Vrcholový šach je mimořádně náročnou disciplínou nejen díky nezbytným herním schopnostem, ale především nutností mimořádné psychické odolnosti. Anish Giri podával v celé dosavadní části soutěže velmi solidní a spolehlivý výkon, v semifinálovém zápase se však zcela rozsypal. Po vcelku normálně rozehraném zahájení úvodní partie zápasu ztratil z ničeho nic schopnost objektivně hodnotit možnosti pozice a způsobem na této úrovni nevídaným spáchal precizně provedenou sebevraždu. A překvapil i v odvetné partii, když boj o vyrovnání zahájil výběrem pověstně solidního zahájení a rychlým přechodem do koncovky s jistotou ... remízy. Svidler asi nevycházel z údivu stejně jako asi většina diváků, své nervy ale dokázal udržet pod kontrolou a remízu, tím i postup, si nenechal uniknout.
Když zešílí hvězda
29.09.2015 05:20 | Světový pohár 2015Prvním finalistou Světového poháru je Peter Svidler (foto web soutěže). Jeho soupeř Giri neustál tlak situace a slabým výkonem v první partii mu postup velmi usnadnil. O druhém finalistovi a současně postupujícím do turnaje kandidátů rozhodne tiebreak.
-
. kolo -
. kolo -
Ve druhém semifinálovém zápase byly zaknihovány dvě remízy. Eljanov znovu potvrdil vynikající formu a v úvodní partii bílými Karjakinovi zle zatápěl, ukořistil pěšce, Karjakin však dokázal pečlivou obranou koncovku zachránit. V odvetě se Karjakin bílými naopak o téměř nic nepokusil a velmi rychle nabídl remízu - stejně jako ve většině předcházejících svých partiích bílými figurami. Eljanov neměl námitek, i když Karjakin je mistrem světa v rapidu z roku 2012.
-
. kolo -
. kolo -
Bohužel nemám čas podrobně sledovat tuto akci včetně partií, ale jak tak tady čtu komentáře, zřejmě vyhrála tuhá obrana.
Bob von O. :Dík za objasnění, nikdy by mne nenapadlo, že to má co do činění s psychikou.
Svidler byl celé finále (a dost možná už dlouho před finále) s nervama v prdeli, a bylo to dobře vidět, stačilo se dívat, tolik k těm, kteří nechápou, jak mohl hrát tak blbě a nepochopitelně.
Já nemám Svidlerovi za zlé, že něco přehlédl. Mně znechutil tím, že v situacích, kdy potřeboval remízu, jednoduše přestál hrát šachy. Bílými hrál ty dvě ohavné sicilky s Dxd4 (které ani neuměl normálně postavit) a černými 3.- cxd4 (4. partie) s vynuceným přechodem do horší koncovky, kterou vyhrávali Réti, Rubinstein a spol. už před sto lety.
na je to spíš trochu šachová exhibice, ale bavilo mě to sledovat. Klasických turnajů je hodně, včetně různých lig.
Cenový fond: 1. místo 120 000 USD, 2. místo 80 000, poražení ve 2. kole 10 000 (vše brutto). Celkem 1 600 000 USD.
Mimochodem, tento K.O. turnaj se nehraje poprvé. Nepamatuji se, že by se v minulosti dělo "něco podobného" jako letos. Nepamatuji, že by se finálovým partiím tady na nss nevěnoval jediný článek. Nepamatuji, že by velmistr Voko někdy napsal, že partie finalistů komentovat už prostě nebude, protože oni už vidí každou figuru dvojmo.
Mám na to svůj názor, který jsem už naznačil, ale...
Zůstanu už raději jako ELOminátor s jeho smíchem nad právě skončeným divadlem. Také jsem se ostatně smál, když Svidler nechal stát ve zcela jednoduché pozici věž na b8. Finalisté světového poháru - jako dva klauni. Příště by si měli nasadit červené nosy.
Už léta jsem se u šachu tak nezasmál. Více takových světových pohárů!
A Karjakin vítězí a stává se tak celkovým vítězem.
Protože se ale Karjakin musí bránit, šance Svidlera na výhru stále doutnají. Avšak Karjakin to zahrál dobře.
Nakonec Karjakin, aby se nedostal pod útok po "h" sloupci vyměnil dámy s horší pozicí, ale Svidler pokračuje velmi neobvykle a pokazil slibnou pozici a výsledkem je, že má o pěšce méně, ale kompenzaci díky dobrému jezdci proti střelci.
A nakonec díky lepšímu postavení ve středu je pozice Svidlera lepší.
Teprve v blickách jsem se dočkal svých nejzamilovanějších zahájení. Nyní je to italská .
A již hrajía hraje se italská hra, což značí, že tentokrát naopak budou již brzy tvořit a již v 8. tahu se Svidler zamyslel.
