Jak to dopadlo v Curychu?

20.02.2015 04:09 | Curych 2015

Višvanáthan Ánand si do rapidové části turnaje v Curychu nesl náskok celého bodu před Hikaru Nakamurou a dokonce tři celé body náskoku před hráči ze spodní části tabulky průběžného pořadí Karjakinem, Caruanou a Aronjanem. Jak to celé dopadlo?


5. kolo

Ani přesto, že v pátém kole měli hráči poslední možnost bojovat o celé dva body do tabulky za vítězství, nepadl žádný resultát.

Jako první dohráli Nakamura s Aronjanem. Kdykoliv má Nakamuara nebo Aronjan v jejich vzájemné partii bílé kameny, platí většinou za favorita. V jejich partii z pátého kola se ale jen potvrdilo, že "Berlínská zeď" je skutečně nedobytnou pevností.  Ačkoli Nakamura zkusil odbočit z běžné teorie již v 6. tahu, nepodařilo se mu vyjít ze zahájení s výhodou a zbytek partie se ubíral klidnou cestou bez jakýchkoliv střetů armád a komplikací až do konce. Aronjan sice snad chvíli musel bránit mírně horší pozici na dámském křídle, ale to mu nečinilo žádné větší potíže. Oba aktéři podepsali smír po 44. tahu s vyrovnaným materiálem na bitevním poli.


GM Hikaru Nakamura vs. GM Levon Aronjan (foto: Eteri Kublašvili)

I v pátém kole se Ital Fabiano Caruana snažil konečně ukout vítězství. Stál před ním ale těžký úkol, protože statistika vypovídá, že více než 75% jejich předchozích duelů skončilo remízou. Kramnik navíc zvolil klidnou variantu Italské hry, ve které Fabiano neplatí zrovna za mistra kováře a i když se Caruana snažil tlačit své pěšce nejprve na dámském křídle a poté ve středu šachovnice, Kramnik udržel rovnováhu a s dočasnou obětí pěšce převedl bez větších problémů partii do jasně remízové věžové koncovky.  


Zářivá šachová hvězda posledních měsíců  Fabiano Caruana ve vážných partiích nedokázal ani jedenkrát zvítězit (foto: Eteri Kublašvili)


Vladimir Kramnik Caruanu v pátém kole k ničemu nepustil (foto: Eteri Kublašvili)

Nejvíce vzrušení v pátém kole tak nabídla partie KarjakinÁnand. V Anglické zvolili oba hráči méně častou, ale pevnou větev zahájení, nicméně Karjakinovo pojetí zdálo se být poněkud pasivní. Černý se vzdal dvojice střelců za zničení pěšcové struktury soupeře, zatímco bílý se snažil otevřít pozici, aby jeho střelci mohli udeřit naplno. Ti se však ve svém úkolu poněkud zamotali a za zachování výhody jejich spolupráce musel dát bílý pěšce. V momentě, kdy to vypadalo, že by se Ánand snad mohl pustit do aktivní hry, ruský velmistr se rozhodl hru raději zjednodušit, vzdát se dvojice střelců a vzít si zpět pika, partie skončila také remízou.  


Ruský velmistr Karjakin, který se netají svými ambicemi dosáhnout na titul Mistr světa, zaostal po základní části za průběžně vedoucím Ánandem o celé tři body (foto: Eteri Kublašvili)

Výsledky pátého kola

5. kolo – 18. února 2015
Caruana, Fabiano 2811 ½-½ Kramnik, Vladimir 2783
Nakamura, Hikaru 2776 ½-½ Aronian, Levon 2777
Karjakin, Sergey 2760 ½-½ Anand, Viswanathan 2797
 


Viši Ánand vyhrál turnajovou část v klasickém tempu (foto: Eteri Kublašvili)

