JESENÍK OPEN 2022 je úspěšně za námi

31.08.2022 07:18

Ve dnech 13. až 21.8.2022 uspořádal Šachový klub Jeseník v pořadí již 32. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN. Hrálo se v největším společenském sále v Jeseníku na IPOSE.

Turnaje se se zúčastnilo rekordních 211 hráčů z cele ČR, Polska, Slovenska, Anglie a Francie. Hráči byli rozděleni do dvou výkonnostních skupin. V silnější skupině A nastoupilo 86 a ve skupině B 125 šachistů. Aby byly hráčům zajištěny co nejlepší hrací podmínky 62 šachistů skupiny B odehrálo své partie v přilehlé velké zasedací místnosti, která je také součástí budovy IPOS.

Startovní pole zahrnovalo široké věkové spektrum počínaje nejmladším, šestiletým Damiánem Šarmanem z domácího ŠK Jeseník, až po nejstaršího 82 letého Karla Martince z TJ Kralupy. Turnaj ozdobilo svou účastí 19 dívek a žen ve věku od 9 do 64 let. Kromě domácích šachistů, kterých bylo 16, byla největší 11-ti členná výprava z Šachy Hošťálková, následovaná 10-ti šachisty reprezentující Šachy Krnov. Početné výpravy přijely také z oddílů TJ Dukla Praha, 2222 ŠK Polabiny, Slezan Opava a dalších. Slavnostní zahájení turnaje proběhlo v sobotu 13.8. před 1. kolem za účasti starostky města Jeseník Mgr. Bc. Zdeňky Blišťanové, která pronesla hezkou a podnětnou zdravici. Po-té všichni přítomní vzpomněli a minutou ticha uctili památku Karla Volka, dlouholetého hlavního rozhodčího tohoto turnaje, výborného šachisty a obětavého trenéra a funkcionáře ŠK Mohelnice, který zesnul 16.11.2021 po dlouhé vážné nemoci ve věku 64 let. Turnaj byl vypsán na 9 kol a hrálo se tempem 90 minut na 40 tahů s přídavkem 30 sekund na tah plus 30 minut do konce s přídavkem 30 sekund za každý tah.

Ve skupině A zvítězil Jiří Bauma z TJ Dukla Praha se ziskem 7,5 bodu. Tento nenápadný šestapadesátiletý šachista z hlavního města zahrál v Jeseníku bezesporu svůj životní turnaj. Po vítězství v 6. kole se probojoval do čela průběžného pořadí, které uhájil až do závěrečného 9. kola. V turnaji navíc ani jednou neprohrál a nenechal tak nikoho na pochybách, že pohár pro vítěze je ve správných rukách. Na druhém místě se umístil Josef Mudrák (Slavia Kroměříž – 7 b.) a třetí skončil Filip Neumann (ŠŠPM Lipky HK – 6,5 b.). Skupinu B vyhrál Tomáš Filip (Interchess -7,5 b.) před Miroslavem Janečkem (Slezan Opava – 7 b.) a Janem Šlachtou (Šachy Krnov – 6,5 b.).

Kromě vítězů obou skupin byli také vyhlášeni vítězové kategorií chlapců a dívek do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let, nejlepší žena, senior nad 60 let a skokan turnaje. V kategorii do 8 let zvítězil Petr Boleslav (1. Novoborský ŠK). Dále pak zvítězili v kategoriích dívky do 10 let Běla Sopuchová (ŠK Jeseník), dívky do 12 let Vanessa Stehlíková (2222 ŠK Polabiny), dívky do 14 let Lucie Rybáčková (Gambit Jihlava), dívky do 16 let Tereza Radmila Šulcová (2222 ŠK Polabiny), chlapci do 10 let Martin Policar (TJ Náměšť n/Oslavou), chlapci do 12 let Tomáš Mík (Region Panda), chlapci do 14 let Antoni Dylong (Polsko), chlapci do 16 let Roman Mrázek (SK Slavia Orlová) a chlapci do 18 let Filip Neumann (ŠŠPM Lipky HK). Nejlepší ženou byla Jana Eretová (ŠK Sokol Klatovy), nejlepším seniorem nad 60 let Josef Mudrák (Slavia Kroměříž) a skokanem turnaje Matěj Mydlář (Šachy Krnov).

Z šachistů z našeho regionu se nejvíce dařilo Romanu Gawlasovi, který obsadil ve skupině A výborné 10. místo se ziskem 6 bodů. Dále se ve skupině B umístil na solidním 25. místě Pavel Kozák s 5,5 body. Mezi mládeží se nejvíce prosadili ve skupině B Jan Cimburek (45. místo – 5 bodů), Jan Basler (54. místo – 4,5 bodu) a Veronika Ondráčková (57. místo – 4,5 bodu).

V rámci letošního OPENU byl stejně jako minulý rok v úterý 16.8. odehrán bleskový turnaj, který se hrál na 12 kol, tempem 3 minuty s přídavkem 2 sekundy na každý tah. Bleskáče se zúčastnilo 65 šachistů. Vítězem se stal Kilián Slovák (Šachy Hošťálková – 9,5 b.) před Erikem Teichmannem (Anglie – 9 b.) a Jakubem Vaculíkem (ŠK Velké Losiny – 9 b.). Nejlepší ženou v bleskovém turnaji byla vyhlášena celkově 24. Jana Eretová (ŠK Sokol Klatovy- 6,5 b.).

I letos se uskutečnilo ve středu 17.8. sportovní dopoledne, které proběhlo ve sportovním areálu na Nábřežní ulici. K dopolední košandě a fotbálku se nás sešlo šestnáct. V sobotu 20.8. byl pak poprvé v rámci JESENÍK OPENU odehrán na nedalekých kurtech ve Smetanových sadech tenisový turnaj ve čtyřhře O pohár děvčat z bufetu, kterého se zúčastnilo 18 nadšených sportovců z řad účastníků a organizátorů turnaje.

Z turnaje byl i letos vysílán on-line přenos a to deseti partií skupiny A a deseti partií skupiny B. Tyto partie bylo možné sledovat v přímém online přenosu na internetu (lichess a livechesscloud) a na velkoformátové obrazovce přímo v hlavním hracím sále což řada účastníků velmi ocenila stejně jako to, že hrací sál včetně bufetu byl pro účastníky a hosty turnaje otevřen denně již od 14. hodiny. Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Radomír Kolář ml., Martin Valíček a Dominka Tschuliková, správce online přenosu Lucie Kolářová, turnajová kameramanka a marketérka Edita Koriťáková ml.,  turnajový fotograf, zvukař a nástěnkář Radomír Kolář st. a ochotná a usměvavá obsluha v obou bufetech, kterou tvořili Gabriela Morongová ml. a st., Natálie Morongová, manželé Vaníčkovi a Edita Koriťáková st. proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali, za finanční podporu Městu Jeseník, Olomouckému Kraji, Šachovému svazu ČR, ČUS a jeho projektu Sportuj s námi a v neposlední řadě patří velké díky sponzorům turnaje Apartmány u Petra a Křesťanskému knihkupectví Domeček.

– prvních 10 šachovnic skupiny B:  lichess  chessbase  livechesscloud

Všechny vysílané partie stáhnout v PGN níže v sekci „Ke stažení“.

Příští 33. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN 2023 proběhne 19. až 27.8.2023.