IM Plát vyhrál rapid v Jablonném n.O.

05.09.2013 05:27 | 4. ročník memoriálu arm. generála Ludvíka Krejčího

V sobotu 31.8. 2013 uspořádal šachový oddíl TJ Jablonné nad Orlicí 4.ročník šachového rapid turnaje Memoriál arm. generála Ludvíka Krejčího, jehož duchovním otcem je ing. Karel Černý, který se letos turnaje ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit.

Turnaj je vzpomínkou 123.výročí narození významného občana Jablonného nad Orlicí a předního šachisty místního oddílu poválečného období. Turnaj se konal pod záštitou starosty města pana Miroslava Wágnera za finanční podpory TJ Jablonné nad Orlicí, pivovaru HOLBA a celé řady dalších firem a živnostníků.

V rámci turnaje proběhla v pátek šachová simultánka IM Vojty Pláta, kterou sehrál  proti 16ti soupeřům s jednoznačným výsledkem 16:0. Ohrožen byl pouze v jediné partii, a to s panem V. Matoulkem z Červené Vody, který pěknou kombinací získal koně za dva pěšce. S ubývajícími soupeři a zrychlujícím se tempem mistra Pláta si  bohužel koně nechal vyšachovat a nakonec podlehl úřadujícímu mistru ČR v bleskovém šachu také. Občerstvení bylo pro všechny účastníky simultánky zajištěno zdarma, díky šikovným rukám Andulky a Kláry Vaníčkových, které se s panem Liborem postarali o hladové a žíznivé krky všech zúčastněných i během sobotního turnaje. DÍKY!!!

Samotný turnaj proběhl v sobotu za účasti devadesáti vyznavačů šachové hry z nichž tři byli držitelé mistrovských titulů. Sympatický GM Krejčí byl bohužel během pátečního večera postižen žaludeční nevolností, která se projevila i během sobotního turnaje. Přesto turnaj statečně dokončil na pátém místě. IM Plát neznaje únavy z probíhajícího turnaje v Brně, odehrané simultánky v pátečním podvečeru a večerní besedy se členy místního oddílu, si bezpečně došel pro vítězství v turnaji. Zaváhal pouze ve druhém kole s Pavlem „Vatou“ Kylarem, kdy po výměně lehkých figur v zablokované pozici musel souhlasit s remízou. Druhou půlku bodu ztratil až  v posledním kole s celkově druhým, talentovaným Kožůškem Danielem, čímž si zajistil první místo.Třetí místo obsadil díky své nekompromisní hře Vojtěch Melichar (ELO 1899!!!), před stejným tvrďákem Davidem Výprachtickým (oba +7=0-2). David si bramboru musel opravdu vydřít :), protože v turnaji potkal i čtyři nejvýše nasazené.

FM Mojžíš potvrdil své kvality a zvítězil v kategorii seniorů. I přes své rozhodcovské povinnosti se nejlepší ženou stala Kateřina Šmajzrová.

Největším překvapením turnaje byl pro mě výkon Letohradského Adama Lorence, který při svém ELU 1633 odehrál turnaj na výkon 2101 a s 5,5body obsadil 19.místo. (Už vím, proč jsem dostal posledně nařezáno) :).
Startovní pole svým množstvím i kvalitou překonalo veškerá očekávání pořadatelů.

Turnaj proběhl jen díky velkým zkušenostem, přehledu a klidu hlavního rozhodčího Martina Šmajzra, kterému za to patří velký dík.