Jedna výhra stačila k triumfu

15.12.2014 05:30 | London Chess Classic 2014

Bývalý mistr světa Viši Anand procházel londýnským turnajem velmi nenápadně, v posledním kole však černými porazil Adamse a tato jediná výhra mu stačila na celkové vítězství v London Chess Classic.

Londýnský turnaj jsme opouštěli po druhém kole, kdy byla ve vedení dvojice Giri – Kramnik. Ve zbývajících třech kolech turnaje byly k vidění pouze dvě rezultativní partie. Po třetím kole, které přineslo tři remízy následovalo to čtvrté, ve kterém se prosadil Nakamura, jenž si poradil s Adamsem.


Nakamura si ve 4. kole vyšlápl na domácího hráče. (zdroj: oficiální web turnaje)


-
. kolo -

Celkově musel být spokojen s turnajem hlavně teoretik zajímající se o Berlínskou obranu. V posledním kole Anand ukázal, že i s tímto zahájením je možno černými zvítězit, dárcem bodů byl opět Adams, kterému tedy závěr turnaje vůbec nevyšel. Anand vyměnil většinu figur a nakonec slavil vítězství v jezdcové koncovce.

Vzhledem k tomu, že souboj vedoucích hráčů GirihoKramnikem skončil dělbou bodů, tak tato výhra Ananda vyšvihla na první místo celkového pořadí. O všem rozhodl větší počet vyhraných partií černými figurami, Anand byl dokonce jediným hráčem, který černými dokázal v průběhu turnaje vyhrát. O druhé místo se podělili Giri s Kramnikem, kteří oba jednou vyhráli a jejich vzájemný souboj skončil remízou. 

Konečné pořadí

Poř. Name Fed. Rtg. 1 2 3 4 5 6 Body Pom. hodnocení
1. Anand, Viswanathan IND 2793 x 1 1 1 3 1 7 Počet výher černými
2.-3. Kramnik, Vladimir RUS 2769 1 x 1 3 1 1 7
2.-3.
Giri, Anish NED 2768 1 1 x 1 3 1 7
4. Nakamura, Hikaru USA 2775 1 0 1 x 3 1 6
5. Adams, Michael ENG 2745 0 1 0 0 x 3 4 Počet výher
6. Caruana, Fabiano ITA 2829 1 1 1 1 0 x 4


Hráči svůj um ukazovali na pódiu. (zdroj: oficiální web turnaje)

Kromě hlavního turnaje se odehrál také Open turnaj hraný na 9 kol, jehož vítězem se stal polský velmistr Kamil Dragun, který měl lepší pomocné hodnocení než čínský Jinshi Bai. Bronz získal Vladislav Tkachiev.

Konečné pořadí Open turnaje


-
. kolo -
12x 4942x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jablko-malum

Nevím, jestli byla reakce pana Poutníka správná, každopádně výborně pobavila.

+0 /-0 | 16.12.2014 16:46

Rdm

Já myslím, že London Chess Classic je akce především společenská, i když chápu, že spoustu lidí zajímají jen branky, body a sekundy.

Hlavním cílem akce je vybrat peníze pro organizaci Chess in Schools and Communities, http://www.chessinschools.co.uk/mission.htm . Takové Šachy do škol v Anglii a okolí. Akce se účastnili byznysmeni (Pro-Biz Cup), starosta Londýna Boris Johnson, Kasparov odehrál simultánku v parlamentu, proběhla konference o přínosu šachu pro děti, atd. Jo a taky se hrály nějaké turnaje. :)

Děti měly šanci zahrát si s velmistry. Já bych si třeba s Big Vladem rád zahrál, ale nemám takové štěstí jako tahle slečna. :) http://raymorris-hill.smugmug.com/Sports/Chess-2014/London-Chess-Classic-2014-FIDE/i-VPrDH3b

+0 /-0 | 16.12.2014 09:12

Poutnik

Zmestabileho má zase pravdu. Bylo to děsně nudný. Fakt na to se nedá přeci dívat. Šachová partie, a to ví i děcko, se hraje, aby jeden druhýmu dal mat. A viděli jste tu nějaký? Zase nic. Když už to vypadá nadějně, tak to jeden vzdá. To je neúcta k divákovi. Je to jako kdyby šel fotbalista sám na bránu a těsně před ní akci ukončil a naskočilo skore 1:0 protože to už je jasný, že by ten míč v bráně skončil. Baník 0:6 Barcelona by taky neřekl po poločase "vzdáváme, to už je jasný" pěkně si to musí odehrát až do konce. A to je ono. Chybí nám tu maty. Založne společnost "Lidé ze všech měst (z černeho i bílého) mají právo na mat" a bude se hezky hrát až do konce. Navíc body se nebudou dávat za vítězství, ale množství obětovaných figur. Tzv. Andersenovo pravidlo. Speciální bonus pak lze získat za tzv. mučení soupeře. Tedy když mám jasnou výhodu, a soupeř se nesmí vzdát, dostane torturu. Postavím si např. 6 jezdců a pomaličku, políčko po políčko ho vydeptám, přičemž nevynechám oznámení "šach" které budu pronášet tónem neúprosného Alaina Delona (na trénovaní intonace a svrchního tónu řeči bude metodickými listy doporučován film Smrt darebáka).

