Výsledky šestice turnajů

31.08.2009 06:59 | Z domácích luhů a hájů

V následujícím článku se podíváme na vítěze pěti domácích a jednoho slovenského turnaje s bohatou českou účastí. Bohužel právě na turnaji ve slovenské Brezové pod Bradlom došlo během noci mezi 3. a 4. kolem ke smutné události...

V následujícím článku se podíváme na vítěze pěti domácích a jednoho slovenského turnaje s bohatou českou účastí. Bohužel právě na turnaji ve slovenské Brezové pod Bradlom došlo během noci mezi 3. a 4. kolem ke smutné události, když zemřel i v ČR velice dobře známý rozhodčí Otto Gutdeutsch. Na tohoto sympatického rozhodčího si můžete zavzpomínat na stránkách Jihomoravského šachového svazu spolu s Ladislavem Palovským a Jaroslavem Benákem.

Vítězný Milko Popchev

Brezová pod Bradlom

Výše zmíněná smutná událost nakonec pořadatele od pokračování turnaje neodradila (i když už bez rakousko — německého tria mezinárodních mistrů Ganaus, Weinzettl, Heinzel), což umožnilo brněnskému Bulharovi (nebo bulharskému Brňákovi?) Milko Popchevovi (2459) po prvenství v Táboře rozšířit svou sbírku úspěchů o další turnajový triumf. Na stupně vítězů ho doprovodili taktéž 7 bodoví Marián Jurčík (2479) a Tomáš Petrík (2529), nejlepší z Čechů se na čtvrtém místě stal IM Vladimír Talla (2483), nejlepší z 6,5 bodových. Talla však jistě odjíždí s rozporuplnými pocity – získal sice 6 bodů do FRL, čímž se výrazně přiblížil udělení titulu GM, ovšem kvůli prohře v závěrečném kole s GM Petríkem přišel o možnost celý turnaj vyhrát.

Stránky turnaje
Výsledky z Chess-results.com

Brno

Šachový oddíl Lokomotivy Brno uspořádal již počtyřiatřicáté Trade Fair Chess Festival, neboli Veletržní turnaj. Ve dvou výkonnostně oddělených skupinách předvedlo své umění 61 hráčů, přičemž naše pozornost se logicky zaměří na ten silnější z nich, ve kterém na vítěze čekala v našich končinách sympatická suma 12.000 Kč. Největší zálusk si na ni dělala pětice zahraničních mezinárodních mistrů, mezi které se ještě na 5. místo startovní listiny vklínil Karel Malinovský (2367). A právě grygovský mladík sehrál velice povedený turnaj – se 7 body skončil stříbrný, zároveň splnil normu IM a pouze kvůli pomocnému hodnocení nestačil na IM Aloise Lanče (2398). V openu B taktéž zvítězil nejvýše nasazený – bedřichovský Tomáš Mouric (1984).

Stránky pořádajícího oddílu
Open A
Open B

Havířov

Výborný turnaj odehrála Karolína Olšarová (2151), která prošla turnajem bez porážky a se 6,5 body se umístila pátá

Dokonce patnáctitisícová první cena čekala na vítěze openu v Havířově, a jestliže u brněnského turnaje se dařilo favoritům, tak zde můžeme označit průběh za velmi překvapivý. Z prvenství se totiž radoval Jaroslav Olšar (2247), kterého od nejvýše nasazeného a v konečném účtování stříbrného GM Ivanova (2469) dělí propastných 222 bodů ratingu. V samotném turnaji však žádné ratingové předpoklady neplatí, a tak můžeme pouze konstatovat, že Jaroslav Olšar zvítězil s náskokem celého bodu naprosto zaslouženě.

Prostějov

Rovná padesátka hráčů se sešla v Prostějově na Wisconsin Cupu, a protože nehrál loňský vítěz Vojta Plát, který dal přednost silněji obsazenému turnaji ve slovenské Brezové, chyběl tentokrát vyložený favorit. Po bojovném průběhu, kdy turnajem bez porážky prošel pouze celkově osmý Jiří Kučera (1987), se z vítězství nakonec radoval grygovský Petr Zatloukal (2089).

Propozice

Rychnov nad Kněžnou

Otevřené MČR seniorů se již několik let koná v Rychnově nad Kněžnou. Organizátorský tým okolo Jiřího Daniela odvádí tradičně velmi dobrou práci, což se promítá na zvyšující se účasti. Navíc nabízí i velmi dobrou internetovou prezentaci, takže na tomto místě uvedu pouze vítěze jednotlivých kategorií – jičínský Zdeněk Urban (2155) zvítězil v kategorii nad 50, Josef Šrámek (2083) v hlavní kategorii nad 60 let a v kategorii nejstarších se radoval Zdeněk Most (2122).

Nad 50 let
Nad 60 let
Nad 70 let

Říčany

Tomáš Vojta, nová posila extraligového Turnova, bral bronz

Turnaji v Ústí n/L bude věnován samostatný článek, což znamená, že posledním turnajem v tomto souhrnu bude open z Říčan. V něm konečné pořadí na stupních vítězů kopírovalo startovní listinu, což znamená, že na poslední chvíli ze Starého Města dorazivší GM Marek Vokáč (2466) dokázal odolat nátlaku obvykle s otevřeným hledím hrajícím Tomášům Kulhánkovi (2444) a Vojtovi (2365). Rozhodující se pro konečné pořadí ukázalo 7. kolo, kdy Marek Vokáč porazil v přímém souboji Tomáše Kulhánka a Tomáš Vojta, který oba své největší konkurenty v předchozích kolech odremizoval, překvapivě podlehl Václavu Růžičkovi (2024). Vynikající formu z posledních turnajů naopak nedokázal uplatnit litoměřický Vojtěch Kovář (2328), který se se třemi prohranými partiemi nevešel ani do první desítky.