FIDE OPEN TÁBOR skončil - samostatným vítězem GM Bogdan Lalič (CRO)

10.08.2010 06:43 | FIDE Open Tábor 2010

6.kolo Minulý článek jsme zakončili prognózou dvou předních partií 6.kola, jak to tedy nakonec v Táboře dopadlo? Silní hráči vědí, že není nutné pokaždé „tlačit na pilu“, náš tip ½ v partii GM Lechtýnský- GM Lalič s...

6.kolo
Minulý článek jsme zakončili prognózou dvou předních partií 6.kola, jak to tedy nakonec v Táboře dopadlo? Silní hráči vědí, že není nutné pokaždé „tlačit na pilu“, náš tip ½ v partii GM Lechtýnský- GM Lalič se ukázal být přesným. V druhé partii IM Piankov-Civín došlo k bitvě na ostří nože, vypadalo to, že černá pozice je v pořádku, bohužel to nebyl příliš hluboký pohled. Zkušený vůdce bílých získal za věž dva silné jezdce, což mu ve střední hře společně se slabým černým králem zajistilo přesvědčivé vítězství. V dalších partiích tohoto kola se dokázali prosadit prakticky všichni favorité, takže po 6.kole byl v samostatném vedení IM Piankov 5 ½ bodu, za ním pak pětice GM Hasangatin, Lechtýnský, Lalič a IM Doležal, Hausner.

7. kolo

V sedmém kole už bylo znát, že se blíží závěr a každé klopýtnutí může dost bolet. Zdálo se, že první tři desky si vezmou oddechový čas, partie IM Doležal – GM Hasangatin a IM Hausner – GM Lechtýnský skončily brzkými remízami, na první šachovnici to také nevypadalo na divokou šarvátku ( GM Lalič – IM Piankov), spíše na poziční utahování šroubů. Šrouby Piankova se však ukázaly velmi nekvalitní...hrubá chyba a bylo po partii, 1-0 pro Laliče. K největšímu překvapení kola došlo na 4. šachovnici v souboji domácího Milana Borkovce s GM Ivanovem. GM Ivanov se postupně „rozjel“ ( po 3 remízách přišly 3 výhry) a očekávala se výhra další. Také to tak dlouho vypadalo, „s pěšcem více vítězství vstříce“ – tak by se dala charakterizovat partie. Zkušený vůdce černých si však kupodivu nevěděl rady s realizací, role se obrátily a překvapení bylo na světě. Potěšila i výhra Tomáše Civína s IM Vesselovským, kde to v benoni s g3 velmi dlouho vypadalo na těžký poziční boj, v časové tísní se však IM Vesselovský „složil“, vyrobil dvě hrubky a bylo po partii. Pomalu ale jistě se do čela propracovával i mladý 18-letý IM Shamil Arslanov (RUS), který na rozdíl od GM Ivanova startoval zrcadlově (3 jasné výhry s outsidery + 3 remízy s IM). V tomto kole přehrál domácího šachistu Jindřicha Zapletala. Po tomto kole se tedy situace zdramatizovala. V samostatném vedení byl GM Bogdan Lalič 6 bodů, za ním pak 9-členná skupina prakticky všech favoritů turnaje.

8. kolo

Předposlední kolo a ještě více „taktiky“ než v kole předchozím. GM Hasangatin – GM Lalič, GM Lechtýnský – Civín, IM Piankov – IM Doležal ... poměrně rychlé remízy. Tato „nuda“ byla vykoupena partií FM Havlík – IM Hausner. IM Hausnera tentokrát zradila jeho jindy silná zbraň – rychlá a poměrně přesná hra. Po zahájení zkusil Honza Havlík nabídnout ½ ( řekněme asi ve vyrovnané pozici), IM Hausner odmítl a pokračoval v rychlé hře. Tam byl však kámen úrazu, došlo u něj k netypickému přehlédnutí a náhle tahal za kratší konec, partii už neudržel ... 1-0 pro Honzu Havlíka! V další partii na čelních stolech Borkovec – IM Arslanov už mladý Rus žádné překvapení nedopustil. Dostal bílého do jemu neznámých vod a ukázal mu, že ještě musí hodně studovat :). Nenápadně se do čela protlačil i FM Josef Mudrák, který velmi „neslyšně“ proplouval turnajem, dnes opět zvítězil a je též na špici ... Před závěrečným kolem se tedy v čele seřadila trojice GM Lalič, FM Havlík a IM Arslanov – všichni 6 ½ bodu. Za nimi pak sedmičlenná skupinka 6-bodových.