Můj milovaný Marshalův útok se sice černému příliš nepovedl, ale každý chvilku tahal pilku:)
Tak co, je takový průběh finále světového poháru ostuda šachu nebo naopak (pro svoji dramatičnost) reklama na šachy?
Nyní musí Svidler bílými vyhrát, ale bude to pro něj těžké, protože musí zapomenout na předchozí partii, která pro něj skončila šokujícím způsobem.
Ale nějakou neznámou tragédií vlivem času Svidler přehodil tahy, zahrál fatální chybu a nechal nastavenou věž. A posléze se vzdal.
Au
Karjakin má převahu, dokonce 2 pěšců, ale díky dvojici střelců může Svidler klást odpor, který zvlášť v bleskovce může být velmi nepříjemný a Karjakin přehlédl úder Svidlera, po sérii slabých tahů typických pro bleskovou hru je Svidler blízko výhry.
Ale nyní zahrál Karjakin fatální chybu, velmi zariskoval, když zahrál zahájení, které vyžaduje velké teoretické znalosti jelikož po 18.g3 by černý nemohl využít svého postavení dámy. Nyní ale po 18.Sc2?? mohl Svidler rozhodnout úderem 18...Jxc3!. Nejspíš to ale kvůli málo času neviděl nebo něco špatně spočítal a nedokázal tak využít teoretickou chybu Karjakina.
Oba se už nějaký čas předhání, kdo zahraje bílými hůře zahájení.
Svidler je očividně v přípravě, Karjakin už vymýšlí.
Karjakin má bílé a zahráli ostrý Marshallův útok. A Svidler zvolil méně častou variantu, kde es může dostat dámou i na první řadu. Ale bílý ji může vypudit, stále se hraje teorie.
Neumím si představit, že by Magnus ve finále partii takovým stylem, jako Svidler nebo Karjakin - a to jsou přitom hráči světové elity.
Průběh finále ukazuje, jak hrozně náročné je hrát šachy na této úrovni delší dobu. Je příznačné, že nejlepším šachistou světa je právě ten psychicky a fyzicky nejodolnější, který má navíc dostatečně bojového ducha na to, aby soupeře ždímal a z jejich chyb těžil. Taková konzistentnost rozhoduje víc, nežli čistě šachový um - což ve svých zápasech o titul prokázali už i Aljechin nebo Kasparov.
Nyní budou následovat 2 pětiminutovky, kde bude 3s za tah. A případně pak Armagedon. Finále je plné zvratů.
Ale Karjakin si v této partii, ve které musí vyhrát, vede opravdu výborně. A nyní získává druhého pěšce a je velmi blízko vítězství.
Svidler nakonec obětoval pěšce a má za něj výborně postaveného Jd5, což není plnohodnotná kompenzace, ale v praktické hře to byla od něj výborná možnost.
A Karjakin, který má pěšce více, má trochu stísněnou pozici a tudíž není jasné, zda se mu partii podaří dovést do vítězného konce a vyrovnat.
Tentokrát se méně vyvíjel Svidler, hrající příliš mírně a Karjakin se chápe šance a jeho pozice je již lepší!
Není to ale pozice, kde by Karjakin nemohl hrát za černé na výhru, když se mu podaří otevřít hru, může využít výhody dvojice střelců.
A již hrají. Svidler nyní zahrál e4 a proti sicilské variantu se Sb5+. Tedy nechce zbytečně riskovat,a staví pevnou pozici, která je v rovnováze.
A nic extrémního se nestalo a Svidler s přehledem zvítězil. Nyní bude muset Karjakin černými vyhrát.
Tak tuto partii, ač je s krátkým tempem, si Karjakin za rámeček určitě nedá. Nyní ještě pokračuje s figurou méně, za kterou má pouhého pěšce.
Nevzhledným a4 se Karjakin snaží zaktivizovat věž na a3, dá se říci, že v obtížné pozici hraje vynalézavě. A Svidler, který má překrásnou pozici se nikam nežene, takže situace Karjakina zůstává těžká.
Karjakin chtěl soupeře vyvést z vyšlapaných stezek, ale moc se mu to nepovedlo, otevřela se trochu hra a Svidler má překrásnou pozici s náskokem ve vývinu.
ukazkovej závin dámy na b1!
A již hrají na 10 minut. Karjakin zahrál mírné e3, ale to u něj v poslední době bývá, že bílými i zahraje méně obehrané systémy. Nakonec je z toho Benoni s e3, což značí, že má černými hrající Svidler dobrou protihru.
Nakonec Karjakin šel do koncovky s kvalitou méně, ale ta pro něj byla beznadějná a Svidler tak vyrovnal. Finále je tak velmi napínavé, Svidler, který nejprve ztratil vedení, jenž vypadalo rozhodující, nyní našel ještě skryté síly a vyrovnal.