Pořadí po základní hrací části

4. ročník Zurich Chess Challenge kategorie XXII (2784)
Poř. Jméno Tit. Fed. Rtg. 1. 2.3.4.5.6.BodyPerf.
1. Ánand, Viši GM IND 2797 * 1 ½ ½ ½ 1 7 2930
2. Nakamura, Hikaru GM  USA 2776 0 * ½ 1 1 ½ 6 2857
3. Kramnik, Vladimir GM
RUS 2783 ½ ½ * ½ ½ ½ 5 2784
4. Karjakin, Sergej GM
RUS 2760 ½ 0 ½ * ½ ½ 4 2716
5. Caruana, Fabiano GM
ITA 2811 ½ 0 ½ ½ * ½ 4 2706
6. Aronjan, Levon GM
ARM 2777 0 ½ ½ ½ ½ * 4 2713

-
. kolo -
 

Rapid partie

Před sérií rapid partií, ze kterých si hráči k získaným bodům z vážných partií připsali po jednom bodu za vítězství a půlbod za remízu, vedl tabulku průběžného pořadí samostatně se 7 body Viši Ánand před šestibodovým Nakamurou a pětibodovým Kramnikem. Ještě zajímavé boje se tak daly čekat i především díky průběžně druhému Nakamurovi, který je známý svou přesností a úderností ve zkráceném tempu hry.

Rapid zápasy se hrály s časovým limitem 15 minut pro každého hráče plus 10 sekund přídavek za každý provedený tah a obrácenými barvami, než jaké šachisté měli ve vážných partiích. I rapid partie jste mohli sledovat online v přímém přenosu na webových  stránkách turnaje a to s komentáři v němčině, angličtině a ruštině.

Po pěti dramatických kolech americký velmistr Hikaru Nakamura stáhnul jednobodový náskok Ánanda z vážných partií a to především díky své výhře v přímém souboji těchto dvou adeptů na zlato. V rapid partiích se potkali ve třetím kole a protože se stav jejich bodových kont vyrovnal na 9, musela o vítězi rozhodnout jediná partie v Armageddonu. Tygr z Madrásu si zvolil bílé figury a časovou výhodu s povinností vyhrát. Nakamura však překazil Ánandovi plán schovat krále do bezpečí pomocí rošády a svými těžkými figurami zaútočil na dámském křídle.  Indický velmistr se sice snažil zmírnit tlak černého výměnou dam, ale černý nadále nacházel nejlepší možné tahy a ziskem kvality dokonal „dílo Nakamurovo“.


-
. kolo -

Čtvrtý ročník stále prestižnějšího Zurich Chess Chelenge si tak už navždy bude jako svého vítěze pamatovat americkou star Hikaru Nakamuru.


GM Hikaru Nakamura (foto: Eteri Kublašvili)

Pořadatelé připravili pro diváky dění v Curychu na stránkách Facebooku tombolu, ve které bylo možné vyhrát tři pamětní karty s foto účastníků, jejich podpisy a osobním věnováním. Úspěšní byli: Ajit Sharma, Amit H Desai a Giulia Russo.


Autogramy jsou (zleva doprava): Caruana, Aronjan, Karjakin, Kramnik, Nakamura a Ánand. Na snímku také Nigel Short a Viktor Korčnoj (zdroj: web turnaje)

6x 5332x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
breughel

2raflar: Tak ten odkaz je pouze teaser. Člověk si musí koupit časopis, aby se dozvěděl, co a jak ve skutečnosti proběhlo. A v tom je ten problém: Reflex ztratil jakoukoli relevanci pro soudného čtenáře, právě pro přehnané a nenávistné články, které v nedávné minulosti tiskl. Takže podporovat žumpu? Ale třeba se něco změnilo. Šéfredaktoři se tam měnili, jak na běžícím pásu. Náklad padal.angry Ale samotného mě zajímá, kde se vzala v posledních dvou letech ta skupina internetových diskutérů plná nenávisti např. k Havlovi a všemu, co pro ně představuje, k polistopadovému uspořádání apod.. Bahno se vyvalilo a získalo kuráž zvolením lidového prezidenta. A tak si tedy ten časopis budu muset koupit.heart

