Hrát se bude v hlavním městě Kuby, v Havaně (španělsky: San Cristóbal de La Habana), někdy přezdívané jako Paříž Karibiku. Velmistři si zahrají uzavřený turnaj, ve kterém se utkají každý s každým dvoukolově. Účastníci elitního turnaje:
- z Kuby Leinier DOMINGUEZ (vítěz v roce 2004, 2008 a 2009)
- z Ukrajiny Vasilij IVANČUK (již posedmé, vítěz v letech 2005-2007, 2010-2012)
- z Filipín Wesley SO (první účast)
- ze Španělska Francisco VALLEJO (vítěz v roce 2001)
- z Maďarska Zoltan ALMASI (vítěz v roce 2013)
- z Kuby Lazaro BRUZON (vítěz v roce 2002).
Skupinu B tvoří 10 především místních šachistů, hrát budou systémem každý s každým:
Velmistři Ynieski Quesada (Kuba), Emilio Cordova (Peru), Isan Ortiz (Kuba), Danyyl Dvirnyy (Itálie), Bator Sambuev (Kanada), Yuri Gonzalez (Kuba), Yusnel Bacallao (Kuba) a místní mezinárodní mistři Carlos Hevia a Yasser Quesad.
Dále se pak bude hrát elově omezený otevřený turnaj (přibližně 100 hráčů). Začátky partií jsou stanoveny na 15:00 místního času (21:00 SEČ), první kolo se hraje 8. května (bez záruky). Capablankův memoriál se pořádá s myšlenkou uctít památku šachového velikána José Raúla Capablanky.
Havana, hlavní město Kuby je na seznamu světových památek UNESCO (zdroj: Wikipedie)
San Cristóbal de La Habana, obvykle zkracováno na La Habana (Google Maps)
Časový harmonogram (bez záruky)
1. kolo – 8. května So – Bruzón, Vallejo – Almasi, Domínguez – Ivanchuk
2. kolo – 9. května Bruzón – Ivanchuk, Almasi – Domínguez, So – Vallejo
3. kolo – 10. května Vallejo – Bruzón, Domínguez – So, Ivanchuk – Almasi
4. kolo – 11. května Bruzón – Almasi, So – Ivanchuk, Vallejo – Domínguez
5. kolo – 12. května Domínguez – Bruzón, Ivanchuk – Vallejo, Almasi – So
13. května volný den
Kola 6-10 14. – 18. května stejné dvojičky, jen opačné barvy
Začátky partií pravděpodobně ve 21:00
José Raúl Capablanka
Kubánský šachista *19.11.1888 ✝08.03.1942
Capablanka byl proslulý „strojově přesnou“ hrou, díky které se o něm brzy začalo psát jako o „Šachovém automatu“. V dobách své největší slávy prakticky nikdy neprohrával. Šachoví komentátoři jej často označovali také přídomkem "Neporazitelný": za celou svoji kariéru sehrál 583 partií ve významných turnajích a zápasech, z nichž prohrál jen 35, většinu ovšem buďto na počátku nebo na konci své kariéry. Od roku 1914 do střetnutí s Aljechinem (1927) prohrál pouze 6 partií.
V literatuře často čteme o Capablankovi jako o "Šachovém Mozartovi", neboť jeho hra nezřídka působila dojmem dokonalých šachových kompozic. Michail Botvinnik o Capablankovi napsal: „Dosáhl překvapující harmonie v propočtu variant, pozičních jemností a obdivuhodné spolupráce figur. V jeho partiích vlastně nebyly vidět jednotlivé tahy, byly to kompozice nádherného prolínání plánu hry, krásných obětních kombinací a jemných pozičních manévrů.“ Pokud šlo o koncovku, která má tradičně pověst disciplíny, jež odhalí skutečného velmistra, tak v ní neměl soupeře.
J. R. Capablanka byl držitelem titulu mistra světa v letech 1921–1927. V roce 1921 ho získal, když využil finančních problémů Emanuela Laskera a vnutil mu zápas za nerovných podmínek (hrálo se v Havaně, jejíž tropické počasí stárnoucímu a nemocnému Laskerovi hrubě neprospívalo). V roce 1927 tento titul ztratil v zápase s Alexandrem Aljechinem, když podcenil svého soupeře i přípravu na zápas.