Vida, spektákl pokračuje
A nyní se Karjakin navíc chytil do léčky, v těžké pozici nechal Svidlera obsadit osmou řadu a nyní mu hrozí ztráta střelce. A ikdyž tomu zabránil hrozby Svidlera mohou být natolik nebezpečné, že má nakročeno k vítězství. Musí ale objevit vítězná pokračování, což s málo časem není vůbec snadné.
Karjakin chyboval a nechal Svidlera vyměnit dámy a v koncovce díky aktivnímu králi má Svidler převahu. Je otázka, zda se to podaří Karjakinovi ubránit.
Vyměnil se nějaký materiál a vznikla pozice, kterou bude Svidler vyhrávat jen obtížně. Je to ale pozice, kde jeho jezdec je lepší, než soupeřův střelec, takže to může zkoušet.
Finále rozhodně nepostrádalo napětí a vzrušující okamžiky. Proto se i já podivuji nad tím, že vydavatel webu je zcela ignoruje. Je však pravděpodobné, že šéfové NŠS mají o pozadí zápasu lepší informace než já, a proto vědí, co dělají. Když se utkají dva Rusové, člověk si nemůže být nikdy jist, že průběh utkání není cinklý.
Svidler ukořistil pěšce, ale Karjakin by za něj měl mít dobrou kompenzaci.
Karjakin postavil obranu pěšce h6 přes Sf8 a obsadil věží sloupec b. Svidler se rozhodl pro Je3, s tím, že další protiakci provede v centru - tedy usoudil, že přímý útok na soupeřova krále neprorazí a to je malé vítězství Karjakina.
Ale i tak, je to vrcholná šachová událost a články o tom by být měly. Nebo ne?
V druhé partii Svidler zahrál Rétiho hru a přešlo to do francouzské s d3, hra je tudíž nejasná, bílý útočí na královském křídle a černý na dámském. Tudíž je na co se dívat.
Hráči už jsou také hodně unavení. Ikdyž Karjakin měl trochu více sil díky taktickým remízám, přeci jen i on musí být velmi vyčerpán. Prostě nesmyslný KO systém, kterého se FIDE nechce vzdát. Alespoň, že se tak nehraje o mistra světa jako v minulosti, ale „jen“ o 2 postupující místa do turnaje kandidátů.
A aktuální zpráva - v prodloužení v kratším tempu udolal bílými Karjakin Svidlera po 89. tahu. Nyní je míč na straně Svidlera, který bude mít bílé.
GM Vokáč: . Že je Svidler nervák je už dávno všeobecně známé. Asi rozhodne psychika, tu by měl mít lepší Karja. Každopádně je to "gladiátorský" zápas se spoustou krve". A já trubka jsem Karjakina odepsal už po 1. partii. On je ale vážně hodně "těžká váha" .
po 2. partii dostal Sergej otázku: už je zápas "hotový"? velmi energicky odpověděl: "v žádném případě..."
Pro poslední 4 partie, ale na řadu dalších platí slova Jiřího Veselého v knize Psychologický průvodce šachovou partií z roku 1976 (kniha stála 26 Kčs):
Důležitost psychologie ve sportovním životě stále vzrůstá. Také v moderním šachu se čím dále více uplatňuje psychologický přístup k prolémům utkání. Často nevyhrává partii ten, kdo více rozumí šachu a dokonce ani ten, kdo hraje lépe, ale ten kdo má lepší nervy, kdo se umí v pravou chvíli soustředit, kdo se dokáže vcítit do soupeřova způsobu uvažování, kdo dovede využít momentu překvapení, kdo je s to soupeře přimět k chybě, kdo v kritickém okamžiku ovládne vlastní emoce, kdo není pohodlníý, lehkomyslný, zbrkloý, kdo dovede využít soupeřovy roztěkanosti, váhavosti , bojácnosti nebo přemíry temperamentu, prostě kdo je s to přečít soupeře nejen po stránce, čistě šachové, ale i po stránce, kterou řadíme do oblasti psychologie.
Боб фон Остраубург :Ни в коем случае :-)
Sveřepí šakali zavile...
Nedá mi to, abych si nerýpnul. Toto není první finále vyřazováku, kde úroveň hry finalistů šla nezvykle dolů a přibylo nezvykle mnoho nepochopitelných hrubic. To, že finalisté hrají finále v polomrtvém stavu, s nevhodným formátem turnaje určitě nesouvisí.
Se divím, že Svidler při těch jeho nervech vůbec někdy něco vyhrál.
Omlouvám se, ale tohle finále se komentovat nedá. Oni snad už musí některé figury vidět dvakrát.
Moc často se do zdejších diskusí nezapojuji, ale teď mi to nedá - rád bych poprosil Marka Vokáče nebo někoho jiného podobně povolaného, aby se pokusil okomentovat to, co se ve finálových partiích SP právě odehrálo. Řekl bych, že něco podobného nepamatuji, a to se okolo šachů motám už opravdu pěknou řádku let.
