Světový rekord Aljechina - 1. února 1925
01.02.2011 12:43 | Historie po kapkáchSvětový rekord v počtu sehraných partií ve hře na slepo v Paříži v roce 1925 vzbudil v šachovém i nešachovém tisku zaslouženou pozornost a velké ovace. Aljechin sehrál celkem 28 partií z toho 22 vyhrál a po třech remizoval a prohrá...
Pro většinu neznalců je taková produkce zázrakem a obdivují se dovednosti hráčů. Šachisté ale vědí své. Např. Pachman píše ve své knize Šach pro pokročilé (Šachinfo 2010) na straně 173: Počet soupeřů není pro takové akce jediným měřítkem, protože často je většina soupeřů velmi slabých a mnozí se po několika tazích vzdají. Já sám jsem takto zvládl bez zvláštního tréninku 20 partií. .... Ve skutečnosti je hra na slepo víceméně věcí rutiny a při vyšším počtu soupeřů (více než dvacet) i otázkou speciálního tréninku. S trochou píle se to lze naučit.
Dodejme, že světový rekord drží János Flesch z Maďarska s počtem 62 partií, který vytvořil v roce 1977 v Budapešti.
Podívejte se na pár šachových rubrik které jsou připomínkou, jak tehdejší dobový tisk komentoval podobné události. Na škodu je bohužel špatný scan materiálů.
Lidové noviny 1. 2. 1925
Tages Post 12. 2. 1925 a LQuest Eclair 4. 2. 1925
Le Petit Parisien 2. 2. 1925
lepší provedení vrchní fotografie je zde (fotografie)
Po simultánce a malých turnajích v Paříži a Bernu, v březnu 1925, pak navštívil Aljechin se svým simultánkovým turné Československo a např. kroměřížští šachisté mu připravili po další návštěvě v roce 1938 tuto pohlednici, kterou zřejmě podepsal až při své třetí návštěvě v roce 1943:
Další zajímavé historické písemnosti a fotografie naleznete na této stránce.
upravil jsem
Ano v textu je chyba, dle časopisu La Strategie 1925, číslo 2, kde jsou uvedeny všechny partie hrál Aljechin na prvních sedmi šachovnicích 1.e4 na dalších pak 6x 1.d4, na 14. 1.c2-c4, dalších 13 pak zopakoval a na 28. hrál 1.f2-f4.
Díky za připomínky!
Prostě já bych takový rekord překonal z fleku, akorát bych všechny partie zdechnul do 10ti tahů
Bond - Ani tak by ten rekord neměl velkou váhu - je těžší sehrát 4 partie na slepo proti talentovaným mládežníkům než 20 partií proti novinářům, kteří sotva umí tahat. Pokud bychom chtěli tvořit nějaký smyslu plný rekord museli by se před tím stanovit jasné podmínky a to - alespoň xy % bodů (případně žádná prohra) a alespoň xy průměr ratingů (případně dolní mez pro rating všech účastníků).
Pochybuju ale, že by to i po stanovení takových podmínek bral někdo vážně, je to jen exhibice pro (zejména) nešachovou veřejnost
Ale zase musím říct, že v těch partiích co prohrál se dopustil strašných hrubek.
Už to asi bylo na něho moc. Jako rekord bych počítal jen ty pokusy, kde neprohraje žádnou partii.
Protože jste asi nečetl Psychologického průvodce. Při hře naslepo je potřeba partie od sebe co nejrychleji odlišit, aby se nepletly navzájem. Pokud by měl Alechin více zkušeností s jinými zahájeními - normálně hrál, pokud vím, především 1.d4 - asi by těch různých zahajovacích tahů bylo ještě více. Navíc v tom článku je očividně nějaký překlep ... Aljechin hrál na prvních sedmi šachovnicích 1.d4, dalších šest zahájil 1.d4 ...
Super článek, akorát nevím proč si pan Aljechin komplikoval život a čtrnáctou také nedal d4