Keymer senzačně vítězí

03.04.2018 07:00 | GRENKE Chess Open 2018

Třináctiletý Keymer si zajistil samostatné první místo výhrou v posledním kole. Druhé místo získal Korobov, třetí Gordievsky.

Trojice hráčů se po osmém kole dělila o vedení Grenke Open, ale pouze jeden z nich dokázal vyhrát poslední partii. Mladý německý mezinárodní mistr Keymer. V rozhodujícím devátém kole černými porazil Rapporta a zajistil si nejen samostatné první místo, ale také finanční prémii 15 tisíc euro. Keymer rozhodně nepatřil mezi favority. Třináctiletý šachista měl startovní číslo 99, ale soupeřům přesto dovolil v devíti kolech jen dvě remízy ve třetím a pátém kole.

IM Vincent Keymar (zdroj: oficiální stránky turnaje)


Rapport - Keymar, 9. kolo. Bílý se v partii rozhodl obětovat figuru za kompenzaci v podobě několika pěšců a útoku na soupeřova krále. Černý ovšem dokázal tlaku odolat a sám přešel do protiútoku. V těžké pozici se bílý nakonec dopustil poslední chyby v podobě tahu 43.De5, čímž umožnil černému úder 43...Sxh3 s vyhraným postavením. Partie pokračovala 44. Kg1 Vg7 s následnými výměnami a přechodem do jednoduché pozice, kde má černý figuru víc. 0-1.

Do turnaje se zapojilo celkem 787 šachistů, včetně několika desítek velmistrů. Čtveřice hráčů se mohla pochlubit ratingem přes 2700 a stala se hlavními favority turnaje. Žádný z nich se však v konečném pořadí neprobojoval do první desítky. Nejlépe z nich skončil Wang na třináctém místě. Rapport se po prohře v posledním kole propadl až na 27. pozici.

Rozhodující partii se zájmem sledovali i účastníci souběžně hraného uzavřeného turnaje (zdroj: oficiální stránky turnaje)

Konečné pořadí

Poř. Jméno Body FIDE
1 Keymer, Vincent 8/9 2403
2 Korobov, Anton 7½/9 2664
3 Gordievsky, Dmitry 7½/9 2630
4 Shirov, Alexei 7½/9 2651
5 Lagarde, Maxime 7/9 2587
6 Kozul, Zdenko 7/9 2617
7 Sadzikowski, Daniel 7/9 2583
8 Bindrich, Falko 7/9 2602
9 Antal, Gergely 7/9 2540
10 Malakhatko, Vadim 7/9 2536



-
. kolo -
29x 7280x Milan Boháček
Fotogalerie
Komentáře (29) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Millbo

Osobně mi celá záležitost s "kvalifikačním" turnajem přijde dost nekoncepční. Jistě, bezpochyby to bude zajímavé klání a z čistě šachového hlediska se na něj velice těším, ale sestavu pro reprezentaci má přece vybírat kapitán na základě sledování dlouhodobé i aktuální výkonnosti, zájmu, motivace, zkušeností, výsledků, psychické odolnosti, atp.

Je evidentní, že v poslední době výrazně stoupá Jan Krejčí (konečně, remizoval i zápas se Zbyňkem Hráčkem, který v nominaci je), přesto nemá místo v sestavě jisté. Naopak konání "nominačního" turnaje je obhajováno tím, že se MČR nemohou zúčastnit Vlastimil Babula s Petrem Michalíkem. Přitom se ale rozhodně nezdá (třeba ve srovnání s Krejčím), že by byl Babula horkým kandidátem reprezentace - ratingově stabilní, (ale až na 9. místě národního žebříčku) a s hráčem na úrovni 2600+ hrál za poslední rok snad jen jednou. Michalík je na tom jen trochu lépe. Oběma hráčům samozřejmě přeji co nejlepší výsledky, ale přijde mi, jako by se odpovědní báli naši špičku objektivně hodnotit, tak raději vymysleli možnost, za kterou "nikdo neponese odpovědnost"...