M. Vanka
Tak třeba zdejší Morphynista se rozhodl světový pohár bojkotovat (nesledovat), už od začátku. Já se tak rozhodl až před finále - dalo se tušit, že ten ruský zápas bude šachový marasmus. Zřejmě to pochopili i zde na nss, kde už se nikdo ani nenamáhá komentovat partie tohoto finále (narozdíl od podrobných referátů ke čtvrtfinále a semifinále).
No dnes mi to nedalo, a podíval jsem se na výsledek. No bájo, no ty kráso... Co k tomu dodat? Že se konečně neremizuje, ale bojuje naplno? Ale kdepak... Tohle je obskurní šachový spektákl, a bude dobře, až už skončí .
Vyrovnáno. Netušil jsem, že dnes budu výhru přát Karjakinovi, ale Svidler založil obě poslední partie takovým způsobem, že mu fandit prostě nešlo. Dnes méněcenná pozice již po třetím tahu.
N. Očník: Nebude vymýšlet vůbec nic, prostě jednoduše nechá vymýšlet Svidlera.
Podle nejnovějších zpráv je zcela jisté, že se příští zápas o titul mistra světa v říjmu 2016 bude hrát v USA, v úvahu připadají New York, Chicago nebo Los Angeles. Pokud jde o turnaj kandidátů, i ten by se mohl hrát v USA, pravděpodobnost je asi padesátiprocentní. http://chess-news.ru/node/20200
Ad ELOminator - Nemusí být ani eso, Svidler vypadá od startu spíš na vlastňák.
Takže nadpis finálového článku už máme - když zešílí hvězdy
Chlepci si navzájem vyměnili double-faulty a zítra je na podání Karja, tak snad zavěsí eso a hurá do tie-breaku!
Vážení, nedělejme z toho tady bulvár nebo kiklos zešílí .
Nevycházím z šoku, chtěl jsem pochválit Svidlera (tak ho celkově chválím), přestal jsem to sledovat - a ono tohle?! Materiál do knížky o psychologii.
dneska zešíleli OBA!! chyby jak v KP, chlapci jsou už asi trochu unavení...
ad Zdeněk Janda: A v Praze už je vyprodáno?
Nedržel se stanovené taktiky - bílými remíza ve 14. tahu. Vyčerpán nezvykle dlouhým bojem, chyboval.
Svidler chytil na SP fantastickou formu, když trochu nadsadím - čím silnější soupeři, tím drtivěji je přehrával (s výjimkou čínského juniora).
Pan Karjakin dnes věru nebyl ve své kůži:(
37: Vb5?? a máme další příspěvek do článku o zešílení hvězdy :-)
te že to potká zrovna remisnátora...
matman:
nazvat to nedůstojný výkon mi přijde ... no, nevím jak to nazvat - tak bych pojmenoval situaci, kdyby přišel neoholený s mastnými vlasy, upocenou košilí a rozepnutým poklopcem
Karjakina také nemám rád, ale nedělejme z toho tady bulvár alias bílé město
Jakub:
zapomínáte na ekonomickou stránku věci - v Ázerbajdžánu se nějaký peníz z ropy na zviditelnění najde, v Arménii nikoli
v Londýně je peněz dost, ale tipuji malou ochotu utrácet je za akci KI
ve Francii je to momentálně rozhádané, ale Vachier je po dlouhé době docela dobrá postava, na kterou by stálo za to vsadit - Francouzi se mohou vzchopit, překvapit a sjednotit k podání zajímavé nabídky
Čína je nevyzpytatelná
USA do toho jít chtít nebude, ale může tu naopak narůst chuť svými třemi top hráč válcovat světovou špičku, peněz na to má pan Sinquefield dost - takový ten efekt á la SSSR proti zbytku světa
Od Karjakina nedůstojný výkon dnes. Svidler to drtí skoro jako Bobby. Podle mě je na 99% rozhodnuto.
Fandit budu Svidlerovi a Nakamurovi. Souboj Naka-Carlsen by mohl v něčem dát vzpomenout na zápas Aljechin-Capablanca (i s tím, že měl Capa s Aljechinem před zápasem velmi dobrou bilanci, bez prohry).
Kiklos - dobrá analýza. Nepodceňoval bych však možnost, že se bude hrát v Arménii - co by pro Levona neudělali - nebo (opět) v Londýně. V Rusku by se mi to vážně nelíbilo, ale šance je velká. Nejreálněji vidím tyto hráče: So, Kramnik, Adams, Aronian, Ding. Na Azerbajdžán to vidím, jen kdyby to nikdo nechtěl. A to si myslím, že chtít bude.
omve:
z těch 19 si můžete pár škrtnout, protože
- v Arménii, Izraeli, Kubě, Polsku, Indii ani Ukrajině se to konat nebude,
- když Rus, tak Kramnik (leda by sám odmítl) / když Ázer, tak Radjabov.