+0 /-0 | 22.02.2015 10:22

raflar
+0 /-0 | 22.02.2015 07:57

Zmestabileho

"Jak to dopadlo v Curychu?"...1.) V klasickém šachu skončilo 75% partií remízou. A zajímavé remízy to rozhodně nebyly, dívat se na ně on-line - to se fakt nedá. 2.) Většina hráčů spokojených, bez ambic, je to vidět nejen na Kramnikovi a Karjakinovi. 3.) Pořadatelé zavádějí zoufalá pravidla pro atraktivitu turnaje - zákaz nabízení remíz do x-tého tahu, bleskovky, rapidy, armagedon na závěr - tohle všechno jde spíše proti podstatě šachu jako takového. 4.) Šachoví fanoušci? - zde na nss minimum příspěvků, když tu nebudu psát o Anandovi, dopadne to přesně takto - ticho po pěšině... Nedivím se - o čem by tady fanoušek měl v této souvislosti psát??? Leda tak o té tzv. "vyrovnanosti světové špičky" - dobrý eufemismus pro "nudu v Curychu".

+0 /-0 | 21.02.2015 20:48

pavelp
Souhlas, "že současná světová špička je víceméně vyrovnaná, a že díra, která je mezi nimi a Carlsenem, je i nadále propastná". Důkazem budiž i to, že kdyby Giri vyhrál svou dnešní partii s Baadurem, tak by se na Live ratingu stal světovou dvojkou...
+0 /-0 | 21.02.2015 17:06

HonzaR

Aronjan vyhrál bleskový turnaj, Ánand klasický šach a Kramnik rapid, ale celkovým vítězem je Nakamura, zajímavý paradox. Nakamurovo vítězství bylo samozřejmě zasloužené, ovšem vůči Ánandovi byl pořádný hnus změnit pravidla v průběhu posledního kola v rapidu, kdy podle původních pravidel Ánandovi stačilo k celkovému vítězství dělené první místo s lepším pomocným hodnocením, čehož taky nakonec bezpečně dosáhnul. Ten armagedon se vůbec neměl hrát, navíc původně ještě přišli s nápadem hrát nejdříve dvě blicky a až teprve po nich armagedon, ale z těch taky nějak záhadně sešlo. Snaha pořadatelů udělat zajímavý závěr turnaje je pochopitelná, ale měnit pravidla v průběhu rozehrané soutěže a navíc ještě takovým nečestným způsobem defacto změnit vítěze? Ánand možná nemusí být tak oblíbený jako Nakamura, ale tohle byla ostuda.

+0 /-0 | 20.02.2015 12:06

exot

Caruana mě překvapil slabou hrou v rapidech, čímž ztratil pozici hráče č. 1 v této disciplíně a Carlsen má momentálně opět triple.

Karjakinova písnička o zisku mistra světa zpátky pro Rusko začíná být notně omšelá, a pokud Sergej nežije někde mimo realitu, musí si toho být vědom, nicméně ji občas v interview ještě vytáhne, aby neztratil svého sponzora.

Anand znovu ukázal, že současná světová špička je víceméně vyrovnaná, a že díra, která je mezi nimi a Carlsenem, je i nadále propastná.

Nakamura je předzvěstí nástupu nové generace, on a Giri jsou nejvážnějšími adepty na to zapojit se do hry o šachový trůn. Pokud zůstanou na správné cestě, možná se za pár let dočkáme.

Caruana s Aronjanem zažívají jakýsi útlum, Kramnik už se podle všeho vyšších ambicí vzdal. Vše směřuje k tomu, kdo se za dva roky utká s Carlsenem. Jestli mu za tu dobu doroste soupeř, který bude schopen ho ohrozit.

+0 /-0 | 20.02.2015 09:47