Přijel, neviděl, zvítězil!

12.05.2009 06:59 | ŠACHOVÝ FESTIVAL OSTRAVSKÝ KONÍK 2009

Duo Láznička Hráček nedovolilo v posledním kole svým soupeřům více než remízu. Pohlídali si tak své jednobodové vedení a společně dokráčeli k vítězství v GM superturnaji. Sedm šesti bodových, v závěsu dalších osm se ztrá...

Duo Láznička Hráček nedovolilo v posledním kole svým soupeřům více než remízu. Pohlídali si tak své jednobodové vedení a společně dokráčeli k vítězství v GM superturnaji.
Sedm šesti bodových, v závěsu dalších osm se ztrátou půlky na čelo. Tak zněla matematika FIDE turnaje před zahájením posledního kola o nedělním dopoledni. I když bylo pole možných vítězů značně početné a mohly se očekávat velké rošády, konečné pořadí se oproti tomu po osmém kole lišilo jen na bronzové pozici.

Letošní ročník Ostravského koníka oproti loňsku sice lehounce ubral na účastnické kvantitě, ale rozhodně přidal na hráčské kvalitě. Obhajovat loňské prvenství přijel IM Martyn Kravtsiv, po roční pauze se ve startovním poli objevil novopečený mistr republiky IM Pavel Šimáček, stálé účastníky GM Sergeeva a GM Maiorova doplnila enkláva polských velmistrů GM Dziuba a GM Monika Socko. Ve prospěch účasti hovoří tradičně příjemné prostředí hracího sálu i další komfort, který nabízí přilehlý bufet, kde při občerstvení můžete poslouchat komentář IM Lukáše Klímy. Jako další zištný důvod nelze opominout také razantní navýšení cenového fondu, který vystoupal jen ve FIDE turnaji na bezmála 160 tisíc kč. Zde lze konstatovat, že Ostravský koník přidal i na kvalitě organizační. Festival si připisuje premiéru, stává se významnou akcí města Ostravy pod záštitou Ing. Petra Kajnara, primátora statutárního města Ostravy a staví tak šachy na roveň se sportovními podniky jako je například Zlatá tretra. "Ano. Náš festival se tímto zařadil mezi cca 20 nejvýznamnějších sportovních akcí konaných na území města Ostravy. Je to obrovský úspěch. Moc děkujeme za ocenění našeho úsilí a za podporu," potvrzuje ředitel festivalu Marek Jelínek.

ředitel festivalu Marek Jelínek

Ve funkci ředitele Ostravského koníka jste třetím rokem. Jak byste tříleté období zhodnotil? "Myslím, že se nám podařilo vytvořit z našeho festivalu společenskou akci, kde se setkávají šachoví přátelé a známí. Reprezentativní prostory ostravského Domu kultury jen podtrhují příjemnou a přátelskou šachovou atmosféru.
Propagačními akcemi na náměstích v centru Ostravy se snažíme upoutat pozornost veřejnosti i médií, bohatým šachovým programem se pak snažíme zaujmout i samotné šachisty.
Simultánky, hry naslepo (letos dokonce simultánka naslepo) nebo přátelské utkání pod širým nebem jsou podle mého názoru skvělou propagací šachové hry a již jsme takto získali několik nových členů do ostravských šachových klubů.
Pro šachisty vždy pořádáme několik turnajů, mohou si poslechnout komentáře Lukáše Klímy k vybraným partiím, mohou si zakoupit šachovou literaturu či šachový materiál. Navíc se jim snažíme i poskytnout nějaké informace ze šachového života v regionu, výsledky soutěží a turnajů za poslední rok, nabídku chystaných turnajů v kraji či nějakou zajímavou výstavu s šachovou tématikou. Velmi se nám takto osvědčila spolupráce s panem Silvestarem Žigerem, který pro nás v loňském roce připravil výstavu karikatur pana Miroslava Bartáka s šachovou tématikou a letos zase výstavu zvětšenin známek ze své sbírky s tématikou prvních třinácti šachových mistrů světa. Stejně tak jsme letos např. představili místním šachistům exkluzivní obří zahradní šachy pana Daniela Pryčka.
Přál bych si, aby si k nám šachisté jezdili nejenom zahrát turnaj, ale především se nechat pohltit tou pohodovou šachovou atmosférou, která, myslím, u nás vládne."

