Hraje se klasickým tempem 90 minut na 40 tahů, po 40.tahu přídavek půl hodiny a po celou partii se hráčům přidává 30 sekund za tah. Hraje se pro nás nezvykle na 10 kol, což je ale ve Španělsku poměrně normální. Celkový cenový fond festivalu činí 27.775 €, přičemž na hlavní turnaji připadá krásných 21.000 €, což je přes půl milionu korun! Nepamatuju si přesně, jak to bylo s rozstřelem, ale pokud se dělí více hráčů například o 1.-5.místo, tak mezi nimi následuje rozstřel. Stejně tak je rozstřel i mezi další skupinkou hráčů, která se dělí například o místo 6.-12. Rozstřel se hraje na terase hotelu, kde ho mohou diváci volně sledovat a fandit. Na závěr se bouchá šampus a vše je zakončeno velkolepým ohňostrojem.
Kam se v tomto ohledu u nás hrabou turnaje v Teplicích či Pardubicích. Bohužel, o takovém openu můžeme v ČR jen snít. Dále se během turnaje koná spousta zajímavých přednášek od různých špičkových velmistrů, která jsou i nahrávána na kameru a může si je tak pustit i kdokoliv z druhé strany světa. Seznam přednášek a dalších aktivit je zde:
https://www.sunwaychessfestival.com/en/sitges/schedule
Nyní přejděme k turnaji A, kde najdeme spoustu známých jmen, například kontroverzního Hanse Niemanna, dále sekundanta V.Topalova, Ivana Cheparinova, nasazenou jedničkou je čínský velmistr Yangyi. Mě vak zaujalo, že po delší odmlce(několika let) se turnaje zúčastní i legendární „Čuky“ aka Vasyl Ivanchuk.
Po třech kolech jsou na špici nadále první tři nasazení. Čtvrtý nasazený, již zmiňovaný Ivan Cheparinov, má pouze 2 body, když si z něj organizátoři asi trochu dělají srandu a ze tří kol mu nalosovali 3x soupeře z Indie. A ve 4.kole to nebude jinak :-)
Čuky má 2,5 bodu, když po výhře v prvním kole se sličnou Dánkou, se mu v kole druhém černými nepodařilo přehrát další pohlednou šachistku - srbskou velmistryni a musel se tak spokojit s remízou. Dva a půl bodu má i v ČR velice známý Anton Korobov, který momentálně díky ruské agresi žije ve Frýdku – Místku. Jenom dodám, že Anton přišel minimálně o jeden dům v Charkově, odkud pochází a že se skoro nemá kam vracet. To jen aby si místní rusofilové uvědomili, co ruská agrese nevinným lidem způsobila…
Zaujala mě ještě prohra GM Tabatabaie v prvním kole. Opět za to může politika a válka. Íránský velmistr nesměl nastoupit proti podstatně slabšímu hráči z Izraele, takže prohrál kontumačně. Amin si tedy střihnul takový švýcarský gambit. Snad už mu dalšího hráče z Izraele nenalosují, to by měl fakt pech, ale když vidím ty čtyři Indy u Cheparinova, tak bych se nedivil fakt ničemu. :-)
Pojďme se podívat na ukázky prvních tří nasazených hráčů.
Začněme Hansem Niemannem, který si mimochodem v minulosti uhrál poslední normu na velmistra právě v Sitges.
V pozici na diagramu přišlo silné 14...g5! A pozice bílé se zhroutila jako domeček z karet. Jak vidno, tak černý rentgenuje pěšce na f2 a po několika tazích vznikla následující pozice.
Černý zahrál brutální 18...Sh6, čímž zapojil do útoku střelce, který nešel brát, protože by černopolný střelec bílé přestal krýt pole f2 a tudíž po 19.Sxh6 by přišlo Vxg2+ s následným matem po 20.Kxg2 Df2+ a 21...Dh2.
Celá partie je zde: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/chessable-sunway-sitges-2022/1/1/2
Jorden Van Foreest to ve druhém kole neměl jednoduché. Znám to, že když chcete hrát na výhru, je někdy potřeba hrát trochu méněcenné zahájení, k čemuž se odhodlal i černmý hrající Jorden. Zvolil výstavbu na způsob králky, ale nepřišlo ihned e5, ale Sf5, čímž z toho vznikla nějaká odnož staroindické, kterou třeba velice rád hrával Míša Tal. Jorden to pojal trochu exhibičně, takže nastoupil pěšci a5, h5, bílý se zase snažil o hru v centru. Po 18.tahu černého vznikla dost možná kritická pozice celé partie.
