ten s tou, a proto mohla cítit hořkost,že ona s tou.
Ovšem i to musí skousnout a naopak, je-li první cena vysoká v soutěži žen, tak mohla být ráda za šanci si to na ferovku rozdat, než aby jí soupeřky utelkly přes jiné soupeře.
Důvod i forma protestu fakt divná,vjiném sportu by rozhodně jí jen tak neprošlo. Uvidíme,co zde.
Forma protestu mi nepřijde ideální. Hraničí to se znevážením jejího soupeře v posledním kole. Soupeř se těšil na partii s mistryní světa. Místo toho se jí téměř nedočkal a k partii prakticky nedošlo. Kyrgios by za to v tenise dostal několikaměsíční distanc :-)
já si to dokáži představit. Flustrace z nějaké její domněnky (je fuk s které). Vadí vám to, nemůžete spát, připravit se na soupeře. Nemáte vůbec náladu hrát. Pro svůj lepší pocit něco odtaháte, vzdáte se. Omluvíte se soupeři a máte turnaj za sebou. Jako proč ne. Jen mohla přijít včas. Chudák Čuki ten s tím časem má vyloženě smůlu.
Hou Yifan si nemá na co stěžovat, je to open turnaj, na který mají přístup i ženy, tak holt s nimi musí hrát. Jinak ona je také žena, tak všichni její soupeři/soupeřky museli hrát s ní, se ženou...
Já bych rozlišoval mezi rozhodnutím nezúčastnit se MS žen v současné podobě ( s čímž stoprocentně souhlasím ) a tím, co se stalo včera. Určitě ještě neznáme všechny podrobnosti. Píše se, že Hou Yifan krátce před touto partií svůj názor na losování sdělila i řediteli turnaje Brianu Callaghanovi, ale s jeho reakcí nebyla spokojena. Byly zmiňovány i další věci, např. nalosování manželů ( D.Fridman - A.Zatonskih ) v posledním kole, stejně jako čínský souboj Yu Yangyi - Yu Wenjun. Podle zpráv na webu to vypadá, že program byl zkontrolován i zkušenými mezinárodními rozhodčími a nenašly se žádné rozdíly oproti Gibraltaru. Zatím to tedy vypadá, jako kdyby si náhoda na účet mistryně světa zlomyslně zažertovala, ale nepředbíhejme, můžeme se dočkat i různých překvapení...
JtS: Koule je? Spíš už je docela protivná s těmi svými neustálými protesty, kde hrát, kde nehrát, teď si bude ještě s prominutím vymýšlet, s kým hrát v Openu...osobně to vidím jako nepěkné manýry hvězdy. A překvapuje mě to. Protože když byla v Praze, tak jí hodně lidí, kterých si osobně vážím, pochvalovalo její charakter a přístup.
Na ty komentující, kteří v komentářích na Chessbase přesně vypočítávali pravděpodobnost, už mají v pekle připravený speciální kotel (protože losování není náhodné) :) Jediný rozumný způsob, jak odhadnout pravděpodobnost losu, je celý turnaj mnohokrát nasimulovat (Monte Carlo) a odhadovat výsledky partií z ELA, což by byl určitě zajímavý programátorský počin. Jak ale říká JtS, když kontrolní losování vychází stejně, není moc co řešit.
Před cca 10 lety jsem na polofinále juniorů hrál první tři kola proti dívkám a tu třetí partii jsem hrál tak příšerně, že by to mohlo v dnešním kontextu být považováno také za protest. A vyšlo to! Do konce turnaje jsem už žádnou nedostal...
Ale vážně, pokud to někdo se swissem zkontroloval a vyšlo to stejně, nic bych v tom nehledal, nvmea to vystihl přesně. Daná forma protestu ukázala, že má Yifan koule, ale to je tak vše.
@marek : Vzhledem k tomu, že cena pro nejlepší ženu byla 15 000 liber, možná organizátoři chtěli, aby se o tom, kdo si ji odveze, rozhodovalo v přímých soubojích šachistek, nikoliv " na dálku " v partiích s muži. Nebo jim mohly připadat partie, ve kterých proti sobě nastupuje světová ženská elita atraktivnější, než když hrají proti " řadovým velmistrům ". Ale to jsou opět jen dohady.
Jelikož se dá předpokládat, že Yifan hrála na náklady pořadatelů, tak to s odpuštěním vypadá na počátek nějaké nemoci.....
A chápete někdo, proč by orginazátoři vůbec chtěli, aby hrála se ženami? Co by tím jako sledovali?
Pokud organizátoři realizovali řízené losování, aby nedošlo k nasazení dvojice Irán - Israel, tak jim to hned v 1. kole nevyšlo. FM Derakhshani Borna IRI 2195 0 – 1 GM Huzman Alexander ISR 2557
Spekulace: zachovala by se stejně, kdyby v osmém kole vyhrála s Ju? Očekávalo se, že bude nejlepší ženou. Myslím, že i ona si to myslela. Frustrace z neúspěchu. Tam někde bych hledal kořeny jejího emočního výbuchu. Historce s tím, že šlo o formu protestu neberu. Spíše je to jen pokus u ušlechtilou zástěrku. Každého jistě napadne celá řada forem protestu, které by byly lepší co do formy i obsahu.
Způsob protestu, jaký mistryně světa zvolila, rozpoutal živé diskuse. Jedni ji kategoricky odsuzují a její chování považují za ostudné, jiní zase obhajují s tím, že jedině tak mohla dosáhnout toho, že se o celé věci bude mluvit. Pokud jde o údajné zasahování do párování dvojic, organizátoři odmítli, že by dělali nějaké změny v losování, připustili pouze možnost v případě, že by došlo k nasazení dvojice ze zemí IRN - ISR. Rovněž se vedou spory, jaká je vůbec pravděpodobnost, že v devíti kolech bude sedmkrát soupeřkou žena. Někdo na základě matematických výpočtů dokazuje, že je to bez nějaké manipulace statisticky prakticky nemožné. Jinde se zase píše, že správnost losování byla zkontrolována na kopii Swiss Manageru, který používají i organizátoři, a vyšlo to úplně stejně, žádné odchylky nebyly zjištěny. Objevuje se i názor, že byla použita jakási modifikace, která bere ohled na to, zda hraje muž nebo žena a páruje ženy proti sobě. Ale to je na mě příliš složité, ať si matematici, programátoři a statistikové lámou hlavu sami...