+0 /-0 | 05.04.2018 23:15

Pavel Ch

Od roku 1995 jsou nejsilnější přebory, když je dělá pan Jelínek při Koníku. Opět byl jediný zájemce a s termínem nehne, to všichni moc dobře víme. Došlo k nedorozumění, sic se o loňské kolizi vědělo,  všichni také věděli o vyhlášeném konkursu letos, pak se přihlásil zájemce, pak se vyhodnotilo a teprve pak byl oheň na střeše. Nojo no, do úspěšného turnaje s mnohaletou tradicí nám termínově vloni a letos vstoupí Bundesliga, třeba za pár let bude lukrativní bohatá nějaká Severská liga a sebere nám květen, červen.

 Pokud by STK napsala, že termín až od třeba 5.května, pro pana Jelínka je standartní termín a úspěšný Koník více než přidání značky MČR, navíc nemůže ani kdyby chtěl s tím hýbnout. Mohlo by se stát, že dodnes nemáme ani termín ani pořadatele MČR ani hráči nevědí, kde se mají před olympiádou  ukázat.

Nechci dál tady rozebírat, co by se stalo, kdyby... jestli za to může STK či někdo jiný, potřeba se zamyslet jak napřesrok při termíňáku se dá vyřešit, aby byl kvalitní přebor.

Berme to, že změna je život, vyzkouší se tím ''nechtěně'' něco nového. A zatímco na posledních olympiádách průběh nebo finiš trochu skřípal, třeba zrovna tímto stylem bude sestava a olympiáda pro czech flag úspěšná. To si všichni přejme a fanděme. 

+0 /-0 | 05.04.2018 15:17

Robert Cvek

Ještě k mému poslednímu příspěvku, jak to bývá, šlo o nedorozumění, které jsme si již s Michalem vyjasnili. V každém případě se těším na tento turnaj a jsem velmi zvědav, kdo bude ten "vyvolený" :-)

+0 /-0 | 05.04.2018 14:12

Robert Cvek

Četl jsem celý rozhovor s Michalem Konopkou a rád bych reagoval na jednu věc, cituji

"Robert Cvek byl příjemcem několika hromadných mailů reprezentantům z ledna tohoto roku, kdy se tvořil nápad uspořádat uzavřený  turnaj.  Informace tedy měl z první ruky a věděl, že se něco děje."

Protože to pak vypadá, jako kdybych lhal. Pravda je, že jsem ony emaily od Michala dostal (v lednu). Nicméně pak naprostá komunikace (se mnou) ustala a já jsem (samozřejmě) nevěděl, zda se něco dělá či nikoliv, zda ta idea dostala zelenou, nebo šla ke dnu. Až později jsem z druhé ruky NÁHODOU zjistil, že ta idea dostala zelenou ( větší podrobnosti jsem neznal). A později mi to telefonicky (před pár dny) potvrdil přímý účastník, že to bude. Samozřejmě to velmi zajímalo, stejně jako asi všechny ostatní šachisty.

Jinak nic proti této myšlence nemám (turnaj v Praze). Naopak, těším se na online. A držím palce dobrému šachu.

+0 /-0 | 05.04.2018 11:57

Rigos
Mira: Tak jsem to myslel. Motivační cenu získá jeden talent, zbytek má, když to tak řeknu, smůlu. K té ochotě rodičů to je složité. Většina rodičů jsou nešachisté. Netuší, jak to chodí, co má smysl a co ne. Vůbec jako rodič zvážit, jestli má cenu dětem platit drahé trenéry a turnaje, je velmi těžké.
+0 /-0 | 05.04.2018 11:38

pawel

Od ''povolaného'' M.Konopky o reprezentaci, Jansovi, Hráčkovi, Rausisovi....

http://www.chess.cz/k-reprezentaci/

+0 /-0 | 05.04.2018 11:23

Mira

Rigos: "Schází silné turnaje, tvrdá škola. Šanci zúčastnit se mezinárodních akcí a reprezentačních soustředění dostane prvních pár úmístěných hráčů z jednoho turnaje, nehledě na to, že to může být jejich jediný podařený turnaj v roce." To ale není vůbec pravda, alespoň co se týče silných turnajů a mezinárodních akcí. Těch je u nás dost, co ale brání se zúčastnit turnajů v cizině našim mladým hráčům? Nic, jen ochota rodičů zaplatit nějaký turnaj svým potomkům (naštěstí ne všech)...

Co si myslím, že je špatně, jsou různé finanční ceny za progres mladým hráčům od našeho svazu. Tady by mělo přijít zaplacení nějakých kvalitních turnajů vč. dalších nezbytných nákladů (doprava, pobyt, strava) v cizině.