Zbývá tedy Kramnik, So, Ding, Adams, Radjabov a Vachier. Domnívám se, že Adams ani Vachier to nebudou a Čína do toho také nepůjde. A pak tu zbývá politická otázka, zda USA nebo Rusko. A pokud se to bude moc rozmazávat, tak se to uklidí kamsi do Baku.
Přiznám se, že by mi z hlediska atraktivity přišla nejlepší volba Ding - tedy do Číny. Rusů, So i Radjabova už jsem přejedený. Chtělo by to novou krev, ale aby to nebyl otloukánek. I proto mě tolik lákala představa, že Eljanov dopluje svou famózní jízdou až do finále. Ovšem, kdo tvrdí, že by se mu tak brilantní výkon povedlo zopakovat?
Když si představím sestavu
Anand, Caruana, Nakamura, Svidler, Karjakin, Topalov, Giri a pan X, tak někoho, kdo by mě vyloženě bral na fandění, tam nevidím. Snad Caruana, snad Topalov.
Re: Ota Válek.
Nebude to v Česku? To je stejné, jako se zeptat: Nebude to v Novém Boru?
Tak se optejte doma a když ne, tak bohužel v Česku ne.
Navarovi chyběl 1 bod do ela 2725 v červenci 2015 (viz https://ratings.fide.com/toparc.phtml?cod=361), což je nutná podmínka pro divokou kartu organizátorů, celkem podmínku splňuje 27 hráčů, bez Carlsena a 7 postupijících zbývá 19 hráčů, z nichž lze vybrat divokou kartu (Kramnik, So, Grischuk, Aronian, Jakovenko, Gelfand, Ding, Li, Tomashevsky, Adams, Radjabov, Yu, Dominguez, Mamedyarov, Vitiugov, Wojtaszek, Harikrishna, Vachier-Lagrave, Ivanchuk)
Nebude to v Česku? Rád bych tam viděl pana Navaru.
Nemluvilo se i o Arménii? Kvůli Aronianovi.
Jak píše kiklos, předpokládal jsem, že turnaj kandidátů bude v USA, proto jsem odhadoval Wesley So, ale zatím je jen předběžně rozhodnuto, že zápas o titul mistra světa mezi vyzývatelem a Carlsenem bude v USA, o místě turnaje kandidátů se asi rozhodne až v říjnu (viz třeba http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/9038-call-of-interest-to-host-the-2016-candidates-tournament.html).
to je jednoduché, pokud bude turnaj v americe, bude to So
pokud v Rusku, bude to Kramnik
pokud v Ázerbajdžánu, bude to Radjabov
v Anglii Adams ....
omve - Souhlas. Proč myslíš, že bude divokou kartou Wesley So?
Za mne povedený turnaj (Karjakina jsem ve finále taky nechtěl, ale co dělat, když výkonnost na finále má), pochvalu zaslouží i povedené komentáře - jen možná ten poslední titulek byl na mne až moc úderný (navíc Giri se podle mne snaží hrát dost počítačové šachy a "nelidské" bxa4 se mému enginu líbí jako nejlepší pokračování) a troll pak tady zbytečně nesmyslně trollí
(Kdyby tu byl článek i o tiebreaku Eljanov-Karjakin, tak nás tu nějaký troll zajisté zahrne zase svými nesmyslnými konspiracemi, jak to Eljanov Karjakinovi pustil, když druhou partii černými mohl lehce zremizovat a třetí elementárně vyhrát a podobné nesmysly )
Ve finále přeji výhru Svidlerovi a přeji mu i pěkné umístění na Turnaji kandidátů, i když konkurence (Topalov, Anand, Nakamura,Caruana,Giri, Karjakin a asi So Wesley) bude opravdu těžká a osobně vidím favority turnaje kandidátů jinde ...
Taky jsem přál Eljanovovi. Karjakin je tam však zcela zaslouženě - předvedl v rozhodujících okamžicích pevné nervy a dostatek přesnosti. Navíc, taktika "odpočinout si bílými a mít energii, sebevědomí a pevné nervy v rapidu" se mi líbí - připomíná mi to Griščuka na turnaji kandidátů 2011.
Souhlas Poutnik: Mně u fotbalového mistrovství také všechny sympatické týmy postupně vypadnou :)
igors a další. Samozřejmě, souhlas, že zachovat zápas o titul mistra světa.
Dále: Dlouhá pásma, mezipásma jsou již mrtvá, proč by 2 z 8 do kand. se neměli kvalifikovat a neměl by se hrát tento atraktivní svěťák (jak již bylo zmíněno, David, Viktor a další alespoň mají šanci - a David byl jeden tah od postupu mezi čtyřku, kdy postupovali 3).
