Festivalové aktuality 13. července

14.07.2013 08:32 | Czech open 2013

Český vynález pod hlavičkou Erno Rubika.Na třináctý červencový den připadají narozeniny nejznámějšího světového vynálezce hlavolamů Erno Rubika. Je tedy logické, že se stejný den se stal také Světovým dnem hlavolamů. A takový den si zaslouží oslavu.

Na festivalu CZECH OPEN se malou oslavou stalo představení českého vynálezu Rubik´s FUTURO Cube. „Je to pohybem ovládaná multifunkční kostka nabytá moderní technologií, která s vámi mluví, instruuje vás a svítí, takže je i hezká na pohled,“ uvedl svou novinku Jan Krejsa. Není ale jediným autorem nové kostky. „Podílel se na tom celý tým ve firmě, kde se zabýváme využitím miniaturních elektronických akcelerometrů. Díky tomu vlastně lze kostku ovládat pohybem a natáčením, nebo jen poklepáním na některou její stranu,“ dodává Krejsa.

I když FUTURO vypadá jen jako krychle z plastu, je to hodně chytrá věcička. „Kostka v sobě má několik různých her, jako je třeba had, tetris nebo skládání rubikovky. Umí mluvit česky, počítá skóre. Dokonce umí i přehrávat hudbu. Můžete bezdrátově propojit dvě kostky a zahrát si třeba piškvorky proti sobě,“ vypočítává přednosti kostky Krejsa.

Futuro Cube vznikla v podstatě v roce 2009 a v roce 2012 byla představena i v Americe. „Povedlo se nám tam zaujmout jednu firmu, která nám dodala základní kapitál k tomu, abychom ji mohli vyrábět ve větším měřítku. Jsme pyšní na to, že všechny komponenty se vyrábějí v České republice, “ říká Krejsa. Autorům se povedlo získat licenci k užívání jména Rubik v názvu jejich hlavolamu, na což jsou po právu hrdí. „Já osobně jsem ale nejvíc nadšen tím, že se FUTURO líbí lidem. A i když je to vlastně hlavolam, rozvíjí i jemnou motoriku, protože pokud se nenaučíte na ní správně sahat, nebude vás kostka poslouchat. To je myslím to, co je na ní jedna z nejzábavnějších věcí,“ dodává Jan Krejsa, autor nového hlavolamu.

Pro více informací navštivte stránky http://www.futurocube.com/cs/

NUMERUS – další ryze český vynález na herním nebi

Aby těch ryze českých novinek nebylo málo, přidáváme ještě stolní hru NUMERUS. „Je to abstraktní strategická hra, která má určité společné prvky s go a piškvorky, ale jinak je zcela nová a originální,“ shrnul na začátku to důležité autor NUMERU Martin Illek. Hráči v této hře pokládají na desku kameny s čísly a ty pak podle jistých pravidel určují, kam se položí při hře další hrací kameny. Účelem je skládat čtveřice kamenů k sobě. Vyhrává ten hráč, který má na konci hry čtveřic nejvíce. „Když to takhle shrnete najednou, vypadá to hrozně složitě, ale je to hra opravdu jednoduchá, i když se o ní musí přemýšlet,“ dodává Illek.

Na CZECH OPEN 2013 byl autor se svou hrou pozván organizátory poté, co úspěšně prezentoval svou hru na Czech board games. „Takovým naším malým cílem je prezentovat nové hry a pomáhat jejich šířená na veřejnosti, takže jsme rádi, pokud se nám pro každý ročník podaří jednu či dvě novinky získat,“ řekl ředitel festovalu Czech Open Jan Mazuch.

