Hlavní náplní práce reprezentačních kapitánů je především:
1) Komunikace s nejlepšími hráči a talenty a průběžné sledování jejich výkonnosti
2) Návrh nominace širší reprezentace
3) Návrhy nominací na reprezentační akce
4) Osobní vedení reprezentačního družstva na ME družstev, resp. Šachové olympiádě
5) Plánování a organizace reprezentačních soustředění
Uchazeči o funkce kapitánů musí mít trenérskou kvalifikaci minimálně FT (FIDE Trenér), případně musí splňovat podmínky tak, aby byli schopni tento titul získat před konáním první reprezentační akce. ŠSČR u uchazečů dále předpokládá zkušenost s trenérskou a organizační prací na různých úrovních, titul IM či GM v praktickém šachu a dobrou znalost anglického jazyka, přičemž dobrá znalost dalších jazyků je určitě výhodou.
Do konkurzu je možné se přihlásit písemně či elektronicky do 28. února 2018. Přihláška musí obsahovat představení kandidáta a návrh koncepce a jeho představy o práci s reprezentací a výkonnostních cílech naší reprezentace. Výběrová komise určí vítěze obou konkurzů do 16. dubna 2018 a vyhrazuje si zároveň právo pozvat uchazeče k případnému osobnímu pohovoru v termínu od 1. března do 16. dubna.
Vybraní kapitáni nastoupí do funkce po olympiádě v Batumi (to znamená po 6. 10. 2018), kde ještě povede mužskou reprezentaci GM Vlastimil Jansa a ženskou reprezentaci GM Petr Hába. Předpokládá se podpis smlouvy na dvouleté období (ME 2019 Gruzie, Olympiáda 2020 Rusko).
"Zájem není takový, jaký jsme očekávali," uvádí Michal Konopka a dodal: "Informace o tom, kdo konkrétně se přihlásil, podáme až po skončení konkurzu." Čím si vysvětlujete aktuální situaci? "Pokud
budou dvě skutečně kvalitní kandidatury - jedna na kapitána mužské
reprezentace, druhá na kapitána ženské reprezentace, tak nás to až tak
nemusí mrzet. Přesto jsem očekával, že přihlášek bude víc. Někteří
kandidáti, o kterých jsme si mysleli, že do toho půjdou, dali okamžitě
najevo, že o funkci kapitána nemají zájem. Další připouštěli možnou
přihlášku do konkursu, ale při rozhovorech s nimi jsem nabyl dojmu, že
si příliš nevěří, že by mohli zvítězit."
Podmínky konkurzu trochu více vymezuje možné pole výběru, zeptali jsme se. Proč je vyžadován u uchazeče titul GM nebo
IM? Je tento šachový titul nutný pro kapitánské křeslo? Nezužuje to
příliš možnosti výběru? "Především FIDE striktně vyžaduje u kapitánů národních celků mezinárodní trenérský titul. Bez něho nemůže být dotyčný veden jako kapitán týmu, nedostane podmínky na olympiádě (ubytování s plnou penzí zdarma) a nebude mít přístup ke svému týmu v hrací místnosti. My jsme stanovili v konkursních podmínkách minimální úroveň titulu "FIDE trenér", i když formálně může mít i nižší mezinárodní trenérskou třídu.Titul "FIDE trenér" už totiž garantuje určitou úroveň a vyspělost kandidáta. Dále v konkursních podmínkách uvádíme, že ŠSČR předpokládá u uchazečů titul IM nebo GM v praktickém šachu. To neznamená, že by nemohl kandidovat někdo bez těchto titulů, ale jsme přesvědčeni, že kapitán české šachové reprezentace by měl mít určitou šachovou sílu a přehled o šachu. Budeme tedy upřednostňovat kandidáty, kteří mají trenérské zkušenosti a zároveň určitou hráčskou úroveň. Možná to zužuje možnost výběru, ale zaručuje to uchazeče potřebné kvality."
S kapitánem bude sepsána dvouletá smlouva.
Předpokládám, že je stanovena nějaká základní odměna za vykonávanou
práci. Jsou dané i bonusy za určitá umístění reprezentačního týmu apod.?
