Danin zvítězil, Vokáč bronzový (aktualizováno o splněné normy)

24.01.2011 06:43 | X. ročník OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

V Mariánských Lázních je dobojováno. Tři hlavní turnaje, FIDE open i doprovodné turnaje v rapid šachu a bleskovém šachu znají své vítěze. Velmistrovský turnaj ovládl nejvýše nasazený Rus Alexandr Danin, mistrovským turnajům vévo...

V Mariánských Lázních je dobojováno. Tři hlavní turnaje, FIDE open i doprovodné turnaje v rapid šachu a bleskovém šachu znají své vítěze. Velmistrovský turnaj ovládl nejvýše nasazený Rus Alexandr Danin, mistrovským turnajům vévodili Poláci Piotr Mickiewicz a Pawel Szablowski. Domácí hráči však nemají důvod naříkat na nepřízeň osudu: velmistr Vokáč skončil v nejsilnějším turnaji třetí, FIDE open vyhrál Michal Novotný, třetí skončil Jan Bartoš.

Splněno neuvěřitelných 9 mezinárodních norem

Mezinárodní mistr Alexandr Danin splnil velmistrovskou normu, polský junior Wieczorek splnil normu mezinárodního mistra. Polák Mickiewicz splnil normu mezinárodního mistra již po sedmi kolech. Úspěšná byla Indka Bhakti, která obsadila druhou příčku a splnila normu mezinárodní velmistryně. Szablowski si taktéž připsal na své konto normu mezinárodního mistra a Porat získala již svoji 5. normu mezinárodní mistryně, kterou rovněž získal mladičká Polka Iwanow. Ačkoliv před začátkem Open turnaje nikdo nepředpokládal, že by se i zde daly splnit mezinárodní normy, vítěz turnaje Michal Novotný získal normu mezinárodního mistra a 6. v pořadí Baciu z Moldavska normu mezinárodní velmistryně.

IM Alexandr Danin

IM Alexandr Danin (2538) sice prohrál s celkově druhým Oskarem Wieczorkem (2330), pět výher mu však s jednobodovým náskokem přineslo nedělené prvenství. Wieczorek se mohl pochlubit stejnou turnajovou bilancí jako GM Marek Vokáč (2471): dvě vítězství, bez prohry. Mimochodem, Vokáč neprohrál ani na předcházejícím openu hraném v Praze.

10. IM Bejtovic Jasmin BIH 0 0,5 0,5 0 0,5 0,5 0,5 0 0,5 * 3 13,25 0

V prvním mistrovském turnaji si Piotr Mickiewicz (2344) dovolil, stejně jako vítěz hlavního turnaje, jedno klopýtnutí. Zvítězil rovněž s náskokem jednoho bodu, připsal si však rovnou šest výher, což v tomto typu turnaje nebývá často k vidění. Však také uhrál performanci 2504. Ondřej Matras (2322) uhrál pět a půl bodu, což stačilo na čtvrté místo, o příčku níže s bodem méně skončil Josef Juřek (2354). Ten zřejmě čekal malinko víc než čistých 50% (čtyři výhry i prohry, jediná remíza).

10. WIM Bulmaga Irina ROU 0 0 0 0 0 1 1 0,5 0 * 2,5 9,25 0

Vítěz druhého mistrovského turnaje Pawel Szablowski „věren tradici“ také jednou prohrál. Uhrál rovněž sedm bodů a laskavý čtenář nechť si prosím škrtne v textu výše větu o šesti výhrách v devítikolovém uzavřeném turnaji – Poláci zřejmě takovou dominanci nad soupeři dokážou předvést na požádání. Za Szablowskim se možná trochu překvapivě umístily Maya Porat (2246) a Anna Iwanow (2097). Pátý Lukáš Vlasák (2238) se čtyřmi a půl body a osmá Kristýna Havlíková (2297) se čtyřmi body si víceméně uhráli své.