Jubileum Anatolije Karpova
23.05.2021 10:56 | ZprávyAnatolij Karpov, bývalý mistr světa a jeden z nejznámějších hráčů šachové historie, dnes slaví 70 let
Karpov se narodil v ruském městě Zlatoust 23. května 1951, přičemž k šachové hře poprvé usednul ve svých čtyřech letech. Ve dvanácti letech byl přijat do Botvinnikovy šachové školy, přičemž známý je příběh, že zprvu neudělal na Botvinnika dobrý dojem. Mladý Karpov se však rychle zlepšoval, roku 1969 vyhrál Mistrovství světa v šachu juniorů ve švédském Stockholmu a získal titul mezinárodního mistra, o rok později díky čtvrtému místu na turnaji v Caracasu dosáhnul i velmistrovského titulu.
Roku 1973 obsadil druhé místo na šampionátu SSSR (za Spasským) a jeho Elo rating vyskočil na 2660 bodů. Ve stejný rok pak spolu s Korčným dělil 1.–2. místo na Mezipásmovém turnaji v Leningradu, a stal se tak jedním z postupujících na Turnaj kandidátů o mistra světa.
Na Turnaji kandidátů, hraném vyřazovacím způsobem, Karpov rovněž triumfoval, když se mu nejprve podařilo vyřadit Polugajevského poměrem 5½ : 2½, následně i exmistra světa Spasského 7 : 4 – přičemž Karpov Spasského sám považoval za největšího favorita turnaje – a ve finále po napínavém souboji i Viktora Korčného (12½ : 11½).
Celá šachová veřejnost s napětím očekávala zápas o titul mistra světa mezi Karpovem a stávajícím mistrem světa Fischerem, avšak k tomuto utkání nakonec nikdy nedošlo. Fischer odmítnul nastoupit proti Karpovovi za podmínek stanovených FIDE, přičemž Karpov v roce 1975 získal titul bez boje. Stalo se tak poprvé a doposud naposledy v historii, a navždy tím také zůstane nezodpovězena otázka, jestli by tehdy zvítězil sovětský, anebo americký génius.
Aby Karpov dokázal světu, že mu titul mistra světa právem náleží, začal se co nejvíce zúčastňovat těch nejlépe obsazených turnajů. Již v roce 1975 se umístil první na turnaji v Miláně, kdy za sebou nechal Portische, Unzickera, Tala, Gligoriće, Petrosjana či Anderssona. Karpov vyhrál celkem devět turnajů v řadě, čímž stanovil rekord, který překonal později až Kasparov.
Svůj titul Karpov také dvakrát obhájil proti Korčnému (Baguio 1978 a Merano 1981), jenž byl jedním z jeho osudových soupeřů, a do vzájemných zápasů vyjma šachových figur navíc zasahovalo i politické pozadí, protože Korčnoj emigroval do Švýcarska. První zápas patří mezi ty nejnapínavější v šachové historii, kdy se Korčnému v jednu chvíli podařilo stáhnout tříbodový náskok Karpova. V Meranu již Karpov přesvědčivě zvítězil.
Druhým osudovým soupeřem byl pak Garri Kasparov. Vzájemná rivalita těchto dvou hráčů patří mezi nejúžasnější příběhy sportovní historie, a je známá i mezi lidmi, kterým jinak šachy mnoho neříkají. Dvojice K&K spolu odehrála pět zápasů o titul mistra světa (1984, 1985, 1986. 1987 a 1990), z toho zápas v roce 1984 byl po 48. partii kontroverzně přerušen, v odvetě roku 1985 se stal mistrem světa Kasparov. Těmito vzájemnými šampionáty obohatili Kasparov s Karpovem literaturu o 144 vzájemných partií, z toho 19 partií Karpov vyhrál a 21 prohrál.
Po vystoupení Kasparova z FIDE a vytvoření konkurenční asociace PCA držel Karpov mezi 1993–1999 titul mistra světa FIDE, jehož prestiž však byla sporná. Kritiky i celou šachovou veřejnost nicméně Karpov překvapil ještě v roce 1994, kdy se mu podařilo předvést svůj životní turnajový výkon triumfem na superturnaji v Linaresu, kde hrála prakticky celá světová špička. Karpov zde skončil 2,5 bodu před Kasparovem a Širovem, výkon na 2985 Elo byl tehdy rekordní.
Dnes má Anatolij Karpov 70 let.
-java-
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- do článku vložena partie Kočnoj-Karpov s robory Roberta Cveka a video s rozborem R.Cveka
Zdroj fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anatoly_Karpov.jpg
Autorem článku je Jan Válek, děkuji za tento článek!
Petr Koutný
. kolo -
ZJ, Pachman i ve svych sachovych knihach co jsem cetl, moc na komunismus nenadaval. spis se stavel do role, kdy mu vadi, co se z neho stalo a jaci lidi se dostali do cela. samotnou myslenku komunismu jsem jej odsoudit nevidel.