Další šachista na billboardech.

Dvakrát jste mimo klasický Open organizovali i uzavřený GM superturnaj. Co Vás k tomu vede? "Vidět hrát naživo tak kvalitní šachové velmistry je pro mnohé z nás, amatérské šachisty, nezapomenutelný zážitek. Jejich partie, nesvázané taktickým bojem o případné finanční odměny, jsou hrány velmi atraktivně a hloubka jejich propočtu, jak pak velmistři prokazují při pozápasových analýzách, je prostě neskutečná. Sice nás trošku mrzí malý počet rezultativních výsledků, ale vývoj partií tomu často neodpovídal.
Vnímám naše GM superturnaje jako takovou třešničku na festivalovém dortu a bude-li možnost a dostatek finančních prostředků, rád bych v pořádání těchto turnajů pokračoval."

Pro přítomné diváky komentuje IM Lukáš Klíma, nechybí on-line přenos. Máte nějaké ohlasy? "Lukáš Klíma je tváří festivalu. Jeho simultánky jsou velmi oblíbené a jeho zasvěcené komentáře, kdy se projeví jeho obrovský šachový přehled, jsou, myslím, ozdobou našeho festivalu. Diváci se často sami aktivně zapojují do analýz a celé komentování se tak stává jedním velkým šachovým tréninkem.
Online přenos na Internetu je dnes již téměř standardem u ambicióznějších turnajů. Díky novoborskému šachovému serveru, který pro nás online zajišťoval, však mohli diváci navíc sledovat i online chat komentáře velmistra Marka Vokáče.
Nejsympatičtější ohlasy jsou od hostů – nešachistů, kteří s překvapením zjišťují, jak zajímavá může být jinak „nudná a pomalá“ šachová partie."

XVI. ročník je u konce. Myslíte již na další? Budou nějaké novinky? "Nyní budeme sice teprve vyhodnocovat stávající ročník, ale už máme v šuplíku nějaké nápady, tak doufám, že se nám podaří i v budoucnu připravit atraktivní program."

"Starý vlčák zaťal zuby!"

vítězný IM Ivan Hausner k prvnímu místu přidává i splnění GM normy

Sám bych si výše uvedený nadpis uvést nedovolil, ale při gratulaci k vítězství v posledním kole s Maiorovem, mi tyto slova IM Ivan Hausner osobně sděluje. Na síle nabírají i slova vyřčená kdesi v zákulisí po třech odehraných kolech s decentní připomínkou Hausnerovy simultánky naslepo v úvodu festivalu: "Rozvažte mu oči a začne hrát!"
Ale vraťme se na přední stoly do posledního kola, kdy každá chyba může znamenat dlouhý přesun pořadím směrem dolů. Přesně tak vypadala situace nedělního rána před devátým kolem, kdy sedm statečných drželo šest bodů a dalších osm se na ně s půlbodovou ztrátou mohlo dotáhnout.

První remíza se podepisovala (na předních stolech) na osmé šachovnici, kde právě půl bod stačil ke splněné IM normě Jacku Orzechowskému z Polska. Zanedlouho se přidali na šesté šachovnici IM Radoslav Doležal s GM Vojtěchem Rojíčkem. Pak zavládlo na delší čas nemalé napětí. Vývoj na předních šachovnicích něco naznačoval, ale.... Časovou kontrolu ve čtyřicátém tahu nezvládl GM Nikita Maiorov a jeho následné protesty byly bezpředmětné. Digitální hodiny jsou nekompromisní a tak hlavní rozhodčí Otto Guthdeutsch neměl s rozhodnutím problémy. Nutno doplnit, že pozice Bělorusa, do které ho černými dotlačil Ivan Hausner, byla již v troskách.

