Vítězí Marek Braun

14.07.2009 03:24 | Open České Švýcarsko 2009

V neděli byl v Krásné Lípě ukončen 11. ročník turnaje Open České Švýcarsko, kterého jsem se po několikaroční přestávce měl opět možnost zúčastnit. V tradičním místě, krásnolipském kinosále, se letos sešlo 58 hráčů a j...

V neděli byl v Krásné Lípě ukončen 11. ročník turnaje Open České Švýcarsko, kterého jsem se po několikaroční přestávce měl opět možnost zúčastnit. V tradičním místě, krásnolipském kinosále, se letos sešlo 58 hráčů a jako vždy panovala dobrá a přátelská atmosféra. Již potřetí v řadě měl turnaj i svou hvězdu s mezinárodním titulem – v Německu hrajícího Rusa IM Bogdanoviče. A podruhé za sebou mu ale titul vyfoukl někdo z místní juniorky, jen místo loňského vítěze Petra Kučery ml. z Nového Boru to byl letos liberecký Marek Braun (foto).

Na turnaj jsem jezdil ve čtveřici s tradičními účastníky Jardou a Petrem Kučerovými a se Slávkem Daleckým, jehož jméno je již též zlatým písmem zvěčněno na poháru pro vítěze. Pravda je, že cestování bylo letos o něco nepříjemnější, když před Krásnou Lípou řídily dopravu kyvadlově 3 semafory, na krátkém již hotovém úseku bylo ale poznat, že za rok by se nám to občasné čekání (no, platilo spíš pravidlo červené vlny), zúročí v pohodlné cestě bez výmolů. Silnice byla rozkopaná i před samotným kinem a kuriózní byly večerní odjezdy, kdy jsme byli uprostřed úseku a někdy netušili, z které strany je právě zelená. Nakonec jsme ale vždy trefili správný okamžik :-).

Jardovi Kučerovi (vpravo) se turnaj zrovna nepovedl, zde v souboji s oddílovým kolegou Jirkou Ščerbou, který naopak může být spokojen. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

Jako zástupce v dnešním šachu pomalu vymírajícího druhu nefideelistů jsem byl nasazen až v druhé polovině startovní listiny. To má tu nevýhodu, že obvykle dostáváte slabší z možných soupeřů, což nebylo zrovna mým snem, ve snaze uhrát si pěkné FIDE elo a získat konečně titul kandidáta mistra. Výhodou ovšem je, že dostanete silného soupeře hned v prvním kole a pokud se Vám zadaří udržet se na čele několik kol, máte mnohem lepší pomocné hodnocení, vykazujíc sestavu soupeřů bez „slabin“. Na rozdíl od Mladé Boleslavi před dvěma lety, kde se mi podařilo v úvodních 3 kolech vyřídit první 3 nasazené (a o prvenství pak přijít později), zde se mi povedlo pouze první kolo, kdy jsem zdolal Zdeňka Mosta (2122) ze Sokolova (netuše, že v posledním kole bude bojovat o stříbro, spadne ale s Bogdanovičem nešťastně na čas – i tak ale není 6 bodů Buchholze z prvního kola k zahození, že?), nedělní dvoukolo už nebylo úplně ono. O německém Rusu Šaburovovi jsem se až po partii dozvěděl, že je mnohem nebezpečnější než jeho Elo 1990 a nechal ho pěkným trikem vyklouznout do remízové koncovky, kterou se mi nepodařilo i přes některá jeho zaváhání vyhrát. Ve 4. kole prohrál můj soupeř zcela zbytečně s Petrem Fojtů, když do vyhrávající kombinace zapomněl vložit nakopnutí dámy a udělal z ní tak kombinaci prohrávající, v posledním kole mohl pak v časovce odebrat Petrovi Kučerovi nastavenou figuru a získat bronz, místo toho ovšem prohrál – i v naší časovce mi připadal nezdravě nervózní:-).

Zdeněk Most. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

Vladimír Šaburov. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

Bez velkého dumání jsem zahrál Dc4, po d5 exd5 Jd6 ale musel uznat, že jsem přišel o většinu výhody. Lepší bylo Dd2 nebo Da4.

K obědu přichystali v bufetu výborný hovězí gulášek. Prakticky itinerářem bylo blicající domácí duo Carda – Trávníček. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

V odpolední partii dvoukola jsem sehrál jedinou krátkou remízu na turnaji. Neměl jsem to sice v plánu, ale František Hlaváč ze Sokolova (2047) mi nedal na vybranou:-). Získal jsem sice černými iniciativu, ale nenaložil s ní právě nejlépe a hra se vyrovnala a přišla remízová nabídka, kterou jsem ovšem odmítl, i když mi bylo jasné, že mé figury budou muset ustoupit ze slávy a nezbývá než doufat v nějakou soupeřovu chybu. Jenže soupeř nejen že zahnal mé figurky, jak jsem čekal, ale završil to dvojúderem dámy, který jsem úplně přehlédl. Ztráta pěšce byla nevyhnutelná, kompenzace ze něj ne právě dostačující. Spolu s tahem ale přišla druhá nabídka remízy, ve víře v nemožnost jejího odmítnutí navíc doprovázená vysvětlením, že pro staršího cukrovkáře jsou dvoukola mor. To už prostě odmítnout nešlo:-).