+0 /-0 | 05.04.2018 10:07

paulz

Jinak osobně by jsem hned v Keymerovi neviděl budoucího mistra světa. Když se člověk podívá na jeho partii z tohoto turnaje, tak samozřejmě na 13 let a kousek výborné. Jenomže je tam malé ale, v takovém turnaji při velkém počtu hráčů musí samozřejmě silnější hrát proti slabším na výhru i za cenu velkého rizika. A styl silných hráčů proti Keymerovi byl trochu sebevražedný, ale to samozřejmě nesnižuje fantastický výsledek tohoto hráče. 

+0 /-1 | 04.04.2018 21:45

naska

....paulz...ano,souhlasím na 100%,líp bych to nenapsal!Pěkný večer všem:-)Nas   K.A.

+0 /-0 | 04.04.2018 20:59

paulz

To Rigos: všechno je to pěkné co píšeš. Ovšem za první je potřeba velký talent, za druhé i při talentu je potřeba obrovská pracovitost talenta, za třetí zapálené rodiče pokud možno s dostatečným finančním zajištěním. Ani tak není zdaleka úspěch zaručený. 

Bohužel federace i když má snahu podporovat talenty s tím mnoho nenadělá. 

Jinak je ještě velká otázka kam směrovat i šachově velice nadané dítě pro rodiče. Dobře placených šachových profesionálů je pár....i průměrné zaměstnání je mnohem lépe placené než průměrný velmistr profesionál.

+0 /-1 | 04.04.2018 20:10

ELOminator

Ano, však já souhlasím, že je u nás slabý systém práce s mládeží. Jenom nesouhlasím, že šachový progres je 10% talentu a 90% dřiny. Je prostě třeba oboje a největší úsilí by mělo být vkládáno do těch, kteří mají největší talent, jinak je to plýtvání prostředky.

+0 /-0 | 04.04.2018 19:59

Rigos
ELOminator: Ano, právě příležitostí pro "vyklubání se" u nás chybí nejvíce. Nemyslím si, že se dá výrazně zlepšit neustálým hraním proti slabším soupeřům nebo proti vrstevníkům v kategorii. Chce to silné turnaje.
+0 /-0 | 04.04.2018 19:32

ELOminator

Tak já myslím, že v tom není žádný rozpor - supertalentem se člověk rodí (opravdu se nedá velmistrovský titul vysedět, to bychom už měli celou českou ženskou repre na úrovni 2500, což zjevně nemáme) ale k tomu, aby se "vyklubal z vejcete" samozřejmě potřebuje hrát, a k tomuto filtrování je potřeba kvantita hráčů a turnajů.

+0 /-0 | 04.04.2018 19:24

Rigos

Z mého pohledu je u nás jeden hlavní problém ve výchově mládeže. Nesouhlasím s názorem, že supertalent se narodí. Supertalent se vychová, šachy se dají naučit. Jak by jinak bylo možné, že ve státech se stejným počtem šachistů jako v ČR se rodí tolik supertalentů? Stačí se podívat na FIDE karty těchto "supertalentů". Od svých deseti let se účastní turnajů kde hrají proti hráčům o několik výkoností silnějšími, než jsou oni. Jejich výsledky ze začátku nejsou samozřejmě nějak hvězdné, ale silné turnaje hrají dál a časem se začnou chytat. Ten samý případ je i Vincent Keymer. Od svých 10 let se účastní velmi silných turnajů. Dá se říct, že do teď ratingově stagnoval. Časem odchytil od silných hráčů, jak hrát a výsledky se dostavily. 

Mám takový pocit, že u nás se od "talenta" čeká, že ho posadíte za šachovnici a okamžitě se dostaví úžasné výsledky. Pokud talent selže, není talent. Tak to ale nefunguje. Schází silné turnaje, tvrdá škola. Šanci zúčastnit se mezinárodních akcí a reprezentačních soustředění dostane prvních pár úmístěných hráčů z jednoho turnaje, nehledě na to, že to může být jejich jediný podařený turnaj v roce. Tito hráči se začnou díky jinému přístupu výkonostně oddalovat zbytku své kategorie. Příkladem může být Van nebo Honza Vykouk. (Nechci tu popírat jejich nepochybný talent, snažím se říct, že jejich výkonnost je značně daná množstvím partií, které měli šanci sehrát proti silným soupeřům). Tím pádem pár silných mládežníků máme, zbytku bohužel chybí motivace. 