"Ano,
kapitáni budou mít základní odměnu a bonus za umístnění reprezentace na
olympiádě a mistrovství Evropy družstev. Kapitáni dostávají stejnou
prémii jako hráči, její výše je určena prémiovým řádem reprezentace.
Pokud se tedy umístí reprezentace do 16. místa, vyplácí se šest
shodných prémií - pět pro hráče a jedna pro kapitána týmu."
Počkejme si tedy do 16. dubna, kdy se dozvíme jména vítězných kandidátů. Mezitím si můžeme zkusit malé "referendum", ať vidíme, jak je fundovaný šachový lid.
Davide Bražino,
no mohl jsem zapochybovat, že ne každý z národa Švejků a Cimrmanů nemusí pochopit, kterému příspěvku se má reakce (23:45) váže. Ale pardón, vtipy se nevysvětlují.
tleskal jim cely svet.. to je jak z blesku. 90ti procentum cechu to bylo fuk. pawel proc mu nadavas, co tys dokazal?
A zkusit se zeptat Jána Markoše?
mravenčuk:
Bereme-li podle pořadí olympiád v historii samostatné ČR, tak ...
....na konci první desítky to by muži i ženy 2002 Bled a 2006 Turín (na obouch jsem fandil)
to byli kapitáni Michal Konopka a Richard Biolek.
V Turíně teda muži 11., ale tleskal jim celý svět, když odremizovali Rusko i USA a rozdrtili Izrael. Prostě obehráli celou špičku a Čína a Arménie ke konci je poslala z bojů o medaile níže.
Na ME byly úspěchy mužů i žen větší a na jednom se podílel i Lukáš Klíma.
@ Mravecuk:A tak nadějně ta věta začala...
Nejvýraznějšího úspěchu u žen (myslím, dosažený výsledek) dosáhl Lukáš Klíma! Klíma for "trenér".
Nojo, furt jsem čekal, kterej blbec to napíše.
Ester, kapitánovat i hrát
strelec: Já opravdu o P. Vrbovi nepsal, neměl na mysli, a Váš názor ani nikoho jiného nerozporoval, prčš bych to dělal? Koučování (ano, repre), jsem tím slovem měl na mysli, o tom je zde řeč.
ad PavelCh: P.Vrba nijak znovu zabodovat nemohl, další repre nevedl, Já to myslel jako rozdíl trénovat pravidelně v klubu a "koučovat" v repre, kde už v podstatě nikoho netrénuju, ale "ladím" mančaft. To je dost podstatný rozdíl v práci.
V ženách mi chybí další nabídka...žádná žena. Co se píše v příspěvcích, může splňovat více, jak (vel)mistři. Nu, tedy, co oslovit zkušenou reprezentantku Elišku Richtrovou? (třeba se stalo)
Neznám plány Zbyňka, možná třeba trošku později. Robert věnující se trenérské psychologii by také nemusel být špatný tah, jak se píše níže, zda by ho brali jako autoritu. Třeba čas Zbyňka, Roberta později. Pokud bude platit můj tip.
Sergej by do toho (asi) nešel, také proto, že by ho nemuseli hráči tolik brát. Hodí se pro TOP juniory, kteří by pak měli do repre mužů/žen vlétnout. V tom by měl být zaměstnán svazem více.
Zkusil bych znovu Michala Konopku. Když se skloňuje fotbal, i tam po pauze podruhé ten samý trenér zabodoval. Třeba i zkušenosti i ze svých chyb. Má tvrdou klasiku moskevského istitutu i více se zajímá o nové trendy ve světě, včetně koučování.
Kdo by měl být novým kapitánem reprezentace jak u mužů, tak u žen? Především by to měl být někdo, kdo umí nastavit správnou atmosféru v týmu a také reagoavat na dění a vývoj patřičné soutěže a umět poskládat tým tak, aby co nejvíce bodoval, tedy TAKTICKY ... To znamená, neřadit hráče za sebou na šachovnice pouze podle ela, ale podle toho, aby se reprezentaci co nejvíce dařilo a uhrála nejvíce bodů! Tento aspekt dlouhodobě chybí!!!