Boha nelze vyhnat od Pachmana, o které se opírá článek (co na něj odkazuje HumphreyvanWeiden), jsem četl, doporučuji. Nedívám se na něj díky tomu nějak ploše. Ale šachové tématiky je v knize prakticky nula.
Každopádně byl to asi fest komunista, ale potom v emigraci dlouhá léta jezdil po univerzitách na Západě, kde vysvětloval místním levicovým studentům, jak funguje režim v Československu.
Co já vím, tak byl Pachman v jisté době výrazně aktivním komunistou. Paradoxem je, že dal později na pánbíčkářství. Hort byl dlouhá léta váženou československou šachovou jedničkou. Měl pěknou šachovou rubriku v Rudém Právu. Pak holt šel za vidinou lepšího života a nechal zde rodinu. Což neberu jako nějaké lidské, či férové jednání.
Karpov toho dokázal v šachovém světě více než dost. Nic jiného se od něj nečekalo a neměl potřebu dělat režimového rebela.
Davide, já vím. Například jistý Topolánek, Nečas a další. I když oni byli "jen" svazáckými funkcionáři a členství v KSČ už nestihli. Ke své pozdější úlevě :-D D
Viktore, u nas se da dokonce i presne rict, kdy konkretni clenove KSC uznali sve chyby. Vetsinou to bylo kolem listopadu 1989...
Zajímavý odkaz na Pachmana a důvody jeho emigrace je na Christnet.
"Patřil jsem k podivnému společenství lidí, pro které jakési budoucí vidiny jsou vším a současné utrpení milionu ničím, kteří nenávist vydávají za vyšší lásku a násilí za vyšší svobodu, nadekretované formule za pravdu a mít vlastní odlišný názor za zločin.“
To je obdivuhodné uznání vlastních chyb. Dokázal to i Karpov ?
Obávám se, co se týče soudruhování s režimem, tak Pachman a ani Hort nebyli zrovna tak úplně čistí a neposkvrnění.
@ Krolop: Že by normalizační komunisté ?
Morphynisto, to, že je Karpov taky ruský vlastenec, je pro něho polehčující okolnost. Ne každý plive po vlastní zemi jako vy.
Pane Weidene, proč musel Pachman a Hort emigrovat? To by mě docela zajímalo.
Davide a tobě nevadí, že kvůli podobným soudruhům, jako byl Karpov, museli naši nejlepší šachisté do emigrace? Namátkou Pachman, Kaválek, Hort.
Je slušnost to v oslavném článku o Anatoliji Karpovovi aspoň připomenout.
Pro milovníky starých pořádků a Toljovi k narozeninám : Partyzánská
pawel
Dobré ráno, pánové, prosím Vás:
Když sousedka slaví narozky, tak jí buď popřeji. A nebo, když s ní bojuju, že mi krade hrušky, tak se při oslavě jejích narozenin vyhnu oslavě obloukem a držím zobák. To je prostě slušnost, která by měla být vrozená nebo získaná. Kopat maskovanou jámu na mamuty u naší hrušky začnu zase až potom. Ke krásnému dni písničku
Pavel Dobeš - Hrušky
weiden, a hort byl zase emigrant co z bezpeci kecal ostatnim do toho co maji delat. si nevyberes.
Aha, takže tedy "lotr nebo hrdina, my jsme jedna rodina". Sorry hoši, nejsem svatoušek, dokážu odpustit slabost, neodporování zlému, ale aktivní svazáci nebo komunisté mi vždycky vadili. Mějte si svůj názor, máte na to právo, já si zase ponechám svůj. Karpov byl aktivní komunista a proto mi vadí.
HS, potvrzuji ze ceska wiki je v nekterych heslech dost mimo. proto neni a nemuze byt uznavana jako relevantni zdroj napriklad v absolventskych pracich.
Pánové (Humprey), zdroje z české wikipedie bych moc nebral, to je provinční sračka, kde může a je být dost věcí tendenčních, když už, tak anglickojazyčná wiki je obšírnější. Českou wikipedii brát jen k českým reáliím, a i to s kritickým odstupem. Hanopis na Korčného podepsali téměř všichni sovětští velmistři, výjimkou byl myslím Botvinnik a pak ještě 1-2 další hráči (píšu z hlavy). Při veškerém respektu ke Korčnému jako k šachistovi asi nebylo snadné vyjít s Korčným jako člověkem, takže kdoví, kolik z těch GM podepsalo třeba i ze škodolibé radosti, že si s Korčným vyřídí nějaký ten osobní konflikt. A vůbec tady nezaznělo, že Korčnoj a Kasparov, dva "komunistobijci" byli (na rozdíl od Spasského a Tala) členy KSSS. Kam vlezli z prospěchářství (jak jinak). Včil mudruj.