NUMERUS má ale jednu velkou zvláštnost. Zatím je dostupná pouze online, a to ať už na internetu k volnému hraní, tak například jako aplikace do telefonu. „Zatím propagujeme a šíříme Numerus pomocí moderních technologií. Je ke stažení jako aplikace pro Android, nebo je možné si ji zahrát na našich stránkách. Časem, snad během příštího roku, by se mohla objevit i klasická desková verze hry, ale to je ještě daleko,“ říká autor hry Martin Illek. Zdá se, že nové možnosti šíření her online jsou výhodné. „Na internetu jsou odezvy rozhodně kladné. A musím říct, že jsem nadšený i z toho zájmu tady na CZECH OPEN. Každý den se u mého stánku zastaví asi 30 nebo 40 lidí a zahrají si. Odcházejí většinu s tím, že se jim hra velmi líbí a stáhnou si jí, což jsem moc rád,“ usmívá se Illek.

Pro zájemce je více informací a možnost zahrát si hru online na stránkách www.numerus-game.com.

Tradiční japonské umění šachu na CZECH OPEN 2013

Festival CZECH OPEN ale není jen o novinkách a trendech na poli deskových i jiných her. Letos je tu k nalezení i hra stará téměř 1300 let – japonské šachy Šogi. „Jméno hry je odvozené od slova šógun, což byl japonský generál v armádě, protože právě pro ně a japonského císaře byly šogi původně určeny. Dokonce to bylo tak, že pokud se někdo měl stát generálem japonského vojska, musel si šogi s císařem zahrát a porazit ho,“ přibližuje původ hry její propagátor v Čechách Filip Marek.

Jedná se o velmi starou variantu šachů, která se hraje na desce o 81 polích a má několik svých specifik. „Figurky zde nestojí jen ve dvou, ale hned ve třech řadách, i když ta prostřední čítá vlastně jen dvě figury. Účelem je stejně jako u klasického šachu zajmout krále, neboli císaře. Nicméně vzhledem k tomu, že figury se v Šogi mohou za jistých podmínek vyvinout a zlepšit tak své vlastnosti, dostává celá hra další rozměr a je třeba promýšlet výrazně více kombinací,“ vysvětluje Marek.

Tato japonská varianta šachů není světově příliš rozšířená, tedy kromě Japonska, kde ji do dnes hraje spousta lidí. „Je to způsobeno pravděpodobně tím, že začátečníci se jednoduše ztratí v tom, jaká figura je která a jak se hýbe. Kameny totiž vypadají všechny stejně a rozlišují se vlastně jen japonským symbolem na svém povrchu,“ říká Filip Marek. Tento „nedostatek“ se ale pokusil český propagátor šogi odstranit. „Vytvořil jsem kameny, na kterých jsou nejen tradiční šogi symboly, ale pod nimi také značky a šipky, které ukazují, jak mohou figury po plánu postupovat, čímž se hra pro začátečníky trochu zpřístupňuje, ale neztrácí nic na své orientálnosti.“

Šogi nejen zaměstnávají mozky hráčů již několik set let, ale také dobře mapují historii válečnictví v Japonsku. „V podstatě se dá říct, že pokud se odehrála nějaká změna v japonském způsobu války, odrazila se pak i ve hře. Dříve byla před krále figurka opilý slon, která, když přešla na druhou stranu šachovnice, proměnila se ve druhého císaře. To se vládcům, ale nelíbilo. Protože císař může být jen jeden, a tak se to zrušilo,“ popisuje Marek. Podobně se do hry přepsal jiný japonský válečný zvyk. Pokud byl zajat armádou cizí voják, měl na vybranou. Mohl se buď nechat popravit, nebo se přidal na stranu svých věznitelů. Do šogi se tento prvek přenesl tak, že pokud vezmete soupeřovu figuru, můžete ji opět nasadit na straně svého vojska.

Český úspěch v Rubikovce a další herní turnaje

Za zmínku jistě stojí to, že česká skupinka v turnaji skládání Rubikovy kostky zaznamenává nové úspěchy a je více vidět. „Letos se nám povedlo zaměřit propagaci tohoto turnaje více na českou obec hráčů a do Pardubic jich tak přijelo 13. Loni jich bylo jen asi pět,“ upozorňuje ředitel turnaje Rubikovy kostky Jaroslav Flejberk.

