Favorité nabírají ztrátu

30.03.2015 06:00 | Aeroflot Open 2015

Úvodní kola jednoznačně patří mladým. Lu je druhý, Van Foreest čtvrtý. Mamedyarov s Raportem se propadli do páté desítky.

Pouhá tři kola stačila, aby v turnaji zůstal pouze jeden stoprocentní hráč. Je jím indický velmistr Krishnan Sasikiran. Zároveň je jediným hráčem z první nasazené desítky, který se drží v popředí průběžného pořadí. První nasazený Shakhriyar Mamedyarov se krčí až na 46. místě. Ian Nepomniachtchi je po dvou remízách dvanáctý, Richard Rapport nestačil ve třetím kole na Ivana Lopeze Salgada a klesl na 43. místo. Mamedyarov ve druhém kole prohrál s Ildarem Khairullinem takřka v miniaturce a včera nedokázal porazit Ekaterinu Kovalevskayu. Přímo katastrofální úvod zažil také sedmý nasazený Maxim Matlakov. Obě úvodní partie prohrál a první bod připsal až včera proti IM Kirilu Kuderinovi.

GM Shakriyar Mamedyarov zůstává zatím za očekáváním (Zdroj: chesstigers.de)

Čelo průběžného pořadí prozatím obsadili spíše méně známí hráči. Díky nejlepšímu pomocnému hodnocení je na druhém místě devatenáctiletý Shanglei Lu. Loni vybojoval titul juniorského mistra světa a daří se mu i v Moskvě. Se třemi elitními velmistry s ratingem přes 2650 uhrál 2,5 bodu. Největším překvapením jsou však výkony patnáctiletého Jordena Van Foreesta z Nizozemska. Svěřenec Sergeye Tiviakova, který před dvěma roky vyhrál Mistrovství Evropy mládeže v kategorii do 14 let, má na kontě 2,5 bodu, při průměru soupeřů přes 2620.

GM Krishnan Sasikiran všechny tři úvodní partie vyhrál (Zdroj: iloveindia.com)

V dnešním čtvrtém kole čeká Sasikirana lotyšský velmistr Igor Kovalenko. Na druhém stole se potkají Dmitry Svetushkin s Vadimem Zvjaginsevem a na třetím vyzve Lu přemožitele Mamedyarova, Ildara Khairullina.