Pozn.: přejato z Wikipedie
Odkazy:
- oficiální stránky turnaje
- on-line přenos
- Capablankův memoriál na Mi Columna Deportiva
Pane nasko: Vy tak máte co do toho mluvit.Narcis jste, chlubíte se Elem z korespondenčního šachu, radši nám napište to oprvadové Elo. Beztak to bude pod 2000 a máte řeči jako velmistr. Namyšlenějšího člověka jsem ještě neviděl...
Ještě poslední zajímavost - vedle 20. Jxd5 Dxd5 21. Dxd5 Vxd5 22. Sxg5 Sxg5 23. f4 s pozdějším vzetím pěšce Sxf5 má bílý také možnost 20. Dd3 ve forsírované variantě po 20... g6 21. Vd1 Da7! 22. Jxd5 c4+ 23. Se3 cxd3 24. Sxa7 dxc2 25. Jxe7+ Kf7 26. Vdc1 Kxe7 27. Sc5+ Ke6 28. Vxc2 Vc8 má bílý také pěšce více.
Domínguez tam vložil dříve f3... asi lepší by bylo, když by vzal hned cxd4, ale Ivančuk pokračuje ve svém plánu, takže pokud Domínguez správně odpoví 19. d5, tak je to po 19...Sxd5! (19...Sxf1? 20. Kxf1 s velkou převahou bílého) jen přehozením tahů a výsledkem by bylo, že by měl Ivančuk o pěšce méně a určité remizové šance díky nestejným strelcům. To znamená, že bílý je na tom zatím lépe.
Nyní se na chvíli vzdálím a pawel to tu možná zase spestří nějaký vtipem. Adios.
po 16. Jf4 pak Ivančuk odpověděl pochybným tahem 16... d4? Co chce hrát na jednoduché 17. cxd4 je velkou otázkou 17... cxd4?? by hrát samozřejmě nemohl pro 18. Jxe6 Dxe6 19. Sb3 se ziskem dámy.
Re: 08.05.2014 13:43 | giocozo:
Možná ten vtip vyzní i ve Vaší versi, ale přesto bych si dovolil mírně poopravit Vašeho kamaráda: "Dříve jsem býval hrozně namyšlený, ale nyní již nemám žádnou chybu".
A Ivančuk odpověděl novinkou 15... Vfd8?!. Ovšem 15... Vad8, která se hrálo vypadá lépe, když by pak po 16. Jf4 Dc6 zahrál bílý 17. a4 dle partie Fischera, černý by nemusel odpovídat 17... Sc8 jak hrál Unzicker, ale i 17... b4! s nejasnou hrou.
Domínguez zahrál v otevřené španělské místo 15. Jxe6 neobvyklý tah 15. Je2. Tento tah ale není novinkou, Ivančuka tím ale určitě překvapil a ten se hluboce zamyslel. Hrálo se:
15. Je2 Vad8 16. Jf4 Dc6 (16...Kh8 Anand-Prasad, 1988; 16... c4 Leko-Kamsky, 2013) a nyní 17. Dh5 Bogoljubov-Euwe, 1928 nebo 17. a4 Fischer-Unzicker, 1966 . Všechny výše zmíněné partie skončily remízou.
Partie začínají nyní ve 21h - je to v 15h tamějšího času.
Online přenos funguje na http://torneocapablanca.inder.cu/partidas.php
1. kolo – 8. května So – Bruzón Vallejo – Almasi Domínguez – Ivanchuk
2. kolo – 9. května Bruzón – Ivanchuk Almasi – Domínguez So – Vallejo
3. kolo – 10. května Vallejo – Bruzón Domínguez – So Ivanchuk – Almasi
4. kolo – 11. května Bruzón – Almasi So – Ivanchuk Vallejo – Domínguez
5. kolo – 12. května Domínguez – Bruzón Ivanchuk – Vallejo Almasi – So
13. května volný den Kola 6-10 14. – 18. května stejné dvojičky, jen opačné barvy
Začátky partií pravděpodobně ve 20:00
To vaše giocozo mi zase připomnělo dávno kreslený vtip v novinách. V něm jezdí po ledě hokejisté a místo klasických čísel na dresech mají číslo s výší své měsíční gáže. A šéf federace říká reportérovi: "Hra se stala pro diváky od té doby daleko přehlednější".
Vážený pane vševědoucí Zmestabileho...co Vy všechno zkritizujete je až neuvěřitelné! EX mistr světa je dle Vás SRALGORA,GM D. NAVARA autista,já NARCIS? Njn...Vy dokonce zkritizujete bakalářské práce ,diplomky a co ještě? Přečetl jsem desítky těchto práci a musím říct,že posluchači,mí i jiní,se snaží ,co jim síly stačí,napsat co možná nejlepší diplomku,či bakalářskou práci....Přiznávám,někdy se to nepovede....to ano!! Umíte ještě něco víc,než se vysmívat??? Zdraví Prof.Mgr. K.A.(IM ICCF) P.S. Víte ,Zmesta bileho,kdo je to EMINENTNÍ PUMPRDENT???