Sobota nabídla v Rubikově kostce netradiční soutěže, jako je například clock, skládání jednou rukou, kostka 2x2x2 nebo megaminx. A čeští reprezentanti byli hodně vidět. Ve skládání kostky 2x2x2 se do první desítky vešli hned dva. Nejlepší český řešitel posledních let Martin Zahradník obsadil časem 3,24 osmé místo a Lukáš Pohořelický pak uzavřel desítku časem 9,03.

Zahradník pak pokračoval medailovým deblem. V disciplíně Clock vybojoval druhou příčku za Marcinem Jakubowskim a ve hře Megaminx pak získal bronz. Vidět byl i Pohořelický, který v Megaminxu skončil jedenáctý a ve skládání kostky 3x3x3 jednou rukou udržel osmou pozici.

První festivalový víkend patří vždy hlavně hrám. Tradičně se hraje go, scrabble, dáma v nejrůznějších obměnách, mariáš nebo bridž.

 

KONICA MINOLTA OPEN pokračoval dvěma koly

Čtvrté kolo turnaje KONICA MINOLTA OPEN se odehrálo při sobotním dopoledni. Na první šachovnici se střetli družstva A64 Grygov s SK Oaza Praha A. Zápas s výsledkem 2:2 obsahoval dvě remízy – IM Šimáček ustoupil Václavu Svobodovi a IM Biolek remizoval s FM Strakou. Jedinou vyhranou partii si za Grygov připsal IM Sluka. Grygov zatím neztrácí kontakt s čelem MČR a hlídá si třetí místo.

Nejlepším českým družstvem po čtvrtém kole je SK Zikuda Turnov B, a to na celkovém solidním třetím místě.

Už ani jeden z týmů v turnaji nedrží čisté konto. Průběžně vedoucí Dněpr ztratil ve čtvrtém kole půl bodu s TJ SO Chrudim. Druhý tým průběžného pořadí Yamal 1 dvě remízy, tedy jeden bod, soupeřům z SK Duras BvK.

SK Zikuda Turnov A po slabším začátku povolila ve čtvrtém kole týmu Imenitni jen jednu remizu a vyšvihla se tak na průběžnou šestou pozici, v MČR pak dýchají turnovští na záda svým týmovým kolegům z družstva SK Zikuda Turnov B.

Páté kolo přineslo těžký los pro SK Zikudu Turčnov B, a to silný Dněpr. Ten jednoznačně porazil turnovské 4:0 a odsunul tak B – tým Zikudy na celkovou třináctou pozici. K bratrovražednému boji došlo na druhé šachovnici, kde se střeli oba týmy Yamalu. Více úspěšný byl tým Yamal 1 a v celkovém pořadí si tak upevnil druhou pozici za vedoucím Dněprem. Na celkově třetí pozici se před posledním kolem vyhouplo družstvo A64 Grygov po vítězství nad Chelyabinskem. Grygov je tak zatím nejblíže získání republikového zlata.

Na šesté až desátém místě se pak seřadily týmy, které mezi sebou mají rozdíl jen dvou bodů a v hodnocení MČR tak mohou pomýšlet na dobrá umístění. Jedná se o týmy v tomto pořadí:

Pořadí po 5 kole

Poř.St.č. DružstvoPartie     =   -  PH 1  PH 2  PH 3 
13
Dnepr55001019.061.5
24
Yamal 155001018.056.0
32
A64 Grygov (MCR)5410915.559.0
46
Plathematics5401816.062.0
538
Hosi v Nadeji5401816.052.0
61
SK Zikuda Turnov A (MCR)5320815.058.0
79
SK Oaza Praha A (MCR)5320814.562.0
823
Sokol Mlada Boleslav (MCR)5401814.058.0
912
TJ SO Chrudim (MCR)5401813.564.5
1027
SK Zlin (MCR)5401813.056.5

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách www.czechopen.net.

Kateřina Levínská
tisková mluvčí CZECH OPEN 2013
0x 2750x
Fotogalerie