Srovnání s jinými sporty: Jako mají v tenise "jedničku" v bodech v tenise, tak my máme "elojedničku". Ikdyž každý se počítá celkem jinak. My k tomu mistra světa a oni Wimbledon či turnaj mistrů.
Když již se zabrousilo jinam. Ve volejbale a stolním tenise udělali větší revoluci než počítání a dost hráčů, kteří plánovali za pár let ukončit činnost, skončilo hned (především ve stolní tenise). Ve volejbale, že se může hrát čímkoliv, nejen rukou a v pinpongu zvětšení a tím zpomalením míčku kvůli televizi. Z 38 na 40 mm. To byl hrubý zásah pro ty co od žáčků desítky let hrají.
Už předtaňte fňukat. Akce to je povedená. O dramatické momenty není nouze. A vůbec se nedivím, že netriumfují hráči s akcentem na ostré kombinační zápletky. Tak tomu je až na vyjímky v celé historii šachu. Stačí si projít všechny mistry světa a uvědomíte si, že většina vynikala perfektní technikou a precizní poziční hrou. Již první mistr světa ukázal na to, že ohňostroj na šachovnici nemusí znamenat vítězství. Finále je naprosto v pořádku a oba aktéři si jej vybojovali poprávu. Spíš to je tak, že vám není Karjakin sympatický (mě dvakrát taky ne) a tak kolem sebe kopete a naříkáte jak rozmazlený děcka. Chtěli byste tam Nakamuru, Topalova apod. a když se věci mají jinak napadáte systém....
Je hezké, že se všichni shodneme na zachování tradic a zachování titulu mistra světa.
Ale co budeme dělat s tím, že téměř všechny top turnaje jsou nezáživnou bramboračkou, která se při obědě sní, a odpoledne si na ní už nikdo nevzpomene? Že hráči nepochopitelně ztrácejí partie, takže se o nich píše, že krátkodobě zešíleli? Že budeme hledat paralely s tenisem - kde mimochodem žádný hráč 5.na žebříčku nikdy nezešílel, a "nezapomněl" přemýšlet, jak vyhrát další gam?
Prostě šachy mají svá specifika. Ale udělat z nich skanzen jedné deskové hry - tohle opravdu chcete?
ad Igors: též souhlas, ještě bych doplnil, že uvedené změny volejbal/pinčes jsou spíše technické, možná něco jako odbourání dohrávek v šachu (počítače) u volejbalu hlavně kvůli televizi).
ad Jaroslav Sysel/tenis: to je opravdu úplně jiný systém. V tenise je často jednička i někdo z grandslamových vítězů (vyjimka např. Wozniacka). Ale hlavně je tam propracovaný systém v podstatě zavřených turnajů (ATP,WTA), které rozhodují bodování zhruba v první stovce žebříčku. Titul MS by se pak dal částečně srovnat s vítězem Wimbledonu.
za mě naprostý souhlas s Igorsem.
To mi tedy nepřípadá jako dobrý nápad. V tenise je neskutečná tradice grandslamových turnajů, které mají obrovskou prestíž, na konci sezóny se hraje ještě Turnaj mistrů. Když se hráč třeba pro zranění nezůčastní turnaje, na kterém loni došel daleko, tak odepíše hafo bodů atd. Ten systém je hodně jiný, nehledě na to, že taková Wozniacki byla světovou jedničkou, aniž by kdy nějaký Grand Slam vyhrála.Hrála spoustu turnajů a na těch menších bodovala.
Naopak v šachu je tradicí mít svého etablovaného krále, který titul získá či obhájí v zápase. Já bych to tak rozhodně nechal.
Ad Jaroslav Sysel: Za zamyšlení to stojí, ale nesouhlasím. Před několika dny jsem tu citoval Kramnika:
“I think the world title in chess is the most valuable title in all sports.”
Nepřipravujme se o to.
Srovnám-li s tenisem, tam si nejsem jistý, jestli bych trefil, kdo je zrovna jednička, kdo v roce 2007, kdo v roce 1999... Vím, že tam je 4-5 absolutně top hráčů, ale daný systém příliš nepodporuje něco jako titul mistra světa. (ten moment, kdy se rozhodne, který si lidé pamatují)
Míním to dobře, můžu se mýlit, ale souhlasím s Kramnikem.
To ZMB: Nesleduj, neřeš, NEPIŠ a nepřepinej...
Finálový souboj dvou provařených Rusů je bohužel přesně tím nejméně zajímavým ukončením světového poháru. V zákulisí už obě strany jistě testují, zda a za jakých podmínek dle průběhu zápasu, by to Svidler Remizjakinovi pustil. Tohle už opravdu sledovat nebudu.