Jak by to šlo vylepšit? Posílat na silné turnaje mnohem více mládežníků, až potom rozhodovat, kdo má potenciál a kdo ne. Nesoustředit se pouze na pár vybraných jedinců. K výkonnosti mládeže by také přispělo omezení počtu mládežnických soutěží, kde hrají většinou ti samí hráči proti sobě.

Tímto se nechci do nikoho navážet. Je to pouze můj osobní názor. Zajímá mě názor někoho pověřeného. Budu rád vyveden z omylu.

+0 /-0 | 04.04.2018 18:39

ELOminator

No já jenom, že to vyznělo, že systém není potřeba. Ale opak je pravda.

+0 /-0 | 04.04.2018 18:16

pawel

ELOminátor: Ve svém příspěvku se nezabývám jak by to mělo být, co bych si přál, ale jaká je zjištěná praxe napříč sporty.

+0 /-0 | 04.04.2018 14:23

B-ckar
Len by som pripomenul, že Keymera trénuje Léko (zaujímavé aj v súvislosti s porážkou Rapporta). Takže sa našiel buď sponzor alebo peniaze v nemeckom systéme, taký borec nebude lacný.
+0 /-0 | 04.04.2018 13:26

ELOminator

No nicméně to není omluva pro to, aby systém výchovy talentů neexistoval. Protože jak jinak chceš zjistit, že je někdo supertalent?

+0 /-0 | 04.04.2018 12:49

pawel

yasne: Je nad Slunce jasné, že to o ničem nesvědčí, největší talenti jsou vychováváni mimo systém. Viz olympiádaenlightened

 Ňáký žebříček Élo není důležitý. To je vítězství jak z jiného světa. Jestli je schopen někdo udělat výjimečný výsledek tohoto levelu v 13 letech, porazit světového soupeře se kterým má problémy i David Navara, tak je jedno, jaké má zrovna Élo. Mohl být ojedinělý výsledek, ale k této variantě bych se móc nepřikláněl.

+0 /-0 | 04.04.2018 12:09

paulz

Svědčí to pouze o jednom, prostě se zřejmě narodil velký talent. 

Jinak v Bundeslize má v průměru na sedmé šachovnici 3/8 což zas tak velký výkon není....
+0 /-1 | 04.04.2018 11:39

N. Očník

yasne: a kolik jsi dal loni ze svého na práci s mláděží a kvalitní trenéry? :)

+0 /-0 | 04.04.2018 08:51

yasne

Svědčí to především o práci s mládeží u nás a kvalitě trenérů.

+0 /-0 | 03.04.2018 20:12

Carlos

Vincku, to nebylo špatný wink

 

+0 /-0 | 03.04.2018 14:18

martinn
A zdalipak jej už kontaktovali pořadatelé našich turnajů, třeba v západních Čechách?
+0 /-0 | 03.04.2018 12:31

kiklos

zkusil jsem se naopak podívat na žebříček 2004 a ml. a je to zajímavý přehled vlaječek - střídá se tam indie a uzbekistán smiley

+0 /-0 | 03.04.2018 11:32

ddf

Chtelo by to clanek k poslednimu kolu turnaje kandidatu.

+0 /-0 | 03.04.2018 11:32

giocozo
Marek Vokáč - No, ono to při 787 účastnících ani jinak nejde. :-) Carlsen možná obhlížel potencionálního vyzyvatele.
+0 /-0 | 03.04.2018 10:38

Mira

MV: Myslím, že to hovoří o tom, že byly velikonoce. Alespoň u výkonnostních hráčů. Ale o čem to hovoří o našich IM a GM?

+0 /-0 | 03.04.2018 09:34

Marek Vokáč

Takhle ráno rozhodně inspirativní, stačí si jen představit, jaké místo by ten třináctiletý mládenec zaujímal na našem žebříčku dvacetiletých. Nicméně docela hodně lidí, aby 7 z 9 měl ještě hráč na 26. místě, to je hodně brutální turnaj. A jestli jsem se dobře díval, tak z těch bratru 770 účastníků ani jeden z Čech, to také o něčem hovoří. 

+0 /-0 | 03.04.2018 07:57