Titul si odvezli studenti z ČVUT Praha A
20.06.2012 09:43 | Otevřené akademické MČR družstev v rapiduFavorité zvítězili s jedinou remízou s druhými v pořadí. Tato jednoduchá věta by ale nevystihla urputné boje, které museli pražští studenti absolvovat, aby roli favorita úspěšně naplnili. Začněme úplně od začátku. Mistrovství ...
Podmínkou České asociace univerzitního sportu – ČAUS byly 4 vysoké školy a 6 družstev. Výzvy na internetu a několik osobních emailů a zpráv přes facebook naštěstí způsobily, že se na poslední chvíli přihlásily čtyři studentské týmy ze dvou vysokých škol, takže podmínky byly naplněny. Celkově se turnaje zůčastnilo 14 týmů – 8 studentských, 6 absolventských a zaměstnaneckých. V týmech hrálo 58 hráčů, z toho bylo 6 děvčat. Na první porevoluční mistrovství vcelku slušná účast, co do kvality pak vynikající (WGM – 1, WIM – 1, IM – 1, WFM – 1, FM – 6). Hráči si zvolili ženskou námitkovou komisi ve složení WGM Eva Kulovaná, WIM Kristýna Havlíková, WFM Martina Marečková a Alice Havlíčková. Trošku raritka, která snad také přispěla k hladkému průběhu turnaje.
Úvodní slovo pronesli děkan Chemické fakulty VUT v Brně Prof. Ing. Jaromír Havlica a ředitelka turnaje Eva Pekárková
Atmosféra mistrovství byla přátelská a pohodová. Favorizovaná družstva byla 4 studentská ze čtyř největších vysokých škol v ČR. Jednička – ČVUT Praha A (rating 2304), dvojka VUT Brno A (2251), trojka Masarykova univerzita - MU (2245), čtyřka pak Univerzita Karlova - UK(2242). V závěsu pátí absolventi VUT A (2185), šestí MU Brno Slováci (2169) a sedmí ČVUT Praha B (2125). Sestavy nabité, napětí i rivalita hráčům jiskřila z očí, vyhrát ale může jen jeden tým.
Studenti ČVUT A vlastně nikomu nedali šanci. Remizovali jen s MU A, ale neměli to jednoduché. Často bojovali do posledních sekund. Očička ale nejiskřila jen z rivality, měli jsme mezi sebou taky čerstvou slečnu inženýrku – velmistryni Evu Kulovanou. Do sestavy VUT Brno A se totiž vetřel jeden nepředvídatelný člen – byl to spíš takový nežádoucí kibic, který ale dokázal ovlivnit hru všech členů domácího týmu – jmenoval se Jan Becher. Pražané tím pádem zjistili, že přišli o jednoho silného soupeře.
Pořadí
Obě prvenství absolutně i mezi studenty urvalo ČVUT Praha A – GRATULUJEME!
1. místo - ČVUT Praha A - Václav Svoboda (7,o), Luboš Roško (7,o), Kristýna Havlíková (8,o) a Martin Cuhra (6,o)
2. místo – MU Brno A – Jan Bernášek (6,5), Jakub Roubalík (6,o), Jaroslv Hejný (2,5), Martina Marečková (7,5), Anna Bálková (2,o)
3. místo – Univerzita Karlova – Epaminondas Kourousis (6,5), Marcel Bednář (4,5), Jan Oreský (6,o), Martin Pečinka (3,o), Martin Postupa (3,o)
Jednotlivé šachovnice a Dream team mistrovství
1. šachovnice – Václav Svoboda ČVUT Praha A
2. šachovnice – Luboš Roško ČVUT Praha A
3. šachovnice – Kristýna Havlíková ČVUT Praha A
4. šachovnice – Martina Marečková Masarykova univerzita Brno
1. místo - Akademický mist ČR - ČVUT Praha A - FM Luboš Roško, Václav Svoboda , Martin Cuhra, WIM Kristýna Havlíková
2. místo - Masarykova univerzita Brno - zprava J. Bernášek, J. Roubalík, M. Marečková, A. Bálková, chybí J.Hejný
3. místo - Univerzita Karlova - Jan Oreský, Epaminondas Kourousis, Marcel Bednář, Martin Pečinka, Martin Postupa
4. místo - Masarykova univerzita Brno - Slováci - zleva J. Janovský, D. Varga, S. Sremaňak, T. Lakatoš
Závěrem
Mistrovství to bylo povedené, hra byla kvalitní, zábavy bylo až dost, došli mladí i ti dříve narození, studenti měli výraznou převahu, tak snad příště zaberou i absolventi. Sláva vítězům, čest poraženým a kdo nedorazil letos, tak se těšíme napříště.
A protože jsme jen na začátku našeho akademického tažení, očekáváme Vaše návrhy, nápady i iniciativu s pořádáním dalšich akademických turnajů. Luboš Roško z týmu vítězů přislíbil vysondovat možnosti pořádání bleskovek družstev v prostorách ČVUT a kdo si chce zahrát jednotlivce, tak pro ně pořádáme v Brně již druhý ročník AMČR v rámci srpnového Trade Fair Chess Festivalu 2012. Nashledanou příště a třeba v československé složení.
Odkazy
VýsledkyFotogalerie
11. tým v pořadí sestavený kolem milovníka šachu Michala Vávry hrál pod jménem Mathieu Orfila. Hrálo se na chemické fakultě a stylově tak byla uctěna památka jednoho z největších toxikologů 19. století Mathieu Orfily. Více o něm zde http://en.wikipedia.org/wiki/Mathieu_Orfila
V roce 1840 rozlouskl Orfila složitý případ s travičkou Marií Lafargeovou, která podle všeho otrávila svého novomanžela arsenikem. Více o procesu zde http://en.wikipedia.org/wiki/Marie_LaFarge
Proces byl poutavě zfilmován Antonínem Moskalykem v druhém dílu Dobrodružství kriminalistiky, který se jmenoval JED,
Venkovské sídlo Le Grandie, které je v seriálu jako sídlo Lafargeových je ve skutečnosti Klášter Chotěšov, který se nechází poblíž Plzně.
Viva Mathieu Orfila.