Až na to nešťastné semifinále v podání náhle "psychicky zhrouceného a zešíleného Giriho", to ale byl turnaj, kde se bojovalo férově a až na krev, a sledovat tu spoustu dramatických momentů stálo za to. Žehrat na daný systém nemá především v průběhu turnaje smysl, mnohem lepší je si to jako fanoušek užít.
Dovolte mi jakousi pateorii. Nebylo by pro šachy nakonec nejlepší, aby TK vyhrál Karjakin a byl to on, kdo by hrál proti Carlsenovi? Po letech by tu byl černobílý souboj dobro x zlo, západní civilizace proti vlastizrádcovskému hňupovi podporující Rusko... To by bylo téma, které by k šachu mohlo přitáhnout pozornost i bez rádoby atraktivních turnajů s rozhodující rolí zkráceného tempa.
Vím, že to není tak jednoduché a taky budu fandit jiným.
Mimochodem myslíme si, že Karjakin usuší i celé finále a čekají nás čtyři remízy? Já ne. Tipuji 2,5:1,5 pro Remizjakina.
Remizjakinovi je obtížné fandit, ale postoupil zcela zaslouženě. A to, že v posledních kolech dával partie bílými po pár tazích za remízu, vlastně jeho výkon dělá ještě hodnotnější. Vždyť on tímto způsobem dával svým soupeřům fóra!
Dostat totiž takto zadarmo remízu od hráče, který má bílé, není zanedbatelná výhoda. Zkušený velmistr Igor Štohl dokonce tvrdí, že černými figurami vyhrát na této úrovni je už vyloučeno, a naposledy se to snad povedlo - s notnou dávkou štěstí - Ivančukovi v roce 2011 v partii se Sutovským.
Dík Bobe, já si pamatuji jen když se tomu blížil David, 2011, a to byli ti tři.
Pavel Ch: S tím počtem postupových míst z poháru je to pokaždé jinak, podle toho, jak FIDE zrovna mění pravidla. Pro přehled 2000 a 2002 nepostupoval nikdo, 2005 postupovalo deset, 2007 a 2009 jeden, 2011 tři, 2013 a 2015 dva.
Ano, jen dva a Eljanov je už škrtlý. Ono je to i zvláštní že 2, vítěz (když si odmyslíme samotný formát spojený se zkráceným tempem) přeci jen může říci, že zvítězil nade všema. Ale druhý mohl mít lehčí stranu pavouka.
Postupovali minule tři, asi máte pravdu, že nyní jinak.
Pavel Ch: To by byla pozitivní zpráva pro Eljanova, že má ještě o co hrát. Já měl za to, že do turnaje kandidátů postupují pouze dva finalisti Světového poháru. Ale ruku do ohně bych za to nedal.
PIF: Neloučí, hraje o 3. postupové místo do kandidátů. Nebo je tomu jinak?
Možná je tudíž Karjakin ve finále zaslouženě, protože má nejlepší turnajovou taktiku.
Nakonec, když Kasparov s Karpovem, když byl mistr světa Karpov, začal za nepříznivého stavu, když hrál ten nekonečný zápas, nabízet remízu po pár tazích, tak to byla taky taktika. Tudíž pokud Karjakinovi vyhovují krátké remízy, prostě využívá možností, které má.
nvmea: Je to jen důsledek zkráceného tempa, které v tomto KO systému je toho nedílnou součástí...
Teď právě zešílel Eljanov, když ve vyhrané koncovce (nevědomky) třikrát zopakoval pozici a se Světovým pohárem se loučí před branami finále. Škoda.
ufff, ještě že si Pavel nemá co z tý hlavy vyrvat...
Karjakin se zachránil 3x opakovanou pozicí, kterou reklamoval.
Eljanov má šanci černýma vyhrát a vyrovnat. Je to drama. Karjakin si věří ve zkráceném tempu, ale Eljanov má na turnaji vynikající formu. Karjakin neví, co dál.
Ze 128 hráčů na Světovém poháru je mi jenom jeden opravdu protivný a zrovna on se nejspíš dostane do finále. Není to smůla?
Děkuji panu Vokáčovi za reakci, uznávám, že je to o úhlu pohledu třeba na propíraný tah bxa4, který sice "hrubka" asi nebude, když je s ním počítač relativně ok, ale nelogický asi je. Je to zřejmě také i o šachové úrovni - zatímco něco co připadá hráči na úrovni GM šílené a nepochopitelné, hráče na úrovni 2000 nechává v klidu, protože pozici prostě nerozumí, tak mu to ani nepřijde nějak divné :-)
Vypadá to, že Karjakin bude po zásluze potrestán za to, že se na turnaji, který je součástí mistrovství ve vážném šachu, nesnažil vyhrávat ve vážném šachu. Jeho postup by byl po (ne)předvedené hře zjevnou nespravedlností vůči ostatním, i když jinak silou objektivně do kandidátů patří. I Giri toho ve vážných partiích předvedl víc, a to už je co říct.
