GM Krejčí Krejčího porazil, ale turnaj nevyhrál

01.09.2014 22:22 | Memoriál arm. generála Ludvíka Krejčího 2014

Kolotoč podzimních rapid turnajů byl odstartován 30.8. 2014 v Jablonném nad Orlicí. Turnaj se konal díky finanční podpoře Města Jablonné n.O., Vápenky Čertovy schody, TJ Jablonné n.O., pivovaru Holba a dalších místních firem a živnostníků.

Za účasti 92 nadšenců královské hry, proběhl bez nejmenších problémů a sporů, pátý ročník našeho šachového turnaje. Záštitu nad turnajem převzal starosta města M.Wágner, který turnaj zahájil jen s mírným časovým skluzem. Pod rozhodcovským vedením rodiny Šmajzrových se ale ani nic jiného nedalo očekávat :).

(zdroj: fotokokos.cz)

První dvě kola roztřídila hráče dle jejich šachových kvalit, i když ani ta se neobešla bez překvapení. Ve třetím kole se na první šachovnici odehrál očekávaný rodinný souboj Krejčí – GM Krejčí. Krejčí otec potvrdil své trenérské kvality a byl nekompromisně přejet svým synem. Asi mu opravdu předal to nejlepší ze svého umění :). Tato prohra vyhecovala Honzu seniora k hrdinskému výkonu a v devátém kole se vrátil na první desku, kde ale podruhé v turnaji podlehl, vítězi turnaje Jakubovi Půlpánovi. Přesto splnil svůj cíl a skončil na celkovém pátém místě, tedy o šest příček nad svým nasazením.

V pátém kole se odehrálo předčasné finále na první desce, kde Kuba Půlpán s GM Krejčím měnili a měnili až vyměnili do nestejnopolných střelců, a jedna z mála remíz na prvních stolech rozhodla o vítězi turnaje. 1.místo J. Půlpán 8,5 z 9bodů, 2. místo J. Krejčí 8,5 z 9bodů, a pouze lepší pomocné hodnocení Jakubovi přineslo vítězství. Po pátém kole byl v samostatném vedení M.Šmajzr s plným bodovým ziskem 5bodů z 5ti, ale pouhý 0,5bod z posledních čtyř kol znamenalo sešup na 17.místo. Martin se jako pátý nasazený a rozhodčí turnaje nešetřil  a nalosoval si během turnaje 1,2,3,4 a 7mého nasazeného :).

Zleva: GM Jan Krejčí, Jakub Pulpán a Jan Soural (zdroj: fotokokos.cz)

Turnaj byl opravdu velice bojovný a na prvních čtyřech  stolech byly zaknihovány po devíti kolech pouhé čtyři remízy. Za bojovnost a své šachové kvality byli odměněni 3. místem Jan Soural a 4. místem FM Marian Sabol. Oba bez remíz 7 z 9 a mohu potvrdit, že své partie dohrávali jako jedni z posledních. O nejlepšího seniora se opět přijela „poprat“ :) početná výprava zkušených kozáků z Pardubic a okolí v čele s F. Navrátilem a FM Mojžíšem, kterým chtěl určitě překazit plány CM Vykydal z Brna. Své zkušenosti nakonec uplatnil Pavel Just z Polabin (6b. z 9) a celkovým 8.místem zvítězil v kategorii seniorů. Pan Just sklonil svého krále během turnaje pouze před prvními třemi hráči konečného pořadí.

Nejlepší ženu obhájila usměvavá rozhodčí K. Šmajzrová, která turnaj zahájila „vydřenou“ remízou v prvním kole s dvanáctým nasazeným KM M. Horáčkem a svoji kategorii si už zkušeně pohlídala. Dort pro nejlepšího mládežníka a cenu za nejlepšího hráče v kategorii do 1550 ELO si drtivým závěrem vybojoval M.Blaha ze Zábřeha. Spanilou jízdu odstartoval v sedmém kole, kdy doslova sfouknul ze šachovnice J.Vaníčka, a turnaj zakončil ziskem 3b ze 3. Kategorii do 1750 ELO vyhrál zkušený a vždy dobře naladěný J.Černohous z domácího oddílu TJ Jablonné n.O. Kategorii do 1950 ELO opanovala mladá naděje ústeckého šachu – Jan Mareš, který určitě nebude zklamán ani 9.místem v celkovém pořadí.