GM Nosenko si připsal celkové vítězství

16.01.2015 15:40 | Open Praha 2015

V kongresovém centru hotelu Olympik skončil XIV. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Praha, který se konal ve dnech 9.-16.1. 2015 Akce se konala pod záštitu starosty městské části Praha 8 pana Romana Petruse.

Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo 288 hráčů z rekordního počtu 38 zemí.

Suverénním vítězem hlavního turnaje A se stal ukrajinský velmistr Nosenko, který svým soupeřům povolil pouhé dvě remízy a získal 8 bodů. Druhou příčku obsadil nejvýše nasazený velmistr Danin z Ruska, který v posledním kole porazil velmistra Simantseva z Ukrajiny a získal 7,5 bodu. Na 3.-6. místě se umístili 4 hráči se 7 body a potěšivé je, že mezi nimi byli dva Češi Šuráň a Jirka. Oba v posledním kole vyhráli svoje partie. Šuráň dosti kuriózním způsobem, když velmistr Teske udělal v 15. tahu hrubou chybu, po které již bylo rozhodnuto.

V turnaji byly splněny dvě normy mezinárodního mistra. Jednu splnil Jan Šuráň a druhou Martin Lokander ze Švédska. Kuriózní partii sehráli proti sobě v posledním kole Ind Mohammad Nubairshah Shaikh a Nor Joachim Birger Nilsen. Oba potřebovali vyhrát, aby získali normu mezinárodního mistra, ale jejich partie skončila po velkém boji remízou.

1012GMIvanov Mikhail M.RUS23946.538.050.09.5

V hlavním turnaji B se o 1. místo rozdělili ruský veterán Golcman a Němec Schneider se 7,5 body. Třetí příčku obsadil český šachista Radek Šaroun se 7 body. Největším překvapením turnaje bylo 5. místo Uzbeka Dzhurakulova, který dosud nemá žádný rating.

1039Cabart PavelCZE16876.038.048.05

Za nejlepší amatérské partie byli oceněni v 5. kole Ind Mohammad Nubairshah Shaikh, v 6. kole Angličan Peter Constantinou, v 7. kole Řek Evgenios Ioannidis, v 8. kole Petr Klímek a 9. kole Jindřich Pavelka. Za nejlepší partii celého festivalu vyhrál Jindřich Pavelka

Ve středu se konal doprovodný turnaj v bleskovém šachu, jehož vítězem se stal norský velmistr Agdestein, který je zde jako trenér norské výpravy. Obrovským překvapením bylo 4. místo teprve dvanáctiletého Martina Nehyby, který byl nasazený jako 42. Vyhrál posledních 5 partií a v té závěrečné porazil 7. Nasazeného Číňana Fanga.