Bílý nyní mohl zahrát 19.e6! A černý mohl mít problémy. Pozice je ale velmi divoká a co si tak pamatuji, tak zrovna vůdce bílých není bůhvíjaký taktik, takže se dost možná neorientoval v následných zápletkách nejlépe. Pointa je v tom, že po 19...fxe6 nevezmete ihned na e6, to by byla voda na mlýn černého, který by velice rád obětoval kvalitu na a8 a k tomu měl dvojici „dělostřelců“ na e6 a g7. Bílému by ještě visel pěšec g2, k tomu pěšec c4, takže to by opravdu nebyl dobrý nápad. Bílý by ale jen zasunul klín do černého pozice a po fxe6 by sebral na b5 a nyní už samozřejmě braní na e6 hrozí(nejúčinnější hrozba je dxe6 a Sd5 a zbavit černého dvojice střelců). Nevím, jak by černý reagoval, ale dokážu si představit za černé Míšu Tala, jak po e6 zahraje fxe6 a po cxb5 v klidu obětuje věž na f3 :-). V partii se pokračovalo jinak a během pár tahů se situace v centru uklidnila nebo teda spíš vylidnila. Černý však stál lépe a svého soupeře postupně přehrál.
V závěrečné pozici si můžete potrénovat propočet a najít mat za černé po 45.Kb1
Celá partie je zde:
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/chessable-sunway-sitges-2022/2/1/3
Jako poslední ukázku se podíváme na výhru prvního nasazeného, který nám názorně předvede, jak jednoduše se dá bílými vyhrát královská indická(i když tam byla jedna chybka).
Vznikla klasická pozice z králky, kdy je teď hlavním tahem 7.Jf3, avšak bílý se odhodlal k 7.h4!?
Nevím, jak moc to byla příprava nebo snaha o vykolejení černého, ale po pár tazích uvidí(t)me, že se to bílému povedlo dokonale.
Nyní však bílý chyboval! Přišlo logické 18.Sd3, kdy bílý míří střelcem na h7 a zároveň uvolňuje svojí dámu, která míří na h5. Černý se však mohl z problému dostat, kdyby našel velice silné...
18...Dc8!
Pointa je v tom, že Dd7 je podobné, ale to černému nevychází! Ukážeme si proč.
Kdyby se stalo 19.Vf1, tak přijde prosté 19...Jxg5. S dámou na d7 by měl bílý silný mezitah 20.Sf5! a černý je bezmocný proti dobrání na jezdce g5 s následným Dxh5 a brzkým matem. S dámou na c8 má však černý po Sf5 silnou repliku Sd7! No a bez „bělopoláka“ se bude bílému matovat těžko :-)
Bílý by tedy musel dobrat na g5 střelcem, ale to už může černý v klidu zahrát třeba 20...e4 či Dg4 a dokonce usilovat o výhodu. Bílý tedy chyboval svým 18.tahem, ale paradoxně díky této chybě rychle vyhrál. Místo 18.Sd3 se mělo stát prosté 18.Sxh5 s následným zapojením dámy například na g4, druhá věž na f1 a už se to na černého hrne po třech sloupcích.
Celá partie je zde: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/chessable-sunway-sitges-2022/3/1/1
Jsem zvědav, jak se bude turnaj nadále vyvíjet. Prozatím je ještě čas na nějaké závěry. Turnaj se láme až po volném dni, který na hráče čeká po 5.kole.
S dalším zpravodajstvím z turnaje se ozveme po 7.kole, tedy před závěrečnou a zlomovou třetinou turnaje.
To se nedivím,že na takový turnaj žádný čs šachista nechce jet! Není mi známo,že by nějaký čs šachista se hlásil k LGBT komunitě!
Kde jste se dočetl, že účastníci turnaje se hlásí k LGBT případně že ji podporují?
Špatně jsem to pochopil! Zmátlo mě v úvodu článku,že se píše o LGBT komunitě! Správně je to tak,že město Sitges je rájem homosexuálů ,ale s turnajem to nemá co dělat! Jeden GM mě informoval,že zná více šachistů homosexuálů co mají i Elo 2400! Jejich jména nechtěl ale prozradit!
....není náhodou na šachových hodinách ....těch digitálních taky logo LGBT ? ...mě se zdá , že podobné písmenka tam jsou ...jj......
Podepsaný je DH(VP) určitě ne PK....takový detail . PK
Shluk písmen DH(VP) jako má být nějaký podpis? To se to nemůže napsat normálně?
OldřichKuželka: Připomínat válečné šílenství smysl má, člověk ale nemá moc chuť to dělat zrovna na webu, kde to provozovatel stránek bere jako argument k trestání řadových Rusů, kteří za válku nemohou. Se podívejte na mapu Evropy: Rusové jsou početný národ, žijící na obrovské ploše. Většina z nich žije daleko jak od Moskvy, tak od Kyjeva. Kritizovat je za kroky Putinovy vlády je stejné jako kritizovat řadové Čechy za kroky vlády v Bruselu. Realita je taková, že čeští občané se v praxi nejsou schopni zbavit ani strak ve Strakovce, dokonce ani těch na vlastní radnici.
Tak David vyhral ME v blitzkach. Gratulace
Díky za hezké zpravodajství!
https://chess-results.com/tnr676762.aspx?lan=1
....sleduju ten turnaj uš nějakej ten den ....zvlášť partie Hanse 4/4......má tam zatím samé výhry a není sám .....jj.....je to nabouchanej turnaj ......