GM Marcin Dziuba - 2. místo

Na prvních dvou šachovnicích se rýsovaly výhry bílých figur. Bohužel potvrzena byla pouze na první, kde celý turnaj tak trochu herně nepříliš oslňující turnajová jednička Polák Dziuba poráží IM Pavla Šimáčka. Získává sedmý bod a v konečném součtu to znamená stříbrnou medaili. Na druhé šachovnici IM Jan Bernášek přehrává loňského vítěze IM Kravtsiva, ale v časovce vyžaduje vzniklá věžovka nalezení partně jedinného tahu vedoucího k výhře. Honza Bernášek remizuje a přichází tak o splnění GM normy a o místo bronzové.

IM Tomasz Warakomski - 3. místo

Dlouhou bílou "tahanici" na třetí desce v podání GM Sergeeva ustojí Polák IM Tomasz Warakomski a ze šesti a půl bodových je na tom v pomocném hodnocení nejlépe, může se radovat ze třetího místa.
O normu šlo také Janu Malíkovi ze Slavoje Poruba, který potřeboval v posledním kole černými alespoň odremizovat velmistryni Moniku Socko. Z dosti takticky pojaté partie vyšel nakonec lépe Malík, ale kvalitu více nedokázal v koncovce realizovat. Remíza stačila na splnění IM normy a na celkové desáté místo.

medailisté FIDE Open: (zleva) druhý GM Dziuba, první IM Hausner a třetí IM Warakomski

medailisté Národní Open: (zleva) druhý Milan Čubok, první Jan Premus a třetí Kubík Michael

GM superturnaj

GM Zbyněk Hráček

Turnajem prochází bez porážky a vítězně vychází z mini souboje s GM Azarovem, kterého poráží ve třetím kole. Už v prvních dvou kolech balancoval Zbyněk Hráček na hranici výhry, především úvodní partie proti GM Sockovi může mrzet: "Výhru jsem promarnil v partii se Sockem, po Dd3 by se pozice černého rychle položila," rekapituluje Hráček. Ve druhém kole černými zatopil svému klubovému kolegovi GM Lázničkovi: "Získal jsem ze zahájení dobrou hru, ale na jednoznačnou výhru ta pozice nebyla," dodává vítěz superturnaje.
Dva zajímavé momenty nastaly po soupeřových tazích střelcem. V partii s GM Azarovem se po Sh5+ musel Hráček na dlouho zamyslet, jelikož se jednalo o nečekaný úder: "Po takovém tahu si říkáte, jestli není konec," popisuje velmistr Hráček, který na odpověď spotřeboval bezmála všechen čas. "Raději se snažím vše důkladně spočítat, s třiceti vteřinovou bonifikací si to přeci jenom můžete dovolit." Druhý střelcový úder přišel v partii posledního kola s GM Sockem. "Příprava na partii vyšla dokonale. Až Vd1 bylo změnou." Myšlenka pěkná, bílý následně hraje Se3. A Zbyněk Hráček se opět noří do spirály času. Vzpomněl sis v tu chvíli na Sh5? "Určitě ne. Mezi těmi tahy byl velký rozdíl. Se3 mě nechalo zcela klidným, i když poukázalo na některé možné nepříjemnosti pozice," odkrývá psychologické pozadí a dodává: "Na odpověď jsem spotřeboval více času, chtěl jsem najít cestu, jak nejlépe zaktivizovat své figury." Následnou remízou si velmistr Zbyněk Hráček zajistil dělené první místo v superturnaji.

