Šachisté si zahráli jako na zámku

10.04.2011 06:43 | PRIMUS 2011

Jihomoravské Bučovice nemají jen skvostný renesanční zámek, ale také stoletou reprezentativní aulu na místním gymnáziu (foto), kterou ve středu 6. dubna zcela obsadili šachisté. Dva dlouhodobí partneři - Klub šachistů TJ Bučovice a...

Jihomoravské Bučovice nemají jen skvostný renesanční zámek, ale také stoletou reprezentativní aulu na místním gymnáziu (foto), kterou ve středu 6. dubna zcela obsadili šachisté. Dva dlouhodobí partneři - Klub šachistů TJ Bučovice a Gymnázium Bučovice – společně uspořádali již 19. ročník středoškolského šachového turnaje „Primus“. A opět se hrál i jako přebor jihomoravského kraje dorostenců v rapid šachu. Přestože současně pořádali ve Světlé n./Sáz. finále MČR družstev středních škol, z mnoha škol a učilišť více či méně vzdálených si letos do příjemného prostředí auly gymnázia cestu našlo solidních 54 hráčů.

Hned v prvním kole na stupínku, kde jsou postaveny první čtyři šachovnice, s mistry dostali příležitost členové domácího klubu. Turnaj pak pokračoval v poklidném tempu, organizačně byl tradičně velmi dobře zajištěn. Se stejným bodovým ziskem ale s lepším pomocným hodnocením než pravidelný vítěz posledních ročníků Vojta Plát (již 4x) nakonec zvítězil Jaroslav Bureš s 8 body (9) z Reálného gymnázia města Prostějov. A získal hlavní cenu - týdenní pobyt se šachisty v Tatrách v hodnotě asi 150 euro. Druhý skončil již zmíněný Vojtěch Plát (Gymn. Prostějov). Nejlepší jihomoravští dorostenci se seřadili na dalších místech: 3. Jiří Musil z Gymnázia Židlochovice, 4. Martin Hošek (SPŠ elektrotechnická Brno) oba 7 b. a 4. Eduard Meduna mladší (Gymnázium Brno, Křenová). Nejlepší dívkou se stala s 5,5 b. Nataša Richterová (Gymn. TGM Zastávka) na 13. místě.

(Vpravo) Celkový vítěz Jaroslav Bureš

Z domácích šachistů skvěle zabojoval mezi daleko staršími soupeři jedenáctiletý talent Dominik Odrazil (ZŠ Bučovice) a získal s 5,5 b. 18. místo, z dalších „bučováků“ skončili na 23. místě Jiří Matyáš (Gymnázium Bučovice), a na 24. místě Martin Růžička (Obchodní akademie Bučovice). Za své výsledky se jistě nemusí stydět ani další domácí aktivní hráči – ještě žáčci Dan Marko, Petr Smísitel a Michal Zachrla, kteří obsadili 34. - 36. místo se 4 b.

Krásné prostředí reprezentativní auly na místním gymnáziu dokladuje fotografie, kterou publikoval David Ciprys v článku na stránkách JMŠS

Turnaj bez potíží odřídili hlavní rozhodčí v „poli“ Vlastimil Sedlář a Jana Hejná u počítače.
Klub také touto cestou děkuje ředitelství a studentům bučovického gymnázia, bez nichž by příprava a průběh turnaje byly ještě mnohem náročnější. Přátelské prostory gymnázia a pořadatelský tým jsou pro místní šachisty obrovskou podporou.