+0 /-0 | 16.12.2014 06:18

N. Očník

Remíza nerovná se automaticky nudná partie. Kolik si jich kritici turnaje zkusili přehrát a zamyslet se nad nimi?

Resp. nikdo jim nebrání přijít s vlastním návrhem superzajímavého turnaje a zafinancovat ho.

Napínavé šachy lze očekávat od ledna v přeboru Prahy a níže ;)

+0 /-0 | 16.12.2014 00:46

pawel

... no a po tomhle turnaji je zase náš David o místečko výše na live, 17.

+0 /-0 | 15.12.2014 21:53

Zmestabileho

Onen pětikolový turnaj nakonec vyzněl jako reklama na prezentaci šachů jakožto zcela nezajímavé hry. Nezbývá, než k této skvělé propagaci šachové hry pogratulovat všem zúčastněným top velmistrům.

+0 /-0 | 15.12.2014 18:15

SwejaS
Uprimne moc nechapu to neustale podcenovani a nekdy az urazeni Ananda. Kdyz zaslouzene ztratil titul mistra sveta, rada lidi ho zde odepisovala a posilala do stareho zeleza. A jak na to Anand reagoval? Oklepal se, pripravil se a zaslouzene zvitezil v turnaji kandidatu. Casto je mu vytykano mnozstvi remiz, ale pokud to staci na vitezstvi v turnaji, v cem je problem? Proc ho divocaci typu Jobava, Sirov apod. neporazi a neposlouho do sachoveho duchodu? Ja Anandovi preji jenom to dobre a at turnaj kandidatu klidne zase vyhraje, kdyz se nenajde nikdo lepsi. A jen tak na okraj. Aronjan byl radu let svetova dvojka a co predvedl na turnajich kandidatu? Vishy zrejme neni jediny kdo ma prilisny respekt a to nejen pred Carlsenem.
+0 /-0 | 15.12.2014 15:21

HonzaSvatoš

Tak nějak nevím. Turnaj pěkný, obsazení skvělé, ovšem turnaj byl rovněž krátký (pouhých pět partií) a nebýt domácího borce Adamse, tak přinesl jeden jediný resultát (Kramnik-Nakamura) z deseti partií. Překvapením je Caruanův výsledek, když skončil jediný bez výhry.

+0 /-0 | 15.12.2014 10:44

Playboy

Anand zatím umí hrát s ostatními TOP hráči, ale Carlsen je v současné době skutečně nejlepším šachistou smiley ... Co je však daleko zarážející je další podprůměrný výkon Caruany, který sice vylétl na post světové dvojky podle ela, ale forma ho opouští ... Dle mého hraje na své fyzické propozice až příliš a to se odráží na výsledcích ...indecision Krásně můžeme vidět, jak je těžké si udržet vyrovnané výsledky a to, že se o Carlsenovi říkalo během zápasu MS, že nemá formu, poté, co skončil 2. za Caruanou na nejsilnějším turnaji v roce a ztratil pár elo bodíků je k smíchu! wink

+0 /-0 | 15.12.2014 10:35

David Navara

Děkuji za zajímavý článek. U partie Nakamura - Adams bych k 39...Kf6 dal spíše "?!", protože 39...f4 40.Vf5+ nebo 40.Vg4 je rovněž beznadějné. Černý by ještě mohl hrát pár desítek tahů, ale na úrovni 2700+ by byl v klasické partii prakticky bez šance.

+0 /-0 | 15.12.2014 09:26

pavelp
No je to smutné. Pro šachy by nebyla dobrá zpráva, kdyby Anand znovu hrál o titul. Ale je fakt, že si drží vyrovnanou formu, a kromě partií s Magnusem i klid a pevné nervy. Zatímco forma ostatních hráčů ze špičky hrozně kolísá. Ale snad se za ty dva roky ustabilizuje někdo z perspektivních a zajímavých hráčů, aby to mělo nějaký náboj. Caruana, Nakamura, Giri, to jsou naděje šachu, aby zůstal relevantní i v 21.století. Taky Aronjana bysme ještě nemuseli odepisovat.
+0 /-0 | 15.12.2014 08:26

Poutnik

Asi se mnou nebudete souhlasit, ale mě by zas tolik nepřekvapilo a nedivil bych se, kdyby si Anand vybojoval ještě jednu šanci. Tedy souboj s Carlesenem o šachový trůn.

+0 /-0 | 15.12.2014 06:26