GM Viktor Láznička

Výsledkově vychází ze šesti kol superturnaje na chlup stejně jako jeho oddílový kolega GM Hráček a tak s ním logicky dělí první místo. Svou jednu výhru zaznamenává hned v prvním kole s GM Azarovem. Krušné chvilky? "Jednoznačně v partii se Zbyňkem. Tam jsem balancoval na hranici prohry. Nepříjemnou věžovou koncovku jsem ubránil, to bylo pro další vývoj důležité," konstatoval Viktor Láznička. Poslední kolo bylo z pohledu obou našich hráčů důležité a černými museli čelit poslednímu pokusu soupeřů o zvrat. Viktor Láznička zvolil proti GM Azarovovi "Berlín" a opět jsme mohli vidět (stejně jako v extraligové partii proti GM Navarovi) nástup h5-h7: "Stavím to pořád stejně. Snažím se zablokovat pěšcovou majoritu bílého," uvádí Láznička. Trochu vzruchu do pozice přineslo "Kasparovovo" e5-e6. Dalším tahem však Azarov diváctvo neuspokojil a mnohé hlasy na live chatu volaly po Jf5: "Na to bych zahrál prosté f6," míní Láznička a dodává: "I po tomto poustupu má ale bílý lehké plus." I v této partii byl odražen útok zahraničních účastníků superturnaje.

GM Bartosz Socko

Ač v šesti kolech nebodoval naplno, patří polskému velmistrovi třetí příčka. Neobešel se ale bez ztráty kytičky, ve druhém kole ho donutil kapitulovat GM Azarov. Připočteme-li "přežitou smrt" v prvním kole, můžeme vydedukovat u GM Socka pomalý rozjezd v superturnaji. Zdá se, že se do tempa dostal v závěru turnaje, kdy se nejprve v pátém kole proti Azarovovi dlouho nemohl smířit s remízou v dlouhém boji těžkých figur a v šestém kole bílými dosti tlačil na výhru proti Hráčkovi. Celkově se však dá říci, že byl vícekrát ohrožen než že by něco nepromněnil.

GM Sergej Azarov

"Nezná bratra". I tak by se dala charakterizovat úvodní tři kola v podání běloruského velmistra ve službách extraligového Frýdku-Místku Sergeje Azarova. V turnaji hrál každou partii naplno s cílem zvítězit a jak se ukázalo, pouze jeho partie končily rezultativními výsledky. Avšak bohužel pro hráče znamenala nekompromisní hra také dvě nuly v zápisu. Důležitá, především pro vývoj turnaje, jak se na konci ukázalo, byla výhra Azarova ve druhém kole s GM Sockem. Ve čtvrtém kole přišly na řadu "šílené počty" v sicilské se Zbyňkem Hráčkem, kdy se mohlo zdát, že má bílý navrh. "Na partii se mi vyvedla příprava, dokonce jsem použil novinku," říká Sergej Azarov. Následné analýzy však potvrdily korektnost počínání černého a vůdce bílých po partii uznale sdělil: "Zbyněk Hráček v této partii předvedl velké šachové umění."
I když končí v superturnaji Azarov na čtvrtém místě, bezesporu svou hrou klání čtyř velmistrů oživil.

Por.JménoFED1234Body TB 1  TB 2  TB 3 
1GMLaznicka ViktorCZE***½ ½½ ½1 ½3,59,751,01
GMHracek ZbynekCZE½ ½***½ ½1 ½3,59,751,01
3GMSocko BartoszPOL½ ½½ ½***0 ½2,58,250,00
4GMAzarov SergeiBLR0 ½0 ½1 ½***2,57,250,01

Partie

Odkazy

Ostravský koník - oficiální stránky
On-line přenos - live chat
GM superturnaj - výsledky
FIDE Open - výsledky
Národní Open - výsledky
13x 3168x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat
15.05.2009 14:28 | Autor neznámý

A sakra :-( No stalo se, ta chyba mi utekla, už to bohužel nevrátím.

15.05.2009 14:00 | Autor neznámý

Dnes jsem se v Šachovém týdeníku dozvěděl, že ředitel Koníka je jakýsi Marian Jelínek, nevíte o tom náhodou někdo něco?

13.05.2009 16:50 | Autor neznámý

2 HH

Snad to nebylo podano jako superobjev..  snaha byla to podat jako konstatovani.