9. kolo

Závěrečné kolo. Pro některé oddechový čas a remis, pro jiné poslední šance dohnat ztracený terén. Šachovnice č.1 IM Arslanov – FM Havlík ... velmi zajímavý psychologický souboj. Myslím, že původně chtěl hrát Rus na výhru, opozdil se však na partii o cca 20-30min a zahrál 1.e2-e4. Honza rychle odpověděl e7-e5 a Rus ... zůstal cca 10 min přemýšlet! (Po partii řekl, že čekal „jen“ c7-c5, kde byl připraven na ostrý boj). Nakonec se rozhodl pro skotskou, Honza v pátem tahu nabízí ½ . Ta je odmítnuta, avšak bílý dál přemýšlí a ztrácí čas. Někdy kolem 10-12 tahu mi Honza Havlík říká – „Tak nevím, jestli přemýšlí o pozici nebo o turnaji“ :) ... ( Mimochodem čas v tuto chvíli: bílý 1:10, černý 1:55!!! ). Nakonec sám bílý nabízí remis, ta je přijata!!! Této „řežby“ využil GM Lalič, kterému los přisoudil příjemnějšího (pro něj) soupeře FM Pepu Mudráka (ten jistě nebyl příliš nadšen, ale co naděláš :)). V partii bezpečně zvítězil a stal se tak samostatným vítězem 6.ročníku táborského FIDE OPENu. Zajímavý boj probíhal také v partii Civín – GM Hasangatin. Byl to vyrovnaný souboj, kde každý ze soupeřů čekl na zaváhání protivníka. Bohužel prvním chybujícím byl doémácí hráč, přehlédl obrat, při kterém přišel o pěšce. Vznikla jezdcová koncovka a zde se GM většinou nemýlí ... 0-1. Škoda, Tomáš měl turnaj dobře rozehraný, tak snad opět za rok. IM Doležal v dlouhé partii „přetlačil“ FM Mojžíše a zabezpečil si tak cenu. V partiích GM Lechtýnský – IM Piankov a IM Hausner – Borkovec se sice bojovalo, nikdo však nakonec nikoho neošálil, takže ½.

Závěr

Jak už jsem psal, vítězem se stal chorvatský velmistr Bogdan Lalič se ziskem 7 ½ bodů. Zaslouženě, ani jednou neprohrál, stále se držel blízko čela, když bylo potřeba, tak zvítězil. Následovali čtyři borci se 7 body – GM Hasangatin, FM Havlík, IM Arslanov a IM Doležal (v tomto pořadí). Opět zaslouženě, z této čtveřice byly tři hráči bez jediné prohry, jediný Honza Havlík podlehl Laličovi, nahradil však ztrátu více výhrami. Pak následovala pětice hráčů se 6 ½ body – sem se „vešli“ IM Pinakov, GM Lechtýnský, táborák Honza Trepka!!!, IM Vesselovsky a IM Olaf Heinzel (vítěz jednoho z předchozích ročníků).

A co domácí šachisté?

Největšího úspěchu nakonec dosáhnul 30. nasazený Jan Trepka (2109), který se dlouho držel na „dostřel“ od nejlepších, závěr měl však famózní, i když (přiznejme si) velmi šťastný. V 7. kole porazil indického FM Lahiri Atanau v pěkné divoké partii, v 8. kole měl bílé figury proti GM Ivanovovi, stál na výhru, GM se však ubránil ... ½ , o všem se rozhodovalo v posledním kole v „oddílové bitvě“ Trepka – Vybíral. Honza vyhrál (podrobněji v J’C přeboru) a korunoval tak svůj dosavadní největší úspěch!!! Gratulujeme. Tomáš Civín sice už není formálně domácí hráč, přesto ho však mezi nás počítáme. Na to, že žije a pracuje v Anglii, kde příliš šachy nehraje, tak hraje prostě výborně. Letos mu dle jeho vlastních slov chyběla jistá drzost hrát dále lépe vyhlížející partie s velmi silnými protivníky (mimochodem tato vlastnost ho dovedla už jednou k vítězství našeho FIDE OPENu), přesto byl však s výsledkem spokojen. Stejně tak spokojen je i autor těchto řádků Milan Borkovec, který měl 6 bodů, sehrál partie s 2 GM a 2 IM a obsadil nakonec 14.místo. Velmi zajímavě hrál Jindra Zapletal – jeho 5 ½ bodu je výborných, vezmeme-li v úvahu , že mu chybí šachová praxe. V další sezóně to však chce napravit a bude velkou posilu táborského ligového týmu. V jistém smyslu tragickou postavou turnaje byl Zdeněk Vybíral. Vracel se ze zahraničí v neděli pozdě večer, takže mu byla „darována“ nula na úvod, přesto se s tímto handicapem popral a měl 5½/ 8, přičemž nedotáhnul různé slibné pozice. V posledním kole pak prohrál s již zmíněným Honzou Trepkou, spokojen jistě není.