K polemice o "šílenosti" partie Giri - Svidler.
Trochu odbočím. Na letošním Czech Masters v golfu zahrál jeden z hráčů chybný odpal a jeho míček skončil mimo dráhu v půlmetrové trávě. Komentátor Míra Bosák ( sám nadšený amatérský golfista ) k tomu poznamenal s humorem jemu vlastním : Nás amatéry rána z takové pozice vůbec neděsí, my je hrajeme pořád !
Stejně tak to Giriho bxa4 může být pro vynikajícího hráče šílená hrubka pro dobrého hráče divný tah a pro slabšího hráče normální tah jakých dělá spousty...
Giriho 27.bxa4 je opravdu "neuvěřitelný tah", jak jej nazval Vokáč. I to co následovalo v navazujícím průběhu partie. Buď Giri přechodně zešílel, jak napovídá autor článku, nebo za tím musí být nějaký kalkul. A co už měl Voko napsat - že to Giri vědomě pustil, a spekulovat proč? (např. nebylo možné si na jejich zápas někde vsadit?). To už je korektnější napsat, že hvězda zešílela.
Jinak se můžeme tvářit jako Igor Štohl, a úporně vysvětlovat, že v šachovém světě v současnosti neexistuje zahájení a nějaký způsob hry, od něhož by mohl hráč jako Giri alespoň trochu pomýšlet na výhru v partii proti Svidlerovi. A tudíž bohorovně tvrdit, že ten caro-kann s rychlou výměnou dam byl v dané "bezvýchodné" situaci "maximem možného". (takový Fischer se asi obrací v hrobě, jestli tohle vidí).
Co se šílenství týče, záleží na tom, jak váa oslovuje tah bxa4 a těch pár následujících. Aby hráč této úrovně volil podobně nezdravý postup, musí k tomu mít nějaký zatraceně konkréní důvod. Nebo jde o přechodné pominutí smysl. Snažil jsem se důvod najít, ale nic, co by třeba naznačilo nějakou díru v propočtu, mě nenapadlo.
Jinými slovy, i Carlsen může udělat hrubku v taktice, v časové tísni, ocenit špatně pozici. Ale vybrat zjevně špatný plán, navíc s nesrozumitelným cílem, to se u dole vyjmenovaných borců najde dost obtížně.
Asi jsem divnej, ale první partie Giri-Svidler mě nijak nešokuje a připadá mi to jako "normální" partie, která se bílému nepovedla, ale že by odpovídala lákavému nadpisu článku "Když zešílí hvězda" nebo glose "Na této úrovni nevídaným způsobem spáchal precizně provedenou sebevraždu" to mi nepřijde. Zřejmě se zde zavádí metody známé z bulváru. Třeba se dočkáme i mnohem většího fontu písma a nadpisů typu "Šok! Skandál! Odhalení" :-) Jestli zde někdo zešíel pak to nebude Giri...:-)
Moc pěkné komentáře k partiím, určitě stály rozbory GM Vokáče hodně času, ale nejlepší komentátor může být je jeden.
Ještě by mně v partii Eljanov-Karjakin zajímala koncovka po 64.a7. Vznikne koncovka D+2p:V+J+2p, podobná jako u komentáře k 63.tahu, ale černý bude bez pěšce f6, takže by to pro bílého mohlo být vyhratelnější?!
Ke kolapsu Giriho:
Opakovaně se tady objevují názory, že v odvetě se Svidlerem už stejně nemohl nic dělat - nejlépe to vyjádřil včera Igor Štohl - "v odvetě už nemohl Giri vyhrát, keby sa aj na hlavu postavil".
Takže hráč téměř 2800 nemůže černými nikdy porazit hráče 2740, který má bílé a hraje na remízu. Toť všeobecně přijímaný názor i mezi velmistry, takže Giri už tu odvetu odehrál jen z povinnosti.
To je opravdu smutný obrázek přístupu ke hře - i u top velmistrů . Vždyť šachy už opakovaně odolaly tezím, že jsou remízovou hrou. Vše je o lidech, o hráčích, a o jejich přístupu ke hře.
Skvělý rozbor pane Vokáči ! Díky.
Cituji: Poskakování tohoto jezdce budí soucit.
Přesně ! Celkem 5x šel ten nešťastný koník na pole f5, než jeho muka ukončil Svidler tím, že jej sebral.Nechci, aby to vyznělo domýšlivě, ale tohle by nezahrál ani salát mého kalibru ( alespoň doufám, že se mi to nestane ).
opět velmi pěkný komentář, děkuji
ten zisk pěšce se mi při sledování on-linu zdál pro Eljanova nadějnější, než jak to vypadá v tomto rozboru
nezbývá než přát Eljanovi rychlou ruku a pokojnou mysl do dnešních partií, krymskému bojovníkovi zřejmě postup mezi kandidáty na NSS přeje málokdo