Tak to se, Míro, hluboce omlouvám. Ve svém prvním příspěvku jste smetl navrhovaná jména tak energicky, až jsem uvěřil, že v tom máte zcela jasno.
Neměl bych teď asi ani naznačovat, ale přece jen trochu napovím. Kapitáni reprezentace by měli být určitě dost dobrými diplomaty (kromě vyjednávání s reprezentanty také musí své představy obhajovat před svazovými funkcionáři), měli by mít dosti rozsáhlý přehled o aktuálním světovém špičkovém šachu (tj. povědomost o značném počtu možných hráčů a hráček potenciálních soupeřů, o trendech v přípravě a v aktuálních zahájeních), a měli by mít i vize do budoucnosti (průběžné doplňování a omlazování reprezentace). V řadě aspektů se práce obou kapitánů ovšem také dosti liší - například kapitán mužů by měl umět vařit dost dobrou kávu, u děvčat je většinou populárnější čaj. O těch dalších parametrech bych se raději šířil až po uzavření přihlášek do konkurzu.
No já volil Hráčka jednak proto, že jsem nestihl zascrolovat dolů a druhak proto, že jako dlouholetý hráč repre na nejvyšší úrovni asi ví, o čem to kapitánování má být.
ad N.Očník: to je samozřejmě pravda (a s nadsázkou by se dal použít jako příklad Pavel Vrba ve fotbale). Jen si myslím, že těch dobrých kapitánů v šachách moc nemáme a budou-li se vůbec o fci ucházet. Tak si myslím, že to bude stejně někdo, kdo se to kapitánování bude muset učit za pochodu.
Tak mně přijde rozdíl mezi tím, když je někdo dobrý šachový trenér a když je někdo dobrý kapitán reprezentačního týmu. Ta práce je přeci jen dost odlišná.
...před nedávnem jsem doporučil GM Roberta Cveka:-)
Jasný já to beru :-) ... Né vtip, rozhodně by tam měl být Robert Cvek, zatím je to nejkvalitnější trenér co znám, takže jako kapitán by byl super :-) ...díky němu se mi uroven zvedla cca o 200 ELO. Takže už nemám 1300, ale 1500 :-D
Mě by zase zajímalo, jaké parametry by měl mít kapitán reprezentace dle bývalého, ale i současných kapitánů reprezentace.
Jo, chtělo by to někoho, kdo by pozvedl ženskou repre, třeba Kasparova
A ještě k návrhu, že kapitán by mohl být z ciziny . Zkusit by se to dalo, ale také by bylo nutné ho odpovídajícím způsobem zaplatit.
Můj názor je, že u mužské reprezentace by měl dostat šanci Robert Cvek ( pokud bude mít zájem on sám ). Co se týká žen, nemyslím si , že by kapitán nutně musel mít titul GM nebo IM, hlavní je, aby byl dobrý psycholog, motivátor, právě u šachistek je tohle hodně důležité a může rozhodnout, zda bude turnaj úspěšný nebo ne.
Za chvíli tady budou-jen se obávám o tu konstruktivní diskusi.
go for Robert
Vida, to je zajímavý nápad. Docela by mě zajímalo, jaké má obecný lid šachový parametry pro výběr skutečně kvalitního kapitána naší reprezentace. Třeba se tu rozvine zajímavá konstruktivní diskuse. Jinak děkuji za hlasy, ale do téhle práce už se namočit nenechám. Po olympiádě v Moskvě jsem se zařekl, že mužskou reprezentaci už nikdy nepovedu, je zde příliš mnoho silných osobností s obtížně skloubitelnými prioritami. S reprezentací žen jsem prožil 6 zajímavých let, měl jsem štěstí na poměrně silnou generaci, tu a tam se povedlo pár dobrých výsledků, ale byla to velmi náročná práce, na kterou už dneska nemám dost energie.
Co někdo z ciziny? Poraďte, u uvedených jmen nevidím nikoho skutečně kvalitního úrovně kapitána reprezentace.