Jihočeský přebor

V rámci FIDE OPENu se již tradičně vyhlašují vítězové přeboru Jihočeského regionu. Letos byla situace zajímavá. Chyběl loňský přeborník FM Adolf Lacina (pracovní povinnosti), silný písecký Milan Spal či domácí Luděk Meszáros atd. Tímto se zároveň omlouvám za chybu v předchozím článku, kde jsem uvedl jako úřadujícího jihočeského šampiona FM Honzu Havlíka – jednoduše jsem byl líný si to zkontrolovat. Favorit byl tedy jasný, FM Honza Havlík, zálusk si dále jistě dělali i budějovický Martin Cuhra a pak „smečka „ táboráků :) - Vybíral, Borkovec, Trepka, Zapletal. Během turnaje se pořadí speciálně nesledovalo, takže trochu kalkulovat se začalo tak v 7-8. kole. Kolo před koncem byla situace přeborníka jasná. Honza Havlík porazil IM Hausnera (popravdě se s tímto výsledkem nepočítalo :)), přebornický titul už mu nikdo „vyrvat“ nemohl. O druhé a třetí místo (cenově ohodnocené) se tak poprali zbývající „vlčáci“. Teoretickou šanci měli všichni jmenovaní (Vybíral, Trepka, Borkovec, Zapletal, Cuhra – všichni měli 5 ½ bodu!!!), podíváme-li se na los posledního kola, vyjde nám, že boj o stříbro se zúžil na přímý souboj Trepka – Vybíral. Přece jen dvojice IM Hausner – Borkovec, IM Vesselovsky – Cuhra a GM Ivanov – Zapletal dávala tušit, že toto jsou adepti spíše na bronz :). Skutečně tomu tak bylo, protože jediný Milan Borkovec zachránil remízu, čímž si pojistil bronz a pouze v případě remízy Trepka – Vybíral by byl stříbrný. A teď už ke zmíněné partii. Honza Trepka je znám svým nekonvenčním přístupem k zahájení (hezky řečeno :)), hned v 7-8. tahu obětoval figuru za tři pěšce. Na první pohled to vypadalo zajímavě (na dotaz, zda je to „teorie“, Honza jen krčil rameny ... Kdo ví?), při hlubším pohledu by zkušený hráč odhalil, že to není příliš košer. Zdeněk to také odhalil velmi brzy a protože je znám jeho maximalismus, snažil se bílého potrestat co nejrazantněji a nejrychleji. Nutno říci, že se mu to povedlo. Po několika přesných tazích vznikla na šachovnici pozice, ve které by si na bílého nikdo nevsadil ani pětník. Figury černého hrály, zatímco bílý měl ve hře snad jen dámu. Kolem bílého krále kroužilo tolik matů, že by to vystačilo na celý turnaj :). V této pozici Zdenda Vybíral „vybíral“ tak dlouho, až přebral. Cesta, kterou zvolil, nevedla ani k výhře, ani k remíze, nýbrž rovnou do pekel. Honza obětoval dočasně dámu, kterou za chvíli „zkásnul“ zpět i s úroky! Zatímco pro černého šok, pro bílého stříbrná medaile, celkové výborné 8. místo v turnaji + „pár kaček na kafe“ :). Tak už to v šachu (a nejen) v něm chodí...

Partie

Odkazy

Sokol Tábor
Průběžné výsledky
3x 1375x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
10.08.2010 11:26 | Autor neznámý

 Připojuji se k janovi s očekáváním komplet partií.

10.08.2010 10:24 | Autor neznámý

Věřím, že se panu Milanu Borkovcovi a jeho týmu podaří zkompletovat 581 partií z OPEN Tábor 2010, stejně jako tomu bylo za léta 2005,2006,2007, 2008 a 2009.

10.08.2010 09:59 | Autor neznámý

jen opravím, že má nabídka remízky přišla v 6.tahu, on téměř okamžitě zatáhl, ale již nad osmým tahem strávil cca 20 minut a nabídl remízu...