Tak to shrňme, co píšete HumphreyvanWeiden
Karpov podepsal jeden dopis proti jednomu člověku.
Gott podepsal jednu antichartu proti spoustě chartistům.
----
Oba byli mistři svého oboru a nefoukali režimu do kaše, aby mohli provozovat svoji činnost na vrcholné úrovni, obou si vážím.
Viktore, ale to se dost pletes. Pomohl Kasparovovi, pomohl i dalsim, za ktere se primlouval. Coz ostatne sam Kasparov ve sve knize potvrzuje.
Karpov byl celý život nadšený komunista, ten se k psaní kritických článků o Korčném nutit nemusel. A i kdyby ho k tomu nutili, mohl to odmítnout. Mistru světa a vývěsnímu štítu Sovětského svazu by asi těžko zakázali hrát šachy.
Gott podepsal Antichartu, ale nikdy nešel proti svým kolegům. Přitom třeba kritikou Matušky by si u komunistů hodně šplhl, možná ho k tomu i tlačili, ale neudělal to. Dokonce i profláklá Švorcová dokázala být aspoň trochu slušná a občas pomohla svým hereckým kolegům, když si na ně režim došlápl. Karpov ne.
Pražáku, je usměvné vidět moralizujiciho chlapce, co nemá ani tolik odvahy, aby psal pod svým jménem. Karpov je pevný charakter, který narozdíl od mnohých, hned nepřevlikl kabát a nezačal se klanět na jinou světovou stranu. Timto je v mych ocich mnohem vys, nez ti, kteri jako zazrakem v devadesatych letech prozreli, a dnes si pri kazde prilezitosti potrebuji kopnout. Tolik asi ke svedomi.
Vážení, dodržujme prosím pravidla diskuze. A to včetně toho, že pod ryze šachovými články politické, nebo dokonce hanlivé příspěvky nebudou tolerovány. Stejně tak nebudou tolerovány příspěvky útočné, stejně jako příspěvky snažící se o agresivní reakce. Děkuji za pochopení. Petr.
Tak si svůj komentář smazal Pražák z Podolí, tak snad bude komentovat jen ty kuličky.
Tak se nám milý pražák z Podolí se prozradil, neumí šachy, není to šachista.
Jestli někdo kritizuje i šachový styl pana mistra světa Karpova, tak nemůže uměť šachy.
Pražáku z Podolí, odjeď pryč, třeba na fórum hráčů kuliček.
Humphre, ale ta druhá věta ve wiki s tou první v souvětí nemusí až tak souviset, že.
Jasně, bylo mu nařízeno, že vytvořili dopis odsuzují emigraci Viktora, aby to podepsal.
Žádost o vycestování rodiny přišla od Viktora až později. K tomu už se Tolja (ani nadiktovaně)
nevyjadřoval.
Heleně Fibingerové nařídili komanči, aby v TV řekla, jak souhlasí s bojkotem olympiády 1984.
Kdo to sledoval, bylo na ni vidět, jak hořce, nadiktovaně, to říká.
"Režim v Sovětském svazu zabránil manželce a synovi (Korčného) ve vycestování, odsuzující dopisy napsal i Karpov." zdroj - Wikipedie
Humphre,
tím jsem chtěl říci, že ne každý genius podporovaný totalitním režimem musel být hned křivák.
Ani Gott, ani Karpov.
Jestli někdo nemístně brojil proti soupeři, tak to byli právě politruci z týmu, který mu byl přidělen.
Kde ty skasky zas berete, že se (přímo Anatalij) Viktorovi třeba vysmíval.
Jak to říkal Bolek ve filmu dědictví : Nechte toho hoši, buďte rádi, že je to za náma !
Pavle Chrzi, vaše srovnání Gotta s Karpovem je nemístné. Jestli si za ním stojíte, tak mi prosím uveďte, kterému svému kolegovi Gott škodil. Já nikom takovém nevím.
Karpov když hrál s emigrantem Korčným, tak se mu vysmíval, že za ním nemůže rodina. To bylo opravdu hnusné. Taky byl, pokud vím, zažraným členem Komsomolu, to taky nemusel. Do ani jedné věci ho nikdo nenutil.
Vezme, ale nějaký čas to ještě potrvá. Tento komentář sem píšu už pošesté ( poprvé někdy ve tři odpoledne ) a několikrát za sebou byl smazán. Může někdo objasnit proč ?
@21:07 | Harry Nelson Pillsbury : Jen buďte v klidu Morphy. Jak jste před nedávnem napsal :
...jako dodělávající bestie i tato diktatura vezme brzký konec ... ?-D
Humpe, až tolik mu nenadávejte.