Tak stránky pořadatele už "it works" tak snad se dočkáme. Přenos zatím ani na chess bomb. S Kubánci je to pořád to stejné, rok co rok lakotní na info.
Článek paní Červené je maximum toho, co se zatím od tajemných Kubánců dá zjistit. (Už bych jí dal pokoj.) Pokud někdo chytřejší než já najde, kdy se hraje, bude-li přenos apod., velmi to ocením, vzhledem k sympatiím k GM Ivančukovi a Dominguezovi.
Máte pravdu s tím opisováním, ale jak jinak to řešit? Všechny tyto práce se dají počítat na desetitísíce ročně. Nedokážu si představit, že by jen polovina z nich měla být originální a nová. Jak? Mně nic moc nenapadá
Tak dobře. O šachu se už nyní tady bavit nebudeme. Tématem je úroveň seminárních, bakalářských a diplomových prací. Obecně lze říci toto - úroveň je slabá, autoři jen opisují, chybí invence a základní schopnost vyjadřování se a samostatné argumentace. Autoři dnešních bakalářských a diplomových prací, to dávají už dopředu za remízu, a jejich oponent jim tu remis podepíše, stejně jako akademická komise, určená pro obhajobu oné remízy.
Kharty.. Ovšem taky system, který vyžaduje po autorech neustále opisovaní a přepisovaní a zajištuje si alibi citacemi a parafrazí považuji za krajně nevyhovující a tupý. V podstatě žádné bakalařské práci nenajdeme nic nového... Je to o tom z kolika pramenů opisujete (čím víc tím lépe). To redukuje celý problém jen na otázku jak umím opisovat a jak to opsané umím ocitovat. Někdo by si mohl myslet že se na vysoké škole věnujeme trochu vznešenější činnosti.. A oni nás učí jak správně opisovat:o)
2strelec: To, že si formu prvního příspěvku mohl odpustit, jsem se snažil naznačit tím "nedoplňováním masakrů atp."
ad Kharty: jenže první příspěvek Poutníka vůbec o nějakém upozornění "právního problému" není, resp. to z něj nijak nevyplývá. U pushtaga je to napsané jasně a nejen autorka tohoto článku může začít pátrat po tom, zda to tak opravdu je a jak s tím příště správně-právně naložit.
2Bucefalos: .."něco, co by nebylo z Wiki ani z jiných encyklopedií a knih." - Přemýšlím, zdali jste si mírnou nedostatečnost své poznámky tak trochu nevysvětlil sám těmi knihami a encyklopediemi. Nemyslím si, že tu někdo někoho haní za "stokrát omleté informace". Podívejme se na různé práce seminární, bakalářské, diplomové... kolik je tam toho nového ? Většinou nic, přesto zdroje nejsou (často) pouhé ctrlc a ctrlv
2Zmestabileho: Přirozeně. Já sám budu také raději komentovat něco, čemu rozumím více/stejně/přibližně stejně jako autor, než něco, v čem mě autor naprosto předčí.
2Tobi: Za každého, kdo píše články jsem rád a nechci Vás nijak kritizovat, ale příspěvky Poutníka mají své opodstatnění. Uznávám, že stačilo poukázat na "překlep" a nedoplňovat to masakry atp. ale stejně stačilo "sklopit uši", opravit chybu a poděkovat za radu. (to děkování vztahuji k pushtaqovu/Poutníkovu příspěvku vysvětlujícím rozdíl mezi heslo přejato a použito z Wiki)
Na závěr bych rád uvedl, že se opravdu nikoho nechci dotknout a nemyslím to zle. Těch vyostřených diskuzí je tu dost, tak proč si přidělávat další, když jim může často zabránit jen kousnutí se do jazyka a přetrpění jedné kousavější poznámky
Už před časem jsem pochopil jednu zvláštnost zdejších diskuzí. Došlo mi to s jistým zpožděním (mám dlouhé vedení, a jsem tudíž pomalejší) - ale ta zdejší zvláštnost je zcela přirozená, a tudíž ani vlastně zvláštností není . Zdejší diskutéři totiž hraní šachu moc nerozumí, a na vlastní úsudek k šachu, nebo nedej bože dokonce k partii velmistrů, si netroufnou, anebo troufnou - ale přitom se jim třesou ruce, co si to vůbec dovolili. Co potom zbývá k sebevyjádření? Potom přirozeně zbývají útoky na Tobi, co kde napsala či nenapsala správně. V tomto se pánové cítí býti silní v kramflecích. A tak se předvádějí!
pro pawel: Nejde o to, že někdo udělá chybu, to je přeci lidské, ale že ji poté není ochoten uznat. A autorský zákon je také zákon.
rapo trošku mimo(ň) né?