Samozrejme vzdy se lze dostat v "terra incognita", kdyz clovek ma chut experimentovat, ale ve svych klicovych zahajenich by k takovymto druhum prekvapeni dochazet nemelo - pritom Dd3 a Sh5 neni zdaleka nove..

Ja jen, az zase nekdy priste budou stiznosti na to, ze Sazka/CSTV nesype svazu tolik kolik by bylo potreba, protoze nejsou vysledky, pak tady je zarodek.. - neb nejsou body, nejsou vysledky - a pak ani penize.. 

13.05.2009 15:33 | Autor neznámý

Alice: Deficit našich hráčů v teorii zahájení není žádný objev. Na mistrovství ČR bylo hodně situací, kdy hráči vymýšleli od nějakého 15. tahu v relativně obehraných variantách. (Možná jsem to tehdy komentoval s odkazem na jakýsi souběžně probíhající mezinárodní turnaj, kde byly teoretické znalosti na mnohem vyšší úrovni, ale nevím, ten komentář jsem nenašel.) Jelikož dneska není žádný problém mít v počítači aktuální stav teorie zahájení, je potíž patrně v přípravě.

Co se týče Zbyňka Hráčka, nevyčítal bych mu, že nemá v hlavě databázi, na to jsou spíš ročníky Honzy Krejčího a Vojty Pláta :-) Ale souhlasím s tím, že na olympiádě jsme získávali ze zahájení bílými málokdy výhodu, což může těsně souviset právě se znalostmi teorie a s přípravou.

13.05.2009 12:38 | Autor neznámý

zdravím exota.  pěkně jsem si početl, a vypadá to, že máš u mě pivko, když jsem byl tak vychválen  jinak pro mě také příjemné setkání. věřím, že brzy zopáknem

13.05.2009 11:46 | Autor neznámý

heavyho.blog.cz/0905/blizka-setkani-exotickeho-druhu

:-)

13.05.2009 10:08 | Autor neznámý

Azarov-Hracek.

Az se budou hledat duvody pripadnych neuspechu nasich spicek na mezinarodnich polich, tak by tato partie mohla byt startovni bod.

Zbynek vse dobre spocital  a potvrdil, ze cesti hraci vzdy hrali dobre bez hlubokych znalosti teorie (Vlastimil Hort je zarnym prikladem).

Dnesni sachovy svet se pohybuje nekde jinde a prezit fazi zahajeni se stava existencne dulezite.

14.Sh5 neni vubec nove - v r. 2007 byl jiz publikovan v knize The Sharpest Sicilian - jaka nahoda, ze v bulharskem vydavatelstvi.. Materialu na danou variantu vsak existuje mnohem vice...

Skoda ze bily nezahral 16.Dd4 e5 17.Dxe5, ta koncovka je pro cerneho hooodne neprijemna).

 

Alice

12.05.2009 17:04 | Autor neznámý

Je to jeho první GM norma? 

12.05.2009 13:24 | Autor neznámý

Hausner urcite ma na GM skusenosti a teraz to dokazal!

12.05.2009 13:16 | Autor neznámý

Ještě k IM Hausnerovi - koukal jsem na jeho statistiku (ratings.fide.com/card.phtml) a vidím, že se dlouhodobě pohybuje lehce nad 2400 a maximálně měl 2441. Teď by mohl maximum překonat a vysněná hranice 2500 nebude tak daleko.

12.05.2009 12:58 | Autor neznámý

Souhlasím s kolegou Válkem, online byl vynikající, děkuji!

12.05.2009 11:55 | Autor neznámý

Naprosto skvělý byl on-line s automaticky aktualizovanými zasvěcenými komentáři GM Vokáče a on-line chatem. Bolek & spol. se dostali v pořádání on-line přenosů na vynikající úroveň. Nestálo by za to, pokusit se nabídnout své služby i v blízkém zahraničí?

12.05.2009 08:08 | Autor neznámý

Tentokrát běžela organizace jako na drátkách, takže gratulace Markovi a spol