Anatolij - Viktor, to byl souboj jejich "delegací¨. Mistři se měli soustředit jen na hru.
To samé při zápse s Garrim. Každý měl své "vlivné ochránce".
A kdo byl mistrem světa, jeho "ochránci" převzali v SSSR šachový vliv.
Z toho vše při zápasech plynulo.
---
Byl prostě nejlepší. A jak vidíte, režimem nechtěné háro nosil až v devadesátkách.
To co o něm píšete, není vůči němu úplně korektní,
bych ho přirovnal u nás ke Karlu Gottovi.
https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/37585/za-sssr-bylo-lip-kasparov-je-jiny-rika-legendarni-sachista-karpov-ktery-slavi-70-narozeniny.html
Zaplji, Tolja je borec :D taky jsem ho uplne nemusel, ale s pribyvajicimi lety zjistuji, ze je mi ten chlap cim dal tim vic sympatictejsi :)
Ja videl Karpova v Pardubicich pri jeho navsteve Czech Openu. Mam i fotku, kdyz jsem ho fotil, tak se jeho bodyguard na mne zasklebil !!
ja mam karpova docela rad. zastal se kasparova. a ze byl poplatny dobe, at hodi kamenem ti, kteri by v jeho kuzi jednali jinak.
Honza Svatoš: Máš pravdu Honzo,
ad píšeš: Faktem je, že Anand byl unavený po KO systému, zatímco Karpov byl čerstvý, ale na to se historie neptá.
Pamatuji si na diskuzi světových hráčů, že je nefér, že v jednom turnaji, KO systému, naskočí odpočatý Tolja až na finále proti unaveným.
Ovšem Karpov reagoval:
"Jednak budou soupeři rozehraní z K.O.systému s rozstřely, rapidy, pro mne to bude ve finále novinka, premiéra. A hlavně, kdo se chce stát mistrem světa, může se připravit 4 měsíce před turnajem na Karpova a já bych se musel připravovat na všechny, když nevím, kdo na poslední chvíli ke mne dopluje". Boj o mistra světa byl hned ob jeden den po K.O. systému.
@PavelCh 11:20
Na ten přenos finále Karpov - Anand si také vzpomínám, byl to snad první přímý přenos šachů na internetu, co jsem viděl, koukal jsem na to jak na zjevení. Faktem je, že Anand byl unavený po KO systému, zatímco Karpov byl čerstvý, ale na to se historie neptá.
Fotka je asi z Dortmundu.
Perfo: Kolik měl Caruana při svém fantastickém výkonu v StLouis, kdy začal 7/7? To mohlo být (8,5/10 měl tehdy) klidně taky ke 3k, jako Karpov v Linares, ne?
@jirikovka 11:23
Tak ono se to nezmiňuje, ale IMHO byl v tom slavném zápase v Baguiu pod mnohem větším tlakem Karpov. Co prostředků jenom do něj Sověti narvali, aby "zrádce" Korčného porazil, a po tom, jak ze stavu 5-2 bylo 5-5, tak to musela být pro Karpova naprostá noční můra, psychický nápor enormní. Kdyby ten zápas prohrál, tak by byl na odpis. Tak co asi tak měl Brežněvovi po výhře říct?
OK dík Petře,
9. partie o MS, Merano 1981 k doplnění otazníku v záhlaví partie.
Tento článek psal pan Jan Válek a proto mu za to velké díky!! Vložím partii. Petr
Zase nesmíte všemu věřit @jirikovka. To spíše mohl zahlásit politruk z jeho týmu.
Pár postřehů k článku:
Hned mne bouchla do očí ve vteřině fotka. Má tam háro jak mladík, ale mladíkovi neodpovídá vlajka.
Jasně, v mládí nemohl mít dlouhé háro, to by nedobře reprezentoval a naštěstí na 40plus mu ještě vlasy zbyly.
---
Jak získal titul FIDE MS v devadesátkách, tak si představte, koho porazil, jak? Nebudete možná věřit, už tehdy byl (on-line přenos) sledovali jsem na tréninku se žáky, jak porazil Višiho Ananda. Sportovně "stárnoucí" Anatolij po vyrovnaném stavu vážných partií, v rozstřelu, v rapidu. A dokonce Višiho.
----
Promiň Petře, jen malá připomínka k poslední větě. Jen Magnus ho překonal elem také "vnitroturnajovým"? Řekl bych, že takových bylo daleko více. A srovnat vnitroturnajové se skutečným, to asi nejde.
Hezký článek, přehledný souhrn
Ještě ilustrativní partii by to chtělo. Když jsi psal, Petře, o tom, že silní hráči vědí, kam stavět věže, tak Tolja je toho příkladem. A stavěl je ve stejných zahájeních nečekaně různě, ale vždy dobře. Třeba v nestejných rošádách, v drakovi byl scgpen postavit na d1 a e1.