Jinak až budou diskutéři platit za čtení a redaktoři být placeni jak politici, tak pak třeba vyleští sebemenší drobnůstku ve své práci. Myslím však, že oproti profesionálů na jiných veřejných a mnohonásobně více čtených webech, zde odvádí zdejší redaktoři kvalitnější práci. Tam je chyb věcných i pravopisných, vždyť víme, že.
pro Tobi: Není, pokud to tak necítíte, přestaňte publikovat, nebo se dostanete do problémů jako někteří naši politici.
Ještě to chtělo vítěze z roku 2003 a měli by to komplet.
re poutník: domnívám se, že "Informace použity z Wikipedie" a "přejato z Wikipedie" je opravdu titěrné slovíčkaření. Ale dobrá tedy, opraveno.
pushtaq : přesně tak to bylo myšleno. Pokud něco překopíruji nepoužívám informace, ale přejímám... Tedy mě Tobi nevadí, že to bylo nakopírováno, ale že to tak nebylo uvedeno.
Musím se poutníka zastat - z hlediska autorského zákona a akademických standardů má naprostou pravdu. "(P)oužity informace z Wikipedie" není synonymem za "heslo přejato z Wikipedie". Zde zjevně platí jiné standardy, nicméně autorka si podruhé dá pozor a diskuze tak splnila svůj účel.
Převzít biografické okénko z Wikipedie je naprosto v pořádku. Chce to někdo písemně s podpisem a razítkem?
Možná by mohl Poutník zkusit napsat něco dosud neotřeleho o Capablancovi, něco co by nebylo z Wiki ani z jiných encyklopedii a knih. Mohl by zkusit něco, kde by se jeho práce neomezila jen na CTRLC a CTRLV. Nevím... možná má přístup do Havanského archivu nebo zná prameny které jsou nám dosud neznámé... Prosím dejte se do toho, bude to smysluplnější než plivat jed na ostatní.
Jsem rád, že článek o turnaji vznikl, autorce děkuji. Stran kritiků Tobi obecně - je to nefér, pořád hledat mouchy a chyby.
to Poutník: Co Vám vadí? Když hodím jen odkaz ve smyslu: "o Capablankovi si můžete přečíst na Wikipedii" kolik lidí myslíte, že si o něm něco přečte? Když to uvedu přímo do článku se zdrojem (co je nejasného na větě použity informace z Wikipedie??) tak si to už sem tam někdo přečte. Min. rejpalové, kteří potřebují zkontrolovat, zda je to přesná kopie z Wikipedie Navíc mi přijde naprosto v pořádku, když se jedná o něčí memoriál, o něm uvést alespoň základní info. Informace k samotnému turnaji jsou pohromadě v takové míře, v jaké jsou na netu k nalezení a vězte, že najít je byla tentokrát doslova mravenčí práce, jelikož pořadatelé doposud nezprovoznili ani web, linky neběží a on-line se zatím nechystá ani na Chess-bomb.
Já se jaksi domnívám, možná blbě, že smyslem článku nebylo od autorky o J.R.C, ale informovat nás o turnaji na Kubě. A když je to memoriál, tak pro méně znalé, tam hodit něco o legendě. Někdo již "stravitelnou" stručnou formou udělal tu práci, že napsal článek o J.R.C do Wiki. Protože to nebylo tématem článku (jen takové boční info, viz JRC), tak proč ne CtrlC-CtrlV s uvedením zdroje. Jinou možností, příště Zuzano, stroj času do minulosti, nějaké drby o ženských nebo od ženských J.R.C. a budou snad všichni spokojeni. Úsměvný den přeji všem i s tlačítky počítače.
To je masakr. Prý použity informace z Wikipedie. Ve skutečnosti to nebyly "použité informace" ale kompletně nakopírovaná záložka o J.R.C. Máte můj obdiv. Směrem od obrázku dolů se celá práce autorky omezila na Ctrl+C a Ctrl+V.