František Hlaváč. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

Přišlo pro mě tragické 4. kolo a šachově neoblíbený soupeř, hlavní organizátor turnaje, Jirka Průdek. Zahrál jsem sicilskou s c3 a za chvíli měl pocit, že stojím divně. Podařilo se mi nakonec poskládat figurky rozumně, stálo mě to ale hodně času a ten, jak už to tak bývá, mi scházel, když se začalo na šachovnici něco pořádného dít. Místo nadějného pokračování jsem nakonec šlápl vedle a skončil v koncovce bez pěšce, kterou jsem stihl v tísni ještě převést do věžovky, ovšem ve velmi nevýhodném podání. Jirka Průdek mi opět ukázal, že tyto koncovky bravurně ovládá a vyvedl mě z omylu o nedobytnosti mého postavení.

Jiří Průdek obsadil pěkné 4. místo a má jistě mnoho důvodů ke spokojenosti. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

Tím jsem spadnul pouze na 50% a vzhledem ke svému nasazení i na slabší soupeře. V 5. kole to byl místní Walter Tschörner (1839), jeden ze sponzorů turnaje. Ačkoliv mi pokaždé, když se vidíme, dělá radost chválou našeho serveru, neměl jsem slitování a našel pěknou kombinací výhru.

Černý na tahu získá podstatnou výhodu.

V 6. kole jsem jako nenasazený tříbodový dostal hráče s půlbodovou ztrátou, třetího borce ze Sokolova, Honzu Pittermanna (1926). Ten byl na mě hodný a nechal si sebrat pěšce. Velmi mě potěšil rozbor technické fáze s Rybkou, velmi jsme si notovali a partie neměla dlouhého trvání.

Vyměníte koně, střelce nebo raději nic?

7. kolo znamenalo dalšího silnějšího soupeře a los tomu chtěl, že na programu bylo klubové derby se Slávkem Daleckým (2149). Rozhodla časovka, do které se mi povedlo hezky otevřít hru a začít ohrožovat bílého krále.

Slávka prohra se mnou hodně mrzela, podařilo se mu ale dvěmi výhrami docílit alespoň 8. příčky. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

I v předposledním kole jsem se mohl cítit jako v oddílovém přeboru, hrál jsem s Petrem Kučerou (2156). Získal bílými lepší pozici, ale nakonec se po určitém manévrování neodhodlal hru otevřít a dohodli jsme se na remíze. Mnoho takových divných partií jsem nesehrál:-).

Novoborský Petr Kučera ml. – 2156 – obhájce prvenství získal nakonec "jenom“ bronz. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

V posledním kole jsem potřeboval vyhrát, abych měl šanci podívat se na stupně vítězů, měl jsem bílé s říčanským Petrem Fojtů (2142). Podařilo se mi získat příjemnou pozici a jednoduchými prostředky bez rizika (prohra by znamenala pád mimo první desítku) i určitou výhodu. Technická fáze se ovšem zdaleka tak nepovedla a nakonec se hrála vyrovnaná koncovka. Petr odmítl dokonce remis a také zkoušel dosáhnout na stupně vítězů, skončil ale v horší střelcovce, kterou ovšem přesnou hrou udržel.

Petr Fojtů. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

Nakonec jsem tedy získal 6 bodů, což není vzhledem k síle soupeřů tak špatné.

Fotogalerie:

Zlatý Marek Braun. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

Stříbrný IM Bogdanovič. (autor: Viktor Novotný, zdroj: nss)

Odkazy:

web
rozhovor s Markem Braunem
výsledky
5x 2264x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
15.07.2009 20:26 | Autor neznámý

Teda,Viktore,na 54. místě bych Vás určitě nehledal  , no doufám že Vaše hra bude úrovní lepší jak 54.hráče . Věřím,že se při turnaji dobře pobavíme. Zdraví ZJ

14.07.2009 19:43 | Autor neznámý

Janda - Tak řeba na Metalmexu to bude lepší. Jinak koncovku máte za jedna, pokračovalo to ještě Jb4 Kd2 Kf7 dxc5 dxc5 Sxb4 a bíý má jednoduše vyhranou pěšcovku. V té první je pěkná taktika: Sxd5 cxd5 Vxd5 Jf4 Jd3! atd...

14.07.2009 17:38 | Autor neznámý

Trochu jsem se na to podíval, A) tak druhá pozice: střelcovka by jistě byla velmi pohodlná, že by partie pokračovala : 1.Jxd6 cd 2.Sa3 c5 3.d4 ? Smůla černého tkví v tom,že nestačí dobrat jezdcen ev. na g2,protože ztratí pika buď na d4 nebo na a7. Za B) první pozice - trochu náročnější,že byste Viktore zahrál Jg6 ( Jezdec na f4 by stál opravdu velmi dobře),na to bych Vám já zahrál h4 a děj se vůle boží  . Ale náměty dobré, použiji ...

No,úpřimně,já jsem Vás,Viktore,čekal trochu výše,zvláště po výhře nad Mostem (ten mě jednou pěkně "zmastil"), no,opět trochu "rýpu" ,ale být pomalu celý rok obklopený velmistry,s nimi analyzovat,  to by mělo být znát   .

 

14.07.2009 13:24 | Autor neznámý

spanel - Tak málokomu se chce počítat, když nemusí, ale vždy si vzpomenu na úvodní motivační přednášku GM Cveka, který tvrdí, že trénink musí bolet. Pro ty línější prozradím, že jde hlavně o to, zda si mohu vzít pěšce na d5, když má soupeř nepříjemný tah Jf4.

U koncovky jsem usoudil, že právě střelcovka by se vůbec nevyhrávala tak snadno. Nakonec jsem to prostě spočítal a partie netrvala už dlouho...A díky.

14.07.2009 10:14 | Autor neznámý

Diagram, kde černý získá výhodu je fakt zajímavý. Moc by se mi to při partii počítat nechtělo:)

Ta koncovka s pěšákem navíc je v pohodě, vyměnil bych koně a pak už hladce vyhrál střelcovku.

Gratuluju k docela pěknému umístění.